Sharp Objects | İlk Bölümü İzledim, Yorumluyorum

Bu yıl heyecanla beklediğim birkaç yapım vardı. Pose, Dietland derken HBO’nun muhtemelen yılın en iddalı dizisi Sharp Objects de ilk bölümüyle izleyicisiyle buluştu. Elbette beklenti büyüktü. Hemen baştan belirteyim, ben bu tür psikolojik gerilim ve dramaları ayıla bayıla izlerim. Haliyle yapımın beni memnun edeceğinden emindim. Ve tam da beklediğim gibi bir ilk bölümle karşılatım.

Dizi Gillian Flynn‘ın aynı isimli romanından uyarlama. Gillian Flynn filmi de çekilmiş ve başarısıyla dikkat çekmiş Gone Girl filminin temel aldığı aynı isimli romanın da yazarı. Yani dizinin arkasında hikaye olarak sağlam bir isim var. Elde var biiiir… Yapımcılar arasında aynı zamanda baş rol oyuncusu olan Amy Adams‘ı da görüyoruz, elde var ikiiii… Dizinin yaratıcısı ve yapımcılarından bir diğeriyse Marti Noxon, ki kendisi bu sene yine merakla beklediğim bir başka dizi olan Dietland‘ın da yapımcılarından birisi aynı zamanda, yani elde var üüüüççç… Dizinin yönetmeni Jean-Marc Vallée. Onu da en son Big Little Lies‘daki yönetmenliğinden biliyoruz, elde var dööörrtt… Aslında daha saymaya devam edebilirim zira yapımcılar içinde çeşitli korku gerilim filmlerinin yapımcısı olmuş önemli isimler var. Tüm bunlara HBO’yu ekleyince sanırım dizinin kalitesi kendisini anlatmaya yetiyor. Fakat ben yine de detaylandıracağım, o zaman buyurun ilk bölüm incelemesine;

Kimler Oynuyor?

Yukarıda da belirttiğim gibi asıl karakterimiz olan Camille Preaker‘ı Amy Adams canlandırıyor. Amy Adams da son yıllarda bir hayli artan, beyaz perdeden beyaz ekrana transfer olmuş oyunculardan. Transfer oldu dedim ama aslında Amy Adams beyaz ekrana hiç de yabancı bir isim değil. Kariyerinin başında That ’70s Show ve Charmed gibi dizilerde tek bölümlük rollerde karşımıza çıkmış, sonralarıysa Dr. Vegas ve The Office gibi yapımlarda rol almıştı.

Sharp Objects’in bir diğer ağır topuysa Patricia Clarkson. Onu da tv’de daha önce Six Feet Unde‘da gördük ve son olarak House of Cards‘da izledik ama onun da ciddi bir sinema kariyeri söz konusu. Dizide Camille’nin annesi Adora Crellin‘i canlandırıyor. Chris Messina ise dizide bir başka önemli karakter olan Dedektif Richard Willis‘ı canlandırıyor. The Newsroom ve The Mindy Project dizileri ona referans olsa da ben onu Damages‘daki mükemmel performansıyla tanıyorum. Ve son olarak Camille’nin küçük kız kardeşi Amma Crellin‘i genç yetenek Eliza Scanlen oynuyor.

Konusu Neymiş?

Efendim aslında yazar arkadaşım Salih daha önce şurada güzel bir tanıtım yazmıştı dizi için. Detaylı olarak oradan okuyabilirsiniz ama ben yine de kısaca bahsedeyim. Gazeteci Camille Preaker, çocukluğunun geçtiği kasabaya, kayıp iki kızı araştırmak ve haber yapmak için gönderiliyor. Fakat Camille’nin geçmişi ve ailesiyle sorunları olduğunu hemen anlıyoruz. Kayıp kızların akıbetini araştırıp büyüdüğü bu garip kasabada haberini yazmak için bilgi toplamaya çalışan Camille bir yandan da geçmişi ve annesiyle yüzleşmek zorunda kalıyor. Haliyle bu haber yolculuğu zaman zaman kabusa dönüşebiliyor.

Ne Umdum Ne Buldum

Tam aradığım şeyi buldum desem abartmış olmam sanırım. İlk yarım saatteki ağırlığını son yarım saatte ilginç karşılaşmalara bırakan dizinin detaylardaki gizli anlatımı mükemmel olmuş. Baya detaylardan bahsediyorum ama… Kelimelerin oyununa dikkat edip öyle izlenmeli dizi. Camille’nin büyüdüğü kasabaya giderken gördüğü “last exit to change your mind” tabelasından tutun da, masasında yazan “drunk”, arabasında yazan “dirt”, oyuncak evdeki “girl” kelimeleri ve tabiki finalde en belirgin kelime olarak gördüğümüz “vanish” kelimesi bizlere çok şey anlatıyordu. Üstelik kelimelerin gerçekliği de tartışma konusu, bir an görmediğimiz ama başka bir anda beliren bazı kelimeler (“dirt” ve “girl” gibi) bilinçaltının bir oyunu gibi duruyor. Ve bu durum  beni çok germişti izlerken.

Psikolojik sorunlu ailenin psikolojik sorunlu büyük kızı Camille ana karakterimiz fakat etrafındaki karakterlerle olan ilişkisinin kırılganlığı onu kendi hayatında bile yan rol yapmış sanki. Geçmişin yükü altında ezildiği de her halinden belli. Üstelik annesi Adora’nın histerik ruh hali onun geçmişiyle yüzleşmesini de sürekli engelliyor. Camille’nin bunun farkında olup hiç bir şey yapmaması ya da yapamaması ise hikayenin ileride kırılma noktasını oluşturacak bir zemin oluşturmuş ilk bölüm için. Karakterlerimizin birbirinden farklı ve sorunlu psikolojileri dizinin her dakikasında hissediliyor. Tek kelimeyle mükemmel bir anlatım.

Kasabanın etkisine ayrıca değinilmeli. İnsanların tedirgin ve garip duruşlarını hemen anlıyoruz mesela. Röportaj yaptılan, kaçırılan kızlardan birinin babasının söyledikleri tüylerimi ürpertmedi değil benim. Sadece psikolojik değil, sosyolojik irdelemeler de bekliyor bizi yani.

Sosyal Medya Bu Dizi İçin Ne Diyor?

Genellikle beğenilerin çoğunlukta olduğu hemen görülüyor ilk bölüm için. Zaten kitabın hayranları merakla bekliyordu yapımı. Çoğu da memnun kalmış. Olumsuz yorum görmedim gibi bir şey. Bir kısım izleyicinin de yavaş ama emin adımla atılmış bir adım olarak görüyor ilk bölümü. Müzikler, sahne çekimleri çok beğenilmiş, performanslara hayran kalınmış. True Detective ve Big Little Lies’la benzetenler çok. İlk bölümdeki kasvetten sıkılanlar da mevcut elbette. Zira dizi türünü sevene çok şey sunuyor, sevmeyeni yakalaması zor.

Kimler Bunu İzlemeli?

Yaz dizisi diye düşünüp hafif bir şey beklemeyin. İzlemesi zor bir psikolojik gerilimin bizleri beklediği ilk bölümün her halinden belli. Kitabı okuyanların hikayesinde ciddi sürprizler barındırdığını konuştuklarını da düşünürsek bu psikolojik gerilime bir de ters köşe hikayeler ekleyelim. Türüne örnek olarak aklıma gelen diziler The Handmaid’s Tale, True Detective ve Fargo. Zaten bu dizilerin en büyük ortak noktalarından bir tanesi olan “garip kasaba” Sharp Objects için de geçerli. Sadece bunun için bile bu yapımları sevenlere hitap edebilir dizi. Bu tür gerilim ve dramaları seviyorsanız gözünüz aydın, nur topu gibi izlemesi zor ama bir o kadar da keyifli bir diziniz daha oldu.

Ben Beğendim Çünkü

Tam benlik. Böyle izlemesi zor psikolojik yapımları çok severim. İçerisindeki psikolojik değerlendirmeler, aile draması ve gizemler bence mükemmel bir kombinasyon oluşturuyor. Haliyle ortaya başarılı karakter dramaları çıkıyor. Üstelik hemen hemen her karakterin sorunlu kişiliği ve geçmiş yükleri dizinin kaygan zeminini oluşturduğu için izleyici her an sürprizlerle karşılaşabilir. Bu da bu tür dizilerin en büyük artılarından birisi.

Camille’nin sadece geçmişi ve annesiyle değil, kendisiyle de yaşadığı çatışma ve ikilemleri izlemek eminim çok zorlu olacaktır. Ama dizide beni çeken şey tam da bu. Karakterimizin sorunlarıyla baş etmek için kullandığı kaçma ve aşırı alkol kullanımı ileride çok daha ciddi sorunlara yol açacak belli ki. Annesinin anlam vermekte zorlanacağımız karakteri, üvey kız kardeşi Amma’nın neredeyse çift kişilikli diyeceğimiz yaşam tarzı, kasabanın bunalımlı havası diziyi benim gözümde çok çekici yapıyor. Kasabaya yabancı dedektifimizin dışardan bir göz olarak olayları değerlendirip cinayetleri çözmeye çalışması ise başlı başına irdelenmesi gereken bir konu. Camille’nin geçmişi ve bugün yaşadıkları bir yana, dizi izleyicisine güzel bir dedektiflik hikayesi de vaad ediyor aslında. Çünkü sadece bugün öldürülen kızlara neler olduğunu değil, Camille’nin kız kardeşi Marian’ın da nasıl öldüğünü bilmiyoruz.

Tüm bunlar bir yana dizinin sinematografisindeki başarısı ayrıca taktir edilmeli. Sinema kalitesindeki çekimleri, müzik seçimlerindeki mükemmellik ve renklerdeki uyum ve kontraslık sahnelere “cuk” oturmuş. Dizinin renkleri çok iyi kullandığını daha ilk bölümden söyleyebilirim. Performanslardaki başarıdan bahsetmeme bile gerek yok her halde. Her bir oyuncu mükemmel oynamış. Amy Adams şahane! Patricia Clarkson yine tam rölünde! Velhasıl dizi genel olarak yaz aylarının konseptine aykırı olmakla birlikte türünü sevene mükemmel bir psikolojik gerilim sunuyor bence. Kaçırmayın derim.

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

CBS, Sonbahar Takvimini Açıkladı

Sonraki Yazı

Netflix’in Hint Dizisi Ghoul’dan İlk Fragman Yayınlandı