Kıymeti Bilinmemiş 5 Türk Dizisi

Bildiğiniz gibi her sene televizyon ekranlarında yüzlerce dizi başlıyor. Bu dizilerin bazıları yüksek izlenme oranlarına ulaşıp sezonlar boyu izleyenlerini peşinden sürüklüyor. Fakat birçok dizi ya sezonu kanalın inisiyatifiyle tamamlıyor ya da birkaç bölümde ekran serüvenini tamamlıyor. Gel gelelim bazı diziler var ki ilgi çekici hikayelerine ve başarılı oyunculuklarına rağmen reyting kurbanı oluyor. Ben de kendimce başarılı bulduğum ama ekranda tutunmayı başaramamış olan beş diziyi sizler için listeledim.

Uçurum

Süreç Film imzalı dizi 2012 yılında ATV ekranlarında gösterildi. Kerem Deren’in senaryosunu yazdığı dizi  çalışmak için Moldova’dan İstanbul’a gelen iki kız kardeşin fuhuş çetesinin eline düşmesiyle başlayıp, kardeşlerden birinin çetenin elinden kurtulduktan sonra kız kardeşini kurtarmaya çalışmasıyla devam etmişti. Dizinin oyuncu kadrosunda Mehmet Ali Nuroğlu, Selçuk Yöntem, Lavinia Longhi, Denise Capezza, Erdal Yıldız, Esra Ronabar, Funda Eryiğit, Alican Albayrak, Enis Arıkan, Şükrü Özyıldız, Duygu Yetiş, Mehmet Esen, Arda Esen, Zeynep Köse ve Zuhal Gencer gibi birçok başarılı oyuncuyu bir araya getirmişti. Dizi ani bir yönetmen değişikliğine gitti ve hemen ardından Adem karakterine hayat veren Mehmet Ali Nuroğlu da diziden ayrıldı. Nuroğlu’ndan boşalan başrol erkek oyuncu koltuğunu Birkan Sokullu Ulaş adlı bir karakterle doldurmak istedi ama Adem karakterindeki derinlik yakalanamadı. Yine de dizi tüm sürükleyiciliğiyle yoluna devam ederken kanalın reytinglerini yetersiz bulması üzerine final bile yapamadan ekran yolculuğunu tamamladı. Dizinin etkileyici hikayesinin yanında Alp Yenier ve Müge Zümrütbel’in hazırladığı müzikler de diziyi sevenlerin halen kulaklarındadır.

Bana Artık Hicran De

2014 yılında büyük umutlarla Kanal D’de yayın hayatına başlayan Bana Artık Hicran De reytingleri istenilen düzeye ulaşamayınca sadece dört bölüm sürmüş bir dizi. Coşkun Irmak ve Gülizar Irmak’ın senaryosunu yazdığı, Volkan Kocatürk’ün yönetmenliğini yaptığı dizinin inanılmaz gerçekçi çekilen kaza sahnesi ilk tanıtım olarak yayınlanmış ve izleyenler tarafından çok başarılı bulunmuştu. Baş rollerinde Aslı Enver, Buğra Gülsoy, Alican Yücesoy ve Şebnem Hassanisoughi’nin yer aldığı dizinin diğer önemli karakterlerine Nadir Sarıbacak, Tamer Levent, Elif Ceren Balıkçı, Nur Sürer, Zeyno Eracar ve Serhat Özcan gibi başarılı oyuncular hayat veriyordu. Babası gibi vitray ustası olan Hicran’ın bir iş sırasında hayatına giren Sinan ve Murat sayesinde değişen yaşamını ve seneler sonra kızıyla olan problemli ilişkisini izlediğimiz dizide bir kamyon şoförünü canlandıran Nadir Sarıbacak öyle lezzetli bir oyunculuk sergiledi ki üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen halen aklımdadır. Nadir Sarıbacak’la birlikte diğer tüm oyunculuklar da çok başarılıydı. Keşke daha fazla izlense ve hikayesini istediği şekilde sonlandırabilseydi.

Kayıp Şehir

Cevdet Mercan bana göre Türkiye’nin en başarılı yönetmenlerinden biridir. 2012 yılında Kanal D’de yayınlanan Kayıp Şehir‘de de yönetmenliğini konuşturuyordu. Fakat Murat Uyurkulak, Yıldırım Türker, Leyla Olca ve Hakan Bıçakçı’nın senaryosunu yazdığı dizi, kanalın yapımı bir türlü sabit bir günde yayınlayamamasının sonucu olarak reyting kaybı yaşayarak kısa sürede ekrandan çekildi. Karadeniz’den İstanbul’a gelen bir ailenin şehre uyum sürecini konu alan dizinin başlıca rollerinde Uğur Polat, Gökçe Bahadır, Nazan Kesal ve İlker Kaleli yer alıyordu. Dizinin müziklerini Demir Demirkan yaparken, Sezen Aksu’da diziyle aynı isimli, çok başarılı bir şarkı hazırlamıştı. Gökçe Bahadır’ın Aysel isimli bir hayat kadınını canlandırdığı Kayıp Şehir, İlker Kaleli, Şebnem Hassanisoughi, Cansu Tosun, Ayta Sözeri, Elifcan Ongurlar, Nik Xhelilaj ve Taner Ölmez gibi birçok ismi sektöre kazandırmasıyla bile alkışı hak eden bir yapım. Ayrıca Yaprak Dökümü’nde canlandırdığı Leyla karakteri sonrası Aysel gibi sert bir karakterle izleyici karşısına çıkan Gökçe Bahadır’ın da kariyerinde mihenk taşlarından biri olarak akıllara yer eden diziyi izlemenizi tavsiye ederim.

Saklı Kalan

Bu listenin en şanssız yapımı kesinlikle Saklı Kalan. Kendi adıma konuşmam gerekirse Show TV’de izlediğim en iyi ilk bölüm bu yapıma aittir. Fakat Melis Birkan, Özgür Çevik, Muhammet Uzuner, Meral Çetinkaya, Burak Sağyaşar, Neslihan Yeldan, Burak Sergen ve Reha Özcan gibi oyuncuları bir araya getiren dizi ilk bölümde aldığı kötü reyting sonucu sonrası uzun süre yayınlanmadı. İkinci bölüm yayınlandığında gözlerime inanamadım. Çünkü ikiz kız kardeşinin öldürülmesinin intikamını almak için onun yerine geçen Defne’nin hikayesiyle başlayan dizi ikinci bölümde bambaşka bir şeye evrilmişti. Oysa ilk bölüm inanılmaz zevkli bir sinema filmi tadındaydı. Zengin iş adamlarının da çalıştığını, zenginliğin sadece pahalı bir ev dekorasyonuyla olmadığını Funda Alp’in yazıp, Mehmet Ada Öztekin’in yönettiği bu diziyle ilk defa görmüştük. Düşünün ki bir bölümde lüks arabalar, yatlar, özel jetler, her biri pahalı markaların vitrinlerinden fırlamış gibi giyinen zenginler vardı ama bunların hiçbiri izleyenin gözüne sokulmamıştı. Keşke kanal dizinin reklamını daha iyi yapabilseydi ve dizinin normal akışının arkasında durabilseydi. İkinci bölümde yaşadığım şok sonrası diziyi izleyemeyeceğimi düşünmüştüm. Zaten üçüncü bölüm de olmadı ve dizi sessiz sedasız ekran macerasını tamamlamak zorunda kaldı.

8. Gün

Geçtiğimiz sezon ATV ekranlarında pazartesi akşamları yayınlanan Ay Yapım imzalı 8. Gün ismiyle müsemma 8. bölümüyle final yaparak ekran yolculuğuna noktayı koydu. Poyraz Karayel’deki başarılı yönetmenliğiyle dikkat çeken Çağrı Vila Lostuvalı ve Ender Mıhlar’ın yönetmenliğini yaptığı dizinin senaryosunu Toprak Karaoğlu, Savaş Korkmaz, Volkan Sümbül ve Seda Çalışır yazdı. Burcu Biricik, Buğra Gülsoy, Musa Uzunlar, Ceyda Düvenci, Cem Davran, Hakan Kurtaş ve Yiğit Kirazcı gibi isimleri buluşturan proje Aselsan cinayetlerine selam çakan konusuyla oldukça başarılıydı. Fakat yayınlandığı gün Çukur ve Söz‘ün reytingleri süpürdüğü, üstelik Yasak Elma‘nın da kadın izleyiciyi kendine çektiği bir gündü ve 8. Gün tüm başarısına rağmen bu diziler arasında kayboldu. ATV’nin başka bir günde şans vermeyi tercih etmediği dizi her şeye rağmen erken final yapmasıyla beni üzen yapımlardan biri oldu.

Bora Yıldırım

1986 yılında İstanbul'da doğdum. 2008 yılından beri Bodrum'da yaşıyorum. Gezmeyi ve kitap okumayı severim. Çok konuşur, çok gülerim. Vakit buldukça yazarlığa kabul edilme sebebim olan yerli dizileri izlemeye çalışıyorum. Yabancı dizileri izledikçe yerli dizilerin geldiği noktaya üzülsem de bir gün eskisi gibi tadı ağızda kalan dizilerin televizyonlarda daha çok yer bulacağına inanıyorum.

Önceki Yazı

2019’da Diziseverlere Çok Kazandıracak Meslekler

Sonraki Yazı

Supernatural Yıldızı Jensen Ackles Arrowverse’ün Elseworlds Crossover’ı Setinde Görüntülendi