Yabancı dizileri yakından takip edenler beni daha iyi anlayacaktır, şu sıralar yeni bir diziye başlamak benim için pek mümkün görünmüyordu. Çünkü sezon arası vermiş birçok yapım mart ayı itibarıyla ekranlara geri döndü. Fakat zaman ayırmada oldukça zorlansam da yine de ilgi çekici bir yapımla karşılaştığımda denemeden rahat etmiyorum. Hele hele son zamanlarda dizi dünyasına adeta damgasını vuran Netflix’in yeni bir yapımıyla karşılaştığımda bu durum benim için daha da karşı konulmaz oluyor. İşte Flint Town ve Netflix ismini görünce, yeni bir suç dizisinin daha başladığını umarak hakkında hemen ufak bir araştırma yaptım. Hayran olduğum tür yerine bir belgeselle karşılaşınca itiraf etmem gerekirse biraz hevesim kırıldı. Ama yine de Flint Town hakkındaki araştırmama devam ettim ve devam ettikçe heyecan verici detaylara ulaştım. Flint’in Michigan eyaletinin bir şehri olduğunu bugüne kadar duymadığım için oldukça üzülmekle birlikte göz kamaştırıcı yakın tarihini ve 2016’da yaşadığı akıl almaz su krizini öğrendiğimde, kentten bihaber olmamdan duyduğum üzüntüm utanca kaymaya başladı. Bütün bunlar Flint Town’a yönelik merakımı daha da güçlendirdi ve fırsatını bulur bulmaz ilk bölümünü izledim. İşte Flint Town hakkında edindiğim bilgilerle ilk bölüm yorumlarım;

Kimler Oynuyor

Gerçek bir polis departmanında çekildiği için bölümlerde oyuncular yer almıyor. Flint Town’da Belediye Başkanından tutun da gazetecilere, polis memurlarından tutun da onların aileleri ve pek tabi gerçek Flint sakinleri bulunuyor. Donald Trump ve Hillary Clinton gibi önemli isimlerin de belgeselde geçtiğini belirteyim.

Konusu Neymiş

Flint Town’un konusuna geçmeden önce şehir hakkında elde ettiğim bilgilerden biraz bahsetmem gerekiyor. Son yıllarda yapılan nüfus sayımına göre yaklaşık 125 bin nüfuslu Flint, eskiden Michigan’ın gözde eyaletlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. 19. yüzyılın sonlarından 20. yüzyılın ortalarına kadar Araç Kenti (Vehicle City) lakabını kazanan Flint, taşıyıcı araba üreticisi ve daha sonra otomobil üreten lider bir şehirdi. Hatta 1908’de Flint’te General Motors (GM) kurulmasıyla şehir, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra GM’nin Buick ve Chevrolet markaları ayrılana kadar bir otomobil üreticisi olarak adını tüm dünyaya duyurdu. Flint aynı zamanda 1936-37 yıllarında yapılan grevle Birleşik Otomobil İşçileri (United Auto Workers) sendikasının kurulmasında ve otomobil endüstrisinin sendikalaşmasında hayati bir rol oynadı. Bugün kullandığımız otomobillerde büyük payı olan bu parlayan şehir 1960’lardan sonraysa düşüşe geçti. Bunun en açık göstergesi olarak 1978 yılında 80.000’lerdeki iş gücünün şimdilerde 8.000’lere kadar gerilemesi gösteriliyor. Son 30 yıl içinde nüfusu yarı yarıya azalan şehirde suç oranları tam anlamıyla uçmuş durumda. 2014 yılında yaşanan su kriziyle ise halkın sorunları patlama noktasına geldi. Şehrin su kaynağının değiştirilmesiyle sudaki kurşun miktarı çok yüksek seviyelere çıktı ve insanlar bu nedenden dolayı ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kaldı. İşte belgesel dizi Flint Town, Kasım 2015’ten 2017’nin başlarına kadar Flint kentinin, zor şartlar altında ayakta kalmaya çalışan polis departmanını ekranlara getiriyor. Ve bunu yaparken de Flint’in sıkıntılarını orada yaşayan tüm toplumun gözünden aktarmaya çalışıyor.

Ne Umdum Ne Buldum

Her ne kadar konu ilgimi çekse de belgeselin Amerikan polisinin bir tür propagandası olduğuna dair şüphelerim vardı. Özellikle Amerika’daki siyahilere yönelik polisin şiddet içeren davranışlarına karşı bir hamle olarak düşünmüştüm. Açıkça konuşmak gerekirse Flint hakkında bir bilgim yokken kendimi ilk bir dakikada diziyi izlemekten vazgeçecek gibi görüyordum. Ama gerek kentle ilgili edindiğim bilgiler gerek anlatılan sorunlarda polisin bakış açısının yanında halkın görüş ve düşüncelerinin de ciddi şekilde ele alınması bölümü merakla ve ilgiyle bitirmemi sağladı.

Sosyal Medya Bu Dizi İçin Ne Diyor

Bu kısımda muhtemelen “neredeyse hiç kimsenin haberi yok” yazarım diye düşünüyordum ama Flint Town için neredeyse bile yazmanın anlamı yok. Flint Town’la ilgili herhangi bir yoruma rastlamadım.

Kimler Bunu İzlemeli

Bence ülkemizdeki herkes Flint Town’ı izlemeli. Bolluk içinde yüzen bir şehrin giderek nasıl refah düzeyinin düştüğü ve orada yaşayan insanların, görevlilerin bu düşüşe bakış açılarını mutlaka görmeli. Neler yaşadıklarını anlamalı ki benzer felaketlere önlem alınmasında bilinçli olmalı.

Ben Beğendim Çünkü

Doğduğum yer olan Elazığ’ın Maden ilçesi, Flint kentinin yaşadığı sıkıntılara benzer sıkıntılar çektiği için Flint Town’a karşı olumlu anlamda ön yargıyla yaklaştığımı belirtmem gerek. Coğrafya dersinden hatırlarsınız Maden, bakır fabrikasıyla bilinir. Tarihi M.Ö. 7.000’lere dayanan bu bakır madenleri, I. Dünya Savaşı Osmanlı-Almanya ortaklığının da en önemli parçalarından biriydi. Fazla ayrıntıya girmeden ilçenin bağlı olduğu ilden bile daha çok gelişmesine neden olan bu bakır madeni hakkında son bir bilgi verip konuyu bağlamam gerekirse, 1939-1987 yılları arasında yaklaşık 520 milyon ton ham bakır üreterek Türkiye’de önemli bir yere gelmiştir. Şimdilerde ise kimsenin anlamlandıramadığı politik kararlarla giderek küçülen ve kapanma noktasına gelen bu fabrikanın bulunduğu Maden ilçesi adeta bir hayalet kasabaya dönmüş durumda. Belki suç oranları Flint kadar artmadı ama onların yaşadığı sıkıntıların benzerlerine tanık olduğum için bana göre gayet anlamlı bir yapım.