Mutlaka İzlemeniz Gereken 5 Netflix Belgeseli

Hazır sınavlarımız bitmiş, bütün dizilerimiz sezon finali yapmış ve bu sıcak yaz günlerinde Netflix bağımlılığımızın dibine vurmuşken, son dönemlerde favorilerim arasına girmeyi başarmış tam beş belgeselden bahsetmek istedim sizlere. Mümkün olduğunca çeşitlilik yaratmaya çalışmış olsam da gözden kaçırdığım belgeseller mutlaka olmuştur, bugünlerdeki favori belgesellerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın lütfen!

1- Chef’s Table

Chef’s Table’ı birkaç kelimeyle özetlemek çok zor ama işe “olağanüstü”yle başlayabilirim. Francis Mallmann, Dominique Crenn ve Christina Tosi gibi dünyaca ünlü şeflerin hikayelerini kendi ağızlarından duyabildiğimiz, Emmy ödüllü bu belgeselin her sahnesi şiir gibi. Eğer siz de benim gibi bir foodie* iseniz daha ilk dakikasından itibaren büyülenmiş gibi hissedeceksiniz. Yemek yapmanın amacının karın doyurmaktan ibaret olmadığını bir kez daha görebileceğimiz bu belgeselin tek olumsuz tarafı ise her izleyişinizde sizi acıktırıyor olması. Bu yüzden, belli bir saatten sonra izlemeye başlarsanız gecenin bir yarısı kendinizi koca bir tabak Spaghetti Carbonara’yla baş başa bulabilirsiniz, benden söylemesi.

2- Ugly Delicious

Dünya mutfaklarına, değişik kültürlerin yemeklerine ilgi duyanların ilgisini çekebilecek bir diğer belgesel de Ugly Delicious. Her bölüm farklı bir yemeğe odaklanan bu belgeselin sunucusu ünlü Momofuku Restoranlarının sahibi şef David Chang. Chang’in pizzayla başlayan serüveni sekiz bölüm boyunca sayısız restorana ve yemek kültürüne yer vererek devam ediyor. Diyetteyseniz izlemekten imtina etmenizi önereceğim bu eğlenceli belgesel benim tekrar tekrar izlediklerimden.

3- Evil Genius: The True Story of America’s Most Diabolical Bank Heist

Evil Genius: The True Story of America’s Most Diabolical Bank Heist, True-Crime sevenlerin bayılacağı bir belgesel. Brian Wells isimli bir adamın, üstündeki bombayla bir bankayı soymasını ve olayın ardındaki sır perdesini aralayan bu belgeseli izlerken şaşkınlıktan çoğu zaman ağzınız açık kalacak, baştan uyarıyorum. Dört bölümü birden bir oturuşta izleyeceğinizi de garanti ediyorum.

4- The Staircase

Bir cinayet temalı belgesel daha. The Staircase, eşi Kathleen’i öldürmekle suçlanan bir yazar olan Michael Peterson’ın hikayesini işliyor. On üç bölüm boyunca ekran başından ayrılamadığım bu belgeselin bence en ilginç yanı, üstüne bir de sayısız teori okumuş olmama rağmen Michael’ın suçlu olup olmadığına hala karar verememiş olmam. Benim tavsiyeme uyup bu belgesele bir şans verirseniz sizin de fikirlerinizi öğrenmek isteriz, teorilerinizi bizimle twitter üzerinden paylaşabilirsiniz.

5- The Auschwitz: The Nazis and the Final Solution

BBC’nin 2006 yılında yayınlandığı Auschwitz: The Nazis and the Final Solution yaklaşık 300 dakika uzunluğunda bir belgesel dizisi. Savaşın son dönemlerinde Auschwitz’te yaşananlara odaklanan bu muhteşem belgeseli izlemekte biraz geç kaldığımı itiraf etmeliyim. Soykırımın gerçeklerini tokat gibi yüzünüze çarpan bu etkili yapımı tarihe ilgi duyan herkese tavsiye ediyorum.

Eda Sivri

Önceki Yazı

Ev Yapımı Yaz Dizisi Tarifi

Sonraki Yazı

Wotaku ni Koi wa Muzukashii | Otakuysanız Aşk Size Zor