Animelerdeki Anne Karakterleri

Efendim malumunuz bugün anneler günü… Hepimiz bir şekilde annemizle geçirdiğimiz ya da geçirmek istediğimiz bugünde animelerdeki anne karakterlerimizden bahsetmezsek ayıp olurdu bence. O karakterler ki fedakarlıklarıyla her zaman gönlümüzde ayrı yere sahip olmaları bir yana, söz konusu çocukları olduğunda yapmayacakları şey olmadığını da her zaman ispatlamışlardır bizlere. İşte bu karakterleri derlemeye çalıştım bugün için.

Sachiko Fujinuma – Boku dake ga Inai Machi (2016)

Son zamanlarda izlediğimiz animeler arasında kendine sıkı bir hayran kitlesi yaratmayı başaran bir anime oldu Boku dake ga Inai Machi. Ana karakterlerinin ve hikayesinin önemi bir yana, bitkisel hayattaki oğluna yıllarca bakan üstelik oğlu çocukken bile ona her zaman destek olan bir anneyi de izledik bu animede. Zeki ve keskin zekasından özellikle bahsetmek isterim. Sachiko Fujinuma muhtemelen son dönemde gördüğümüz en imrenilesi anne karakteri. Üstelik de yalnız bir anne. Çocuğunu tek başına büyütmeye çalışıyor ama oğlu Satoru’da bunun farkında. Farkında ki annesini kurtarmak adına tüm hayatını değiştirmeyi gözünü kırpmadan seçebiliyor.

Trisha Elric – Fullmetal Alchemist Brotherhood (2009)

Efendim içimizde bir yaradır Trisha Elric’in hikayesi. Zaten Fullmetal Alchemist ‘in ilk bölümünün bu kadar etkili olmasının sebebi de kendisidir. Zira Edward ve Alphonse’un annelerini geri getirmeye çalışırken yaptıkları ve kaybettikleri animenin temel konusuydu aslında. Trisha’ysa Kendisini bırakıp giden kocası bir yana, tek başına iki oğluyla ilgilenmeye çalıştı ama hastalığı buna engel oldu. Ama sevgi dolu bakışı Edward ve Alphonse’un aklından hiç çıkmadı.

Carla Yeager – Shingeki no Kyojin (2013)

Bir başka acı hikayeye sahip olan annemiz de Carla Yeager’dır. Spoiler olur mu bilmem ama -zira şu yazıyı okuyan herkes bu animeyi izlemiştir herhalde- Carla’nın, Eren’in gözleri önünde bir dev tarafından yenmesi sadece Eren’de değil bizlerde de derin izler bıraktı. Fedakar anne sınıfımızda en üstlerde yer alan Carla’yı listemize almasak olmazdı elbette.

Queen Serenity – Bishoujo Senshi Sailor Moon (1992)

Ay Tanrıçası Serene’nin enkarnasyonu olan Kraliçe Serenity, Gümüş Kristal’in güvenliğinden emin olmak ve kızını (Chibiusa) en iyi şekilde yetiştirmeye çalışıyor. Fakat bunu yaparken kızından ayrı kalmayı göze alabilen bir anne olması, onu da fedakar anneler kategorisine ekliyor. Animede çok fazla gözükmese de, geçmişteki kendisinin şekillenmesinde etkili rol oynaması, kızını emanet edebileceği en güvenilir elleri seçmesiyle annelik görevini tamamiyle yerine getiriyor.

Yasuko Takasu – Toradora (2008)

Bu annemiz biraz farklı. Erken yaşta anne olan karakterimiz Yasuko Takasu, aslında anneden çok oğlu Ryuuji’nin başının belası desek abartmış olmayız sanırım. Ryuuji her ne kadar bundan şikayetçi gibi dursa da aslında bence o da annesinin bu neşeli, eğlenceli ve biraz da sorumsuz hallerini seviyor. Çünkü kendi doğal ilişkileri bu ve her ikisi de her koşulda birbirlerini destekliyorlar. Yasuko Takasu da çocuğunu yalnız büyüten bir anne, haliyle sıkı bir çalışma temposu var. Ama buna rağmen eğlenceyi hayatından çıkarmayan, hatta çocuğuyla arkadaş gibi olabilen annelerimizden.

Junko Kaname – Mahou Shoujo Madoka Magica (2011)

Çocuğuyla arkadaş olan annelerimizden bahsedip Junko Kaname’yi listeye almamak olmazdı elbette. Eşiyle rolleri değişmiş olan Junko ailenin maddi destekçisi konumunda. Sabahları ayna karşısında kızıyla yaptığı sohbetler ise ayrıca görülmeye değer. Kızını her anlamda destekleyen Junko, Madoka’nın son zamanlarda başına gelen şeyleri anlayamasa da, desteğini sürdürmesi onu hem fedakar hem de çocuğuyla arkadaş olabilmiş anneler kategorisine sokuyor.

Ryouko Tamiya – Kiseijuu Sei no Kakuritsu (2014)

Kiseijuu Sei no Kakuritsu dediğimiz zaman aklınıza yine fedakar ve içimizde yara olan Nobuko Izumi geliyor biliyorum ama annelikle ilgili ilginç ve farklı bir bakış açısı sunan Ryouko Tamiya’dan bahsetmek bence çok daha yerinde olacaktır. Aslında Shinichi’nin öğretmeni olan Ryouko bir parazit tarafından ele geçirilince yaşadıkları, bu farklı türün dünyada hayatta kalmayı anlamasına yönelikti. Animedeki en zeki ve adımlarını hesaplayan bu karakterin “çocuk” konseptine bakış açısı da bir o kadar ilginçti. Animenin sonuna doğru çocuğunu korumasına kendisi de anlam veremezken yaptığı bu fedakarlık onu listemizde çok farklı bir konuma sokuyor bence.

Ragyou Kiryuuin – Kill la Kill (2013)

Hep mükemmel ve fedakar annelerden bahsedecek değiliz ya, biraz da kızlarını “kendine özgü” seven annelerden bahsedelim. Muhtemelen türünün tek örneği Ragyou Kiryuuin. Yaşam elyafları için feda ettiği çocukları bir yana, kızı Satsuki’yle olan güce bağlı ilişkisi Kill la Kill’in temel taşlarından birisiydi. Zaten animenin ikinci yarısında yaşadığımız büyük ters köşenin temeli de bu ilişkiye dayanıyordu. Velhasıl kendisi farklı anneler kategorisinin lideridir. Liste olmasa olmazdı hakkaten.

Bonus

Daikichi Kawachi – Usagi Drop (2011)

Efendim anneler günü neydi? Seygiydi, emekti. Öyleyse dedesi öldükten sonra tanıştığı küçük teyzesi Rin’e kol kanat geren Daikichi’nin de anneler günü kutlanmalı. Neden mi? Çünkü o da tıpkı bir annenin yapması gerektiği gibi Rin’le ilgilendi, saçını topladı, okula götürdü, ona yemek yaptı. Üstelik kendisi için bile bunları yapmayı beceremezken… Burada Rin mi Daikichi’yi yola getirdi, yokda Daikichi mi Rin için yola geldi tartışmaya açık ama sonuçta Rin’in gerçek annesinden daha “anne” olduğu bir gerçek. O yüzden senin de anneler günün kutlu olsun Daikichi.

Evet, listem bu şekilde. Ama eminim unuttuğum ya da sizlerin de eklemek istediği birileri vardır. Lütfen yorumlarınızda belirtmeyi ihmal etmeyin.

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

Trust | İlk Bölümü İzledim, Yorumluyorum

Sonraki Yazı

Patrick Melrose | İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum