“Chef’s Table”da Bir Türk Şef: Musa Dağdeviren

Netflix’in dünyanın en iyi şeflerini ekrana getiren belgesel serisi “Chef’s Table’ın 28 Eylül’de yayınlanacak beşinci sezonunda bir Türk şef yer alacak: Musa Dağdeviren. Dünyanın farklı ülkelerinde, ustalıkları ve yarattıkları lezzetlerle yemek tutkunlarını peşinden sürükleyen en iyi şeflerin gün yüzüne çıkmamış hikayelerini anlatan serinin beşinci sezonunda Kadıköy’deki Çiya Sofrası’nın kurucu aşçısı Musa Dağdeviren geçmişi, başarıları ve yemek kültürüne katkılarını anlatıp, dünyanın dört bir yanındaki izleyicilere Türk yemeklerini tanıtacak.

Clay Jeter yönetmenliğinde İstanbul’da çekilen bölümde Dağdeviren kendisini “Halkın şefi, tarihçi ve kültür elçisi”, restoranlarını “etnografik müze, kayıp kültürlerin ve unutulmuş tatların bahçesi” olarak tanımlıyor. Dağdeviren, altı yılı bulaşıkçılık olmak üzere uzun süre çıraklık yaptıktan sonra 1987 yılında ilk restoranını açmış ve bu restoranda ülkemizin her yöresinde pişen ev yemeklerini menüsüne koyarak farklılık yaratmış bir isim. Şimdilerde ülkemizi gezerek eski tarifleri bulup restoranında misafirlerine sunan Musa Dağdeviren köklü mutfak kültürümüzü gelecek nesillere taşımaya çalışıyor.

Beşinci sezonda Musa Dağdeviren’le birlikte seride yer alan diğer şefler Philadelphia’dan Cristine Martinez, Barselona’dan Albert Adria ve Bangkok’tan Bo Songvisava. Serinin 2019’da yayınlanacak altıncı sezonundaysa Savannah’dan Masama Bailey, Panzano’dan Dario Cecchini, Londra’dan Asma Khan ve Nashville’den Sean Brock yer alacak.

Bora Yıldırım

1986 yılında İstanbul'da doğdum. 2008 yılından beri Bodrum'da yaşıyorum. Gezmeyi ve kitap okumayı severim. Çok konuşur, çok gülerim. Vakit buldukça yazarlığa kabul edilme sebebim olan yerli dizileri izlemeye çalışıyorum. Yabancı dizileri izledikçe yerli dizilerin geldiği noktaya üzülsem de bir gün eskisi gibi tadı ağızda kalan dizilerin televizyonlarda daha çok yer bulacağına inanıyorum.

Önceki Yazı

Mayans | Yeni bir Sons of Anarchy mi?

Sonraki Yazı

Single Parents’dan yeni fragman geldi!