Oyuna Uyarlansa Bağımlılık Yapacak 7 Dizi

Oyun oynamak ve dizi izlemek en sevdiğim hobilerdendir. Boş zamanlarımda bu ikisinden hangisini yapacağım uzun ve işkence dolu bir karar verme süreciyle belirlenir. Bu kararsızlıklardan birinin sonucunda diziler oyun dünyasına uyarlansa nasıl olur diye düşünmeye başladım ve bu yazıyı yazmaya karar verdim. Eminim listedekiler dışında oyuna uyarlanabilecek bir sürü dizi vardır ama izlediğim bütün dizilere baktığımda benim listem bu şekilde oluştu.

 

Altered Carbon

Cyberpunk konseptini son zamanlarda başarılı bir şekilde sunan örneklerden Altered Carbon. Beğenilme oranı çok yüksek olmasa da şehir renkleri ve detayları, sesleri, karakterleri ve hikayesiyle beni etkilemeyi başarmıştı. Özellikle böyle bir atmosferin bulunduğu oyunu hayal etmek çok da zor olmadı. Dizinin ana karakteri Takeshi Kovacs de oyun yapısına yakışacak biri.

Altered Carbon’un birebir uyarlaması olmasa da Cyberpunk konseptli Cyberpunk 2077 oyunu, önümüzdeki yıllarda çıkacak. Bu oyunu büyük bir heyecanla bekliyordum zaten, Altered Carbon izlemek bu heyecanımı daha da körükledi. Ama tabii ki Altered Carbon’un karakerlerini ve biraz da hikayesini baz alan bir oyun da tadından yenmezdi.

11.22.63

Hulu’nun Stephen King’in aynı isimli romanından televizyona uyarladığı 11.22.63’ü çok severim. Karakterlerin derinliği, oyuncu seçimleri, dönemi yansıtma başarısı ve tabii ki etkileyici hikayesiyle başlı başına bir başarıdır benim için. İlk bölümle atıldığımız 60’lar Amerika’sının içinden çıkmak istemedim 8. bölümün sonunda.

Birinin günümüzden 60’lı yıllara dönüp John F. Kennedy cinayetini engellemesi bir oyun için isabet amaç olurdu. Aynı anda hem Kennedy’yi kurtarmak hem de karakterin aşık olduğu Saide’yi korumak… Bunları ve dönemin Amerika’sını bir oyun içinde hayal etmek çok güzel. Stephen King sevdalısı bir oyun yapımcısı çıksa da 11.22.63’ü oyun olarak da görsek.

Game of Thrones

Game of Thrones bu listenin incisi olabilecek dizilerden. Dopdolu bir Westeros dünyasını ve ötesini oyunda görmek çok ilginç olurdu. Bugünlerde kapanan Telltale Games firması sadece hikaye odaklı bir GoT oyunu denemişlerdi ama gerek dizideki karakterlerin yer verilmeyişi gerekse zayıf hikayesiyle bir başarı yakalayamamışlardı. GoT oyunu var ama ejderha yok, öyle şey mi olur?

Game of Thrones’un oyuna uyarlanması elbette her zaman gündemde. Zaman zaman bu konuyla ilgili haberler çıkıyor. Özellikle Bethesda firmasının planları içinde bir GoT oyunu olduğu söyleniyor. Bu söylentiler bile heyecan verici. Dizinin 2019’da bitecek olması bu söylentileri biraz gerçeğe dönüştürebilir. Hayran kitlesinin çokluğuna bakılırsa olası oyun başarılı olsun olmasın çok ciddi bir ekonomik kazanç sağlanması söz konusu.

Westworld

Bu listenin diğer incisi de Westworld benim için. Hem vahşi batı temasını hem de bir teknolojik distopyayı bizlerle buluşturan Westworld’ün açık dünya oyunu beni saatlerce ekran başına kitlerdi. Bu iki konuyu bir araya getiren ne var ki başka?

Westworld dünyasının içinde çeşitli hikayeler olduğunu düşününce bu dizinin de oyun hayali aşırı heyecan verici. Diziyi izleyen herkes Westworld’e misafir olarak gidip o tecrübeyi edinmek istiyordur eminim. Westworld oyunu da bu tecrübe için eğlenceli bir simülasyon olabilirdi.

The Punisher

Netflix-Marvel işbirliği sonucunda şüphesiz kaliteli dizilerle tanıştık. Jessica Jones, Daredevil, Luke Cage… Geçen yılın sonlarındaysa uzun süredir beklediğim The Punisher’a kavuştum. Sıkı bir çizgi roman okuyucusu olarak Marvel’dan en sevdiğim karakter Punisher’dır. Bu sebeple tabii ki diğer Marvel dizilerinden ayrı tutarım onu. Doğal olarak diğerleri de oyuna uyarlanmaya gayet uygun olsa da Punisher’ı iyi bir oyunda görmeyi çok isterdim.

Punisher’ın halihazırda bir oyunu var, 2005 tarihli. Üzerinden 13 yıl geçtiği içi zamanımızın çok arkasında kalmış bir oyun, zaten kendi zamanına göre de kaliteli bir yapım diyemeyiz. Punisher her yönüyle bir oyuna uyarlanabilecek bir karakter. Yetenekleri, sevdikleri, düşmanları, kullandığı silahlar ve hikayesiyle dopdolu bir oyun olabilir, belki bir gün.

Dexter

Tıpkı Punisher gibi Dexter’ın da zaten bir oyunu var. Maalesef fiyasko bir oyun. Ciddi ciddi rezalet durumundaki bir fiyaskodan bahsediyorum. Dexter kitaplarının, dizisinin ve karakterinin büyük bir hayranı olarak oyunu oynamaya kalktığımda büyük bir hayal kırıklığına uğramıştım.

Oysa ki Dexter da oyuna uyarlanmaya çok müsait bir yapım. Hem dedektiflik hem de seri katil öğelerini oyuna yedirmek ne kadar zor olabilir ki? Her on oyundan biri bu iki öğeden birini barındırıyordur zaten. Hem de dolu dolu karakter ve hikayeye sahip bir yapım söz konusu Dexter dediğimizde. Ayrıca birçok oyunda çok güzel tasarlanmış olan Miami şehrini Dexter’la beraber dolaşmak isterdim.

Lost

Bu listeyi kafamda oluştururken aklıma gelen ilk dizilerden oldu Lost. Zamanında milyonlarca izleyicisi olan bir dizinin oyuna uyarlanmasının ses getireceği aşikar. Konusu itibariyle de oyun için oldukça uygun bir yapım. Ormanda geçen bir oyun her zaman ilginç olmuştur zaten. Bunun birçok örneği var, Lost’un bugüne kadar denenmemiş olmasını şaşırtıcı buluyorum.

Karakter kadrosunun çok geniş olması sebebiyle oyuna çok ilginç hikayelerin aktarılabileceğini düşünüyorum. Olursa keşfe yönelik bir oyun olacağı kesin zaten. Araştırılacak koca bir orman, karnını doyurmanız ve korumanız gereken bir sürü insan… Güzel olmaz mıydı?

Salih Çiftçi

Çizgi roman, dizi, basketbol, oyun.

Önceki Yazı

Rachel DiPillo, Chicago Med’den Ayrıldı

Sonraki Yazı

Netflix’in İlk Türk Dizisi ‘Hakan: Muhafız’ın (The Protector) Fragmanı Yayınlandı