Netflix Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 5 Gerçek

Netflix, dünya çapında yaklaşık 100 milyon aboneye sahip, gelmiş geçmiş en başarılı streaming* platformlarından biri. Ülkemizde de pek çok diziseverin hem legal hem de çeşitliliğinin olması sebebiyle tercih ettiği bu platform hakkında, en sıkı bağımlılarının bile bilmediği gerçekler olabileceğini düşündüm ve bu yazıyı yazmaya karar verdim. Araştırma sürecinde de ne kadar haklı olduğumu anladım. İşte karşınızda muhtemelen bilmediğiniz 5 Netflix gerçeği…

1- Netflix kurucuları Reed Hastings ve Mark Randolph, internet üzerinden Amazon benzeri bir platformda satış yapmak istemişler. Uzun bir düşünme süresinin ardından, satmak istedikleri şeyin DVD film olduğuna karar vermişler. Sonuç olarak, 1997 yılında 2,5 milyon dolarlık cüzi(!) bir sermayeyle Netflix’i kurmuşlar.

2- Kuruluşundan itibaren satın alınan DVD’leri evlere posta aracılığıyla gönderen Netflix, streaming özelliğine ancak 2007 yılında kavuşabilmiş.

3- Netflix CEO’ları Hastings ve Randolph, Netflix adında karar kılmadan önce çok zorlanmışlar. Directpix, Replay, Luna ve Kibble gibi isimler, ilk akıllarına gelenlerdenmiş.

4- Netflix, 2013 yılında kendi orijinal ödül törenini yapmış. Ödüllerin adı “The Flixies”miş ve kategoriler ve kazanan diziler tamamen kullanıcıların tercihlerine göre belirlenmiş. Ancak ilk seferden sonra Netflix bu projeyi pek ciddiye almamış ve ödüllerin başlamasıyla bitmesi bir olmuş.

5- Satışları artırmak isteyen Netflix ekibi, 1998 yılında büyük ses getiren Başkan Clinton’un Monica Lewinsky davasındaki Büyük Jüri önündeki ifadesini yayınlamaya karar vermiş. Bütün abonelerin bu videoya sahip olması için büyük bir indirim yapmış ve herkes izleyebilsin diye videoyu tam 99 başlığa ayırmış. Netflix Başkan’ın bu skandalını kullanarak çok başarılı bir reklam yapmış, konu açıldığında ise “Biz yalnızca toplumu bilinçlendirmeye çalışıyoruz” diye kendini savunmuş. Yani buradan anlıyoruz ki Netflix krizi fırsata çevirmekte de bir dünya markası.


*Streaming’i kısaca, cihaza indirmeye ihtiyaç duymadan online platformda video izleme eylemi olarak tanımlayabiliriz

Eda Sivri

Önceki Yazı

Orange is the New Black | 6. Sezon 6. Bölüm İnceleme

Sonraki Yazı

2018 Teen Choice Ödülleri Sahiplerini Buldu