Bilmediğiniz 15 Başarılı Dizi

Arkadaş çevremde birdizihaber’de yazdığımı öğrenenlerin ortak isteği genelde “dizi önerim” oldu. İşin gerçeği son zamanlarda dizi dünyası bir hayli bereketli olduğu için yeni çıkan dizileri önermekte pek sıkıntı yaşamadım. Ama iş biraz daha eskilerden örnek vermeye gelince pek yardımcı olamadığımı itiraf etmem gerek. Sıkıntı eski dizileri bilmemem değil, verebileceğim birçok örneğin zaten biliniyor olmasıydı. Bu durum aklımda “acaba hiç duymadığım iyi dizi kaldı mı” sorusuna yol açtı. Kendim için interneti eşelerken aklıma ülkemizde az bilinen ya da kalitesine rağmen yeterli ilgiyi görmeyen yabancı dizilerden bir liste yapmak geldi. Sonunda da ortaya 15 dizilik bir liste çıktı. Unutmadan belirteyim listeye iki tane de izlediğim fakat ülkemizde az bilindiğine inandığım diziye yer verdim. İşte daha şimdiden mutlaka izlemem gerektiğine karar verdiğim diziler;

Not: Son yıllarda, tamamen ticari amaçlı olduğunu düşündüğüm için yabancı dizileri beğenme konusunda IMDb puanlarını dikkate almıyorum. Fakat ülkemizde bu puanlar dizileri beğenme konusunda hala ciddi bir kriter olduğu için yazıda onlara da yer verdim.

Veep

HBO’nun 2012 yılında izleyiciyle tanıştırdığı Veep, altı sezondur ekranlardaki yerini koruyor. Bir politik hiciv olan dizinin başrolünde efsane dizi Seinfeld’in ana karakterlerinden Elaine’i canlandıran Julia Louis-Dreyfus bulunuyor. Tam bir ödül canavarı Veep’in dikkat çekici başarılarından biri, altı kez üst üste Emmy’e aday gösterilmesi ve 4. 5. 6. sezonlarında yani son üç yıldır komedi dalında en iyi dizi ödülünü alıyor olması. Julia Louis-Dreyfus ise dizi yayınlandığından beri komedi dalında en iyi kadın oyuncu ödülüne tabiri caizse ambargo koyarak, son altı yıldır bu ödülü evine götürüyor. Veep’in yedinci sezonu henüz başlamadı. Dizi bu sezon da Emmy alacak mı ya da Julia Louis-Dreyfus’un ambargosu devam edecek mi gerçekten çok merak ediyorum. IMDb puanı şu sıralar 8.2 olan Veep hakkında daha ayrıntılı bilgi isteyenler buraya bakabilir.

Mozart in the Jungle

Amazon 2014 yılında izleyiciyle tanıştırdığı komedi, dram ve müzik türündeki Mozart in the Jungle, dördüncü sezonun ardından iptal kılıcını yedi. Fakat tüm yabancı dizi hayranlarının bu orijinal senaryoyu, asla sırıtmayan komediyi görmesi ve harika müzik ziyafetini tatması gerektiğine inanıyorum. IMDb puanı şu sıralar 8.2 olan Mozart in the Jungle hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler buraya bakabilirler.

You’re the Worst

FX’in 2014 yılında izleyiciyle tanıştırdığı You’re the Worst, sıra dışı bir romantik-komedi dizisi. Tek kamerayla çekilen dizi, karakterlerinin çılgınlıklarıyla ilişkilere farklı açılardan bakmayı başarıyor. Bunu yaparken de şiddetli duyguların, ilişkilerin başlarında kolay kolay fark edilemeyen etkilerini de gözler önüne seriyor. Unutmadan romantik-komedi demişken bilindik bir tür deyip ailece izlemek gibi bir hataya düşmeyin. IMDb puanı şu sıralar 8.2 olan You’re the Worst hakkından ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler buraya bakabilir.

Moone Boy

Moone Boy, 2012’de Sky ekranlarında izleyiciyle tanışmış ve üç sezon yayınlanmış oldukça yaratıcı bir sitcom. 1980’li yıllarda küçük bir İrlanda kasabasında geçen hikayede, 12 yaşında bir çocuğun hayali arkadaşıyla yaşadığı olaylar anlatılıyor. Dizide o yılların, gerek İrlanda’daki gerek dünyadaki siyasi ortamına ve olaylarına siyasi göndermelerin de bolca yapıldığını belirteyim. IMDb puanı 8.2 olan diziyi yabancı dizileri özellikle Britanya dizilerini seven herkesin mutlaka izlemesi gerekiğini düşünüyorum.

Misfits

Dizilerde süper güç kazanan insanlar neden hemen kahraman olma yoluna gitmeyi seçerler? 2009’da E4 ekranlarında başlayıp beş sezon ekranlarda kalan Misfits’te bence en dikkat çekici özelliklerden biri karakterlerin süper güç kazandıktan sonra hayatlarına devam etmek istemeleri. Misfits’teki hepsi birbirinden ilginç karakterleri saymazsak en dikkat çekici özelliklerinden biri de komedi, fantastik, bilim kurgu, aksiyon, drama, kara komedi gibi türleri bir arada sunması. 8.3 IMDb puanı bulunan Misfits hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen buraya bakabilir.

Dirk Gently’s Holistic Detective Agency

2016’da BBC America ve Netflix ortaklığıyla izleyici ile buluşan Dirk Gently’s Holistic Detective Agency, son yıllarda izlediğim en başarılı gizem ve bilim kurgu dizilerinden biri olsa da ikinci sezonunun sonunda iptaller kervanına katılmaktan kurtulamadı. 8.4 IMDb puanına sahip Dirk Gently’s Holistic Detective Agency hakkında ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

The Expanse

Syfy’ın yedi kitabı yayınlanmış, sekizincisi bu yılın aralık ayında ve dokuzuncusu 2019’da yayınlanacak James S. A. Corey’in aynı isimli roman serisinden uyarlanmış bilim kurgu dizisi The Expanse, 2015 yılında izleyicinin karşısına çıktı. Amazon Prime’da da yayınlanan dizi, Space ve Crave Tv’yle Kanada’da, Sky’la Yeni Zelanda’da ve Netflix’le de diğer ülkelerde ekranlara geldi. 2018’in Mayıs’ında Syfy dizi hakkında iptal kararı verince, dizinin hayranları tarafından protestolara maruz kaldı. Hatta bu protestolarda internette 100.000’in üzerinde imza toplandı. The Expanse’ın kurtarılması için yapılan kampanyalar sonuç verdi ve Amazon serinin ek sezonuna onay verdi. IMDb puanı 8.4 olan The Expanse hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyenler buraya bakabilir.

The Young Pope

İngilizce konuşulan bir İtalyan dizisi olan The Young Pope, 2016 yılında HBO, Sky Atlantic ve Canal + ekranlarında izleyiciyle buluştu. Dizi Venedik Uluslararası Film Festivali tarihinde yarışma haricinde ilk iki bölümü gösterilen ilk televizyon dizisi oldu. Başta bir mini seri olması düşünülen dizi, Emmy ödüllerine aday olan ilk İtalyan dizisi olmayı da başardı. IMDb puanı 8.4 olan The Young Pope hakkında daha fazla bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Blue Mountain State

2010 yılında Spike (günümüzde Paramount Network) ekranlarında izleyiciyle buluşan dizi, Blue Mountain State isminde kurgusal bir üniversitede geçmektedir. Amerikan futbolu, sex, vahşice partiler, doyumsuz içki içme, uyuşturucu, kavga, gürültü üzerine kurulu bu komedi dizisi. 2016 yılında da beyaz perdeye uyarlandı. IMDb puanı 8.4 olan Blue Mountain State hakkında daha fazla bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Broadchurch

2013 yılında ITV ekranlarında izleyiciyle buluşan Broadchurch, bir İngiliz suç draması. Kadrosu, müzikleri, harika doğal manzaraları, gizem ögesini başarıyla sunmasıyla izleyicisinin sevgisini ve saygısını kazanmayı başaran Broadchurch, 2014 yılında Gracepoint isimli Amerikan uyarlamasıyla da Fox ekranlarında 10 bölümlük bir mini seri olarak izleyicinin karşısına çıktı. Dizi ilk sezonuyla birçok ödül kazandı ama en dikkat çekeni olan BAFTA ödüllerindeki yedi adaylık oldu. En iyi dram dahil üç birincilik kazanan Broadchurch, üçüncü sezonuyla da Ulusal Televizyon Ödülleri’nde (İngiliz) de en iyi suç draması seçildi. IMDb puanı 8.4 olan Broadchurch hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya bakabilirsiniz.

The It Crowd

2006 yılında Channel 4 ekranlarında izleyiciyle buluşan İngiliz sitcom’u The It Crowd, her sezonu altı bölümden oluşan harika bir komedi. Bir şirketin bilgi işlem departmanında yaşananlar, 25’er dakikalık bölümlerle anlatılıyor. Toplamda 24 bölümden oluşan dizinin bir de özel bölümü bulunmakta. Dizinin üçü Amerikan biri Alman olmak üzere dört uyarlaması bulunuyor. Amerikan versiyonlarının biri tam bir hayal kırıklığı olurken, bir diğeri ise yayınlanamamış. Üçüncü girişim ise şimdilik yolunda Ocak 2018’de NBC tarafından siparişi verilmiş. Das iTeam – Die Jungs an der Maus (The iTeam – The Boys at the Mouse) ismindeki Alman versiyonuna ise hayal kırıklığı demek bile iltifat olabilir. Zaten iki bölüm sonra yayından kaldırılmış. O yüzden bence taklitlerini bırakın ama aslını mutlaka izleyin. IMDb puanı 8.5 olan The It Crowd hakkında daha fazla bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Utopia

Suç, dram, aksiyon, bilim kurgu, gizem türlerini başarıyla bir arada bulunduran Utopia, 2013 yılında Channel 4 ekranlarında izleyiciyle buluşan bir İngiliz dizisi. Fazla detaya girmeden söylemek gerekirse tartışılan şiddet sahnelerinin tahmini bir sonucu olarak iki sezon sonra iptal edildi. 2014 yılında uluslar arası kategorisinde en iyi drama ödülünü almayı başaran Utopia’nın İMDb puanı 8.5 ve hakkında daha fazla bilgi isteyenler buraya bakabilirler.

Louie

2010 yılında FX ekranlarında izleyiciyle buluşan komedi, dram, hiciv, gerçeküstü komedi ve kara mizah türündeki Louie, beş sezon süren bir dizi. Komedyen Louie C.K’nın kendi hayatından esinlenerek kurguladığı Louie. 2012 ve 2014 yıllarında komedi dalında en iyi senaryo ödülünü almayı başardı. Bu bilgi diziyi izlemenizi etkiler mi bilemem ama bilmenizde fayda var diye düşünüyorum, 2017’de Louie C.K. hakkındaki taciz iddialarını kabul ettikten sonra FX onun yapım şirketi ile ortaklığını sonlandırdı. IMDb puanı 8.6 olan Louie hakkında daha fazla bilgi için buraya bakabilirsiniz.

It’s Always Sunny in Philadelphia

2005 yılında FX ekranlarında izleyiciyle buluşan It’s Always Sunny in Philadelphia, dokuzuncu sezonunun ardından FXX’te yayınlanmaya başladı. Güney Philadelphia’daki bir İrlanda barını işleten utanmaz, keyfine düşkün ve ben merkezli arkadaşların yaşadığı birbirinden saçma olayları anlatan dizi bu sene 13. sezonuyla ekranlara gelecek dahası 14. sezon onayını da almış durumda. 10 Emmy adaylığı bulunan dizi ikisini kazanmayı başardı. IMDb puanı 8.8 olan It’s Always Sunny in Philadelphia hakkında daha fazla bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Skam

Bir Norveç gençlik draması olan Skam, gençlerin gerçek problemlerine odaklanan bir dizi. Örneğin, ırk, inanç, kimlik, barınma, yeme, içme, cinsel taciz, cinsel tercihler, sağlık sorunları, ilişkiler, aşk… Ülkesinde defalarca ödül alan dizi, dördüncü sezonunun ardından aşırı prodüksiyon stresi yüzünden sonlandırıldı. Şunu da belirteyim Skam İngilizce’de shame, Türkçe’de utanç anlamına geliyor. IMDb puanı 8.8 olan Skam’ı özellikle İskandinav kültürüne ilgi duyanlara şiddetle tavsiye ediyorum.

Utku Ertem

Önceki Yazı

Luther’ın 5. Sezon Teaser’ı Yayınlandı

Sonraki Yazı

The Walking Dead’in Yeni Showrunner’ı Angela Kang oldu