Limon Yapım’ın hazırladığı, yönetmenliğini Yüksel Aksu’nun yaptığı, uyarlama senaryosunu Ahmet Yurdakul’un kaleme aldığı “Wentworth” adlı diziden uyarlanan yeni dizi “Avlu” geçtiğimiz Perşembe akşamı seyircisiyle buluştu. Dizi daha başlamadan Adalet Bakanlığı’nın kendisi hakkında RTÜK’e inceleme talebinde bulunması ve oyuncu kadrosundaki Nil Makaracı’nın yaptığı “Lezbiyen olduğum için kadrodan çıkarıldım.” açıklamasıyla sansasyon yaratan dizi reytinglerde aldığı iyi sonuçlarla ekran serüvenine güzel başladı.

Kimler Oynuyor?

Dizinin oyuncu kadrosunda Demet Evgar (Deniz), Kenan Ece (Murat), Ceren Moray (Azra), Nursel Köse (Kudret), Teoman Kumbaracıbaşı (Hakan), Ayça Damgacı (Hasret), Şebnem Dönmez (Nihal), Deniz Barut (Melis), Çağdaş Onur Öztürk (Oktay), Onuryay Evrentan Atasalihi (Özlem), Şeyla Halis (Jale), Eslem Akar (Ecem) ve Rüçhan Çalışkur (Nilgün) yer alıyor. İlk bölümde Ankaralı Yasemin ve Kolera da konuk oyuncu olarak yapımda yer aldılar.

Demet Evgar, dramalarda da yer almasına rağmen daha çok komedideki performansıyla akıllarda yer etmiş bir oyuncu olduğu için bu dizideki başarılı performansıyla izleyicilerden tam not aldı.

Konusu Neymiş?

“Bir avluya kaç ömür sığar?” sloganıyla yola çıkan dizi üçüncü sayfa haberlerinde görmediğimiz yaşantılara ışık tutuyor. Kocasını silahla yaralamaktan tutuklanan Deniz, yaşam standartlarının daha yüksek tutulduğu pilot uygulamanın yapıldığı bir hapishaneye yerleştirilir ve kendisini üç kadın arasındaki güç savaşının ortasında bulur.

Azra ve Kudret, hapishaneye yasaklı maddeler sokarak hem kendilerinin hem de çevrelerindeki yandaşlarının geçimini sağlamaktadır. Ancak her ikisi de bu işte tekel olabilmek için çabalamaktadır. Bunun yolu da ikisinden birinin ölümü ya da başka bir hapishaneye naklidir. Savaşın üçüncü cephesindeki Nihal, hapishanenin müdürüdür ve başarı için yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Mahkumların yaşam standartlarını umursamayıp her şeyin kontrolünü sağlamaktan başka amacı olmayan Nihal’il kocası Murat da bu hapishanede gardiyan olarak çalışmaktadır.

Deniz bu savaştan ancak kocası Hakan’ın uyanarak kendisi lehine vereceği ifadeyle kurtulabilecek durumdadır. Hakan uyanıp, Deniz’i hapishaneden kurtaracak ifadeyi verir vermesine ama Azra ve Kudret arasında başlayan karışıklık Nihal’in olayı son noktaya gelene dek görmemezlikten gelmesi sonucu bambaşka bir noktaya ulaşır. Deniz artık hapishaneden çok daha zor çıkacaktır.

Ne Umdum, Ne Buldum?

Dizinin orijinal versiyonuyla ilgili yazarımız Hafize Mutlu’nun yazısını okumuştum. Bu sebeple orijinaline sadık kalınması durumunda iyi bir iş izleyeceğimizi düşünüyordum. Üstelik oyuncu kadrosu da iyi şekillendirilmişti. Ancak bunlara rağmen şüphelerim vardı. Bunlardan biri “Dondurmam Gaymak” filmiyle tanıdığım Yüksel Aksu’nun nasıl bir performans sergileyeceğiyle ilgiliydi. Bu benim cehaletimden kaynaklanıyor olabilir, araştırmadım ama böyle bir dramanın altından kalkabilecek miydi bilmiyordum. Bir de oyuncu kadrosunda bulunan Rüçhan Çalışkur ve Onuryay Evrentan Atasalihi’nin daha önce “Parmaklıklar Ardında” adlı yine bir hapishane dizisinde birlikte yer almış olmalarıydı.

Ne buldum peki? Bir defa diziyle ilgili iki şüphem de yok oldu. Yüksel Aksu hapishanedeki kavga sahnesini saymazsak çok güzel bir iş çıkarmıştı. Özellikle dizinin başındaki klasik müzik eşliğindeki kavga sahnesi, İstanbul’daki gökdelenler arasındaki gezintiler çok uzun olmasına rağmen hiç sıkıcı değildi. Yaratılan dünya, bildiğimiz hapishanelerden farklı bir konsepte sahipti, mahkumlar tek tip kıyafet giyiyorlardı ama olay akışında bu tip ayrıntılara gözüm takılmadı. Rüçhan Çalışkur, Hakan’ın ablasını Onuryay Evrentan Atasalihi’yse gardiyan Özlem’i canlandırdıkları için aklımdaki ikinci handikapı da attım beynimden.

Dizide klasik müzikten, ankara havalarına ve hatta rap şarkılara kadar tam bir müzikal şölen yaşandı. Buna da benden bir puan gelsin.

Sosyal Medya Bu Dizi İçin Ne Diyor?

Sosyal medyada diziyle ilgili genel olarak güzel düşünceler paylaşıldı. Oyunculuklar ve hikaye beğenilmişti. Ancak Avlu da milletimizin kronik hastalığı “Mesleğimi kötü gösteriyorlar sendromu”ndan nasibini aldı. İnfaz koruma memuru kişiler diziyi hedef tahtasına koymuşlardı. Çünkü gardiyanlardan biri Kudret’ten rüşvet alıyor, ona kuryelik yapıyor ve kendisini aşağılamasına izin veriyordu. Evet, bu adam işini doğru yapmıyordu ama aynı bölümde Murat vardı mesela mahkumların insan olduklarını savunuyordu, Özlem vardı mesela hapishane müdür yardımcısıydı ve gayet aklı başındaydı. Sonra olaylar karıştığında müdürünün emrine uymayarak yardım çağıran, işini düzgün yapmak isteyen başka bir memur vardı. Bütün bu insanlar görünmedi bu meslek grubundan izleyenlerin gözüne de kötü karakteri canlandıran kişi üzerinden diziye salladılar. “Yarası olan gocunur” atasözü belki de bu durumu en iyi açıklayacak şeylerden biri bence.

Diziyi orijinaliyle karşılaştıranlar olayların değiştirilmesine tepki göstermişlerdi ama bir yandan da yapılan değişikliklerin kötü olmadığını belirtiyorlardı. LGBT karakterler dizinin orijinalinde çok ön plandayken bizdeki versiyonda yoklardı. İşte bu konuda çok sert yorumlar yapıldı ki ben de o yorumlara katılıyorum. Ancak kızmamız gereken mercinin yapımcı, yönetmen, senarist ya da oyuncular olmadığını da biliyorum.

Kimler Bu Diziyi İzlemeli?

2007-2010 yılları arasında yayınlanan “Parmaklıklar Ardında” adlı muhteşem diziyi izleyenler için “Avlu” izlenmesi gereken diziler listesine girer. Dizideki güzel diyalogları düşündüğüm zaman yine Limon Yapım’ın yapımcılığında çekilmiş olan “Poyraz Karayel“i izleyenler de kendileri için bu dizide güzel nüanslar bulabilirler. Çünkü daha ilk bölümde sistem üzerine güzel söylemler vardı. Bu arada entrika seviyorsanız demedş demeyin, entrikanın alasını bu kadınlar arasında izleyeceğiz, uyandırayım.

Ben Beğendim, Çünkü…

Bölüm süresinin uzunluğuna rağmen akıp giden bir hikaye izledim. Demet Evgar’ın oyunculuğundan hiç şüphem yoktu ama diğer oyuncular da muhtemelen kariyerlerinin en iyi karakterlerini canlandırıyorlar. Heyecan dozunun giderek artacağı bölümün sonundaki sürprizle ortaya çıktı. Normalde uyarlamalar konusunda başarısız olduğumuzu düşünüyorum ve hazır iyi bir uyarlama izleme şansım varken bunu kaçırmak istemem açıkçası. Ekibi tebrik ederim. Yolları açık, reytingleri bol olsun.