The Looming Tower | İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum

The Looming Tower, ilgi çekici konusuyla ve zengin kadrosuyla merakla beklediğim bir diziydi. Şu sıralar beşinci bölümüyle Hulu aracılığıyla izleyiciyle buluşan dizinin ilk sezonu on bölümden oluşuyor. The Looming Tower, Lawrence Wright‘ın Pulitzer ödüllü The Looming Tower: Al-Qaeda and the Road to 9/11 (El-Kaide ve 9/11’e giden yol) isimli kitabından esinlenmekte. Sizi bilmem ama bu son cümle benim diziye olan ilgimi çekmek için yeterliydi. Dolayısıyla ilk bölümü izlemem ve hakkında bir yorumluyorum yazmaya karar vermem için çok düşünmeme gerek kalmadı. İşte The Looming Tower hakkında daha detaylı bilgilerle ilk bölüm izlenimlerim;

Kimler Oynuyor

The Loongmire Tower, ilk bakışta etkileyici kadrosuyla dikkatleri çekiyor. Mümkün olduğu kadar spoiler vermeden oyunculardan ve canlandırdıkları karakterlerden bahsedecek olursam, FBI’ın Terörle Mücadele Merkezinde I-49 biriminin zeki ve karizmatik şefi John O’Neill (Jeff Daniels), John O’Neill’ın terörle mücadele ekibindeki Lübnan asıllı zeki, umut vadeden ve İslamın çarpıtıldığına inanan FBI ajanı Ali Soufan (Tahar Rahim), CIA Terörle Mücadele Merkezinde Alec Station biriminin şefi Martin Schmidt (Peter Sarsgaard), Martin Schimidt’in biriminde adeta onun sağ kolu, CIA analisti Diane Priest (Wrenn Schmidt), emekliliğine az kalan FBI’ın emektar ve tecrübeli ajanı Robert Chesney (Bill Camp), Martin Schmidt’in ekibinde, diğer birimlerle elde edilen bilgileri paylaşma görevindeki ajan Vince Stuart (Louis Cancelmi), O’Neill’ın ekibinden FBI ajanı Kathy Shaughnessy (Virginia Kull), Soufan’ın işinin yakın bir ilişki kurmalarını engellediği bir öğretmen Heather (Ella Rae Peck), O’Neill’in ekibinden bir diğer FBI ajanı Floyd Bennet (Sullivan Jones) ve Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Konseyi’nin terörle mücadele baş danışmanı aynı zamanda Ulusal Güvenlik, Altyapı Koruma ve Terörle Mücadele Koordinatörü Richard Clarke (Michael Stuhlbarg). Dizide en göze çarpan karakterler bunlar. Ayrıca şunu belirtmeliyim bu saydıklarımın iki katı kadar yardımcı oyuncu ve en az saydıklarım kadar misafir oyuncu bulunuyor. Önemli bir konuda dikkatinizi çekmem gerek, karakterlerin çoğu gerçek isimleri değiştirilmiş görevliler. The Looming Tower’ın senarist koltuğunda Dan Futterman, Alex Gibney ve Lawrence Wright bulunuyor.

Konusu Neymiş

Herkesi bilemem ama yabancı dizilerle uzaktan yakından ilgisi olanlar mutlaka 11 Eylül saldırılarından ve Amerika ile El-Kaide arasındaki savaştan haberdardır. Tarihte belki de hakkında en fazla komplo teorisi üretilen olaylardan biri 9/11 saldırılarıdır. İşin içinde Amerika olunca her şeyi beklemek lazım ama yine de bazı uçuk teoriler beni her zaman şaşırtmıştır. Bu teoriler hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz Youtube’a göz atabilirsiniz. Dizinin konusuna dönecek olursam, işte bu teorilerin “yok artık” dedirtmeyenlerinden biri de 1990’lı yılların sonlarında Usame Bin Ladin ve El-Kaide’nin yükselen tehdidine karşı CIA ve FBI’ın terörle mücadele birimlerinin güçlerini birleştirmek yerine bir tür rekabet ortamına girmeleri The Looming Tower’ın konusunu oluşturuyor.

 Ne Umdum Ne Buldum

Amerikan propagandası amaçlı yapımlarla büyümüş biri olarak The Looming Tower’a mesafeli başladığımı belirtmem gerek. Her ne kadar üniversite yıllarında şekillense de yakın zaman önce okuduğum Jeremy Schaill’in Blackwater isimli kitabından sonra Amerika’nın akıl almaz dış politikasına karşı daha sağlam görüşlere sahip oldum. The Looming Tower’ın ilk bölümden çizdiği politik durum benim bu görüşlerimle pek ters düşmediği için korktuğum hayal kırıklığını yaşamadım. Eğer ilerleyen bölümlerde CIA ve FBI arasındaki anlaşmazlığı iki birim odaklı olmaktan çıkarıp daha da genişletirlerse ve bu kirli siyasetin içinde, gerçekte bütün pisliğin arkasında olduğunu düşündüğüm paralı asker şirketlerinin varlığını gösterebilirlerse alanında öncü yapımlardan biriyle tanışabiliriz.

Sosyal Medya Bu Dizi İçin Ne Diyor

The Looming Tower, kalite olarak her hangi bir olumsuz eleştiriye maruz kalmamış. Özellikle ana karakterlerin sergiledikleri performanslar beğenilmiş. Ama konu olarak olumsuz yorumlara sıkça rastladım. Bunu da Amerika’nın dış politikasının özellikle El-Kaide’ye karşı yürüttüğü politikanın birçok farklı teoriyi barındırmasından kaynaklı diye düşünüyorum.

Kimler Bunu İzlemeli

Amerika ile El-Kaide arasındaki savaşa, 9/11 saldırılarına ve bu noktaya nasıl gelindiğine dair CIA’in başrol oynadığını düşünüyorsanız mutlaka izleyin. Konu ne kadar derinlere iner şimdilik tahmin yürütmek çok zor ama sadece CIA ve FBI arasındaki rekabetin olan biteni açıklamada yetersiz kalacağı çok açık. Kadro kalitesi, yapımda masraflardan kaçınılmaması ve en önemlisi de Pulitzer ödüllü bir kitaptan esinlenilmesi The Looming Tower’ın, inandığınız teori ne olursa olsun, mutlaka takip edilmesi gereken bir yapım olduğunu düşündürüyor.

Ben Beğendim Çünkü

Daha önce de belirttim, 9/11 saldırılarının CIA ve FBI arasındaki çekişmelerden faydalanılarak gerçekleştiğini düşünüyorum. Ama bu tek neden olamaz tabi ki. Ayrıca şunun da anlatılması çok önemli, bu çekişme sadece iki birimin birbirini çekememesinden ve rekabet hırsından mı kaynaklandı yoksa arkasında bilinçli yapılan bir müdahale mi vardı? Kısacası dizinin bu rekabetle açılış yapması beni ilk bölüm için ikna etti ama onu takip listeme almak için bu sebep yalnızca yüzeysel kalır, yetmez.

Utku Ertem

Önceki Yazı

Şahsiyet | İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum

Sonraki Yazı

Supernatural 13. Sezon 15. Bölüm | Bir Varmış Bir Yokmuş