Hinamatsuri | Bir Hina Hikayesi

2018 Nisan ayında yayınlanmaya başlanan Hinamatsuri 12 bölümlük bir komedi, seinen, süper güçler ve slice of life (günlük hayattan kesitler) animesi. Feel Stüdyosunun animeleştirdiği Hinamatsuri mangadan uyarlama. Feel Stüdyosu’ndan daha önce Oragairu’nun ya da uzun ismiyle Yahari Ore no Seishun Love Comedy wa Machigatteiru. Zoku‘nun ikinci sezonunu izlemiştik. İlk sezonu Brain’s Base stüdyosundan izlediğimiz Oregairu ikinci sezonda çizgisel anlamda resmen evrim geçirmişti. Hinamatsuri de tam bu kalitede. Hatta sanırım daha bile iyi diyebilirim. Görsel olarak kafanızda soru işareti olmasın yani.

Hinamatsuri aslında “oyuncak bebek festivali” anlamına gelen bi kelime. Japonyada 3-8 Mart tarihleri arasında kutlanıyor. Ama animede bir kelime oyunu yapılmış ve hem bebek festivali anlamına gelirken hem de “Hina Festivali” anlamına gelmiş. Zira “matsuri” festival demek. Hina’nın hayatına dokunduğu herkes bir şekilde yolundan sapıyor ve normalde yapmayacağı şeyler yapıyor, tam bir festival havasında ama. Eğlenceli yanı ağır basıyor hikayenin bir çok kısmında, en çok da karakterlerin değişen hayat çizgileri kısmında.

Animenin yönetmeni Oikawa Kei. Oregairu’nun 2. sezonunu yönetmiş daha önce. Miziklerini Misawa Yasuhiro yapmış. Onu da daha önceki işleri olan Kokoro Connect ve Himouto! Umaru-chan’dan tanıyorum. Güzel müzikler dinlemiştim buralarda. Seiyuu kadrosu da başarılı aslında. Ana karakterlerimizden Hina‘yı Tanaka Takako seslendiriyor. Oldukça yeni bir isim olmasına rağmen başarılı iş çıkarmış. Bir diğer ana karakterimiz Nitta‘nın seiyusu Nakajima Yoshiki. Aslında o da yeni diyebileceğimiz bir seiyuu, daha önceki performansları hep yan rollerdeymiş. Animenin en kıdemli seiyusuysa animede yan karakter olan Utako‘yu seslendiren Hikasa Youko. Daha önce K-on’da Mio, High School DxD’de Rias ve Little Witch Academia’da Diana gibi dikkat çeken performanları olmuş.

Konusuda kısaca şöyle; Nitta yalnız yaşayan bir yakuza üyesi. Bir akşam evinde otururken birden salonunda garip bir cisim beliriyor ve içinden de Küçük bir kız çocuğu çıkıyor. Nitta başta görmezden gelse de kızın telekinise güçleri sayesinde onunla ters düşmemeye dikkat etmek zorunda kalıyor. Bir süre sonraysa kızın kendisine yakuza meselelerinde yardım ettiğini görünce, onu yanında tutmaya karar veriyor. Ama onunla ne yapacağı konusunda hiç bir fikri yok. Çünkü Hina başka bir zamandan gelmiş ve günümüz dünyası işleyişi hakkında tamamen bilinçsiz. Hina’yla garip bir bağ oluşan Nitta bir yandan onu evden göndermeye çalışırken diğer yandan da yakuza işleri ve kadınlarla olan iletişimini de gözden geçirmek zorunda kalıyor. İlerleyen bölümlerde hikayeye yeni karakterler dahil olsa da odak noktamız bu ikili oluyor.

Hina oldukça ilginç bir karakter aslında. Çoğu zaman donuk bakışlı ama geldiği yerde güçleri yüzünden savaş makinesi olarak kullanıldığı için burada rahat etmek istiyor. Nitta’ysa onun bu durumunu tam olarak anlayamasa da o da rahatının bozulmasından şikayetçi. Hina ve Nitta arasındaki diyalog bazen baba-kız bazen abi-kardeş gibi ama çoğu zaman birbirine mecbur kalmış iki insan gibi. Bu büyük adam küçük kız hikayesi bana sıklıkla Barakamon ve Usagi Drop‘u hatırlattı. Tabii bu söylediğim animelerdeki çocuklar Hina’dan daha küçük ve adamlar Nitta’ya göre daha “normal” yaşıyor. Ama yine de iki arasındaki samimiyet ve içinde bulundukları “ne yapacaklarını bilemedikleri durum” benzerlik gösteriyor.

Öte yandan animedeki absürt hikayeler tamamen One Punch Man, Gintama ve Mob Psycho 100 havasında. Öyle sarkastik havada ve öyle absürtlükte, evet. Bu da işin eğlenceli kısmı oluyor. Bu tür hikayeleri anime dünyasında bulmak biraz zor olduğu için ben animeyi başucuma koydum. Zaten sosyal medyada da hem animesinin hem de mangasının çok beğenildiği hemen anlaşılıyor. Animenin seinen içeriğinin olması absürtlük seviyesini bir tık daha yükseltmiş. Zira Hinamatsuri’de büyük karakterlerimiz nasıl büyük olunacağını, çocuk karakterlerimiz de nasıl çocuk olunacağını bilmiyor ve işler yer yer oldukça karışıyor. Ve bunu izlemek gerçekten çok keyifli oluyor. Animenin süper güçler ve bilim kurgu gibi alt türleri olsa da daha çok komedi, slice of life ve seinen üçlemesinde ilerliyor diyebiliriz. O yüzden süper güçler ve bilim kurgu açısından doyurucu bir şey beklemeyin ama absürtlüğün kıralını yapmışlar, Hina ve Nitta son zamanlarda gördüğüm en başarılı ikili olmuş.

Velhasıl vakit kaybetmeden izleyin derim efendim. Buyurun bu da fragmanı;

 

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

The Purge’den İlk Tanıtım Geldi

Sonraki Yazı

Yeni Hercule Poirot John Malkovich olacak