Kiss Me First | İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum

Kiss Me First, ilk olarak 2 Nisan’da Channel 4’da yayınlanmaya başladı ve 7 Mayıs’ta çıkan 6. bölümüyle ilk sezonunu tamamladı. Daha sonra 29 Haziran’da Netflix’e geldi. Channel 4’un Electric Dreams’ten sonra bir bilim kurgu dizisiyle daha sahnelere çıktığını görüyoruz. Electric Dreams’in başarısından sonra bu şaşırtıcı olmadı elbette.

Kimler Oynuyor?

Dizinin oldukça genç ve pek tanınmayan bir oyuncu kadrosu var. Tallulah Hadon, Simona Brown ve Matthew Beard en çok ekran süresi olan oyuncular, hikaye de çoğunlukla bunlar arasında dönüyor zaten. Ayrıca dizide bir Türk oyuncuya(Sibel Pala) da yer verilmiş. Leila’nın calıştığı restoranın sahibinin karısı rolünde oynuyor ve diziyi izlerken bir anda Türkçe konuşulduğunu duyunca neye ugradığımı şaşırdığımı söylemeliyim.

Konusu Neymiş?

Diziyi genel olarak gençlik draması türüne dahil edebiliriz. Konunun merkezinde sanal gerçeklik var. Son zamanlarda oldukça yaygınlaşan sanal gerçeklik teknolojisi birçok filme, diziye ve kitaba konu oldu. Özellikle geçtiğimiz aylarda Steven Spielberg’ün elinden çıkan Ready Player One bu konuda en dikkat çeken yapım olmuştu. Netflix’in en ünlü dizilerinden Black Mirror da 4. sezonunun bir bölümünde sanal gerçekliğe yer vermişti. Kiss Me First de bu konuya parmak basmak istemiş. Annesini kaybeden Leila, zaten bağımlısı olduğu Azana adlı sanal gerçeklik oyununa yaşadığı acıdan sonra daha çok bağlandı çünkü orada asıl gerçeklikten farklı, sorunlarından kaçabileceği bir dünya var. Tabii izlediğimiz sanal gerçeklik zamanımızdan biraz daha ileri bir teknolojide, bu da o dünyayı daha gerçekçi ve çekici kılıyor. Oynadığı oyunda gizemli bir yer keşfetmesiyle hayatının değiştiğini farkediyor ve olaylar gelişmeye başlıyor. Keşfettiği bu yerin adının Kırmızı Hap olması Matrix’e çok güzel bir göndermeydi.

Ne Umdum Ne Buldum

Ready Player One kitabını büyük bir hayranlıkla okumuş ve filmini dört gözle bekleyen biri olarak sinemadan hayal kırıklığı ile ayrılmıştım. Hayal ettiğim sanal gerçeklik dünyasını iyi yansıtmış olsa da çok büyük eksiklikleri vardı. Bu yüzden sanal gerçeklikle ilgili bir yapım görür görmez izlemeye başladım ama ilk bölümde Kiss Me First’ün sanal gerçeklik dünyasından pek bir şey göremiyoruz. Gördüğüm kadarına yorum yapacak olursam grafik açısından gayet güzel. Oyuncuları tanımadığım için onlara dair pek bir beklentim yoktu. Özellikle Leila karakterinin hem oyunculuk hem de kişilik açısından oldukça başarılı olduğunu düşünüyorum, diğerleri de ortalamanın üstünde bir performans sergiliyor diyebiliriz. Ayrıca takıldığım bir şey var. Sanal gerçeklik dünyası bu tür yapımlarda aslında insanların gerçek hayatta yapamadıklarını yapmak, olamadıklarını olmak için başvurduğu bir teknoloji ama burada gördüğümüz kadarıyla karakterlerin hepsi gerçek görüşlerinin neredeyse aynısı. Kiss Me First bu konuda farklı bir yol  izlemeyi tercih etmiş.

Sosyal Medya Bu Dizi İçin Ne Diyor?

Sosyal medyada bu diziyle ilgili neredeyse hiçbir şey yok. Hatta Netflix’ten bir tweet bile atılmamış,  Youtube’da bir fragman paylaşılmış sadece. Hem Channel 4 dizileri genellikle belli bir başarı çizgisinin üstüne cıkmışken hem de bilim kurguya olan ilgi günden güne artarken Netflix neden bu kadar az reklam yapmış anlayamadım. İzleyiciler tarafına bakarsak büyük çoğunluk diziyi beğenmiş hatta sonuna hayran kalmış ve ikinci sezonu heyecanla bekliyor lakin şimdilik yeni bir sezonun gelip gelmeyeceğine dair bir bilgi yok.

Kimler Bunu İzlemeli?

Bilim kurgu, sanal gerçeklik, teknoloji, gizem. Bunlardan en az ikisini seviyorsanız izlemenizi öneririm. Teknoloji dediğim icin çok kaliteli görsel efektleri olan bir dizi beklemeyin tabii ama yapmaya calıştığını başarıyla yapmış bir izlenim uyandırdı bende. Ayrıca İngiliz dizilerine ilgi duyanlar da severek izleyebilir çünkü dizi İngiliz dizilerinin yapısını ve atmosferini çok iyi yansıtmış.

Ben Beğendim Gibi Çünkü

İlgimi çeken öğeleri bir araya getirip üstüne gizem de eklemişler ve bu beni sonraki bölüm için meraklandırmaya yetti. Ara sıra ufak tefek amatörlükler barındırsa da izlerken iyi vakit geçirdiğimi inkar edemem. Ayrıca arkaplandan mesaj vermek isteyen bir havası varmış gibi geldi bana ama henüz ilk bölüm olduğu için o mesaj net olarak sezilemiyor. İlerleyen bölümlerde bu durumun da aydınlanacağını düşünüyorum, karakterler de iyice oturursa hikayesiyle kendini kolayca izletebilir bir dizi Kiss Me First.

Salih Çiftçi

Çizgi roman, dizi, basketbol, oyun.

Önceki Yazı

The IT Crowd | Bilişim mi Teknolojileri?

Sonraki Yazı

Better Call Saul 4. Sezondan İlk Görseller Geldi