Good Girls | İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum

Jenna Bans’ın yaratıcılığını üstlendiği ilk sezonuyla NBC ekranlarında yayınlandıktan sonra Netflix bünyesinde kendine yer bulan Good Girls, izleyenlere sıra dışı biçimde trajikomik bir suç draması sunuyor.

Kimler Oynuyor?

Daha önce Mad Men’de ve son olarak Amazon’un Tin Star yapımında izlediğimiz Christina Hendricks, Beth Boland karakterine hayat verirken, Parks & Recreation’un Donna’sı Retta, Ruby Hill olarak karşımıza çıkıyor. Üç ana karakterin sonuncusu Annie Marks’ı sesine Family Guy, Teenage Mutant Ninja Turtles, Dragons: Race to the Age gibi animasyonlardan aşina olduğumuz Parenthood ve Gilmore Girls: A Year in the Life gibi yapımlarda rol alan Mae Whitman yer alıyor. Üç ana karakterimize eşlik eden isimler arasında Reno Wilson, Manny Montana ve Matthew Lillard bulunmakta.

Konusu Neymiş?

Biri bekar üç annenin ekonomik çıkmaza girip anlık ortaya atılan bir fikirle nakit ihtiyaçlarını karşılamak için Annie’nin çalıştığı süpermarketi soymaya karar vermesiyle hikaye başlar. Kasada toplamda 30.000 dolar olduğunu düşünen karakterlerimiz ellerinde oyuncak tabancalar, kafalarında maskeleriyle acemice soygunu gerçekleştirir. Soygundan paçayı sıyırıp eve gidince çaldıkları paranın 30.000 değil de 500.000 dolar olduğunu öğrendiklerinde telaşa kapılırlar ama parayı bölüşerek içinde bulundukları ekonomik krizi atlatmaya çalışırlar. Ne yazık ki soygun sırasında süpermarketin müdürü Annie’nin sırtındaki dövmesinden onu tanır ve polise gitmekle tehdit eder. Diğer yandan kocası tarafından aldatılan ve evine üç kez ipotek konulan Beth çaldıkları paranın bir uyuşturucu çetesine ait olduğunu öğrenir. Good Girls, tam rahata erdiklerini düşündükleri anda trajikomik olaylar zincirine kapılan üç iyi kadının bunlarla nasıl baş ettiklerini anlatıyor.

Ne Umdum, Ne Buldum?

Son yıllarda Stranger Things, 13 Reasons Why, The Crown, Sense8 gibi yapımlarıyla dikkatlerini üzerine çeken Netflix’in NBC’den aldığı Good Girls özellikle Christina Hendricks’in kadroda yer almasıyla beni heyecanlandırdı. Konusunu ve fragmanı izledikten sonra uzun zamandır içerisinde komediyi harmanlayan yapım izlemediğimi fark ettim ve merakla beklemeye başladım. İyi ki de beklemişim çünkü üç ana karakteri başarıyla canlandıran Hendrick, Retta ve Whitman performanslarıyla adeta parlıyor. Dizinin komedi-dram dozunu aşmıyor. Ve zaman zaman kadın-erkek eşitliğine dem vuran mesajlarıyla öne çıkması sayesinde umduğumdan fazlasını verdi bana.

Sosyal Medya Bu Dizi İçin Ne Diyor?

Twitter’da diziyi izleyip beğenenlerin sayısı bir hayli fazlayken, ekşisözlük’te girilen entrylerde dizi pek beğenilmemiş. Bunun sebebini Desperate Housewives’ın ve Weeds’in yolunu izlediği düşünülen yapımın benzeşme çabasının yapay bulunması.

Kimler Bunu İzlemeli?

Kırk dakikayı aşan süresiyle sitcom sevenlerin ilgiyle takip edeceği bir yapım Good Girls. Mad Men’deki Hendricks’in oyunculuğunu beğenen hemen hemen herkesin bu diziyi de severek izleyeceğini düşünüyorum. Onun dışında Chuck, Gossip Girl, Desperate Housewives, Weeds’in yolundan gidip de o dizileri takip edenlerin kendilerinden bir şey bulacağını da söyleyebilirim.

Ben Beğendim, Çünkü?

Sahnelere uygun müzik seçimleriyle de dikkat çeken Good Girls, gerek feminizme yaptığı göndermelerle gerekse cinsiyet özgürlüğü mesajlarıyla beni heyecanlandırdı. Dizi maratonu yapmayı seven biri olarak on bölümlük rahat ve akıcı kurgusuyla sıkılmadan izledim. İkinci sezon onayı alıp çıtayı iyice yükselteceğini düşündüğüm yapımı izlemeyip pişman olmak istemezsiniz.

batuhan tozkoparan

Önceki Yazı

Supergirl’den yeni trailer geldi!

Sonraki Yazı

Midnight,Texas 2. Sezonuyla NBC’de