2019’da Çıkmasını Heyecanla Beklediğimiz 20 Dizi

Yaklaşık on yıldır giderek artan bir merakla yabancı dizileri takip ediyorum. Ben sıkılırım diye düşündükçe her sene bir öncekinden daha heyecanlı yapımlar çıkıyor karşıma. 2019 yılı da tüm yabancı dizi severler için gayet verimli geçeceğe benziyor. Neler var neler yok diye bir bakayım dedim, demez olaydım. Öyle diziler geliyor ki heyecana kapılmamak elde değil. Çok sayıda ses getirecek dizi gözüme çarptı ancak bu yazıda bende en çok merak uyandıranları paylaşmaya karar verdim. İşte 2019’da ekranları kasıp kavuracağını düşündüğüm 20 dizi;

Başlamadan bir uyarı yapmam gerek, seçtiğim diziler arasında sadece duyurusu yapılmış olanlar yerine çekim ya da prodüksiyon aşamasında olanlara yer verdim. Örneğin tüm dünyanın merakla beklediği, bütçesi dudak uçuklatan The Lord of the Rings‘in sadece duyurusu yapıldığı için listeye koymadım. Aynı sebeple Star Wars: Underworld, Sin City, Swamp Thing, King Kong Skull Island, Buffy the Vampire Slayer gibi izleyicinin merakla beklediği diziler listede yer almıyor.

Pretty Little Liars: The Perfectionists

Sara Shepard’ın The Perfectionists romanından esinlenen 2010 yapımı Pretty Little Liars’ın 2013 yılında tek sezon süren ilk spin off’u Ravenswood’un ardından ikinci spin off’u olacak olan Pretty Little Liars: The Perfectionists, 13 Mayıs 2019’da Freeform ekranlarında izleyiciyle buluşacak. On bölümden oluşacak ilk sezonda ana karakterlerden bazıları yer alacak.

Good Omens

Terry Pratchett ve Neil Gaiman’ın 1990 yılında yayımlanan kitabı Good Omens: The Nice and Accurate Prophecies of Agnes Nutter’dan esinlenen bu fantastik komedide bir melek, bir şeytan, bir cadıyla 11 yaşındaki deccal’in Cehennem ve Cennet arasındaki son savaşı önlemeye çalışması anlatılıyor. BBC’de izleyiciyle buluşacak dizi, muazzam kadrosuyla dikkat çekiyor.

The Witcher

Witcher Saga roman serisi sayısız dile çevrilen, hakkında film, dizi, oyun ve grafik roman yapılan The Witcher, Netflix ekranlarında izleyiciyle buluşacak. Video oyunu tüm dünyada 33 milyonun üzerinde satarak çok büyük bir başarı yakalayan The Witcher, genç yaşta doğaüstü yetenekleriyle canavarlarla savaşan cadıları anlatmakta.

Curfew

Konusuyla birlikte harika kadrosuyla da dikkatimi çeken Curfew, Sky One ekranlarında izleyiciyle buluşacak. Dizide dünyanın çeşitli yerlerinden sürücülerin bir araya gelerek katıldıkları yasa dışı yarışlar anlatılıyor.

The Sandman

Hikayeleriyle ilk önce çizgi roman sonra da dizi dünyasında çığır açan Neil Gaiman yine çok ses getirecek bir yapımla ekrana çıkmaya hazırlanıyor. Tüm zamanların en iyi çizgi romanlarından biri olarak görülen ve karakterlerinden Lucifer’i kendi şovuyla izlediğimiz The Sandman, henüz prodüksiyon aşamasında. Konusuna azıcık değinecek olursam, ölümsüz yaşam için pazarlık amacıyla Ölüm’ü yakalamaya çalışan bir büyücü, onun yerine küçük kardeşi Rüya’yı tuzağa düşürür. Güvenliğinden korkan büyücü, yıllarca Rüya’yı cam şişede hapseder. Fakat, Morpheus olarak da bilinen Rüya, büyücünün elinden kurtulur ve kayıp güç nesneleri için bir arayışa başlar.

Avatar: The Last Airbender

Gelmiş geçmiş en iyi animasyon serilerinden biri olan Avatar: The Last Airbender, Netflix ve Nickleodon ortaklığında ve orijinal serinin yaratıcıları Michael Dante DiMartino ve Bryan Konietzko’nun elinden live-action türünde karşımıza çıkacak. Filmleri, serinin hayran kitlesinde büyük hayal kırıklığı yaratmıştı ama yine de devam serisi The Legend of Korra’dan sonra yerini doldurabilen olmayınca, bu denemede büyük bir heyecanla bekleniyor.

Watchmen

HBO’nun çok şey beklenen yeni dizisi Watchmen, 1986 ve 1987 yıllarında DC Comics’in aynı isimli çizgi romanından esinlenmekte. Süper kahramanların haydut muamelesi gördüğü alternatif bir tarihe dayanan çizgi roman, elinizi sallasanız bir süper kahraman dizisine çarpacak şu ortamda oldukça farklı izler bırakacağa benziyor.

Carnival Row

2019’da Netflix’in tahtını ciddi anlamda sallayacak olan Amazon’dan dikkat çekici bir dizi daha geliyor. Carnival Row, bir seri katil yaratıklarla dolu fütüristik bir şehirde avlanırken, davayı araştıran dedektifin baş şüpheli haline gelmesiyle yaşadıklarını anlatıyor.

The Umbrella Academy

Netflix’ten izleyiciye bir çizgi roman uyarlaması daha geliyor. The Umbrella Academy, dağılmış bir grup süper kahramanın, kendilerini eğiten üvey babalarının gizemli ölümü üzerine yeniden bir araya gelmelerini anlatıyor.

The War of the Worlds

BBC’nin H. G. Wells’in aynı isimli bilim kurgu romanından esinlenerek izleyiciyle buluşturacağı üç bölümlük bu mini seride Mars’ın Dünya’yı işgal etmesiyle yaşananlar anlatılacak.

Cosmos: Possible Worlds

Belgeselin ilk serisi Cosmos: A Spacetime Odyssey’i izleyen herkesin ikinci serinin haberini duyunca çok sevindiğine eminim. Seri, adından da anlaşılacağı gibi muhtemel Dünyaları anlatacak.

Veronica Mars

Hulu, sekiz bölümlük bir mini seriyle ekranların en sevilen özel dedektifini uzun bir aradan sonra izleyiciyle tekrar buluşturacak. Bizzat Kristen Bell’in açıklamalarıyla yeni serinin ilkinden daha karanlık ve sinematik olacağını öğrendiğimiz yapım,  Veronica Mars’ın bir seri katil davasını çözmeye çalışmasını anlatacak.

Snowpiercer

Hem 2013 yılındaki Güney Kore-Çekya yapımı filmden hem de Fransız bilim kurgu grafik romanı Le Transperceneige’den esinlenen dizide kıyametten kurtulanların “The Sonwpiercer” isimli dünyanın dört bir yanını dolaşan trendeki hayatta kalma mücadelesine odaklanacak. Amerika’da TNT aracılığıyla izleyici buluşacak dizinin uluslararası yayın hakları da Netflix’in elinde.

The Boys

Bu fırtına diner mi ya da dinerse ne zaman diner bilmiyorum ama yine, çok farklı hikayeye sahip olsa da bir süper kahraman dizisiyle karşılaşacağız. Amazonun Garth Ennis’in aynı isimli çizgi romanından esinlendiği dizisinde süper kahramanların rahatlıkla yozlaşabildiği, şöhretin karanlık tarafını kolaylıkla kucaklayabildiği bir zamanda CIA’de kurulan ve görevi, gereken her durumda süper kahramanları hizaya getirmek olan bir grup anlatılıyor.

Doom Patrol

DC Comics’in Arnold Drake, Bob Haney ve Bruno Premiani imzalı çizgi romanından esinlenilen dizi aynı zamanda Titans’ın spin off’u ve dizideki olaylar Titans sonrasını anlatacak. İdealist çılgın bir bilim adamının ve onun süper güçlerden uzak dış saha ekibinin maceralarını anlatacak dizinin kadrosu daha şimdiden muazzam ama yayınlanacağı kanal hakkında net bir bilgi bulunmuyor.

The Mandalorian

Disney Streaming tarafından izleyiciyle buluşacak dizi George Lucas’ın Star Wars evreninde geçecek. Dizi, Jedi’nin Dönüşü filminden üç yıl sonrasını anlatacak ve Cumhuriyetin otoritesinden uzaktaki bir Mandaloryalı silahlı savaşçının serüvenine odaklanacak.

The New Pope

The New Pope, Sky Atlantic, HBO ve Canal+ ortaklığında izleyiciyle buluşan The Young Pope’un devamı. Aslında devamı demek doğru olmayabilir zira serinin antoloji mi spin off mu yoksa farklı bir dizi olarak mı yoluna devam edeceği henüz belli değil. Jude Law yine kadroda bulunuyor ama farklı isimlerin de olacağı belli hatta diziye yeni katılan John Malkoviç büyük heyecan yaratmış durumda.

The Godfather of Harlem

Epix aracılığıyla ekranlara gelecek dizinin konusu ilgi çekici ama bana göre biraz riskli bu yüzden listeye alıp almamayı çok düşündüm. Yine de kadro çok iyi olduğu için şans verdim. Neden riskli diyecek olursanız, televizyonda zaten çok sayıda bu tarz mafya konulu yapım var. Bu sebeple, adınızdan söz ettirmek için ortaya farklı bir şeyler koymanız gerekiyor. The Godfather of Harlem’in konusu belki ilk bakışta biraz farklı ama beni asıl ümitlendiren müthiş kadrosu.

Konusundan biraz bahsedecek olursam, dizi 1960’ların başlarında kaos içinde yönetilen mahallesine, on yıllık hapis cezasından sonra geri dönen meşhur suç patronu Bumpy Johnson’ın gerçek hikayesini anlatıyor. İtalyan mafyasının kontrol ettiği sokaklarda Bumpy, kontrolü yeniden eline almak için Malcolm X’le bir ittifak oluşturuyor. Dizide Malcolm’un toplumsal ayaklanmanın kesişme noktasındaki siyasal yükselişine ve kenti parçalamakla tehdit eden bir mafya savaşına yakından tanık olacağız. Aynı zamanda şunu da belirteyim The Godfather of Harlem, 1960’larda Frank Lucas’ın suç teşebbüsüne odaklanan “American Gangster” adlı 2007 filminin devamı niteliğinde.

His Dark Materials

New Line Cinema’nın prodüksiyonunda BBC One ekranlarında izleyiciyle buluşacak dizi Philip Pullman’ın aynı isimli destansı roman serisinden uyarlanacak. Kadronun kalitesini de göz önünde bulundurunca, konu bana göre oldukça heyecan verici. Dizide paralel evrenler arasında yolculuk yapabilen iki çocuğun yaşadığı maceralar anlatılacak.

I Am the Night

TNT ekranında yayınlanacak altı bölümlük bu mini seri, gerçek olaylardan esinlenecek. Güçlü kadrosuyla daha şimdiden dikkatleri üzerine çekmeye başaran dizi, Fauna Hodel’in karanlık bir Hollywood skandalına uzanan inanılmaz hikayesini anlatacak.

Utku Ertem

Yabancı dizi denilince meraklı kelimesinin asla karşılamaya yetmeyeceği, her kategoriden birçok dizi takip edebilen, diziler üzerine yazmayı, konuşmayı seven ve son on yılı baz alırsak, tam bir yerli dizi karşıtı. Hayat felsefesi, Gregory David Roberts’ın Shantaram’ında dediği gibi “Kader seni güldürmüyorsa espiriyi anlayamadın demektir.”

Önceki Yazı

“Katil Kim?” Temalı 5 Sürükleyici Dizi

Sonraki Yazı

Elite, 2. sezon onayı aldı