CONDOR | Ayda 5.000 Dolara bu iş yapılır mı?

Yükselen ekonomimizi kıskanıp duran dış güçlerin ülkemiz üzerinde oynadığı hain oyunlar sebebiyle, döviz kuruna bakınca ayda 5.000 dolar maaş daha ne olacaktı, bizde bakanlar almıyor o parayı dediğinizi duyar gibiyim. Öncelikle kişisel görüşüm bakanlarımızın maaşı bence yeterli, onlara üzülmesek de olur. Esas konuysa işin ne olduğu. Bahsettiğimiz iş CIA’in dünyaca ünlü “analist” kadrosu, bahsedilen maaş ise ortalama kazanç, meraklısı için linki şudur…

https://www.payscale.com/research/US/Job=CIA_Analyst/Salaryhala

Özellikle federalli casuslu dizi severlerin bildiği üzere bu konseptin en havalı kadrosu CIA analistliğidir. Hem dünyadaki tüm bilgilere ulaşırsınız, hem bütün komplo teorilerine hakim olursunuz hem de eğer işiniz buysa kendinize güveniniz gelir. Bugüne kadar tek bir tipsiz veya çirkin CIA analisti görmediğimize göre bu mesleğin kaçınılmazlarından birisi de çekici bir dış görünüş ve fit bir vücut yapısıdır. Bütün bu kriterleri bir arada düşündüğünüzde kendinizi hala yeterli görüyorsanız iş başvurusu yapabilirsiniz elbette ama şimdiden söyleyeyim içine gireceğiniz yaşam tarzı pek de öyle dikensiz bir gül bahçesi olmayacaktır.

Baştan açık konuşmakta fayda var, özellikle erkekler için. Dünyayı kurtarmanız gereken o zorlu durumla karşılaşana kadar pek bir sosyal hayatınız olmayacak. Öyle kız arkadaştı sevgiliydi, insta resimleriydi geçmeyecek günleriniz. Ha benim zaten sevgilim yok, olacağı da yok diyenlerdenseniz, bu iş tam size göre. En azından işim yüzünden ilişkilerim yürümüyor falan diye hem kendinizi hem de yakın çevrenizi bir süre daha kandırabilirsiniz.

Çok sevdiğiniz arkadaşlarınız ya da dostlarım dediğiniz az sayıda insan varsa hayatınızda, geçmiş olsun. Dünyayı kurtarırken bir kaçının ihanetine uğrayacak bir kısmının ise ölümüne şahit olacaksınız. Bu tür acıların yaşanması maalesef kaçınılmaz.

Bütün bunları nereden bildiğime gelince, hayır efendim, üstün excel bilgime rağmen Amerikan İstihbaratı beni keşfetmiş değil. Sadece yedi sezon Homeland üzerine iki sezon da Berlin Station takip etmiş olmanın bana verdiği yetkiyle konuşuyorum burada. Bugün konumuz ise yazlık CIA hikayemiz Condor.

“Akbabanın Altı Günü” isimli kitabın “Akbanın Üç Günü” adıyla çekilmiş filminin tahminen “yahu günü münü karıştırmayalım akbaba der geçeriz tutarsa ikinci sezonu çekeriz” mantığıyla yapılmış dizisi Condor’un ilk bölümü 6 Haziran’da izleyicisiyle buluştu. MGM, Skydance ve Paramount Tv ortak yapımı olan dizinin başrollerinde ise Max Irons esas oğlanı canlandırırken William Hurt eski toprak bir ajana, Brendan Fraser ise kötü adama can veriyor. Masum ve olayların arasında kalan güzel kız arkadaştan (Katherine Cunnigham) çok tehlikeli kadın suikastçiye (Leem Lubany) ve hatta oldukça havalı bir FBI ajanına (Christina Marie Moses) kadar birçok güzel ve iddialı kadının yan rollerde karşımıza çıktığı dizinin oyuncu kadrosu işinin hakkını veriyor.

Öykümüz CIA analisti olan gencin dünya çapında bir komployu fark etmesi, komplocuların da onun fark ettiğini  anlayıp öldürmek istemesi üzerine kurulmuş. Yapılan bir ofis baskını sonrasında bütün arkadaşları öldürülen genç analist bir anda hem bu katliamın baş şüphelisi konumuna düşüyor hem de hayatta kalmaya çalışıyor falan. Tabi bu arada biz sıradan insanların ölmemesi ve büyük şeytani planı ortaya çıkarmak için bu konulardan hiç anlamayan ve iki gün önce tanıştığı güzel kızdan yardım istiyor kahramanımız. Kendisine yardımcı olan en önemli karakter ise bizzat kendisini CIA’ye alan tecrübeli amcası.

Hayatın doğal akışına uygunluğuyla dikkat çeken dizimiz türünün diğer örnekleriyle karşılaştığında oldukça sürükleyici ve kendi evreni içerisinde tutarlı bir hikâye anlatmayı beceriyor. Imdb’den aldığı 7,8 puan ile şimdiden ikinci sezona göz kırpan Condor geride bıraktığı altı bölüm içerisinde seyircisine sunduğu sürpriz gelişmeler ve yüksek tempoyla ekran karşısında sıkılmayacağınız yaklaşık bir 40 dakika vadetmekte. Misal ben keyifle seyrediyorum, eğer dünyayı kurtaramazlarsa falan kesin haber veririm, kib, bye öpücük….

Toparlarsak ilgili CIA analisti hepimizi kurtarıp sıkıcı işlerimize devam etmemizi sağladığı için sevgilisine kavuşurken bize tek bir görev düşecek bence.

Siz de izleyin de mümkünse.beraberce şu akbabanın gün sayısını bir netleştirelim artık.

Ozan Kayahan

Hayatın anlamını buldum ama söylemem

Önceki Yazı

Tom Ellis’in SDCC söyleşisinden Lucifer hakkında yeni bilgiler

Sonraki Yazı

Shondaland, Netflix İçin Sekiz Yeni Dizi Üzerinde Çalışıyor