American Horror Story : Apocalypse | Neler Biliyoruz, Neler Bekliyoruz? | Soruyorum

American Horror Story her sezonuyla kendisinden söz ettirmeyi başardığı gibi, yeni sezonları için de heyecan oluşturmayı ihmal etmemesiyle dikkat çeken dizilerimiz arasında. Sezonluk konseptleriyle izleyicisini cezbeden dizi, son sezonlarında yaptığı iki sezon arasında bağlantı kurma eylemini bu sezon da yapacak. Dizinin yaratıcısı Ryan Murphy bağ kurulacak iki sezonun Murder House ve Coven olduğunu açıkladığından beriyse tansiyonlar bir hayli yükseldi. Zira Murder House ilk sezon olmasıyla dikkat çekerken Coven da cadılar konseptiyle çok sevilmişti. Biz de eski ve yeni birdizihaber yazarları olarak bu sezon başlamadan bir konuşalım istedik. Sıkı takipçilerimiz bilir, Buğrahan’la zamanında çok yaptık bu tür soruyorumları. Bir süre sonra Buğrahan yerini Batuhan’a bırakınca AHS sezon incelemeleri Batuhan ve bana kalmıştı. Hazır böyle hevesle beklediğimiz bir sezon gelmişken, üçümüzün bir araya gelip bir soruyorum yapması kaçınılmazdı sanırım. O zaman iyi okumalar sevgili okuyucu;

Hafize : Merhaba arkadaşlar, genel bi soruyla başlayalım istiyorum. Yeni sezonun Murder House ve Coven’i birbirine bağlayacağını öğrendiğinizde ne düşündünüz. İlk sezon AHS’nin açılışı olmasıyla dikkat çekerken 3. sezon olan Coven yani cadılar en sevilen sezonlardan birisi olmuştu. Beklentileriniz neler bu sezondan?

Buğrahan : Merhaba Hafize, öncelikle uzun zamandır diziler hakkında yazmıyordum, özlediğimi belirtmeliyim. Bu güzel yazıda olduğum için teşekkür ediyorum. Okuyucular için hem bilgilendirici hem eğlendirici bir yazı olur umarım.

Geçen sene Murder House X Coven bağlantılı sezonunun geleceğini duyduğumda aşırı heyecanlanmıştım. Çünkü son iki üç sezondur American Horror Story ile ilgili heyecanım gittikçe azalmıştı. Ben bunu birçok şeye bağlayabilirim ama o ayrı bir konu belki bir gün onu da konuşuruz ne dersin? Murder House ve Coven sezonlarının teknik olarak uçlarının açık bırakıldığına, bir gün devam edeceklerine hep inanıyordum. Özellikle Murder House’da deccal olarak tanıtılan çocuğu göreceğimizden kesinlikle düşünüyordum. Sizin de bildiğiniz gibi eski karakterler, yeni sezonlarda sıkça karşımıza çıkar oldular. Ryan Murphy zaten AHS dünyasının birbirine bağlı olduğunu hep söylemiştir. Bu bağlantılı sezon için beklentileri aşırı arttırdıklarını söylemeliyim. Benim beklentim ‘Kıyamet’ temalı bu sezonda olayların daha çok cadılar, Micheal Langdon (Deccal) ve yeni karakterlerin arasında geçeceğini, Murder House karakterlerinin yan planda kalacağını düşünüyorum. Onun dışında bol bol büyü, kan, voodoo, ruh göreceğimizden kesinlikle eminim.

Batuhan :  ilk duyduğumdan beri heyecanımı gizleyemediğim bir haber oldu. AHS tarihinin ASYLUM’dan sonra inanılmaz bir sezonun bizi beklediğini düşünüyorum açıkçası. Ryan’ın bu sezon için oldukça titiz çalıştığı belli oluyor. Lange’in de dönmesiyle bayağı güzel şeyler bizi bekliyor.

Hafize : Kadroyla devam edelim hemen. Neredeyse herkes geri dönecek bu sezon. Jessica Lange bile bir bölümde karşımıza çıkacak. Üstelik kendisi kaç sezondur bizimle değil biliyorsunuz. Jessica Lange’in Emmy kazandığı sezon olan Coven’la ilgili bir sezonda tek bölüm için de olsa dönecek olması beni çok heyecanlandırdı. Öte yandan Sarah Paulson, Lily Rabe ve Kathy Bates gibi isimleri çok sevdiğim için onları görmeyi de dört gözle bekliyorum. Fakat Angela Bassett ve Lady Gaga gibi isimleri göremeyecek olmamız üzmüyor değil. Kadroyla ilgili neler söyleyebilirsiniz? Bu arada açıklanan kadro tam olarak şu şekilde sanırım, eksiğim varsa lütfen düzeltin; Gabourey Sidibe, Frances Conroy, Billie Lourd, Stevie Nicks, Evan Peters, Sarah Paulson, Kathy Bates, Adina Porter, Emma Roberts, Cheyenne Jackson, Billy Eichner, Leslie Grossman, Joan Collins, Taissa Farmiga ve Jessica Lange.

Buğrahan : Ryan Murphy’nin bu sezon gerçekten şampiyonlar ligi kurduğunu söylemeliyim. Okuduğum kadarıyla şimdiye kadarki en geniş bütçeli sezon olacakmış Apocalypse. Bu sezon Ryan Murphy’nin bazı oyunculara yönetmen koltuğu verdiği de duyuruldu. Hatta 6. bölümün yönetmenliğini Sarah Paulson yapacak. Ve biz bu bölümde tam olarak Murder House’a dönüp, Constance (Jessica Lange), Ben Harmon (Dylan McDermott) , Vivien Harmon (Connie Britton) , Tate Langdon (Evan Peters) ve Violet ( Taissa Farmiga)‘yı tekrar göreceğimizin müjdesini okuyucularımıza verelim. Bu bölümde Murder House’a bir ziyaretçi daha gelecek. Ryan Murphy, Madison Montgomery’i oynayan Emma Roberts’ın Murder House’un arka bahçesinde olduğu bir fotoğrafı instagram profilinde yayınlandı. Onun dışında Coven Cadıları’nın dönmesine çok sevindim. Cordelia’yı yüce* olarak ilk kez olaylar içinde izleyeceğiz. Bu arada belki de en acımasız şekilde kendi cehenneminde sonsuza kadar hapis kalan, bataklık kraliçesi olarak dalga geçilen ve diriltme gücünün adeta kendisi olan Misty Day’i canlandıran Lily Rabe’in de diziye döneceğini söyleyelim. Muhtemelen Cordelia Goode, Misty Day’i kendi cehenneminden kurtarmanın bir yolunu bulacak ve diziye öyle dahil olacaktır. Lady Gaga serinin 6. sezonunda tarihteki ilk yüce olan Scathach’ı canlandırmıştı. Kendisi bu sezon göreceğimizi düşünüyorum bir sürpriz yapıp. Cordelia, güçlerini kullanarak ona ulaşıp yardım isteyeceğini öngörüyorum.

Batuhan : AHS kadrosu her sezon beni heyecanlandıran bir olaydı ama Apocalypse’de bu durum arşa çıktı. Frances Conroy’un dönmesine oldukça sevindim fakat Angela Bassett’in bir başka Murphy dizisinde yer alıp AHS’ye gelmemesi kafa karıştırıcı.

Hafize : Hikayeyi biraz daha detaylandıralım. Buğrahan seninle daha önce yaptığımız AHS soruyorumlarında şeytan çocuğa geri dönülebileceğini konuşmuştuk ve bu sezon tam da bu olacak gibi… Bu karakter hakkında neler düşünüyorsunuz. Karaktere Cody Fern hayat verecek. Ve oyuncudan anlıyoruz ki karşımızda artık bir çocuk yok genç var. Hikaye nasıl evrilir sizce?

Buğrahan : Bunu cevaplamak aslında bayağı zor. Tanıtımlar çoğu zaman yanıltıcı olsa da gerçekten Dünya’da bir kıyametin koptuğunu ya da kıyamet alametlerinin gerçekleşmeye başladığını, alametleri Micheal Langdon’un tetiklediğini düşünüyorum. Yüksek ihtimal cadılar bu evrede olaya dahil olup Micheal’ın peşine düşecekler. Hali hazırda cadılar meclisinde güçlerini kontrol edebilen sadece iki cadı kaldığı için ( Cordelia ve Zoe ; Queenie Hotel sezonunda öldürülmüştü), kadroya dahil olan cadıları ölümden döndürecekler. Micheal’ın içinde inanılmaz bir kötülük potansiyelinin olduğunu Murder House’un final bölümünün son beş dakikasında izledik. Daha ufacık bir çocukken bakıcısını kan revan içinde bırakmış bir karakterin ileride neler yapabileceğini kestirmek gerçekten güç. Dünyanın dengesi ile oynayacağı kesin. Bu sezonun kovalama ile geçeceğini ve heyecanı doruk noktasında yaşayacağımıza eminim.

Batuhan : Deccal Çocuk’u Cult sezonunda ilk bölün yayınlandığı sıralarda izleyeceğimizi düşünmüştük. Spekülasyonlar ve teoriler olmuştu ama ne yazık ki gerçekleşmedi. Dizinin sadık izleyicisinin Murder House finalinden beri bu anı beklediğini söylesem yanlış olmaz sanırım.

Hafize : Kadroyu tanıyoruz, karakterlere aşinayız ve iki sezonu da severek izledik. Peki bu iki sezonun birleşiminden bizi şaşırtacak neler çıkabilir.  Ryan Murphy bize yeni neler sunacak sizce?

Buğrahan : Cadıları güçlerinin doruk noktasında göreceğimize eminim. Cordelia’nın sınırlarını aşacağını düşünüyorum. Öte yandan Sarah Paulson’un 1. ve 5. sezonda canlandırdığı medyum Billie Dean Howard’ı tekrar göreceğiz. Billie Dean Howard’ın psişik güçlere sahip olan bir cadı olduğuna dair teoriler de var. Yeni karakterlerin diziye nasıl dahil olacağını kestiremiyorum. Mesela Evan Peters’ı terzi rolünde göreceğiz. Ryan Murphy bu sezon bize kesinlikle birkaç sezondur eksik olan gerilimi tattıracağından eminim.

Batuhan : Ryan beklentileri bu kadar çoğaltmışken herşeyi yapabilir gibi geliyor bana. O yüzden nelere şaşıracağız izleyip görmek en mantıklısı.

Hafize : Bir de bu kadar çok karakteri izlemek zor olmayacak mı sizce? Yani tamam her bir oyuncuyu ayrı beğeniyorum, izlemek için de can atıyorum ama kalabalık kadrolarda olan karaktere düşen zaman sıkıntısı burada da olacakmış gibi sanki. Sizce buna nasıl bir çözüm bulacaklar dersiniz?

Buğrahan : 1. ve 3. sezonun oyuncularının neredeyse tamamı kadroya dahil olmakla beraber bir o kadar da yeni karakterler var. Açıkcası yeni karakterlere çok gerek olduğunu sanmıyorum fakat onlar da hikayeye bir şekilde dahil edilmiş durumda. Eğer sezon 13 bölümden fazla olursa bir şekilde ayarlanacağını düşünüyorum. Murder House karakterlerini en fazla bir-iki bölümde göreceğimizin sinyallerini veriyor Ryan Murphy, Micheal Langdon dışında.

Batuhan : Şampiyonlar Ligi kadrosunu izlemek yorucu olmayacak ama çoğunum rolünün pasif olacağı da aşikar. Her karakteri uzun ve detaylı göremeyeceğimiz bilinciyle izlemekte fayda var bence de.

Hafize : Sohbet için çok teşekkürler arkadaşlar, eklemek istediğiniz neler var son olarak?

Buğrahan : Güzel sohbet için ben de teşekkür ederim. Söylediğim gibi aradan geçen iki – üç sezondur heyecanımı kaybetmişken böyle bir sezonla karşı karşıya kaldım. Beklentilerim gerçekten çok yüksek. Jessica Lange’i çok özledim, onu görmek için sabırsızlanıyorum. Sarah’ın oynayacağı Venable karakterini çok merak ediyorum. Söylentilere göre kendisi karanlık güçlere sahip bir tür yüce. Yayınlanan bir tanıtımda boy gösterdi.  Bol ölümlü, bol diriltmeli, bol kanlı bir sezon olacağına eminim. Bir çok oyuncu birden fazla karakteri oynayacak olması da heyecan uyandırıcı. Umarım eskilerde kafamızda kalan soru işaretlerinin tamamını bu sezon gideririz.

Batuhan : Buğrahan’la ortak ilk yazımız olacağından bende mutlu ve heyecanlıyım. Teşekkür ederim bu güzel sohbet için.

Yüce : Coven sezonunda yedi harikayı başarı ile gerçekleştirerek, en güçlü cadı ve lider ünvanını alan kişilere verilen ad.

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

Keşke Hiç Büyümeseydik | Kel Ölür Sırma Saçlı, Kör Ölür Badem Gözlü…

Sonraki Yazı

The Act Dizisinin Kadrosu Genişliyor