Shameless | Hoş Geldiniz Gallagher’lar | S09E01 İnceleme

Dokuzuncu sezonuyla bizlerle birlikte olan Shameless, ilk bölümüyle geçtiğimiz hafta ekrana geldi. Sıkı bir Shameless takipçisi olarak ilk bölümü incelemek, sezondan beklentilerimi yazmak da kaçınılmaz oldu elbette. Zira bu sezon Fiona’yı canlandıran Emmy Rossum’un diziden ayrılacağının haberini de almıştık. Emmy’nin ayrılacağı haberlerinden önceyse sezonun 14 bölümden oluşacağını bir sezon arası vereceğini öğrenmiştik. Tüm bunları toplayınca acaba final sezonu mu izliyoruz diye düşünmeden edemedim açıkçası. Fakat daha finale kadar izlememiz gereken bir çok bölüm olduğu için şimdilik bu endişelerimi bir kenera bırakıyorum ve yeni sezonumuz nasıl başlamış, karakterlerimiz neler yapmış biraz onlardan bahsetmek istiyorum.

Fiona ve Ian’la başlayalım, bir yandan apartmanına çeki düzen verip bir yandan da Ian’nın kefaret parasını toplamaya çalışan Fioana’nın Gallegher olmaktan da geri kalmadığını görüyoruz. Farklı düşünceleri ve hayat tarzıyla Fiona’nın geçtiğimiz sezon ilgisini çekmiş olan Ford onun sevgilisi olarak balşadı sezona. Fakat Fiona’nın Ford’a güvenmediğini hatta onu anlamadığını düşünüyorum. Telefonunu kurcalaması bir yana Ford’un Ian hakkında söylediklerini ciddiye bile almaması Fiona’nın geçtiğimiz sezon ilan ettiği özgürlüğünün aslında gerçek bir özgürlük olmadığını da düşündürdü bana. Ian için kefaret parasını toplaması konusunda gösterdiği çabanın ailenin diğer üyeleri arasında ciddiye alınmamasıysa ayrıca tartışılması gereken bir konu bence.

Gallagher olmanın özünün birbirini koruyup kollamak olduğunu savunan Fiona, yüksek ihtimalle bu sezon ailenin diğer üyeleri tarafından yardım istediğinde gereken yardımı göremeyecek. En azından yemek masasında Ian’nın kefaret parasının önemli olduğunu söylerken gördüğü tepkiden bunu anladım ben. Ian’nın ise ceza evindeki konumu yüzünden hemen dışarı çıkmak istememesi Fiona için ayrı bir problem oluşturuyor. Yine apartmanı, özel hayatı ve ailesi arasında parçalanacak olan Fiona’nın bu sezon nasıl bir yol izleyeceği elbette en çok merak ettiğim konuların başında geliyor.

Fiona’dan Lip’e geçiyorum. Lip’in son sezonlardaki düşüşü hiç hoşuma gitmiyor hemen belirteyim. Bu kadar akıllı bir çocuğun hala kendisini kurtarmayı başaramamış olmasına da pek anlam veremiyorum ama sonuçta o da bir Gallagher ve Gallagher’lar kendi kendilerinin yoluna taş koymak konusunda ustalar. Neyse, Lip de geçtiğimiz sezondan kalma dertleriyle uğraşıyordu. Kendisini bir de kız arkadaşının yeğeninin bakıcısı konumuna sokan Lip ilk bölümde Xan’le ilgilendi aslında. Ama onunla birlikte gittiği düğünde beraber olduğu Tami’yle girdikleri dialogların oldukça ilginç olduğunu belirtmeliyim. Şimdiye kadar öyle ya da böyle pohpohlandığını düşündüğüm Lip Tami’den yediği fırçayı sanırım hayatı boyunca unutamayacak. Bu ikiliden bu sezon farklı bir ilişki çıkar mı emin olamamakla birlikte Tami’nin, Lip’in bazı konularda gözünü açmasına yardımcı olabileceğini düşünüyorum açıkçası. Umarım düşündüğümde yanılmam ve Lip’i okullu günlerine geri döndürebiliriz.

Debbie’yse geçtiğimiz sezon zor yoldan öğrendiği kendi başının çaresine bakmak zorunda olduğu gerçeğini bu sezon daha doğru yoldan öğreniyor bence. Aldığı kaynakçılık sertifikasının hakkını sonuna kadar veriyor bile diyebilirim. Geçtiğimiz sezonlarda tam bir ergen gibi davranan Debbie’nin yavaş yavaş geçirdiği “bekar anne” dönüşümü hoşuma gidiyor açıkçası. İlk bölümde daha çok para kazanmak için yaptığı şeyi buna bağlıyorum zira.

Fakat şunu belirtmeliyim ki bu dizide en büyük değişimi küçük yaşına rağmen Carl yapmıştır. Carl’ın askeri okulundaki hallerini ilk defa gördük ama o çocuğun böyle disiplinli biri haline gelebilmesi cidden taktir edilmesi gereken bir davranış bence. Cassie’den farkında olmadan kurtulması sonra başına bela olur mu bilemiyorum ama şimdilik Carl okulunda mutlu. Hatta ailede en iyi gelecek vaadeden tek kişi de o ve Liam gibi duruyor. Tabii Liam babası yüzünden okuldan atılmazsa. Zira ilk bölümde bir de Frank’ın okul aile birliğindeki kadınların neredeyse hepsiyle yapmasının sonuçlarını gördük. Frank elbette keskin zekasını kullanarak bu işten de kurtulmayı başardı. Üstelik övgü bile aldı. Bu adamın neredeyse her defasında dört ayak üzerine düşmesi dizinin ana konusu sanırım. Ama yöntemlerine ve bakış açılarına kesinlikle bayılıyorum. Daha çok Frank görmeliyiz dizide, evet.

Son olarak muhteşem çiftimiz Veronica ve Kevın’a bakalım… İkilimizin çocuklarıyla başı dertte gibi. Muhteşem baba Kevın’ı bile çileden çıkaran ikizleri bu sene anaokulunda göreceğiz gibi duruyor. Fakat Svetlana’ya ne oldu anlamadım. Sezonun ilerleyen bölümlerinde görür müyüz emin olamamakla birlikte bu üçlümüz garip ama bir o kadar eğlenceli bir grup olmuştu.

Son tahlilde özlediğim Gallagher’ların geri gelmiş olmasına çok sevindiğimi, sezonun kalanını da iple çektiğimi belirtmeliyim. Zira bölüm bittikten sonra izlediğim sezonunun kalanına dair hazırlanmış videoda yine ilginç şeyler izleyeceğimizin sinyallerini aldım. Performansından hiç bir şey kaybetmeden geldikleri 9. sezon için yazarları ve oyuncuları da ayrıca tebrik etmek lazım.

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

Çok Satan Roman State Of Wonder Diziye Uyarlanıyor!

Sonraki Yazı

Maniac’dan Yeni Bir Fragman Yayınlandı