Supernatural’da bu hafta, sezonun bitmesine sayılı haftalar kala artık unutulduğunu düşündüğümüz Kıyamet Görmüş Dünya’ya geri döndük. Aksiyon dolu bu bölümde henüz, geçen haftalarda onlarca kez dile getirdiğim gibi, bir kurtarma operasyonu yapamamış olsak da en azından Winchesterların temel problemlerine odaklandıklarını görmek derin bir nefes almamızı sağladı.

Birkaç hafta önce “Jack’e güveniyor musun?” diye sorsanız size net bir cevap veremezdim, çünkü biz de tıpkı Winchesterlar ve diğer herkes gibi Jack’i yeni yeni tanımaya başlıyoruz. Fakat ben bu bölüm gördüm ki Jack artık Özgür İrade Takımı’nın bir üyesi. Jack’in karamsarlığa düşmek yerine olaylara Sam ve Dean’in perspektifinden bakmayı öğrenmiş olması ve ona göre davranarak masumları kurtarması gerçekten takdire şayandı. Kıyamet Görmüş Dünya’nın bizim ekibe tek getirisi Jack’in güçlerini kontrol etmeyi tamamen öğrenmesi olacak sanırım.

Kıyamet Görmüş Dünya’nın izleyenleri en çok heyecanlandıran kısmı ise bence kesinlikle Bobby Amca’yı yeniden görebilmekti. Hatta buna “Yok artık!” bile diyebilirsiniz ama ben hala Jo ve Charlie‘nin de yeniden döneceğini umut ediyorum, dolayısıyla Bobby ve Kevin gibi karakterleri ekranda yeniden görebilmek benim için büyük mutluluk. Özellikle de böyle her yönüyle dibe batmış bir dünyada tanıdığımız, bildiğimiz gibi bir Bobby Amca’yı bulabilmiş olmamız gerçekten büyük şans.

Tam on üç sezon boyunca birçok savaşa şahit olmamıza rağmen meleklerin arasındaki savaşın nasıl bir etkisi olabileceğine dair en ufak bir fikrimiz yok. Ancak böyle bir savaşın olduğunu varsayarsak sonucunun meşhur Alternatif Dünya’dan çok da farklı olmayacağını biliyoruz. İşte Castiel’in birden bire grubun içindeki en mantıklı kişiye, gerçek bir askere dönüşmesinin de temel sebebi bu. Castiel, bu dünyadaki olası bir savaşın neyle sonuçlanabileceğinin farkında ve yaşadığı dünyayı korumak için elinden geleni yapmak zorunda olduğunun da bilincinde. Yani anlayacağınız bütün umudumuz Castiel’in elinde, umalım da yüzümüzü kara çıkarmasın.

Castiel ondan hiç beklemediğimiz bir hamleyle Donatello’nun gizemini çözmüş olsa da, Winchesterların onu bu girdiği yoldan döndüreceğini hiç sanmıyorum. Çünkü Sam ve Dean her ne kadar itiraf etmek istemese de Cass öyle ya da böyle çabalıyor ve sonucunu da alıyor. Winchesterların bu aşamadan sonra Gözü Kara Castiel’i nasıl idare edeceklerini tam kestiremesem de onlar da sonucu ne olursa olsun Michael’ı durdurmaya ve Mary ile Jack’i eve geri getirmeye bir adım daha yaklaştıklarının farkındalar diye düşünüyorum. Tüm bunlara ilaveten, bunu söyleyeceğim hiç aklıma gelmezdi ama, Winchesterların Castiel’den öğrenecekleri çok şey var. Hatta böyle giderse yakında Cass’ten Dünyayı Kurtarmak 101 dersi bile alabilirler, benden söylemesi…