Star TV’nin yeni dizisi “Börü” geçtiğimiz akşam seyircisiyle buluştu. Yapımcılığını Alper Çağlar ve Doruk Acar’ın, yönetmenliğini Can Emre ve Cem Özduru’nun yaptığı dizi ilk bölümüyle Total ve AB izleyici gruplarında altıncı, ABC izleyici grubundaysa yedinci olurken diğer bölümleriyle daha iyi sonuçlar alacağının sinyallerini verdi. Bir buçuk saate yakın süren ilk bölümün ismi “Bazen Canavarlar Kazanır“dı. Yayınlanacak diğer beş bölümünse bir saatlik dilimlerden oluşacağı açıklanmıştı. Dizinin finaliyse Sonbahar’da sinema filmiyle yapılacak.

Kimler Oynuyor?

Dizinin oyuncu kadrosu oldukça kalabalık. Mesut Akusta (İrfan), Fırat Doğruloğlu (Behçet), Ahu Türkpençe (Asena), Serkan Çayoğlu (Kaya), Emir Benderlioğlu (Turan), Murat Arkın (Kemal) ve Can Nergis (Tolga) yapımın önemli karakterlerine hayat veren oyuncular. İlk bölümde karakterlerin tanıtımı yanında hikayelerine de bolca yer verildi.

Konusu Neymiş?

Polis Özel Harekat’ın en dişli elemanlarından oluşan bir timin hikayesinin konu alındığı dizinin açılışı Mustafa Kemal Atatürk’ün “Uyuyan milletler ya ölür, ya da köle olarak uyanırlar.” sözüyle yapıldı ve hemen arkasından 2017 yılının ilk günü yaşanan ve çok sayıda insanın hayatını kaybettiği Reina saldırısını izledik. Ancak bu saldırıyla ilgili bir tarih verilmedi. Karakterlerimizden Kaya bu saldırıda kardeşini kaybetti. Daha sonra 2014 yılında Diyarbakır’da bir okul baskını sahnesiyle diğer oyuncularla yani timin elemanları ekranda birer birer göründüler. Timin eski başkanı İrfan, terör örgütüne yardım suçlamasıyla cezaevindeydi ve anlaşılan bu birilerinin planıydı.

Ne Umdum, Ne Buldum?

Dizinin fragmanlarını izlediğimde son zamanların popüler yapımları asker-polis temalı dizilerden olduğunu düşünmüştüm. Oyuncu kadrosu tatmin edici olsa da özellikle Serkan Çayoğlu’nun böyle bir proje için uygunluğu konusunda şüphelerim vardı. Bu sebeplerden ötürü büyük beklentilerim oluşmamıştı.

Ancak dizinin ilk bölümünün hemen başında çok severek dinlediğim bir müzik grubu olan Adamlar’ın “Yanmış İçinden” şarkısını jenerikte duyduğumda çok şaşırdım. O anda diziye ilgimin arttığını söylemeliyim. İlgili şarkıyı şuradan dinleyebilirsiniz. Jenerik için seçilen parçanın aksine görseller çok çok kötüydü.

Bölümün geneli hakkında konuşmam gerekirse, beklediğimin tersine, öyle ahkam kesen sözler yok denecek kadar azdı. Hikaye zaman zaman duraklasa da karakterlerin özel hayatlarına dair bilgiler edinebilmek güzeldi. Oyunculuklar konusuna geldiğimizde Serkan Çayoğlu’nun rolünün içine girdiğini, Fırat Doğruloğlu’nunsa yüksek perdeden ve vurgulu konuşmasının zaman zaman beni rahatsız ettiğini söylemeliyim.

Sosyal Medya Bu Dizi İçin Ne Diyor?

Sosyal medyada durum ikiye ayrılmış durumda. Twitter’da diziyi göklere çıkaran gönderiler okuyan gözlerim, Ekşi Sözlük’te yerin dibine sokan paylaşımları da okudu. Ancak genele baktığım zaman “Börü” için beğenilmiş diyebilirim. Özellikle dizinin başında Atatürk’e ait bir söz kullanılmış olması, birkaç sahnede yine Atatürk fotoğrafları kullanılması, bahsi geçen bazı karakterlerin gerçek hayattan karakterler olması dizinin dikkat çekmesini sağlamış gibi görünüyor. Diğer yandan dizideki bazı mantık hatalarının da gözden kaçmadığı bir gerçek. Spoilerı minimum düzeyde tutmak istediğim için bu konuların detayına girmeyeceğim.

Kimler Bu Diziyi İzlemeli?

Dizinin yapımcılarından Alper Çağlar’ın “Dağ 2” filminin de yapımcısı olduğunu biliyoruz. Yani bu filmi sevenler muhtemelen diziyi de sevecektir. Aslına bakarsanız dizinin ilk bölümünün filmden daha başarılı olduğu bir gerçek. “Söz” ve “Savaşçı” gibi asker temalı dizileri izlemekten zevk alanların da “Börü”yü izlemeyi tercih edebileceğini düşünüyorum. Ancak şunu da belirteyim; “Börü”, “Söz” gibi gereğinden büyük mesajlar veren bir dizi değil.

Ben Beğendim Çünkü…

Dizinin aksiyon kanadı güçlü. Bunun yanında dram yönündeki dokunuşlar da tadında. Aynı zamanda Turan karakteri üzerinden diziye bir komedi sosu da katılmış durumda. Bu üçünü aynı potada eritebilmek zor iştir ve “Börü” bunu başarmış. Yukarıda da bahsettiğim gibi yaşanmış olaylardan ve gerçek karakterlerden de bahsediyor olması yakın geçmişimizde yaşanmış ama günlük hayat telaşında unuttuğumuz birçok şeyi tekrar yüzümüze çarpıyor. Bölümü izlerken sıkça kendime “Gerçekten ya! Ben bu olayı unutmuştum.” dedim. Dizi bazı klişelere de yer vermiş olmasına rağmen hikayenin genel gidişatını doğrudan etkilemeyen bu durum benim için gözardı edilebilir. İzlemeye devam etmem için en geçerli sebebimse bölüm süreleri. Bir buçuk saat boyunca izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamadım. Hatta bölümün sonunda verilen bilginin de etkisiyle olsa gerek “Bu bölüm burada biter mi?” diye hayıflandım. İşin özü, “Börü” izlenebilirliği yüksek bir iş olmuş, tüm ekibin emeklerine sağlık.