Yeni Hercule Poirot John Malkovich olacak

Polisiye edebiyatının kraliçesi Agatha Christie’nin ünlü dedektifi Hercule Poirot, Türkçe’ye Cinayet Alfabesi olarak çevrilen ABC Murders dizisiyle bir kez daha ekranlara dönüyor. Cinayetleri kendine has üslubuyla çözen Hercule Poirot’yu tanınmış aktör John Malkovich canlandıracak. Önceki aylarda kadrosu kesinleşen dizinin çekimlerine bugünlerde başlandı.

Kurgusunun detaylarına gizlediği kıvrak zekâsıyla hayranlık uyandıran ve dünya çapında çok geniş bir okur kitlesine sahip olan Agatha Christie’nin eserleri, bugüne kadar hem beyazperdede hem de ekranlarda sayısız defa yer buldu. Doğu Ekspresinde Cinayet, Nil’de Ölüm, ABC Cinayetleri, Ölümle Randevu, Sonuncu Kurban, Kırık Ayna, Ölüm Büyüsü, Trende Cinayet ilk akla gelen filmler. Birçok Agatha Christie hikâyesi de ABC Cinayetleri, Agatha Christie’s Marple, Agatha Christie’s Poirot, Hercule Poirot adlarıyla televizyon ekranlarına taşındı.

Poirot bildiğimiz Poirot mu?

1930’lu yılların İngilteresine gidiyoruz. Vahşi bir seri katil ortalıkta kol geziyor, cinayetlerin tek ortak noktası da cinayet mahallinde bırakılan ABC demiryolları rehberi. Önce Andover, ardından Bexhill’de saldıran katil bir yandan dedektif Poirot’ya meydan okuyor. Farklı mekanlarda gezinen dedektifimiz, finale doğru Agatha Christie kapanışlarından beklediğimizi yapıp tüm şüphelileri ve ilgilileri bir odada topluyor ve kaatiiil….

Dizinin baş yapımcısı ve BBC için uyarlamasını hazırlayan yazar Sarah Phelps, konunun 1930’lar İngilteresinde vahşi cinayetlerden sorumlu bir seri katille ilgili olsa da, merkezinde polisiye kurgunun en ünlü isminin yer aldığını, dolayısıyla cinayetleri çözümleme becerisi kadar dedektif Hercule Poirot’nun kişiliğiyle de bizi şaşırtabileceğini belirtiyor.

Son Poirot John Malkovich

Agatha Christie romanlarının ünlü dedektifi Hercule Poirot bugüne kadar hem beyazperdede hem televizyon ekranlarında birçok isim tarafından canlandırılmıştı. Son Poirot, 2017 yapımı “Doğu Ekspresinde Cinayet” filmindeki rolüyle Kenneth Branagh olmuştu. Branagh’ın 2019’da Christie’nin en ünlü eserlerinden “Nil’de Ölüm” için yönetmen ve başrol oyuncusu olarak kameraların karşısına geçeceği konuşuluyor. Tanınmış aktörlerden David Suchet ve Alfred Molina da daha önce Hercule Poirot rolünü üstlenen isimlerden olmuşlardı. Elbette Poirot deyince özellikle Peter Ustinov’u anmadan geçmemek gerek. Şu videoda, bugüne kadar Hercule Poirot rolünü oynamış aktörler ve filmler/dizilerle ilgili özeti bulabilirsiniz.

ABC Murders dizisi için Malkovich dışında, dedektif Crome rolü de “Harry Potter” serisi yıldızı Rupert Grint’e verildi. Dizide ayrıca Andrew Buchan (“Broadchurch”), Eamon Farren (“Twin Peaks”), Tara Fitzgerald (“Game of Thrones”), Bronwyn James (“Harlots”) ve Freya Mavor (“The Sense of an Ending”) rol alacak.

Agatha Christie’nin ABC Cinayetleri, BBC One için Mammoth Screen adına Sarah Phelps, Damien Timmer ve Helen Ziegler, Agatha Christie Limited adına James Prichard ve Basi Akpabio ile BBC adına Elizabeth Kilgarriff yapımcılığında çekilecek. Dizinin uluslararası dağıtımından Endeavor Content sorumlu olacak.

Arzu Kayhan

Hayatın üçüncü sayfa polisiyesini yazıyor. Yabancılaşma temalı polisiye bir romanı var (YAD). Ayrıca çevirmen. Aslında bu bilgiler arama motorlarında zaten var. Sen Birdizihaber'den ve şuradan takip et yeter: www.sanahaber.blogspot.com

Önceki Yazı

Hinamatsuri | Bir Hina Hikayesi

Sonraki Yazı

The IT Crowd | Bilişim mi Teknolojileri?