Hiç bir kitabı tekrar okuduğunuz ya da bir filmi tekrar izlediğiniz oldu mu? Cevabı hayır olanların muhtemel sebebi, bütün hikayeyi bildikleri için ilk heyecanı asla bulamayacaklarını düşünmeleridir. Ben de böyle düşünüyordum fakat izlediğim bir film bu ön yargımı tamamıyla değiştirdi. O filmin serisini birçok kez izledim ve kitaplarını da defalarca okudum. İlk heyecanın hissedilemeyeceği konusunda hala aynı fikirdeyim ama böyle tekrarların temel amacının artık bu olmadığını düşünüyorum. Harika hikayeleri yeniden yaşamak, daha önce fark etmediğiniz muhteşem detayları görebilmek… İlk tanışmanızla aynı olmasa da ona yakın duygular hissetmenize yardımcı oluyor. Dizi dünyasında tekrarlar için bir sebep daha var o da spin off’lar. Dizilerin spin off’larına daha doğrusu dizinin evrenine daha hakim olabilmek için tekrarlar çok önemli bir yere sahiptir. İşte bu yazıda dizi dünyasının tekrar izlenmesi gereken yapımlarını ele aldım ve bunları üç şekilde kategorize ettim. İşte nedenleriyle birlikte seçtiklerim;

Efane olanlar

Spartacus

Starz imzalı Spartacus, ülkemizde en çok tutulan yabancı dizilerden biri. Tekrarı aynı heyecanı yaratmayacaktır muhtemelen fakat her bölümünü özellikle ilk izlediğimde ağzımı açık bırakan sezon finallerini yeniden izlemek, spin off’u olacak mı diye merak içinde beklerken ilaç gibi gelecektir.

Friends, How I Met Your Mother, Coupling

NBC efsanesi Friends, CBS harikası How I Met Your Mother ve BBC’nin unutulmaz dizisi Coupling… Üçü de romantik komedi efsanesi olduğu için izleyici tarafından sürekli karşılaştırılır. Bu yüzden onlara aynı paragrafta yer vermek istedim. Hangisi daha iyi bilemem ama hepsi de türünün en harika örnekleri ve tekrar izlemek kesinlikle aynı keyfi verecektir.

Two and a Half Men

CBS’in unutulmaz komedisi Two and a Half Men benim için sekiz sezondan oluşan bir dizi. Dizinin Charlie Sheen’in ayrılmasıyla sona erdiğini düşünüyorum. Sekiz sezonu gözümde canlandırıyorum da bir daha herhangi bir komedide bu kadar eğleneceğime ihtimal vermiyorum. Birkaç kez dizinin tekrarını yaptıktan sonra bazen kahvaltı yaparken rastgele seçtiğim bir bölümünü izlemek benim için gerçekten çok keyif verici.

The Newsroom

HBO efsanesi The Newsroom, distopik bir gelecekte geçiyor demeyi çok isterdim ama maalesef günümüzde doğrunun ve gerçeğin insanlara aktarılmasının ne kadar zor olduğunu gözler önüne seriyor demek zorundayım. Harika oyunculuklar ve gerilim yüklü, yaşanmış haberlerle dolu bu hikaye mutlaka tekrar izlenmeli. Habercilikle ilgili olanların defalarca, diğer izleyicinin de en az bir kere bu muhteşem diziyi izlemelerinin gerektiğini düşünüyorum.

The Mentalist

Bana göre CBS’in en eğlenceli dizilerinden The Mentalist, ana konuyu takip etse de her bölümde farklı olayları anlattığı için tekrar izlemenin aynı keyfi vereceği bir dizi. Çok başarılı ve her biri ayrı ayrı izleyicinin sevgisini kazanmış oyuncu kadrosunu da yeniden görmek de çok güzel olacaktır.

Firefly

Şu sıralar etraf devam ve spin off dizileriyle kaynarken, Fox’un efsanesi Firefly’da bunu görememek gerçekten üzüntü verici. Umarım bu durum değişir ama ortada bir devam ve spin off yokken tek sezonluk bu harika dizinin tekrarı az da olsa tatmin edici olacaktır.

Efsane ve detaylı olanlar

Mr. Robot

Özellikle ilk sezonuyla çok ses getiren USA Network’un gözdesi Mr. Robot, bilişim dünyasıyla fazla ilgili olmayanların zaman zaman dikkatlerini kaybedebileceği bir dizi. Bu yüzden bence dördüncü sezon başlamadan bir tekrar maratonu yapmak, diziye ve karakterlerine çok sağlam bir bakış açısıyla bakmanıza olanak sağlayacaktır.

Dear White People

Netflix’in harika dizisi Dear White People ırkçılık ve ırkçılık karşıtlığının yarattığı ırkçılık üzerine adeta parmak basan bir dizi. Zekice diyaloglar, sürpriz bölüm sonları ve harika oyunculuklar… Bana göre, kesinlikle yeterli olmayan IMDb puanı da ayrıca dizide eleştirilen ırkçılığın bir başka yansıması ki bu da hayli ironik bir durum. İkinci sezona başlamadan mutlaka ilk sezonun tekrarı yapılmalı diye düşünüyorum.

Battlestar Galactica

Battlestar Galactica, tam anlamıyla kült bir yapım diyebiliriz. İlk olarak 1978 ve 1980 yıllarında dizi olarak yayınlandıktan sonra adına birçok film yapılan dizi, hayranlarının adeta kendi çabalarıyla varlığını sürdürdü. 2003 yılında, önce üç saatlik bir mini seriyle daha sonra 2004’de dört sezon sürecek olan ve çok beğenilen bir bilim kurgunun ilk bölümüyle Sc-Fi ekranlarında izleyiciyle buluştu. Star Wars ve Star Trek’le aynı türü temsil etseler de onlardan farklı bir yapım Battlestar Galactica. Ben önümüzdeki yıllarda bir devam dizisinin ya da yeni çevriminin geleceğine inanıyorum. Bu yüzden tekrarının hem gayet keyifli olacağından hem de dizi hakkındaki bilgilerin daha iyi oturması için çok gerektiğini düşünüyorum.

American Gods

Son yılların en çok ses getiren yapımlarından ve efsane olma yolunda büyük adımlarla ilerleyen Starz’ın American Gods‘ı birçok mitolojik karakteri barındırıyor. Özellikle benim gibi dizinin esinlendiği aynı isimli kitabı okumayanlar, mutlaka bölümlerde geçen mitolojik karakterler hakkında genel bir bilgi edinmeli. Daha sonra bu bilgiler ışığında henüz ikinci sezon başlamamışken ilkini tekrar izlemeliler. Aynı keyfi almanın yanında ikinci sezon daha da anlamlı gelecektir.

Sherlock

Sherlock, günümüzün en popüler dizilerinden biri. BBC ekranlarında dört sezonu geride bırakmış ve beşinci sezon onayı almış durumda. Dizinin son sezonu çok karmaşık olduğu yönünde bazı eleştiriler aldı. Bazı oyunculardan ise bunlara sert tepkiler geldi ama bence eleştiriler, dizinin daha yüzeysel olmasını istemekle alakalı değil biraz daha sade olmasını istemekle ilgiliydi. Siz de böyle düşünüyorsanız hem son sezonunun daha iyi oturması hem de eğlence ve heyecan dolu macerayı yeniden yaşamak için tekrarını mutlaka yapmalısınız.

Fringe

Fox ekranlarında izleyiciyle buluşan Fringe‘le geç tanışanlardan biriyim. Bugüne kadar tanık olduğum en geniş konu dağılımına sahip dizi olduğunu söyleyebilirim. Bu yüzden tek seferlik izlemenin, Fringe’i anlamada yeterli olmayabileceğini düşünüyorum. Harika senaryo ve müthiş oyuncu performansları efsaneyi tekrar izlemek için diğer sebepler.

Legion

FX’in Marvel’le ilk ortaklığı Legion, gerçekten çok keyifli bir dizi ama izlediğim en karmaşık dizilerden biri olduğunu düşününce iyi anlaşılmazsa oldukça sıkıcı gelebileceği fikrindeyim. Mesela ben bazen bölümler devam ederken olan biteni daha iyi anlayabilmek için bazı sahneleri tekrar izliyorum. Siz de bu tarz bir sıkıntıdan muzdaripseniz, şuan devam eden ikinci sezona başlamadan önce ilk sezon tekrarını yapmanızı tavsiye ederim.

Lost

ABC’nin efsanesi Lost, ilk çıktığında o kadar etkili oldu ki adeta bir salgın gibiydi. Yarattığı gizem, gerilim ve çok şaşırtıcı sürprizler izleyenler tarafından dilden dile aktarılıyordu. Tüm bunların sonucunda dizideki bütün karakterler ayrı bir hayran kitlesi oluşturdu. Salgın giderek daha da büyüdü ve izleyici kitlesinin dizi sektöründen beklentilerini oldukça arttırdı. O günlerden bugüne çok sayıda dizi izledim ama hiç biri bende Lost’un yarattığı heyecanı yaratmayı başaramadı. Eğer siz de benim gibi düşünüyorsanız bir Lost tekrarı, bire bir aynı heyecanı vermese de mutlaka aynı keyfi yaşatacaktır. Ayrıca bazı detayları daha iyi belki de ilk kez fark edeceğiniz için alacağınız keyif daha muazzam olacaktır.

Game of Thrones

HBO’nun şimdiden efsaneleşen dizisi Game of Thrones‘un muhteşem olduğuna katılır mısınız bilemem ama onun kadar tüm dünyayı peşinden sürükleyen bir yapımla karşılaşmanın ender olduğu konusunda sanırım benimle hem fikir olabilirsiniz. Her bölüm, tekrar izleyende aynı heyecanı uyandırmayacaktır muhtemelen ama kesinlikle benzer keyfi alacağınıza eminim. Hem final sezonu yaklaşmışken ilk bölümden bir maraton yapmak çok faydalı olacaktır.

Efsane, detaylı ve spin off’lu olanlar

The Big Bang Theory

Şimdiden CBS’in unutulmazları arasına giren The Big Bang Theory, belki izleyiciyi gülmekten kırıp geçirmedi ama her karakter, bizlere kendimizden bir parça sunmayı başardı bu yüzden de çok sevildi. Sadık takipçileri bana katılacaktır, dizideki tüm karakterlerin yıllar içinde kişilik olarak değişimleri tekrar görülmeye değecektir. Ayrıca dizinin lokomotif karakteri Sheldon’ın çocukluğunun anlatıldığı Young Sheldon’ı daha iyi özümseyebilmek için tekrarın şart olduğunu düşünüyorum.

Breaking Bad

AMC efsanesi Breaking Bad, ince ve muazzam detayların birleşerek bir bütün oluşturduğu muhteşem bir dizi. Olağan üstü oyuncu performanslarını anlatmaya kelimeler yetmez. Ama sadece harika bir dizi oluşu ya da hayretler içinde bırakan detaylar Breaking Bad tekrarı için tek sebep değil. Konuları farklı olsa da spin off’u Beter Call Saul’a her yönüyle daha geniş bir açıdan bakabilmek için de bir tekrar maratonu yardımcı olacaktır.

Supernatural

Dile kolay tam 13 sezon The CW ekranlarda kalmayı başardı Supernatural. Üstelik 14. Sezonu için de onay almış durumda. Ben çok mutluyum bu karardan. Zaman zaman diziye gelen “artık konu bulamıyorlar” tarzındaki eleştiriler çok anlamsız geliyor bana. Beğenin ya da beğenmeyin ama 13 sezon boyunca ve her sezon farklı olmak üzere odaklanacak bir konu bulan üstelik bu sezonlarda bana göre konudan bu kadar az sapan bir diziye şapka çıkartılır. Ama 13 sezonda toplam 287 bölümü akılda tutmak pek kolay bir iş değil bu yüzden bilgilerimizi tazelemek adına ve yeni başlayacak olan dizinin spin off’u Wayward Sisters için bir tekrar iyi olacaktır.