Netflix ile İspanyolca öğrenmek ister misiniz?

İspanyolca biliyor musunuz? Yanıtınız hayır ise Netflix’in İspanyol dizileri rüzgarına kendini kaptırıp hemen İspanyolca öğrenmeye başlayabilirsiniz. Üstelik eğlenerek.

Netflix’in kütüphanesinde farklı zevklere hitap eden birçok dizi var işte onlardan bazıları;

Elite: Gizem perdeleri aralamaya meraklı olanlar için doğru seçim. Dizi, elit bir yatılı okula yeni öğrencilerin gelmesiyle yaşanan çatışmaları ve tüyler ürperten bir cinayeti eksenine alıyor. Bir tarafta genç, güzel ve zenginler, diğer tarafta genç, güzel ama zengin olmayanlar… İlham alınabilecek şahane kıyafetler de bonus.

La Casa De Papel: La Casa De Papel’i duymayan kalmamıştır herhalde. İlk iki sezon çok ses getirdi. Şimdi sıra üçüncü sezonda. Tarihin en büyük soygunu henüz bitmedi! Ama 2019’a kadar sabretmeniz gerekecek. Önceki sezonları seyretmemiş olanlarsa bu arada izleyebilir. Tabii tekrar izlemekte serbest…

La Casa De Las Flores: Meksika işi kara komedi. Yine bu yılın dumanı üzerinde tutan dizilerinden. Servetini çiçek ticareti ile kazanan Mora ailesi aslında hiç de göründüğü kadar mükemmel değil! Babasının metresinin ifşaatlarıyla ailenin kirli çamaşırları bir bir gün yüzüne çıkıyor. Bol kahkahalı…

Las Chicas Del Cable: İspanyolca diyaloglarla tarihi fonda aşk ve entrika görmek isteyenler için doğru adres Las Chicas Del Cable. 1920’li yılların Madrid’inde Ulusal Telefon Kurumu’nda çalışan dört kadının hikayesi. Üç sezonluk romantizm. Kostümler, saçlar ve makyaj da görülmeye değer.

Narcos Meksika: Tabii Netflix’teki İspanyolca konuşulan diziler deyince Narcos’u atlamak olmaz. Üç sezon boyunca devam eden Narcos’tan sonra Narcos: Meksika geliyor. Bu seferki suç mahalli Kolombiya değil adı üzerinde Meksika. Başrolde ise Guadalajara uyuşturucu karteli. Büyük gün 17 Kasım bilenler bilmeyenlere söylesin.

Savaş Zamanları: Gene tarihte yolculuğa çıkıyoruz. Gene 1920’lerin Madrid’ine ışınlanıyoruz. Stajyer hemşireler Rif Savaşı askerleri için Melilla’da bir hastane açıyor. Burada bir taraftan hayat kurtarırken diğer taraftan da hem dostluğu hem aşkı buluyorlar. Dikkat eser bol miktarda romantizm içerir.

Velvet Collecion: 60’lar sizi bekliyor! Moda tasarımcısı Ana Rivera, rüyasını gerçekleştirmek, için New York’tan İspanya’ya döner. Arkadaşlarının da yardımıyla bir mağaza ve tasarım okulu açar. Sonra gelsin dramlar, entrikalar… Velvet Collecion’da kıyafetler ve aksesuarlar rol çalıyor!

Club de Cuervos: Biraz da futbol! Varlıklı babalarının ölmesiyle kendilerine bir futbol takımı, yani Club de Cuervos miras kalan iki kardeş hem yüksek beklentilerle hem de birbirleriyle mücadele etmek zorunda kalıyor. Hepsi eğlenceli bir dille anlatılıyor. Üç sezon.

Bir de İspanyolca seviyenize göre öneride bulunalım. Henüz başlayardansanız, dizileri orijinal dilinde Türkçe altyazıyla izleyin. Biraz daha ileri seviyede olanlar İspanyolca altyazıyla izleyebilir. “Ben oldum” diyenler ise altyazıyı tamamen kapatabilir.

Mustafa Çevik

Önceki Yazı

Titans | İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum

Sonraki Yazı

Vikings’in 5. Sezon ikinci yarısından tanıtım ve görseller yayınlandı