Yasak Elma | İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum

Son dönemde birbiri ardına yayın hayatına başlayan dizilerden biri de Fox TV’nin Med Yapım/Fatih Aksoy imzalı yapımı Yasak Elma oldu. Geçtiğimiz Pazartesi akşamı başlayan dizinin yönetmen koltuğunda Neslihan Yeşilyurt otururken, senaryoyu Melis Civelek ve Zeynep Soyata kaleme alıyor.

Dizi ilk bölümüyle reytinglerde istediğini alamadı. En yüksek reyting oranını ABC1 grubunda 4.58’le alarak yedinci olabildi. İzlediğim ilk bölümüne dair düşüncelerimi sizlere aktarmak istedim.

Kimler Oynuyor?

Dizinin oyuncu kadrosunda Şevval Sam (Ender), Talat Bulut (Halit), Eda Ece (Yıldız), Sevda Erginci (Zeynep), Onur Tuna (Alihan), Şafak Pekdemir (Zehra), Kıvanç Kasabalı (Sinan), Sinan Eroğlu (Hakan) ve İrem Kahyaoğlu (Şengül) gibi isimler yer alıyor.

Kadroya baktığım zaman “Bu oyuncunun dizileri iyi oluyor.” dediğim tek isim Şevval Sam. Diğer oyunculara kötü demiyorum ama bende her projesini takip etme isteği uyandıracak potansiyele sahip değiller.

Konusu Neymiş?

Kız kardeşi Zeynep’le birlikte yaşayan ve zengin olma hayalleri kuran Yıldız’ın, patronu Ender’den aldığı teklifle değişen hayatını ve iki kız kardeşin yaşadıklarını konu alıyor dizi. Ender’in Yıldız’a yaptığı teklif kocası Halit’i baştan çıkarması. Bunun karşılığında Yıldız’ın alacağı para 100.000 Lira…

Ender, kocası Halit, oğlu ve iki üvey kızıyla zengin bir hayat yaşıyor ama mutsuz bir kadın. Çünkü Halit dışarıdan görünenin aksine eşini hor gören, aşağılayan ve gözü dışarıda bir adam. Ancak Ender’in Halit’i boşamak istemesinin tek nedeni bu değil. İşin bir de Sinan tarafı var; Sinan, Ender’in yasak aşkı ve Ender eşinden alacağı parayla sevgilisiyle rahat bir hayat yaşamak derdinde.

Zeynep, kardeşi Yıldız’ın aksine büyük hayalleri olmayan genç bir kadın. İlk bölümde çalıştığı şirket el değiştirince hayatına yeni patronu Alihan girdi. Alihan, yakışıklı, hırslı, işkolik ve çok soğuk bir iş insanı. Bu ikili dizinin havalandırma deliği olacak gibi, bir romantik komedi halleri var.

Ne Umdum, Ne Buldum?

Diziden izlediğim ilk fragmanıyla haberim oldu ve Şevval Sam’ın dahil olması dışında ilgimi çeken hiçbir şey olmadı. Yukarıda da bahsettiğim gibi kendisinin kötü bir projede yer almayacağını düşündüğüm için ilk bölümden umutluydum.

Ancak ilk bölümü izledikten sonra “Hata insana mahsus” özdeyişinin doğruluğuna bir kez daha katıldım. Dizi tek sahnesiyle bile beni etkilemedi. Bir dizinin derdini ilk bölümden anlatması önemlidir ve Yasak Elma bunu yapmış ama her şeyi o kadar açık etmişler ki seyirciye ikinci bölümü izlemeleri için bir neden bırakmamışlar. Hiç değilse Ender’in bir sevgilisi olduğu ikinci bölüme ya da hiç değilse bölüm sonuna sarkıtılsaydı da seyirci kime hak vereceğini şaşırsaydı.

Dizide aklı başında bir karakter yok. Halit despot ve hain bir adam, Ender kocasını aldatıyor, Yıldız zengin koca peşinde, Alihan iş dışında başka bir dünyası olmayan bir adam, Zeynep tabiri caizse alık, Zehra hayatı üvey annesine zehir etme derdinde… Ama karakterlerin bunları yaparken bir motivasyonu var mı derseniz yok.

En anlamadığım da Zehra oldu. Ablacım baban senin annenden sonra iki evlilik daha yapmış. Yani senin annenin yerine gelen kişi Ender değil, kadınla ne alıp veremediğin var? Alihan’a gelecek olursak; her şeyin en iyisini biliyor gibi bir hava yaratılmış ama yardımcısı Hakan’ın kuklası gibi. Koskoca iş adamı sırf biri tavsiye etti ve ısrar ediyor diye şirket satın alır mı yahu? Bu arada Alihan, Halit’in ikinci eşinin kardeşi ve Halit’le aralarında ortaklık var. Ender’in Yıldız’a anlattığına göreyse Halit eski eşlerini beş kuruş vermeden kapının önüne koymuş. Peki Alihan ablasına böyle bir şey yapan bir adamla niye ortaklık yapıyor bilen yok. Anlayacağınız diziyi neresinden tutsam elimde kalıyor.

Bir de ilk bölüme özgü bir uygulama mı bilmiyorum ama olayları izlerken bir yandan da Yıldız’ın ağzından dinliyoruz. Allah aşkına birileri Eda Ece’ye tonlama dersleri versin.

Sosyal Medya Bu Dizi İçin Ne Diyor?

Diziyle ilgili sosyal medyada öyle aman aman bir paylaşım yapıldığını söyleyemem. İzleyenlerin büyük kısmı işin entrika tarafına kafa yormuş. Bir kadının başka bir kadına kocasını baştan çıkarması karşılığında para teklif etmesine ve bu teklifin kabul edilmesine tepki gösterenler olmuş. Hatta işi abartıp RTÜK’e tweet atanlar bile var. Kimse de dememiş ki dizi belki de zengin olmak için sadece zengin koca bulmak gerektiğine inanan bir kadın üzerinden bu hikayede herkese bir ders verecek. Allah rızası için şu diziler üzerinden yürüttüğünüz namus bekçiliğini, duyarlı insan ayaklarını artık bırakın. Elinizdeki o kumanda var ya, onun üzerindeki tuşların bir kısmı televizyonda istediğiniz kanala geçmek için var. Bilin istedim…

Kimler Bu Diziyi İzlemeli?

Diziyi tavsiye edebileceğim en net kitle şu an halen yayınlanan Fazilet Hanım ve Kızları. Entrika açısından hangisi daha ön plana çıkar bilemem ama iki dizinin de motivasyonu aynı yönde gibi. Zaten sosyal medyada da bu kıyas oldukça yapılmış durumda.

Yasak Elma‘yı seneler önce izlediğimiz Binbir Gece‘ye benzetenler de olmuş ama iki dizi arasındaki tek bağlantının ahlaksız teklif olduğunu düşünüyorum. Gerek hikayenin genel akışı, gerekse oyunculuklar arasında ciddi farklar var.

Ben Beğenmedim Çünkü…

Dizinin kervan yolda düzülür kafasıyla çekildiğini düşünüyorum. Ekibin kafası karışık belli ki. “İlk bölümden bütün ilişkileri açık edelim, seyirci hangisini ilginç bulursa o tarafa eğiliriz.” demiş birisi ve diğerleri bunu kabul etmiş gibi. Şevval Sam’dan çok bahsettim biliyorum ama özellikle kendisinin oyunculuğu benim için hayal kırıklığı oldu. Senelerden beri oyunculuk yapan biri zengin ve kötü kadın karakterini niye sadece gözlerini kısarak ya da büyük büyük açarak oynar anlayabilmiş değilim. Talat Bulut ve Onur Tuna’nın da o mimiksiz oyunculuğu gerçekten göz tırmalıyor.

Diğer yandan bazı sahneler vardı, ne işe yaradığını anlamadım. Mesela Alihan’ın banyo sahnesi… Tamam ahlak bekçiliği yapılmasın diyorum ama sırf fit bir vücudu var diye bir karakteri duşta göstermek de gereksiz değil mi? Bu da kadın ya da erkek fark etmez, kişiyi bir ticari meta yapmıyor mu?

Sonuç olarak Yasak Elma takip edeceğim bir dizi olmamış. Belki ikinci bölümden sonra toparlar ama ilk bölümü beni tatmin etmedi. Ekibin emeğine sağlık.

 

Bora Yıldırım

1986 yılında İstanbul'da doğdum. 2008 yılından beri Bodrum'da yaşıyorum. Gezmeyi ve kitap okumayı severim. Çok konuşur, çok gülerim. Vakit buldukça yazarlığa kabul edilme sebebim olan yerli dizileri izlemeye çalışıyorum. Yabancı dizileri izledikçe yerli dizilerin geldiği noktaya üzülsem de bir gün eskisi gibi tadı ağızda kalan dizilerin televizyonlarda daha çok yer bulacağına inanıyorum.

Önceki Yazı

8. Gün | İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum

Sonraki Yazı

3%’ün 2. Sezonundan Fragman Geldi