“Katil Kim?” Temalı 5 Sürükleyici Dizi

Her bölümünde farklı bir karakter için “Kesin katil bu!” diyeceğiniz, birbirinden gizemli ve sürükleyici dizileri keşfetmek istiyorsanız doğru başlıktasınız. “Katil Kim?” temalı bu dizilerin en güzel yanı heyecan ve merak duygunuzun sezon boyunca asla azalmamasıdır. Bir sonraki bölümü izlemek için yerinizde duramazsınız, son sahneyi açıp spoiler yememek için kendinizle büyük bir savaş verirsiniz. Tüm bu hislerle izleyeceğiniz ve her bölümde adeta dizinin içinden bir karaktermişsiniz gibi davranarak katili bulmaya çalışacağınız beş diziden oluşan bir liste hazırladım.

And Then There Were None


Agatha Christie’nin efsane romanı Ten Little Indians’tan (Ülkemizde “On Küçük Zenci” olarak çevrilmişti.) televizyona uyarlanan ve BBC tarafından “And Then There Were None” ismiyle yayınlanan bu mini dizi, her biri yaklaşık bir saat süren üç bölümden oluşuyor. İngiltere’de geçen dizi, hiçbir ortak özelliği olmayan on kişinin bir araya gelmesi ve teker teker aralarındaki biri tarafından öldürülmesini konu alıyor. Dizinin oyuncu kadrosu ise yıldızlar karması gibi. Maeve Dermody, Charles Dance, Miranda Richardson, Burn Gorman, Toby Stephens, Sam Neill, Noah Taylor, Douglas Booth, Aidan Turner, Christopher Hatherall ve Anna Maxwell Martin’den oluşan kadrodaki her isim rolünü harika oynamış ve dizideki gerilimi bize çok iyi yansıtmış. Katilin kim olduğunu son ana kadar anlamanızın çok zor olduğu, bütün karakterlerden sırayla şüpheleneceğiniz bu diziyi mutlaka izlemelisiniz.

Broadchurch

Başrollerinde Olivia Colman ve Doctor Who’dan tanıdığımız David Tennant’ın yer aldığı bu İngiliz polisiyesi üç sezondan oluşmakta. Dizinin ilk sezonu küçük bir kasabada işlenmiş bir çocuk cinayetini, ikinci sezonu bu cinayetin dava sürecini ve son olarak da üçüncü sezonu bir tecavüz vakasını konu alıyor. Bu diziyi listeye alma sebebim ise tüyler ürpertici bir cinayet olayının işlendiği ilk sezon. Dizinin geçtiği Broadchurch isimli kasaba, tarihinde herhangi bir cinayet vakası yaşanmamış olan küçük bir yerleşim yeridir. Kasabanın sahilinde bir çocuk cesedinin bulunmasıyla başlayan birinci sezon, her bölümle daha da esrarengiz hale geliyor. Cesedi bulunan 11 yaşında bir çocuğun ilk incelemede intihar ettiği düşünülse de, Alec ve Ellie isimli dedektiflerimiz olayın bir cinayet olduğunu keşfederek sezon finali gelene kadar katilin kimliğini bulmaya çalışıyorlar. Bu tarz dizilerin çoğunda olduğu gibi Broadchurch’te de her karaktere şüpheyle yaklaşacak ve sezonun final bölümüne gelene kadar geceyi gündüze katacaksınız.

The Alienist

“19. yüzyılda, akıl hastalıklarına sahip insanların benliklerinden uzaklaştıkları düşünülürdü. Onları inceleyen uzmanlara ise ‘Alienist’ denirdi”.
Her bölümü bu cümle ile başlayan ve klasik seri katil dizilerinden daha farklı konusuyla The Alienist, gizem severlerin kesinlikle kaçırmaması gereken bir dizi. Daniel Brühl, Luke Evans, Dakota Fanning ve Brian Geraghty gibi önemli isimlerden oluşan 2018 yapımı dizinin kadrosu oldukça iddialı. Caleb Carr’in diziye de ismini veren “Ruh Avcısı’” adlı romanından uyarlama bu yapım, 1800’lerin sonunda New York’ta geçen bir dönem dizisi. Dizinin başında, genelevde çalışan bir çocuğun vahşice öldürülmüş bedeni bulunur ve psikolog doktor olan Laszlo Kreizler bu olayın daha önce incelediği bir cinayet vakasına benzerlik gösterdiğini düşünür. Kreizler, gazeteci olan John ve o dönemde polis biriminde çalışan tek kadın Sara, seri katilin düşünce yapısını analiz ederek katilin gelecekte işleyebileceği cinayetleri engellemeye çalışır. Henüz on bölümden oluşan ve tek sezonu yayınlanmış The Alienist, sonunu tahmin edebileceğiniz ve klişelerle dolu seri katil dizilerinden sıkılanları mutlu edecek bir yapım. Dizinin ikinci sezonunun farklı bir konu ve aynı oyuncu kadrosu ile 2019’da yayınlanması bekleniyor.

Bron/Broen (The Bridge)


Klasik Amerikan ve İngiliz polisiyelerinden sıkılanlar için alternatif olabilecek bir İskandinav dizisi ile karşınızdayım. Danimarka-İsveç ortak yapımı olan dizinin konusu, bu iki ülkeyi birbirine bağlayan bir köprü üzerinde bulunmuş kadın cesedinin etrafında şekilleniyor. Cesedin bulunduğu yer iki ülkenin de sınırlarına girdiği için, hem Danimarka hem de İsveç polisleri soruşturmayı birlikte yürütüyor. Olayın sıradan bir cinayetten çok daha fazla olduğunun anlaşılmasıyla olaylar dallanıp budaklanıyor. Dizinin başrollerinde Sofia Helin ve Kim Bodnia oynuyor. Çekildiği mekânlarla bize her iki ülkeden de görsel şölenler yaşatan Bron/Broen, dördüncü sezon finaliyle sevenlerine veda etmişti.

Harper’s Island

Bazı zamanlar, aklımızı pek fazla yormayacak ve her sahnesinde mantık aramayacağımız diziler izlemek isteriz. İşte böyle zamanlara ilaç gibi gelecek olan 2009 yapımı Harper’s Island, “13 hafta, 25 şüpheli, 1 katil!” sloganıyla ekranlara gelmişti. Dizi, genç bir çiftin hayallerindeki düğünü gerçekleştirmek için çocukluklarının geçtiği adaya dönmesiyle başlıyor. Düğüne katılmak için korkunç bir geçmişi olan adaya gelen çiftin yakınları, katil tarafından sırayla öldürülüyor. Dizide klişeler oldukça fazla olsa da, “Bu bölümde katil acaba kimi kurban seçecek?” diye merak ederek dizinin sonunu bir oturuşta bile getirebilirsiniz. Tek sezondan oluşan bu dizi, o dönemin tanıdık oyuncularına yer vermese de dizide oynayan herkes rolünü harika canlandırmış. Konuyu uzatarak izleyicisini baymadan sonuca bağlayan bu kısa ve öz diziye kesinlikle şans vermelisiniz.

Duygu Gürbüz

Önceki Yazı

Sabrina Spellman’ın Dünyasına İçeriden Bir Bakış

Sonraki Yazı

2019’da Çıkmasını Heyecanla Beklediğimiz 20 Dizi