Sharp Objects | 8. Bölüm – Final İncelemesi

Sharp Objects, geçtiğimiz pazar günü yayınlanan 8. bölümüyle final yaptı ve HBO tarihine adını altın harflerle yazdı diyebiliriz. Hem sadece sekiz bölümde ayrıntılarla dolu bir hikayeyi başarılı bir şekilde ekrana aktardı hem de seyircisinin gönlünde taht kurdu. Başarılı senaryo ve olay örgüsü neredeyse kusursuz sinematografiyle birleşince tadından yenmez bir dizi izledik. Tanıdıklara ve internette okuduğum yorumlara göre diziyi izleyip de beğenmemiş insan sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Dizi sektörü açısından biraz zayıf geçen bu yaz döneminde gerilim severlere çok büyük kıyak yaptı HBO.

Geçtiğimiz bölüm kaldığı yerden başladı final. Camille eve girer girmez nefes almakta zorlandığımı hissettim ve bu his Curry ile Richard eve gelene kadar sürdü. Dünyanın en gerilimli aile yemeğini izledik resmen. Konuşulan her konu dizinin gergin atmosferini daha da arttırıyordu. Camille’in Adora’ya bakışları, Amma’nın ses tonu ve.. Tamamen kendisi. Çiçekli taç takmış bir kızın bu kadar korkunç görünebileceği aklımın ucundan geçmezdi. Amma yemek sırasında rahatsızlanınca Adora’ya yine fırsat doğdu ama Camille akıllı davranarak kendisinin de iyi olmadığını söyledi. Böylece hem Adora Amma’yı bir süreliğine rahat bırakacaktı hem de Camille ilacın vücuduna girmesini sağlayarak kanıt elde edebilecekti. Camille’in girmesinin yasak olduğu, birazdan zehirleneceği odaya girerken ayakkabılarını ve çoraplarını çıkarması Adora’nın onu ne kadar etkisi altına aldığının göstergesiydi.

Camille’in o odaya girmesiyle aşırı gergin sahneler başladı. Kurtulacaklar mı endişesiyle öldüm öldüm dirildim. Adora’nın öz kızlarını bu derece bir soğukkanlılıkla zehirlemesi inanılmaz. Gerçekten “yılın annesi”. Diyaloglar da çok ağır ve derindi. Özellikle banyodakiler. Camille, Adora’ya açık açık “Marian’ı öldürdün.” dediği an kötü bir şeylerin olacağını sandım ama Adora buna rağmen soğukkanlı kalabildi. Bu sahneleri gerilerek izlememe rağmen Camille’in bir planı olduğundan emindim. Yedek telefon, polise haber vermek vs. Ama tek yaptığı şey zehirlenip Amma’dan yardım istemek oldu. Burası bana biraz düşünülmemiş gibi geldi. Zaten Richard da tamamen bir sorun olduğunu hissedip Crellinlerin evine geldi. Yani Camille ve Amma şansla kurtuldu diyebiliriz. Camille’in kapının sesini duyup sürünerek yardım istemesini izlemek çok acı vericiydi.

Alan’ın söylediği yalanı Richard’ın yemeyeceğini izleyen herkes tahmin etmiştir. Richard, Camille’in Wind Gap’te arkadaşı olmadığını biliyor. Ayrıca arabası da evin bahçesinde parkedilmiş ve telefonuna da ulaşılmıyor. Kötü bir şey olmayacak da ne olacak? Adora’nın polis ışıklarına tepkisini izlemek bana aşırı zevk verdi. Hep sakin davranan bu cadının sonunda telaşlandığını gördük. Yerde can çekişen kızına yardım etmek yerine Alan’dan yardım istemeye koşarak ne kadar iyi bir anne olduğunu tekrar gösterdi bizlere. Alan’ın dedektife yalan söylemesine rağmen yakayı kurtarmasının sebebini de anlayabilmiş değilim.

Curry’nin gelip yardım ettiği sahnede Amy Adams yine mükemmel bir oyunculuk sergiledi. Camille gözyaşlarına boğuldu ve hem kardeşini hem kendisini kurtardığı için rahatladı. Çok etkileyiciydi bu sahne. Sonrasında Richard ilk kez Camille’in yara izlerini gördü ve motelde söyledikleri için pişman oldu. Bu, yüz ifadesinden açıkça okunuyordu. Hastanede de bu yüzden özür diledi ama aynı zamanda kendisi de Camille de biliyordu, içinde bulundukları durumu düzeltecek bir yol yoktu. Camille de Richard’dan özür diledi ve böylece bu ikilinin hikayesi bitmiş oldu. Bu üzücü olsa bile sonuca varılmamasındansa kötü bir sonucu tercih ederim. Yani dizinin bu durumu kapattığına sevindim.

Adora tutuklandıktan sonra her şeyin güzel olacağını düşündüm. Daha önce de konuşulduğu gibi Amma, St. Louis’te Camille ile birlikte yaşayacaktı ve katil annesinden uzakta büyüyebilecekti. Camille de başından beri görevi ve her şeyin sebebi olan cinayetlerle ilgili yazısını tamamladı. Curry’nin o yazıyı okuduğu sahneyi defalarca izledim. Camille’in yazdığı her cümle etkileyici, içten ve dürüsttü. “…ve kendimi, diğerini yetiştirmeye adadım.” cümlesiyse bana Amma’nın Camille’in kızı olduğu teorilerini hatırlattı ama dizinin devam eden dakikalarında bununla ilgili bir şey görmedik yani bu teori boşa çıktı.

Dizide görünmemesine olmamasına rağmen kitapta Alan’a neler olduğundan biraz bahsediliyor. Adora’nın kaldığı cezaevine yakın bir yere taşınıyormuş. Bu adamın Adora’ya yardım ettiğinden ve her şeyin farkında olduğundan eminiz. Nasıl başına bir şey gelmeden kurtulabildi anlam veremiyorum. Neyse ki adam artık kendi yatağında uyuyabilecek.

Amma’nın yeni bir arkadaş(Mae) edinmesi ve St. Louis’teki hayata alışması hoşuma gitti ve böyle gerilim dolu bir dizide bile mutlu sonun olabileceğine ikna etti. Ama Curry’lerin evinde yemek yenilirken Mae’nın eline odaklanıldığında bir şeylerin ters gideceğini anladım. Bu belli ki Camille’e göndermeydi. Sonrasında Mae’nın annesinin Camille’e gelip kızları sorması ve ardından duvardaki tablonun düşmesi kalp atışlarımı hızlandırdı. Kötü bir şeyler olduğu çok açıktı. Camille sütünü bitirip çöpe atarken, ki bu da bölümün adının “Milk” olmasının sebebi, bebek evinin bir eşyasını buldu. Götürüp bebek evine koyarken de korkunç gerçeği öğrendi. Amma, annesinin odasının bire bir benzerini yapmak istediği için öldürdüğü kızların dişlerini bebek evinde kullanmış. Sonrasında Amma’nın gelip “Don’t tell mama.” demesi dizinin en, en korkunç cümlesiydi. O an gözümün önüne önceki bölümlerde söylenen o cümle geldi: “Kızlardan biri tehlikede, biri tehlikeli.”

Sonuçta Amma, kıskanç bir küçük canavarın tekiymiş. Önce annesinin yakın ilgi gösterdiği Ann ve Natalie’yi, sonra ablasına hayran olan ve onun yaptığı mesleği yapmak isteyen yeni arkadaşı Mae’yi öldürdü. Herkesin asıl katil sandığı Adora’nın bu cinayetlerden haberi var mı bilmiyoruz. Yine de Adora’ya sempati göstermemek lazım, sonuçta kızlarından birini öldürdü, diğer ikisini de öldürmeye çalıştı.

Diziyle ilgili can alıcı nokta şu aslında: Ne olursa olsun, olan Camille’e oluyor. Hayatını annesi tarafından zehirlenen kardeşini yetiştirmeye adıyor ve onun da en az annesi kadar kötü olduğunu öğreniyor. Bu kadına da yazık! Kitap dizide gösterilen son sahneden sonra biraz daha devam ediyormuş. Camille Amma’nın katil olduğunu öğrenince psikolojik yıkıma uğruyor ve Curry’nin evine taşınıp ondan yardım alıyormuş. Amma ise tutuklanıyormuş.

Başından sonuna kadar takdire şayan bir diziydi ve sonunda “Amma mı daha korkutucu yoksa Adora mı?” sorusuyla baş başa bıraktı beni. Kitabın yazarı Gillian Flynn, dizinin son bölümü yayınlandıktan sonra “…more soon.” diye bir tweet atmış. Camille karakterinin geleceğini çok merak etsem de dizinin yeni bir sezonunun olmasını istemem. Sharp Objects, sekiz bölümüyle vermek istediğini en iyi şekilde verdi.

  • widow(dul)
  • nurse(hemşire)
  • sickly(hastalıklı)
  • Enjoy the little things(Küçük şeylerden zevk al)
  • tickle(gıdıklamak)
  • icebox(buzluk)
  • pump(pompa)
  • back(geri, arka)
  • milk(süt)
  • Call mom(Anneni ara), text(mesaj at), Read a book(kitap oku)

Salih Çiftçi

Önceki Yazı

Ghoul | İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum

Sonraki Yazı

Bir Dizi Türkiye’ye Nasıl Uyarlanamaz