O Mecanismo | Yolsuzluk Ömür Boyu

Netflix’in bu sene içinde yayınladığı Brezilya menşeili dizisi O Mecanismo, diğer yapımların gölgesinde kalmış olsa da bana göre gözden kaçırılmaması gereken dizilerden biri. Sekiz bölüm yayınlanmış olan dizinin yaratıcıları Elena Soarez ve José Padilha. Daha önce yine Netflix için Narcos isimli diziyi hazırlayan Padilha, O Mecanismo’yla beklenen başarıyı yakalayamamış gibi görünse de yapımın IMDb puanının 8.9 olduğunu söylemekte fayda var.

Eğer farklı ülkelerin yaptığı işlere ilginiz yoksa dizinin oyuncu kadrosu ilginizi çekmeyebilir. Oyuncu kadrosunda Caroline Abras, Enrique Diaz, Selton Mello ve Jonathan Haagensen gibi benim daha önce adını bile duymadığım oyuncular yer alıyor. Ancak tabii ki bu belki de benim cahilliğim ya da ilgisizliğimden kaynaklanıyor. Çünkü izlediğim iki bölümü göz önünde bulundurursam inandırıcılık konusunda bir sıkıntı yaşamadım. Sadece olayları izlerken bir yandan da anlatıcılığı üstlenen iki karakterin seslerinin izlediğimiz karakterlerden farklı olması kulak tırmalayan bir detay. Zaten olay yeteri kadar dramatik ve ben Portekizceye bu kadar uzakken o genizden gelen sesin iyice yemek borusuna çekilmesine ne gerek var ki? Bırakın da yaşayalım.

Dizinin konusuna gelince… İşin en keyifli kısmı burası. Çünkü bir anda “Eee, biz bu diziyi yaşadık ki!” diyebilirsiniz. Başlıktan da anlayacağınız üzere konumuz yolsuzluk. Ama öyle böyle bir şeyden bahsetmiyoruz. Roberto İbrahim adında bir adam kendisine bir ekip kurmuş ve devletin her noktasından insanları bu yolsuzluğun bir parçası haline getirmiş. Namuslu polislerimiz Ruffo ve Verena da bu adamın ve elinin değdiği diğer insanların peşinde. Ancak ellerini nereye atsalar kuruyor. Çünkü yardımını istedikleri herkes ucundan kıyısından işin içinde. Hatta İbrahim artık öyle bir noktaya gelmiş ki, yakasını  bırakmaları için bu ikiliye bile iş teklif etmiş zamanında. E tabii bizimkiler ellerinin tersiyle itmişler bu teklifi. İlk bölümde Ruffo ve Verena bir yolunu bulup İbrahim ve ekibini yakaladılar. O anda olayların bölüm bölüm ortaya çıkacağını düşünmüştüm ama yanıldım. Devletin en tepesinden insanlar Roberto İbrahim’in “önüne yattı” ve onu hapisten kurtardılar. Bu haksızlığa dayanamayan Ruffo, üstlerinin hoşuna gitmeyen hareketler yapınca meslekten atıldı ve intihar etti. Evet, Ruffo öldü. Sonra hikaye bir zaman atlaması yaşıyor ve 10 yıl sonraya gidiyoruz. Bu kez Verena işin peşinde. Artık İbrahim’i yakalamak için iki motivasyonu var; yolsuzluk ve intikam.

Buraya kadar her şey iyi, güzel, hoş. Ancak hikaye 10 yıl sonra bambaşka bir şeye evriliyor. Anladığım kadarıyla buradan sonra bir yandan Verena ve yeni ekibinin Roberto İbrahim’i yakalama çabası bir yandan da Roberto İbrahim’in kurduğu ağ anlatılacak. Açıkçası şu son bölüme kadar yakalanamayacağı gerçeği beni diziden soğutsa da son bölümde yakalanacağını düşünüyorum. Diğer yandan bu kadar yüksek puan almış bir diziyi yarım bırakmak bana çok mantıklı gelmedi. Muhtemelen üçüncü bölüm ve sonrasında başka olaylar eklenecek. İbrahim’in yakalanacağını düşünmem, dizide de olsa bu hissi yaşayabilecek olma umudum beni tetikliyor. Bu arada dizinin ana hikayesinin gerçek bir olaya dayandığını da belirtmekte fayda var. Biz biraz süslenmiş halini izliyoruz ama o kadar da olsun.

Özetle O Mecanismo olmakla olmamak arasındaki o ince çizgide fazla seyredip işin olmuşlar kısmında yer almayı tercih etmiş. Bir bölümü izlerken sonraki bölümde neler olduğunu merak ettirmeyi başaran bir yapım olmuş. Bu sebeple de kendi adıma izlemenizi tavsiye ederim. Umarım sekizinci bölümün sonunda kendimi “Aman canım, 700 bin oyro da bir şey mi, millet neler neler götürüyor.” derken bulmam.

Bora Yıldırım

1986 yılında İstanbul'da doğdum. 2008 yılından beri Bodrum'da yaşıyorum. Gezmeyi ve kitap okumayı severim. Çok konuşur, çok gülerim. Vakit buldukça yazarlığa kabul edilme sebebim olan yerli dizileri izlemeye çalışıyorum. Yabancı dizileri izledikçe yerli dizilerin geldiği noktaya üzülsem de bir gün eskisi gibi tadı ağızda kalan dizilerin televizyonlarda daha çok yer bulacağına inanıyorum.

Önceki Yazı

Hulu’nun İstemediği Locke & Key’i Netflix Kurtardı

Sonraki Yazı

Pose | Bir Ryan Murphy Şaheseri! | Tanıtım