Tom Clancy’s Jack Ryan | İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum

Amazon‘un merakla beklenen dizisi Tom Clancy’s Jack Ryan bazı yerlerde geçen yalın ismiyle Jack Ryan, 31 Ağustos’ta izleyiciyle buluştu. Ünlü roman yazarı Thomas Leo Clancy Jr.‘ın romanlarındaki karakterlerden esinlenen dizi, aksiyon ve politik gerilim türünde. Kitapları 100 milyondan fazla basılan Clancy, soğuk savaş sırasında ve sonrasında askeri bilim hikayeleriyle oldukça ses getirdi. 2013 yılındaki vefatının ardından çekilen Jack Ryan dizisi ailesinin hak sahipliğinde yapıldı. Benim de sabırsızlıkla beklediğim Jack Ryan’ın ilk bölümünü sizler için yorumladım. Haydi başlayalım;

Kimler Oynuyor

Jack Ryan, kaliteli bir aksiyon dizisinde olması gereken başlıca özelliklerden olan geniş kadroyu sağlamayı başarmış. Ayrıca ilk bölüm itibarıyla sırıtan bir performansa rastlamadığımı söylemem gerek. Karakterlerden bahsedecek olursam, eskiden deniz kuvvetlerinde şimdilerde ise CIA’de görev alan, terör, finans ve silahlanma alanlarında uzman bir finansal analizci Jack Ryan (John Krasinski), (burada bir parantez açmam gerek, Jack Ryan karakterinin yorumlanmasında, Harrison Ford’un Patriot Games ve Clear and Present Danger’daki tasvirlerinden ilham alındığı söyleniyor. Süper olmayan sade bir kahraman.) ilk bölüm itibarıyla Jack’in ileride kız arkadaşı olacağını tahmin ettiğim, bulaşıcı hastalıklar alanında uzman bir doktor Cathy Mueller (Abbie Cornish), radikal İslamcı ve başka alanlarda yetenek, bilgi sahibi Musa Bin Süleyman (Ali Süleyman), ilerleyen bölümlerde dizideki etkinliğinin çok daha fazla olacağı belli olan ve her halinden donanımlı bir kadın olduğu rahatlıkla anlaşılan, Süleyman’ın karısı Hanin Ali (Dina Shihabi) ve Karaçi’de CIA’in istasyon şefiyken emirleri ihlal ettiği için görevden alınan ve daha düşük bir pozisyon olarak Jack’in patronluğuna getirilen James Greer (Wendell Pierce). Bu muydu geniş kadro diyenler için belirteyim, çok sayıda yardımcı karakter var ama onlardan bahsetmek şiddetli spoiler ihtimali taşıdığı için bu konuda bilgi vermemek daha iyi olacaktır. Unutmadan şunu da söyleyeyim, dizinin ikinci sezonuna da önemli oyuncular dahil olacak. Jack Ryan’ın yapım ortaklığında Genre Arts, Push, Boot., Platinum Dunes, Skydance Media, Paramount Television ve Amazon Studios bulunurken yardımcı yapımcıları arasında Michael Bay, Brad Fuller, John Krasinski ve Tom Clancy bulunuyor. Ayrıca dizinin senaristleri Carlton Cuse ve Graham Roland da yardımcı yapımcılar arasında yer alıyor.

Konusu Neymiş

Jack Ryan, CIA’in TFAD (Terror, Finance, Arm Division) bölümünde çalışan Yemen’den sorumlu bir finansal analizcidir. SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication’ın kısa adı olan Swift; tüm dünyadaki bankalar arasında elektronik fon transferi standardı sağlayan bir sistemdir.) işlemlerini incelerken son birkaç ayda şüpheli hareketler gözlemler. Jack, bu işlemlerin arkasında bir kişi olduğundan şüphelenmektedir. Fakat birkaç iş arkadaşı dışında kimse ne anlattığını önemsememektedir. Ta ki bir partide her şeyden habersiz, apar topar bir helikoptere bindirilip hava alanına götürülene kadar. Çünkü Yemen’de onun anlattıklarını destekleyecek türde gelişmeler yaşanmıştır. Masa başı memuru olan Jack, sahaya inmek zorunda kalmıştır. Yemen’de gözaltına alınan iki kişinin sorgusuna katılır. Zengin bir Suudi ve koruması ayrı odalarda tutulmaktadır. Jack, sorgulanan şahıslarda bir terslik olduğundan şüphelenir. Henüz bilmediği şeyse az sonra şüphelerinde belki de hiç tahmin etmediği kadar haklı çıkacağıdır.

Ne Umdum Ne Buldum

Bu kısımda dizi hakkındaki ilk izlenimlerimi, diziden beklentilerimi paylaşırım ve başlamadan önce de yazacaklarımı iyice düşünürüm. Jack Ryan hakkında düşündüklerimin hepsi, pek istemesem de ABD’nin Orta Doğu politikasına dair cümleler içerince bu kısımda ne yazacağıma karar vermem biraz uzun sürdü. Çünkü konuyu politik çerçevede eleştirmeye kalkışırsam belki de sayfalarca yazmanın bile yeterli gelmeyeceğini uzun denemelerden sonra anladım. Bu yüzden mümkün olduğu kadar politikaya değinmeden diziden umduklarımı ve bulduklarımı aktarmaya çalışacağım.

Jack Ryan, bir aksiyon dizisi olduğu için aklıma gelen ilk soru nasıl bir görsellikle karşılaşacağım oldu. Görsellik derken şöyle bir örnek vereyim ismini şuan hatırlamadığım bir aksiyon dizisinde arka fonda açıkça anlaşılır bir şekilde, hem de mekan olması gereken bir yerde photoshop’la görüntü kullanmışlardı ki gerçekten içler acısıydı. O günden sonra benim için aksiyon dizilerinde efektlerin büyük önemi oldu. Jack Ryan’da ise ilk bölüm itibarıyla az sayıdaki efektleri gayet başarılı bulduğumu belirteyim. Oyunculuklara gelince, bütün performanslar hatta yardımcı oyuncular bile akılda kalıcı nitelikte. Konuya gelirsek, tam bir Amerikan klişesiyle –Kötü olan geçmişinde başka bir kötüden darbe yediği için kötü olmuştur- başladığını düşünüyorum. “Olan olayların devletlerin politikasıyla alakası yoktur ya da devletle ilgisi varsa da kesin biri görevini kötüye kullanmıştır.” İlerleyen bölümlerde kişisel sebep tarzı bir klişeye ne kadar az girilirse dizinin benim için değeri daha da artacaktır.

Sosyal Medya Bu Dizi İçin Ne Diyor

Jack Ryan hakkında birçok yorum yapılmış. Bu yorumların genelinde dizinin izlenebilecek kalitede olduğundan bahsedilmiş ama yine de beklentinin çok fazla olmaması tavsiye edilmiş. Dizide yer alan Kaan Urgancıoğlu ve Adana’da geçen sahneler de büyük ses getirmiş. Jack Ryan karakterinin bu kadar ünlü olduğunu bilmeyip şaşkınlık yaşayanlarda azımsanmayacak boyutta.

Kimler Bunu İzlemeli

İlk olarak şunu belirtmem gerek aksiyon sevenler için Jack Ryan çok iyi bir seçenek olacaktır. Kaliteli bir aksiyon dizisi arayanların fazla düşünmelerine gerek yok. Ama bir konuda , gerçekteki politikayla bu tarz diziler arasında, benim yakın zamana kadar olduğum gibi, olması gerekenden daha derin karşılaştırma yapanlar büyük ihtimalle hayal kırıklığı yaşayacakları için bence diziden uzak durmalılar.

Ben Beğendim Çünkü

Uzun yıllar büyük çelişkiler yaşadıktan sonra özellikle son zamanlarda bu tarz yapımları, gerçekte olanlardan bağımsız bir şekilde izlemeyi öğrendiğimi düşünüyorum. Tabi bu çok yanlış diyenlere saygı duyarım ama onların da beni anlamalarını istiyorum. Zira son yıllarda politika kadar nefret ettiğim ikinci bir şey dillendiremem. O kadar soğumuşum ki neredeyse hiç bir şekilde haber takibi bile yapmıyorum. Jack Ryan’ı da bu duygularla sadece bana vadettiği aksiyon için izledim. Ve yine bu bakış açısıyla iyi bir senaryoyla ve başarılı performanslarla karşılaştım.

Utku Ertem

Önceki Yazı

ÉLITE 5 Ekim’de Netflix’te Başlıyor

Sonraki Yazı

The 100 | 5. Sezon İnceleme | Soruyorum