Özellikle hristiyanların uğursuzluğuna inandığı ve 20. yüzyıl sonrası uğursuzluğuna inanan insan sayısının pik noktasına ulaştığı 13. Cuma geldi çattı. Öyle ki tıpta 13. Cuma korkusu diye bahsedilen bir şey var; Paraskevidekatriaphobia. Verilen isim kendisinden daha korkunç olmuş olsa da 13. Cuma korkusunun hiç de yabana atılmayacak bir yayılma hikayesi var. Bu korkuyu yaşayan insanlar Adem ile Havva’nın cennetten bir Cuma günü kovulduğunu, Hz. İsa’nın içlerinden birinin hain olduğu bilinen havari sayısının 13 olduğunu savunuyor. Hatta işi bir tık ileri götürüp tarihteki ünlü seri katillerin isimlerinin 13 sayısına denk geldiğini söyleyenler de var; Karındeşen Jack ve Charles Manson gibi. Bu noktadan baktığınızda içinizde hafif bir ürperme olduysa geçmiş olsun, mis gibi Paraskevidekatriafobiksiniz.

Bugün aynı zamanda Miraç Kandili. Yani Hz. Muhammed’in kendisinden önceki tüm peygamberlerle buluşup, onlara namaz kıldırdığı ve sonrasında göğe yükseldiği gece. Bu gece edilecek tüm hayırlı duaların kabul olacağına inanılır. Şimdiden gönülden edeceğimiz dualarımızın kabul olmasını dileyelim ve esas meselemize gelelim.

Efendim, madem 13. Cuma bir kesim tarafından korkunç olarak nitelendiriliyor. Biz de sizlere bugün izleyebileceğiniz korku dizilerinden oluşan bir liste hazırladık. Listemizde tam tamına 13 tane dizi bulunuyor. Çünkü korkmaya buradan başlayın istiyoruz. Korktuysanız başlıyorum.

Hannibal (2013-2015, NBC)

Oyuncular: Mads Mikkelsen, Hugh Dancy, Caroline Davernas.

Konusu: Zekice kurgulayarak işlediği cinayetler sonrası kurbanlarını pişirip yiyen ve misafirlerine de yemek ziyafeti sunan doktor Hannibal Lecter, dostluk kurduğu Will Graham’i işlediği cinayetlerin katil zanlısı olarak lanse etmektedir.

Bates Motel (2013-2017, A&E Networks-NBC)

Oyuncular: Freddie Highmore, Vera Farmiga, Max Theriot.

Konusu: Norma, satın aldığı motelde oğluyla yeni bir hayat kurmak istemektedir. Ancak bu girişim Norman’ın yaşadığı psikolojik hastalık nedeniyle akıl almaz cinayetler işlemesiyle son bulacaktır.

I Zombie (2015-Devam, The CW)

Oyuncular: Rose McIver, Malcolm Goodwin, Rahul Kohli.

Konusu: Arkadaşlarıyla gittiği bir partide zombi saldırısına uğrayan Olivia, bu saldırıdan sağ olarak kurtulmuştur. Fakat aldığı bir yara nedeniyle artık kendisi de bir zombidir ve hayatta kalmak için insan beynine ihtiyaç duymaktadır.

Penny Dreadful (2014-2016, Showtime-Sky)

Oyuncular: Eva Green, Josh Harnett, Timothy Dalton.

Konusu: Edebiyat dünyasının korku ikonları Dr. Frankestein, Dracula ve Dorian Gray gibi karakterler Viktoria döneminde bir araya gelecek ve her birinin canavar yönleri ortaya çıkacaktır.

Ash vs. Evil Dead (2015-Devam, Starz)

Oyuncular: Bruce Campbell, Ray Santiago, Dana DeLorenzo.

Konusu: Otuz sene önce arkadaşlarıyla gittiği bir ormanda şeytanların saldırısına uğrayan ve saldırıdan kurtulan tek kişi olan Ash Williams kendi halinde yaşamaya çabalarken şeytanların tekrar peşinde olduğunu öğrenip onlarla yeni bir savaşa tutuşacaktır.

The Strain (2014-2017, FX)

Oyuncular: Corey Stoll, David Bradley, Kevin Durand.

Konusu: Yaşanan uçak kazasından kurtulan dört kişi vampire dönüşür. İnsanlar henüz bunu anlamaya çalışırken kazada hayatını kaybeden kişiler de birer birer vampir olarak geri dönmeye başlarlar. Eski bir vampir avcısı olan Abraham bu haberi aldıktan sonra olayların yaşandığı yere gider ve bu duruma bir son vermeye çalışır.

American Horror Story (2011-Devam, FX)

Oyuncular: Lady Gaga, Kathy Bates, Angela Bassett.

Konusu: Her sezon farklı bir korku öğesini konu edinen dizi tüm sezonlarında başarı çıtasını yükseltmeyi başarmaktadır.

The Terror (2018-Devam, AMC)

Oyuncular: Jared Harris, Tobias Menzies, Ciaran Hinds.

Konusu: Gerçek bir hikayeye dayanan dizide 1845 yılında kraliyet donanmasına ait iki araştırma gemisindeki mürettebatın zorlu bir görev sırasında açık denizde açlık, soğuk ve henüz ne olduğunu bilmedikleri başka bir şeyle mücadelesi anlatılıyor.

The Exorcist (2016-Devam, FOX)

Oyuncular: Alfonso Herrera, Ben Daniels, Kurt Egyiawan.

Konusu: Bir aileye musallat olan şeytan küçük bir çocuğu ele geçirir ve çok farklı karakterlere sahip iki rahip şeytanla mücadeleye girişir.

Santa Clarita Diet (2017-Devam, Netflix)

Oyuncular: Drew Barrymore, Timothy Olyphant, Liv Hewson.

Konusu: Emlakçılık yapan Sheila ve Joel’in hayatı Sheila’nın yaşadığı dramatik bir değişimle bambaşka bir yola sapar.

Castlevania (2017-Devam, Netflix)

Oyuncular: Richard Armitage, James Callis, Alejandra Reynoso.

Konusu: Bir animasyon dizisi olan Castlevania’da 1400’lü yıllarda idealist bir doktor olan Lisa, ortaya koyacağı bilimsel verilerle kilisenin hegemonyasını sarsmak istemektedir. Bunun için Dracula’nın yanına gider ve korkunç Vlad’le yakınlaşır. Ancak kilise Lisa’yı cadı olduğu gerekçesiyle kazığa bağlayarak yakar ve Vlad, Lisa’nın ölümü nedeniyle tüm kenti yok etmeye karar verir. Onu durdurabilecek tek kişiyse Trevor Belmont’tur.

Scream: The TV Series (2015-Devam, MTV)

Oyuncular: Willa Fitzgerald, Bex Taylor-Klaus, John Karna.

Konusu: İki genç kızın bir arabada öpüştüğü video kasabada hızla yayılır ve ardından cinayetler işlenmeye başlanır. Bu cinayetler kasabada daha önce işlenen cinayetlerle benzerlikler taşımaktadır.

Hemlock Grove (2013-2015, Netflix)

Oyuncular: Famke Janssen, Bill Skargard, Landon Liboiron.

Konusu: Godfrey adlı çelik fabrikasında vahşice öldürülmüş bir kızın cesedi bulunur. Cinayetin iki şüphelisi vardır. Biri kurt adam olduğu söylenen 17 yaşındaki Peter Rumancek, diğeriyse fabrikanın sahibi Roman Godfrey.

Sizler de bu özel güne iyi gideceğini düşündüğünüz korku türündeki dizileri yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.