“Yıldızlar da kayar” dedirten 5 Türk dizisi

Televizyonlarda iş yapan dizi yapımcılarının en büyük isteklerinden biri dizilerinde izleyici garantisi bulunan isimlerle çalışabilmektir. Bu sebeple sektörde isim yapmış olan oyuncularla anlaşabilmek için ciddi mesai harcarlar. Anlaşma sonrasındaysa oyuncuya uygun hikaye yazdırma çalışmaları başlar. Bu formül bazen tutsa da çoğu zaman hem kanalı, hem oyuncuyu, hem de yapımcıyı büyük hayal kırıklığına uğratır. Çünkü genel olarak Türk izleyicisi bir oyuncuyu ne kadar severse sevsin oynadığı karakterle arasında bağ kuramadığında ya da genel hikayenin akışına ayak uyduramadığında o diziyi izlemez. Oyuncunun büyük hayranlarını bu söylemimin dışında tutuyorum. Kaldı ki zaman zaman bu kitlenin de oyuncuya isyan ettiği görülmüştür.

Ben de bu bağlamda, yakın geçmişte büyük umutlarla ekranlara gelip isteneni verememiş dizileri ele aldım. Bu diziler, içinde bir veya daha fazla yıldız oyuncu barındırmasına rağmen izleyiciden geçer not alamayıp ekran ömürleri planlanandan çok daha kısa sürdü.

Mehmed-Bir Cihan Fatihi

O3 Medya imzalı dizinin çekileceği haberleri ortaya atıldığında sektör içinde kıyamet kopmuştu. Çünkü Fatih’in tahta çıkışından İstanbul’u fethetmesine kadar geçen zaman dilimi daha önce anlatılmış bir hikayeydi. Bunun hem dizisi hem de filmi yapılmıştı. Fakat herkes bu dizinin çok farklı olacağını, kadrosunun özenle oluşturulup senaryosunun şaşırtıcı olacağını, kullanılacak görsel efektlerin daha önce ülkemizde kullanılmamış bir teknolojiyle yapılacağını söylüyordu. Bu kadar itinayla çalışılan dizi için haliyle tüm maddi imkanlar seferber edilmişti. Sonra dizinin oyuncu kadrosu açıklanmaya başlandı. Oynadığı her yapımda seyircileri peşinden sürüklemiş bir isim olan Kenan İmirzalıoğlu Fatih’i canlandıracaktı. Kadroda kimler yoktu ki! Çetin Tekindor, Funda Eryiğit, Gürkan Uygun, Hazal Filiz Küçükköse ve daha bir sürü isim.

Çekimlerin başladığı haberleri geldiğinde dizinin en geç Kasım ayında yayında olacağı söyleniyordu. Fakat sonra setten farklı haberler gelmeye başladı. Kenan İmirzalıoğlu’nun set ekibi ve yönetmenle tartıştığı haberleri gündeme bomba gibi düştü. Çünkü yıllardır hem ekranlarda hem sinemada çok başarılı işlere imza atan bu oyuncunun daha önce isminin böyle haberlere konu olduğu görülmüş şey değildi. 1 milyon liradan fazla para harcanan ilk bölüm beğenilmedi, yönetmen değişti, yeni bölüm çekildi derken dizinin ekranda boy göstermesi 2018’in ilk çeyreğini buldu. İlk bölümle ilgili düşüncelerimi şuradan okuyabilirsiniz.

Salı akşamları ekrana gelen Mehmed-Bir Cihan Fatihi‘nin aldığı reytingler, harcanan para göz önüne alındığında kanalı tatmin etmedi ve yapım yayınlanan birkaç bölümünün ardından yayından kaldırıldı. Böylece Kenan İmirzalıoğlu da kayan yıldızlar listemizdeki yerini almış oldu.

Muhteşem Yüzyıl-Kösem

Türkiye’nin en yetenekli kadın oyuncuları arasında yer alan Beren Saat, Muhteşem Yüzyıl-Kösem adlı diziyle ciddi bir hayal kırıklığı yaşadı. Çünkü Kösem Sultan tarihin en dişli saray kadınlarından biriydi. Güzelliğinden çok acımasızlığıyla ve hükümdarlığıyla bilinen bir tarihi karakterdi. Eğer öncesinde Türk izleyicisi Hürrem Sultan gibi bir karakteri izlememiş olsaydı Kösem bir fenomen haline gelebilirdi. Yine de Tims Yapım Beren Saat’le birlikte birçok iyi oyuncuyla anlaştı ve ortaya iyi bir dizi çıkarmak için çabaladı. Fakat dizi Star TV ekranlarında başladığında bizler ekranda yeni bir dizi değil de Muhteşem Yüzyıl-Aşk-ı Derun‘u izliyoruz gibi hissettim. Benzer karakterler, benzer hikayeler… Entrikayı dibine kadar yaşamış bir izleyiciye “Bakın, bir de bu var.” demek gibi bir şeydi. Oysa oyunculuklar bana göre çok başarılıydı. Bu dizide olmayan şey genel hikayeydi. Sonra dizi Beren Saat ve birçok diğer isim olmadan bir zaman atlamasıyla Fox TV’ye transfer oldu. Bu kez Nurgül Yeşilçay denendi ama yine yetmedi. Dizinin yurt dışı satışları sayesinde dizi bir süre daha ekranda kaldı. Sonrasında sessiz sedasız ekran yolculuğunu tamamladı.

Kurt Seyit ve Şura

Roman uyarlamalarının televizyonlarda çok sevilerek izlendiği dönemde Kıvanç Tatlıtuğ Aşk-ı Memnu‘daki Behlül rolüyle kariyerinin zirvesine ulaşmıştı. Nermin Bezmen’in aynı isimli, çok satan romanından televizyona uyarlanan dizinin başrollerinden birinde Kıvanç Tatlıtuğ’un olacağı açıklandığında dizinin reytingine garanti gözüyle bakılmıştı. Kadın başrol oyuncusu olarak birçok isim geçti ve sonunda Öyle Bir Geçer Zaman Ki‘de canlandırdığı Aylin rolüyle televizyon kariyerinde büyük çıkış yapan Farah Zeynep Abdullah’la anlaşıldı. İkilinin birbirine yakışıp yakışmadığı tartışmaları aldı başını gitti. Çarlık Rusya’sı zamanlarında geçen bir aşk hikayesini anlatan dizide karakterler soğuk bulundu, seyirci Seyit ve Şura’nın aşkına inanmadı ve dizinin reytingleri zaman zaman yükselse de ne kanalı ne de yapımcıyı mutlu etmedi. Tıpkı Kösem’de olduğu gibi dizinin Ortadoğu pazarında iş yapıyor olması Kurt Seyit ve Şura‘nın ekranda kalmasına yardımcı olsa da bir noktadan sonra kanal dizinin final yapmasına karar verdi. O güne kadar yer aldığı hiçbir dizi reyting kurbanı olmayan Kıvanç Tatlıtuğ da böylelikle bu tatsız duyguyu yaşamış oldu.

Gecenin Kraliçesi

Muhteşem Yüzyıl-Aşk-ı Derun‘da canlandırdığı Hürrem Sultan karakteriyle bir anda Türk izleyicisinin sevgilisi haline gelen Meryem Uzerli de oynadığı dizi yayından kaldırılan yıldız isimler arasında yer alıyor. Muhteşem Yüzyıl‘ın yayınlandığı dönemde saç renginden dizide kullandığı takılara kadar kadınların takip ve taklit ettiği Uzerli, bu diziyi halkımızın o zamana dek duymadığı tükenmişlik sendromu nedeniyle bırakmıştı. O dönemden sonra yapacağı yeni dizisi merakla beklenen Meryem Uzerli’den müjdeli haber geldi. Ünlü oyuncu O3 Medya’yla anlaşmıştı ve kendisinin oynayacağı uygun bir karakter için senaryo yazılıyordu. Birçok senaryo yazıldı ama beğenilmedi. En sonunda Meryem Uzerli, Murat Yıldırım, Uğur Polat ve Funda Eryiğit’in başlıca rollerinde yer aldığı Gecenin Kraliçesi‘nde karar kılındı. Uzerli’nin Türkçe probleminin üstesinden gelmek için kendisine babası Türk, annesi Fransız olan bir karakter yazılmıştı.

Dizinin ilk bölümü yayınlanmadan önce Uzerli-Yıldırım ikilisinin çok iyi bir seçim olduğunu söyleyenler kadar bu ikiliyi yakıştıramayanlar da vardı. Fakat dizi başladıktan sonra bu tartışma yerini bir gecede aşık olup, bir adamla sevişen, hamile kalan, adam ortadan kaybolduktan sonra da bu çocuğu doğuran kadın tartışmasına bıraktı. İnsanlar evli bir adamın başka bir kadınla sevişmesine kızmak yerine kadının birkaç saat önce tanıştığı bir adamla sevişmesine kızdı. Üstelik bu kadın hamile kaldığını anladığında kürtaj olmak yerine çocuğunu tek başına büyütebileceğine inanmış ve doğum yapmıştı.

Böyle bir ahlaksızlığı(!) kabullenemeyen izleyiciler ilk bölümün ardından diziyi izlemeyi bıraktı. Birkaç hafta yayında kalan dizi, senaryoda yaşanan tutarsızlıkların da etkisiyle elinde kalan izleyiciyi de kaybederek final yaptı.

Ölene Kadar

Hem ülkemizde hem de Ortadoğu’da büyük bir izleyici kitlesine sahip iki isim olan Engin Akyürek ve Fahriye Evcen, The Night Of dizisinden ülkemize uyarlanan Ölene Kadar dizisiyle reytinglerde varlık gösteremediler ve dizileri beklenenden çok önce final yaptı. Oysa bu ikilinin aynı dizide yer alacağı açıklandığında dizinin reytingleri silip süpüreceği düşünülüyordu. Üstelik dizinin orijinal versiyonu Amerika’da izlenme rekorları kıran etkileyici bir hikayeye dayanıyordu. Dizinin ilk bölümünü izlediğimde şuradaki yazıyı yazmış ve beğendiğimi söylemiştim. Yukarıda yazdığım diziler içinde de en severek izlediğim dizidir Ölene Kadar. Ancak ATV’de yayınlanan dizi çetrefilli hikayesiyle izleyicilerin kafasını karıştırınca dizi severler hikayeden koptu. Öte yandan Engin Akyürek ve Fahriye Evcen’e diğer önemli rollerde eşlik eden Sarp Levendoğlu ve Gülcan Arslan bu projede sevilmedi. Bu da dizinin ekran macerasının kısa sürmesinde bir faktör olarak yer aldı.

Bu listeden de anlaşılacağı gibi yıldız isimlerin de reyting garantisi yok. Elbette bir yere kadar sevilen oyuncular önemli ama asıl önemli nokta hikayede yatıyor. Anlatılmak istenen hikaye içi boş, ilgi çekici olmayan ya da izleyicinin aklını karıştıran bir hikayeyse baş rollere kimi koyarsanız koyun bir yere kadar izleniyor. Gönül ister ki her yapım iyi olsun, çok izlensin ama bu tabii ki mümkün olmuyor.

Bora Yıldırım

1986 yılında İstanbul'da doğdum. 2008 yılından beri Bodrum'da yaşıyorum. Gezmeyi ve kitap okumayı severim. Çok konuşur, çok gülerim. Vakit buldukça yazarlığa kabul edilme sebebim olan yerli dizileri izlemeye çalışıyorum. Yabancı dizileri izledikçe yerli dizilerin geldiği noktaya üzülsem de bir gün eskisi gibi tadı ağızda kalan dizilerin televizyonlarda daha çok yer bulacağına inanıyorum.

Önceki Yazı

Hannah Rae, Constance’ın Kadrosuna Katıldı

Sonraki Yazı

Starz’ın Ünlü Dizisi Power’a Yeni Yüzler Katılıyor