The IT Crowd | Bilişim mi Teknolojileri?

IT Crowd, 2006-2010 yılları arasında dört sezon yayınlanan komedi türünde bir Channel 4 dizisidir. Adından da anlayabildiğimiz gibi bir şirketin IT departmanında çalışan üç karakterin başından geçenleri anlatıyor. Tabii ki karakterlerimizin başından geçenler aşırı absürt ve komik oluyor genellikle. Dizi; Chris O’Dowd, Richard Ayoade ve Katherine Parkinson’in canlandırdığı bu üç karaktere odaklanıyor ama çok başarılı yan karakterlere de sahip ve bu yazar/yönetmen Graham Linehan’ın da başarısı diyebiliriz çünkü Linehan’ın yazdığı bir başka dizi Black Books’ta da yan karakterler oldukça kaliteliydi. Dizinin IMDb puanı da 8,5 ki bu komedi türü için oldukça yüksek bir puan.

Zekice yazılmış esprileri, olayların absürtlükleri ve samimiyetiyle İngiliz dizileri içinde kült olmayı başardı IT Crowd. Benim için de Friends ve Louie ile birlikte favori komedi dizilerindendir. Bunun sebebi de az önce dediğim gibi senaryonun ve diyalogların çok zekice yazılması. Örneğin, başta basit gelen bir cümlenin altında çok değişik anlamlar yatabiliyor ya da ”Bu ne alaka ya?” denilen bir nesne biraz düşünüldüğünde kahkahalara boğabiliyor. Bu tür ayrıntıların yanında apaçık komik ve absürt olan öğeler de yok değil tabii ki. Mesela Moss’un, çıkan yangını şirkete maille haber vermesi aşırı komikti ve beni kahkahalara boğabilmişti. “If you type “Google” into Google, you can break the internet.” repliğiyle de kırıp geçirmişti. Zaten dizi size hitap ediyorsa izlerken sessiz gülmeniz mümkün olmayacaktır. Özellikle Moss karakteri benim kesinlikle favorim, sadece mimikleriyle bile beni güldürebiliyor.

Üçlü, şirketin en önemsenmeyen departmanında çalıştıkları için sadece ihtiyaç duyulduğunda işleri oluyor ve o zaman da kendileri calışmayı istemeyip reddediyor. Haliyle de çok sıkılıyorlar ve bomboş şeylerle uğraşıyorlar. Bu da saçmasapan olaylara yol açıyor tabii, izleyiciyi güldüren şeyler de böyle ortaya çıkıyor işte.

İlk bölümler biraz durgun olduğundan devamı için ön yargıyla dolmuştum ama şans verince değdiğini gördüm. O yüzden bence birkaç bölüm şans verin, sadece İngilizlerin değil bütün dünyanın sevdiği ve başarılı saydığı bir dizidir IT Crowd. İlk sezonunda başarı yakalayınca 2007 yılında NBC tarafından bir de Amerikan uyarlaması geldi ama sadece bir bölüm yayınlandı ve sonrasında iptal oldu. Hatta başrollerden birinin sahibi İngiliz versiyonunda da aynı karakteri(Moss) canlandıran Richard Ayoade.

Üç ana karakter de büyük bir derinliğe sahip. Moss, saf yapısıyla öne çıkıyor ve annesiyle çok iyi bir ilişkisi var. Dizinin kesinlikle en sevimli ve eğlenceli karakteri. Olaylara verdiği tepkiler bazen saatlerce güldürebiliyor, taklidini yapıp uzun uzun güldüğüm oldu izlediğim dönemde. Roy ise dünyanın en tembel insanı olabilecek bir karakter ki canlandıran Chris O’Dowd da oldukça tembel bir aktörmüş. Kumarbaz, biraz küfürbaz ve vurdumduymaz biri Roy. Hatta dünya yansa umrunda olmayacak biri diyebiliriz. Bu iki karakter çok mutlu olmasalar da hallerinden memnunlar ve geçinip gidiyorlar diyebiliriz ama Jen için durum biraz farklı. Zaten aralarına sonradan katılmıştı ve kendine bu departmanı asla yakıştıramadı. Terfi çabaları, çok fazla kişisel ve toplumsal dertleri olan biri. Diğerleri kadar komik olmasa da kendini izlettirmeyi başaran bir karakter. Salağa yatmış halleri çok komik ama bazen gerçekten salaklaştığı da oluyor. Mesela IT departmanında calışmasına rağmen donanım ve yazılımın farkını bile bilmiyor. Bu üçlünün birbirlerine alışma dönemini izlemek oldukça keyifliydi. Aşama aşama arkadaş olma ve sonrasında samimiyete kadar gidiyor. Tabii bu çok kısa bir sürede oluyor, hatta ilk sezon bitmeden. Devamındaysa ilişkileri çok samimi ve komik olan üç arkadaşı izliyoruz.

IT Crowd, 2010 yılında 4. sezon bittikten sonra 2013 yılında 40 dakikalik özel bir bölümle finalini yaparak ekranlara veda etmiş ve en iyi İngiliz komedi dizileri arasında yerini almıştır. O final bölümü de bence dizinin en iyi bölümüdür. Evet, IT Crowd böyle bir şey. İzlemediyseniz en kısa zamanda izlemenizi şiddetle öneriyorum, bu dizide herkes kendinden bir şeyler bulabilir. Ayrıca tüm bölümleriyle Netflix’te yer alıyor IT Crowd.

Salih Çiftçi

Çizgi roman, dizi, basketbol, oyun.

Önceki Yazı

Yeni Hercule Poirot John Malkovich olacak

Sonraki Yazı

Kiss Me First | İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum