K | Kralların Savaşı

2012 yılında tanıştık K animesiyle. Evet ismi K. Tek harf. Doğru okuyorsunuz. Alternatif isimlerinden birisi K-Project ama Japonya’da da Amerika’da da K ismiyle piyasaya sürüldü. K ismi de “King” yani “Kraldan geliyor. Çünkü animemiz günümüz dünyasında geçse de, kırmızı ve mavi olmak üzere bir beyaz kraldan oluşan grupların savaşlarını anlatan hikayelerden oluşuyor. Savaş diyorum ama toplu tüfekli savaşlar değil elbette bunlar. Birazdan konusuna detaylı değineceğim önce biraz künyesine bakalım yapımın;

GoHands stüdyosunun orijinal işi K. Yani herhangi bir mangadan ya da oyundan uyarlama değil. Uyarlama olmayan yapımları bulmak biraz zor olabiliyor biliyorsunuz ki. Bu yapımda öyle. Kıymetini bilelim bence. Neyse, künyeye dönersem seiyuu kadrosu hiç fena değil. Ana karakterlerimizden kırmızı kral Mikoto’yu Tsuda Kenjirou seslendiriyor. Kendisinin çok performansı var ama en çok dikkat çekeni sanırım Tokyo Shoul’daki Niko karakteriydi. Animenin bir başka önemli karakteri mavi kral Reishi‘yi Sugita Tomokazu seslendiriyor. Gintama’daki Gintoki karakterini seslendirmiş usta, evet. Fakat animenin aslında en önemli karakteri Yashiro. Onu da Namikawa Daisuke seslendiriyor. Zaten kadronun da en ağır topu kendisi oluyor. Mesela daha önce Fate/Zero’da Velvet, Fairy Tail’de Jellal, Lupin III’da Goemon gibi karakterlerin ve daha sayamadığım bir çok karakterin seiyuusu olmuş.

Animenin yönetmeni Kanazawa Hiromichi. Daha önce yine GoHands stüdyosunda çıkmış bir iş olan Seitokai Yakuindomo‘yı yönetmiş. Yazar ise Takahashi Yashichiro. Shakugan no Shana animesinin yaratıcısı oluyor kendisi. Başka da kayda değer bir işi olmamış. Yapımın kamera arkası pek bilindik isimlerden oluşmuyor. Ama çizimlerdeki ve müziklerdeki başarı dikkat çekiyor. Keza hikaye de gayet akıcı ve kendisini izletiyor.

Hikayeye baktığımızdaysa; kırmızı kral Mikoto ve ekibinin suç dünyasını yönettiği, karşısındaki mavi kral Reishi ve birliğinin şehirdeki düzeni sağladığı ve bu iki karşıt eşit gücün sürekli birbirinin yollarını kestiği bir dünyadayız. Fakat bir de tüm dengeleri değiştirmek isteyen bir de renksiz kral var. Kralların doğup, güçlerinde tükendikleri ve öldükleri bu döngüde renksiz kralın çeşitli olaylara karıştığı ve ortadan kaybolduğu bir zaman diliminde hikayemiz başlıyor. Bu arada toplamda yedi renk kral var ama biz hepsiniz görmüyoruz.

Kırmızı kral yorgun, Mavi kral yükselişinin başında… Kırmızı kralın çete-vari ekibinin karşısında mavi kralın düzenin koruyucusu ünvanlarıyla birlikler halinde duran ekibi var. Anime bu karşılaşmalarla devam ederken gruplar arasındaki çatlaklar da yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor. Kralların güçlerini aldığı gökyüzü kılıçları gibi bir konu var ki, düşman kralları bile birbirine yardım etmek zorunda bırakacak yıkıcı güce sahip. Zira krallar güçleri altında ezilmeye başladıklarında ya da bu güç tarafından tüketilmeye başladıklarında kılıçlar düşüyor. Bu da o bölgedeki bir çok insanın ölmesi demek oluyor.

Bir de tüm bu olaylardan habersiz hafızasını kaybetmiş Yashiro isminde bir karakterimiz var ki, tesadüfler eseri Kurou ve Neko’yla oluşturduğu grubu sayesinde bazen istemli bazen de istemsiz bir şekilde tüm dengeleri değiştiriyor. Yashiro’nun kendi amaçsızlığını başlarda anlamıyoruz ama hikaye gelişimi ve diğer karakterlerle etkileşimi sayesinde, onun hikayesinin de rayına oturduğunu görüyoruz. Bu arada krallar kendi aralarında güç savaşı içindeyken bizler gökyüzünde de olan bitenleri izliyoruz kısa kısa, bu sahnelerden özellikle bahsetmek istiyorum çünkü önemli ipuçları barındırıyor hikayeye dair. İlerleyen bölümlerde karşımıza çıkan yeni karakterlerin amaçlarını da farkettikçe seyir keyfi biraz daha artıyor animenin.

K, 2012 yılında 13 bölüm olarak yayınlandı fakat kısa aralıklarla devamı geldi. 2014 yılında K: Missing Kings filmini izledikten sonra 2015 yılında yine 13 bölüm olarak K: Return of Kings devam sezonunu izledik. Bu yıl ise K: Seven Stories Movie ismiyle yedi film izleyeceğiz. Bir kısmı yayınlandı bir kısmı önümüzdeki yıla sarkacak gibi. Fakat hikaye hala devam ediyor.

Animenin mükemmel diyemesem de iyi diyebileceğim bir hikayesi var. Fakat en çok dikkat çeken kısmı çizimleri. GoHands gibi oldukça yeni bir stüdyonun işi olmasına rağmen canlı ve parlak renkler savaş sahnelerinin heyecanını bir kat daha artırıyor. Müziklerini de es geçemem, izleyiciyi kendisine hemen bağlıyor. O yüzden uygun bir zamanda animeye şans verin derim. Şimdiden iyi seyirler…

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

Genius’un 3. Sezon konusu Aretha Franklin mi olacak

Sonraki Yazı

The Gifted S02B06’dan tanıtım ve görseller yayınlandı