Darısı Başımıza | Yan Karakteriyle Güldüren Komedi Dizisi

Show Tv’nin yeni dizisi “Darısı Başımıza” geçtiğimiz Çarşamba akşamı ilk bölümüyle ekranlardaki yerini aldı. Yönetmenliğini Barış Yöş’ün, senaryosunu Deniz Dargı, Okşan Tavaşlıoğlu, Kübra Sülün ve Naz Yiğit’in yazdığı dizi reytinglerde ilk sırayı kaptı.

Kadrosunda Elif Doğan, Ozan Dolunay, Devrim Yakut, Açelya Topaloğlu, Nergis Kumbasar, Sevinç Erbulak, Özgün Karaman ve İbrahim Kendirci gibi isimleri bir araya getiren dizi evleneceği adama sürpriz yapmak için İngiltere’den İzmir’e gelen Öykü’nün karşılaştığı aldatılma olayı sonrası tesadüfen Ozan’la tanışması ve ardından gelişen olayları konu ediniyor.

Elif Doğan’ı son olarak yine Show Tv dizisi olan “Çukur”da gazeteci Hale olarak izlemiştik. Ozan Dolunay’ı da izleyicilerin çoğunluğu “Yüksek Sosyete” dizisinden hatırlayacaktır. İki isim de genç ve oyunculuklarıyla gelecek vaat ediyor. Ancak izlediğimiz ilk bölümde romantik komedi dizisinin baş karakterleri komediden çok uzaklardaydı. Öykü ve Ozan karakterlerini işin romantik kısmında sunmak istemişler ama onu da becerememişlerdi. En azından bende uyandırdığı duygular bu yönde oldu diyebilirim.

Dizideki komedi unsurunun büyük kısmı ilk bölüm özelinde Açelya Topaloğlu’nun canlandırdığı Rüya karakterine yüklenmişti. Geri kalan kısmı da diğer oyunculara pay edilmiş desem yalan söylemiş olmam. Açelya Topaloğlu, canlandırdığı Rüya karakterini gerçek anlamda yaşatmayı başardı. Hatta bölüm bittiğinde keşke Öykü ve Ozan yan karakter olsaymış da Rüya ve Zerrin’in hikayesi ön plana çıkarılıp sadece bir komedi dizisi yaratılsaymış diye iç geçirdim. Çünkü o damar şu an televizyon izleyicisi için daha iş yapacak bir yol. Ekranda zaten hali hazırda Öykü ve Ozan ilişkisinin benzerleri varken seyircinin de bu konuda benden yana olacağını düşünüyorum.

İlk bölümde ne izlediğimize gelirsek; Öykü, çocuklarını evlendirmek isteyen annesi Zerrin’e Cem’le evleneceğini söyledi. Büyük kızı Rüya’nın hayal dünyasında yaşamasından ötürü evlenemeyeceğine kesin gözüyle bakan Zerrin bu mutlu haberi tüm mahalleliyle paylaştı. Bununla kalmayıp damat tarafını iyi ağırlayabilmek için elinde avucunda ne kadar parası varsa harcadı. Bu sırada İzmir’e sevgilisine sürpriz yapmak için gelen Öykü aldatıldığını öğrendi ve nişan yüzüğünü bir otelin çatı katından atmaya karar verdi. Öykü’nün çatıya çıkmasını intihar edeceğine yoran Ozan peşinden gitti ve onu “kurtardı”. Bu yanlış anlaşılma sonucu Öykü uçağını kaçırınca geceyi Ozan’la geçirdi ve aralarında duygusal bir yakınlaşma yaşandı. Sonra ailesi ve Cem, Öykü’yü buldular ve Cem aldatma olayının olmadığını kendince ispatladı. Çok inandırıcı değildi ama ana karakterimiz buna inandı ve ikili barıştı. Olaylar tekrar İstanbul’a döndüğünde Cem’in annesinin Zerrin’in can düşmanı Canan olduğunu öğrendik. Yetmedi, Ozan da Cem’in üvey ağabeyi çıktı. Hatta o da yetmedi Rüya’nın çocukluk arkadaşı ve yeni komşusu Merter, Cem’in kuzeni çıktı. Bu aşamada senaryo ekibi bir bağlantı daha kurmaya üşenmiş olacak ki çok şükür tesadüfler burada son buldu. Oysa ki ben Canan ve Zerrin’in kardeş çıkmalarını da bekliyordum. Bu arada Rüya ve Merter arasında bir şeyler olacağı kesinken, Rüya’nın kardeşi Serkan ve Merter’in kardeşi Meryem arasında da bir şeyler olacağı ilk bölümden verildi seyirciye.

Özetle “Darısı Başımıza” yan karakterlerine güldüğüm için denk geldikçe izleyeceğim ama takip etmek için çaba sarf etmeyeceğim bir iş olmuş. Dediğim gibi keşke dizinin formülü Rüya-Zerrin üzerine kurulup Öykü-Ozan ilişkisi yan karakter olayı olarak kurgulansaymış. İşte o zaman dizi gerçekten fark yaratabilir, beni ve benim gibi gerçek komedi arayan kitleyi peşinden sürükleyebilirdi. Tüm ekibin emeklerine sağlık, yolları açık olsun.

Bora Yıldırım

1986 yılında İstanbul'da doğdum. 2008 yılından beri Bodrum'da yaşıyorum. Gezmeyi ve kitap okumayı severim. Çok konuşur, çok gülerim. Vakit buldukça yazarlığa kabul edilme sebebim olan yerli dizileri izlemeye çalışıyorum. Yabancı dizileri izledikçe yerli dizilerin geldiği noktaya üzülsem de bir gün eskisi gibi tadı ağızda kalan dizilerin televizyonlarda daha çok yer bulacağına inanıyorum.

Önceki Yazı

Wotaku ni Koi wa Muzukashii | Otakuysanız Aşk Size Zor

Sonraki Yazı

Mehmet Ali Alabora, Keeping Faith Dizisinde