Titans | İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum

DC’nin büyük umutlarla başlattığı DC Universe platformunun ilk dizisi olma piyangosu Titans‘a vurmuştu. Hem sinemaya ve televizyona taşınmamış olmamasıyla hem de planda olan Harley Quinn, Stargirl, Swamp Thing, Doom Patrol gibi yine DC Universe imzası taşıyan yapımların çıkışı en erken 2019 olduğundan  Titans’ın dikkatleri üstüne çektiği ortada. Bu yüzden büyük bir topluluk, çoğunlukla DC hayranları, DC gibi Titans’dan fazla umutluydu. Peki beklentiler karşılandı mı? Bakalım.

Kimler Oynuyor?

Oyuncu seçimleri gayet başarılı yapılmış diyebilirim. Dört ana karakterimizin hepsi de çizgi romandaki hallerine, görünüş olarak tabii, benzer bir şekilde karşımıza çıkıyor. Robin’i Brenton Thwaites, Starfire’ı Anna Diop, Raven’ı Teagan Croft ve Beast Boy’u da Ryan Potter canlandırıyor. İlk bölümün yıldızı bence Teagan Croft’tu. Zaten karakterin kendisine yakıştığı ortada, o da ilk bölümden karakterini gayet benimsemiş görünüyor. Yapımcı koltuğundaysa DC ile çalışmasına alışık olduğumuz Geoff Johns var.

Konusu Neymiş?

Konusu basit ve alışılmışın dışında değil aslında. Bir grup süper kahraman gencin güçlerini keşfetmesini ve bir araya gelmesini anlatıyor dizi. Bu ekibe liderlik edecek kişi Dick Grayson, yani Robin. Hem fragmandan hem de ilk bölümden bu durum açıkça ortada. Batman’den nefret eden bir Robin var karşımızda. Bunun sebebinin ne olduğu dizide bahsedilmedi ama söylentiler Batman’in dizideki evrende ana kuralını çiğneyip suçluları öldürdüğü yönünde. Bu hikaye Dick’in Robin’den Nightwing’e dönüşmesini de anlatıyor bence. Ayrıca dizi sanılanın aksine Gotman’da değil Detroit’te geçiyor. Ekip toplandıktan sonra ne olacak, karşılarında ne gibi bir düşman bulacaklar henüz bilemiyoruz. 2. bölümde Hawk ve Dove karakterleri tanıtılacak. Bu karakterler hikayeye net bir yön verecektir.

Ne Umdum Ne Buldum?

Büyük bir DC hayranı olarak diziyi heyecanla bekleyenler arasındaydım ama maalesef ilk bölümü tamamen başarılı bulduğumu söylemem. Artık klişe haline gelmiş “DC karanlıktır” söylemini gözümüze sokmak istemişler. Çıkan fragmanlarda bu karanlık bolca vardı ama çizgi romanlardaki ve Teen Titans dizisindeki renkliliği görmeyi biraz da olsa bekliyordum. Beklediğimin yerine gündüz sahnelerinin bile boğucu olduğu bir dizi çıktı karşıma, bunu beğenmedim. Atmosfere olumlu etkisi olsa da dozunu ayarlayamadıklarını düşünüyorum. Ayrıca dizideki dört karakterin süper kahraman olmaya hiç niyetleri yok gibi görünüyor. Yeteneklerinden memnun olan sadece Beast Boy sanırım. Onun derdi de süper kahramanlıktan çok hırsızlık, soytarılık… Sadece bölüm sonunda çok kısa süre izlemiş olsak da Beast Boy’un dizideki en ilgi çekici karakter olacağından eminim.

Olumsuzlukları bir kenara bırakalım. Dizinin neredeyse her dakikası karakter ve konu gelişimine odaklıydı. Gereksiz dram sahneleriyle zaman kaybedilmemiş. Yeterli derecede aksiyon da vardı bence. Özellikle Starfire’ın sahneleri çok başarılıydı. Robin için de az çok aynı şeyleri söyleyebilirim ama Raven’ın karakterini ne kadar güzel yansıtmışlarsa aksiyon sahneleri o kadar kötüydü. Rezaletten biraz iyi bir CGI gördük. Umarım gelecek bölümler de aynı şekilde olmaz.

Sosyal Medya Ne Diyor?

Sosyal medya her durumda olduğu gibi ikiye ayrılmış durumda. Beğenen de beğenmeyen de çok. DC bu diziden fazla umutlu olduğu için çok reklam yapmıştı ve ilk bölüm yayınlanmadan önce bolca konuşuluyordu. Bölüm yayınlandıktan sonraysa hakkında çok fazla yorum göremedim. Birçok hayran ve izleyici DC Universe’ın sadece ABD’de erişilebilir olduğu için tepkili.  Netflix’e ne zaman geleceği belirsiz olduğundan bu tepkilerde haksızlar diyemem. Yabancı inceleme siteleriyse diziyle ilgili aynı şeyleri söylemiyor. Rotten Tomatoes puanı 84 iken Metacritic puanı 55.

Kimler İzlemeli?

Tabii ki DC hayranı olan herkes diziyi izlemeli bence. DC evrenlerine ilk bölümden birçok gönderme oldu, gelecek bölümlerde de ilgili birçok ögeyi göreceğimiz kesin. Bunun dışında süper kahraman yapımlarına ilgili olanların izlemesini de tavsiye ediyorum. Ama bu iki grubun içinde değilseniz diziyi izlemenizi önermem. İzlemek için karakterlerle ilgili hiçbir altyapıya ihtiyaç yok hatta karakterler gayet güzel tanıtılıyor ama sadece bu kadar, en basitinden Robin’den haberi olmayan birinin bu dizi beğenerek izlemesi çok çok zor.

Ben Kararsızım Çünkü…

Dizinin bu kadar kötü yorumu ve düşük puanları hakettiğini düşünmüyorum. Hikaye anlatma ve karakter tanıtma konularında beklediğimden iyi başladı. Görsel efektler ve şu karanlık hava biraz düzelse dizinin potansiyeli var ama bu potansiyeli nasıl kullanacaklarını hiç kestiremiyorum. Konu televizyon ve sinema olduğunda, animasyonlar hariç, insanın DC’ye güvenesi gelmiyor maalesef. Titans’ın karakterlere ve evrene hakim olan izleyici kitlesinin dışına çıkmasını mümkün görmüyorum.

Salih Çiftçi

Çizgi roman, dizi, basketbol, oyun.

Önceki Yazı

Netflix’te Gösterime Girecek Narcos: Mexico’nun Fragmanı Yayınlandı

Sonraki Yazı

Netflix ile İspanyolca öğrenmek ister misiniz?