Elite | İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum

Netflix‘in 5 Ekim’de yayınladığı Elite‘ı yazar arkadaşlarımızdan Ozan‘la buluşmak için Ankara’ya giderken fark ettim ve hemen izlemeye başladım. Darío Madrona ve Carlos Montero’nun yapımcılığını üstlendiği ve sekiz bölümden oluşan Elite oldukça gizemli bir bölümle sezona merhaba dedi.

Kimler Oynuyor?

Dizinin kadrosunda yakın zamanda tüm dünyada büyük yankı uyandıran ve Netflix bünyesine geçmesiyle üçüncü sezon onayı alan bir başka İspanyol dizisi La Casa de Papel‘den tanıdığımız Miguel Herran, Jaime Lorente ve Maria Pedraza’ya son olarak Las Chicas del Cable’de izlediğimiz Itzan Escamilla, Mina El Hammani, Arón Piper, Alvaro Rico ve Omar Ayuso eşlik ediyor.

Konusu Neymiş?

Okullarının bir depremde yıkılmasının ardından yerel meclis öğrencileri çevre okullara nakil olarak yollar. Yıkılan okulun müteahhidi zedelenen imajını korumak için üç öğrenciyi burslu olarak okutmak ister. Böylece işçi sınıfından üç öğrenci, İspanya’nın en iyisi kabul edilen seçkin okul Las Encinas’da burslu olarak eğitime başlayacaktır.
Konuyu ilk duyduğumuz zaman yazar ekibimizden Bora‘nın yapımı Pis Yedili‘ye benzetmesini bir kenara bırakırsak okulda yeni bir düzene uyum sağlamaya çalışan öğrencilerin adaptasyon süreçlerini ve bu süreçte yaşayacakları olayları izleyeceğimizi düşünüyorduk. Fakat Elite esrarengiz bir cinayet soruşturmasıyla başladı. Ufak Tefek Cinayetler‘de olduğu gibi öleni bir sezon boyunca merak etmemize gerek kalmadan ilk bölüm finalinde öğreneceğimizi söylemeden geçemeyeceğim. En iyisi siz de bu yazıyı okuduktan hemen sonra Netflix’i açın ve izleyin.

Ne Umdum, Ne Buldum?

Elite‘ı beklentim olmadan izlediğimden Gossip Girl ve One Tree Hill gibi sıradan bir gençlik dizisi olacağını düşünmüştüm. Açıkçası herkes tarafından beğenilen ve büyük bir hayran kitlesi toplayan La Casa de Papel ekibinden de üç kişinin dizide rol aldığını duyunca yapımın hak ettiğinden fazla övgü alabileceğini de düşünmüştüm. Ancak ilk bölümü bitirdiğimde bu düşüncemin ne kadar önyargılı olduğunun farkına vardım. Çünkü oldum olası gizem ve gerilimi okulun içerisine harmanlayan yapımları çekici bulduğumdan yazımı bitirip bir an önce kalan bölümleri izlemek istiyorum.

Sosyal Medya Bu Dizi İçin Ne Diyor?

Netflix yapımı olduğundan Elite hakkında daha ilk günden birçok yorum okudum. Bazıları dizinin Big Little Lies ve Ufak Tefek Cinayetler‘e benzemesinden şikayetçi olmuş. Sebep olarak da televizyonda daha farklı hikayeler görmek istediklerini belirtmişler. Elite‘ın akıcı olduğunu düşünenler de yok değil. Karakterlerle empati kuranlarsa şimdiden ikinci sezonun yolunu gözlemiş durumda.

Kimler Bu Diziyi İzlemeli?

Elite‘in gizem ve gerilim türünün yakın takipçileri için ilgi uyandırdığını söyleyebilirim. Onun dışında Pretty Little Liars, How to Get Away with Murder, You, Riverdale, Veronica Mars gibi gizemi içerisinde barındıran gençlik yapımlarını izleyenler, yeni Veronica Mars‘a kadar çerez niyetine maraton yapabilirler. İşleyiş bakımından Big Little Lies ve Ufak Tefek Cinayetler‘i sevenlerin göz atmasını da önerebilirim. Çoktan izlemiş olabileceklerini düşündüğümden söylememe gerek var mı bilmiyorum ama İspanyol dilini sevenler ve La Casa de Papel hayranları kaçırmasın derim.

Ben Beğendim Çünkü…

Alkol, seks, uyuşturucu ve entrika dışında gizemli bir cinayeti barındıran hikayesiyle beni cezbetmiş olan gençlik draması Elite, oyunculukları ve çekim teknikleriyle beni oldukça tatmin etti. Bunun dışında kullanılan müziklere uygun sekanslarla beğendiğim yapımlar arasına çoktan adını yazdırdı.

batuhan tozkoparan

Önceki Yazı

İnternetimizi en fazla Netflix sömürüyor

Sonraki Yazı

Bir Litre Gözyaşı başlıyor