Çarpışma | İlk Bölüm Soruyorum

Show TV’nin Ay Yapım imzası taşıyan yeni dizisi Çarpışma geçtiğimiz perşembe akşamı yayın hayatına başladı. Ali Aydın’ın senaryosunu yazdığı, Uluç Bayraktar’ın yönetmenliğini yaptığı dizinin müzikleri Toygar Işıklı’ya ait. Oyuncu kadrosunda Kıvanç Tatlıtuğ, Elçin Sangu, Onur Saylak, Alperen Duymaz, Melisa Aslı Pamuk, Erkan Can, Mustafa Uğurlu, Hakan Kurtaş, Rojda Demirer gibi isimlerin bulunduğu dizinin yayınlanan ilk bölümünün ardından yazarlarımızdan Mustafa’yla bir sohbet gerçekleştirip diziyi konuştuk.

Mustafa merhaba. Çarpışma’yı genel olarak nasıl buldun?

Merhaba Bora. Fena değil. Özellikle duyumlarıma göre sadece birkaç ay üzerinde çalışılmış olmasını göz önüne aldığımda basit hatalar dışında ancak bu kadar olabilirdi.

Ay Yapım bu diziyle ilgili bir yılı aşkın bir zamandır çalıştığını açıklamıştı. Doğru değil mi bu?

Senaryo üzerinde gerçekten çalışılmış olabilir. Ama Kıvanç Tatlıtuğ için okuyucularımız da hatırlayacaktır ki Prison Break uyarlaması dedikodusu vardı. O uyarlama rafa kalktıktan sonra bu senaryo ortaya çıktı. Ayrıca benim duyumum da yanlış olabilir, kesinlikle doğrudur diyemiyorum. Sektörde bazı şeyler saklanıyor, saklandıkça dedikodusu daha çok olur.

Anladım. Hataları konuşacağız tabii ama öncelikle senaryo-reji-oyuncular üçgeninden bahsetmek istiyorum. Dizinin senaryosu Ali Aydın’a ait. Ben daha önce kendisini duymamıştım ya da aklımda kalmamış. Sen diğer işlerini biliyor musun?

Ali Aydın’ı şahsen tanımıyorum ama sektöre Vatanım Sensin senaryo grubunda adım attığını biliyorum. Vatanım Sensin’i ise çok izlemediğim için kalemi hakkında fazla bir şey söyleyemem. Ama Çarpışma dizisiyle fena bir iş çıkarmadığını düşünüyorum.

O zaman bence Türk dizi sektörü çok başarılı olacak bir senarist kazandı diyebiliriz. Bireysel olarak yazdığı ilk senaryoyla böyle ses getiren bir yapıma imza atmak herkesin harcı değil.

İmkan verildiğinde ülkemizde çok yetenekli kalemler olduğuna emin olabiliriz. Özellikle ülkemiz gibi hayata 1-0 geride başladığınız yerde hiç kolay değil. Nitekim Ay Yapım da yaş tahtaya basmayan yapım firmalarından o bakımdan gayet başarılı olacağını düşünüyorum.

Gelelim yönetmene. Uluç Bayraktar reji anlamında benim gözümde çok başka bir yerde. Fakat dizinin özellikle ilk yarım saati onun alışık olduğumuz duygu geçirme özelliği neredeyse yok gibiydi. Sonrasında bildiğimiz, sevdiğimiz Uluç Bayraktar yönetimine geçtik. Sen nasıl buldun Bayraktar’ı?

Dizilerde bir ikinci yönetmen de var yani dizi de her sahneyi yönetmen şeklinde yazan kişi yapmamış olabilir. Ayrıca Uluç Bayraktar yeniliğe açık olan yönetmenlerimizden biri. O bakımdan bir farklılık denemiş olabilir. Dediğin gibi Uluç Bayraktar’ın yeri başkadır ondan bağımsız problemler de olmuş olabilir. Bence gayet iyiydi. Bazı sahneler fazla uzatılmış gibiydi ama iki saati doldurmak için bazen böyle şeyler yapmak gerekiyor. Ayrıca seyirci sürekli buğulanmış ekran izlemesin diye olsa gerek özellikle kan içeren sahneleri göstermekten çok hissettirmeyi denemiş gayet de iyi olmuş.

Ben Uluç Bayraktar’ın en çok oyuncuları gözleriyle konuşturabilme özelliğini seviyorum. Çarpışma’nın ilk bölümünde de özellikle patlama sonrası Kadir’in halleri ve Kerem’in hapisten çıktıktan sonra Kadir’i gördüğü ilk sahne bu konuda çok iyiydi. Hatta Kerem Kadir’e o kadar aşk dolu bakıyordu ki flashback olmasa bir gayin imkansız aşkını izleyeceğimizi düşünebilirdim.

Oyunculukları nasıl değerlendirirsin? Mesela en çok kimi beğendin? Bu karaktere bu oyuncu olmamış dediğin biri var mı?

Oyuncular konusunda özellikle Elçin Sangu hakkında önyargılıydım. Ama ilk bölüm için o da nispeten iyi iş çıkarmış. Melisa Aslı Pamuk ise bana sönük kalmış gibi geldi. Ama ilk bölümde kendisinin fazla rolü de yoktu. Bu sebeple net bir şey söylemek zor.

Elçin Sangu konusunda ben de senin gibi düşünüyordum. Bu türde başarılı olabileceğini tahmin etmemiştim. Fakat bence başarılıydı. Zeynep’in o sürekli tedbirli hallerini çok iyi yansıttı. Melisa Aslı Pamuk konusuna gelirsem dediğin gibi ilk bölümde çok izleyemedik kendisini. Dahası bu hikayeye nasıl ve neden dahil olacak Cemre anlayabilmiş değilim. Onur Saylak her zaman olduğu gibi yine çok iyiydi. Alperen Duymaz’ı da dizilerde gördüğüm ilk zamanlardan beri severek izlerim ama Kerem şimdiye kadar izlediğim en derin karakter oldu.

Evet senaryo konusundaki eleştirim de ilk önce Cemre üzerinden olacaktı. İlk bölümde hemen tüm karakterleri tanıttılar ama Cemre’yi tanıyamadık. Alperen Duymaz yetenekli bir oyuncu. Bu yüzden bu rolün ona oturacağını düşünmüştüm, gerçekten oturmuş.

Hah! Şu karakter tanıtımlarına iyi ki değindin. Sence de olaya çok geç girilmedi mi? Kim kimdir kısmını hikayenin içine yedirmek daha iyi olmaz mıydı? Yarım saatten fazla bir süre çöpe gitti resmen.

Evet tam da bundan bahsediyorum. Mesela Kadir’in eşine olan sevgisini gördük. Zeynep damdan düşer gibi aldatıldığını öğrendi ama sonuç olarak onu da tanıdık. Ana karakterlerde tanıtılmayan tek karakter Cemre oldu. Yani Kadir’in eşi olarak oynasa dahil daha iyi tanıyabilirdik.

Ben bunun bilinçli bir tercih olduğunu düşünüyorum. Bu dört ismin içinde masum olan tek kişi Cemre. Kerem zaten hırsızlık yaptı, Zeynep desen o da öyle. Kadir de giderayak birisini öldürmeyi planladı o kafayla. Cemre’ye gelince ortada hiçbir şey yokken bir olayın ortasına düştü. Bence bu hikayenin alt metninde Cemre hakkında önemli detaylar göreceğiz. En kötü ihtimalle babasının bir pisliği çıkacak diye düşünüyorum.

Tabii ki Cemre’nin de bir karakter planı vardır. Ancak seyircinin diziyi izlemesi için baş karakterlerde bir şey bulması gerekir. Karakterlerin ilk bölümde hikaye içinde tanıtılması bu yüzden önemlidir. Ama Cemre ilk bölümün sonunda ölse de kimse için bir şey ifade etmeyecekti.

Stat çıkışı yaşanan terör saldırısı sahnesine bayıldım. Fragmanlarda böyle bir şey görmemiştik ve bana sürpriz oldu. Patlama anı bence çok başarılıydı. Sen ne düşünüyorsun?

Bence de oldukça başarılıydı. Kadir’in gözyaşları ve çocuğunu araması en başarılı sahnelerden biriydi. Fragmanlarda bu sahnenin olmamasının önümüzdeki bölümlerde de sürprizler olacağına bir gönderme olduğunu düşünüyorum.

Açıkçası ben de gelecek bölümlerde başka sürprizlerle karşılaşacağımızı düşünüyorum. Özellikle final sahnesinde Zeynep’in Kadir’i tanıdığını anladıktan sonra bu düşüncem pekişti.

Ayrıca hikayeyi daha heyecan verici yapmak için tüm bu olayların ne kadar süre içerisinde geçtiğinin belirtilmesi gerekirdi. Yani şahsen kaza sahnesinin ardından “1 hafta önce” vb. bir şey yazmasını bekledim.

İlk sahneden mi bahsediyoruz? Yok yahu! Bence çok belliydi o kazanın aslında bölüm sonu olacağı. Zaten asıl hikaye kaza sonrasında başlayacak. İlk bölümde o kazaya bizi ne götürdü onu izledik.

Kadir ve Zeynep arasında bir şey olacağı kesin ama Kerem ve Cemre konusunda ne diyorsun? Bu ikili arasında bir aşk yaşanacak mı?

Zeynep’in Kadir’i önceden tanıyor olmasına şaşırmadım. Bu konuda da bir şeyler duymuştum. Şahsen ben Kadir ve Zeynep arasındaki bir aşktan çok Kerem ve Cemre aşkını izlemeyi tercih ederim. Çünkü Kadir eşinin ölümünün ardından yıkıldı. Birkaç bölüm sonra Zeynep ile aşk yaşaması karakterin inandırıcılığını yitirir.

Ya bana sorarsan keşke bir kez olsun ana karakterler aşk yaşamasa da dost olup öyle bir şeylerin üstesinden gelebilse. Ancak seyirci de bunu istiyor bence. Kıvanç Tatlıtuğ adı açıklanır açıklanmaz partnerinin kim olacağı tartışmaları aldı başını gitti hatırlarsın. Öte yandan  eşini kaybettikten sonra Kadir’in Zeynep’e bir şeyler hissetmesini de yadırgamam. Zaten muhtemelen daha önce bu ikili arasında bir şeyler yaşanmış.

Katılıyorum, ben de aynısını isterim ama ne yazık ki bir aşk yaşanması kesin. Seyirci içinde aşk olmayan hikayeyi izlemiyor. Fakat sektör de içinde aşk olmayan bir hikaye denemiyor.

Zeynep ve Kadir de dediğin gibi geçmişte bir şeyler yaşamışlar. Yoksa tanışmalarının bir diğer yöntemi de Zeynep’i tutuklaması olurdu.

Gelelim bölümün sıkıntılı yerlerine. Öncelikle senin bu konuda gözüne çarpan şeylerden bahsedelim.

Sarıyerspor’un çok kısa süre içerisinde kendi sahasında maç yapması ve Kadir’in iki maçta da üstünü çıkarması. Zeynep’in sebebini çözemediğimiz bir şekilde güvenlik görevlisini kilitlemesi ve içi para dolu çantanın fermuarını kapatmadan direk koltuğa koyması da çok mantıksız gelen yerlerden.

Mustafa şu an mavi ekran verdim gerçekten. O kadar şey içinde bunlara mı takıldın sadece? Ben sana hemen açıklamalarını yapayım. Sarıyer’in ilk maçı lig, ikinci maçı kupa maçıydı. Kadir’in üstünü çıkarmasına gelince adam amigo ve bu da bir totem. Zeynep paraları çıkarmak için güvenlik görevlisinden kurtulmak zorundaydı. Çantada 10 milyon Euro var. Elini kolunu sallaya sallaya nasıl çıksın? Çantanın ağzını kapatmaması tamamen o panik havasından kaynaklıydı. Bu işi profesyonelce yapmadığını göstermek amaçlı bir hamleydi bence.

Benim aklıma takılan birkaç şeyden bahsedeyim. Galip’in sevgilisini telefonuna ayan beyan ismiyle kaydetmesine takıldım mesela. Sonra hafta içi kızını okula gönderen banka müdiresi Zeynep’in işe gitmemesi. Kızına kavuşmak isteyen Zeynep’in koca bankayı soyup hapse girmeyi göze alması. Bankanın sorumlusu olarak şubeyi soyacaksın ve senin peşini bırakacaklar öyle mi? Ha bir de bir banka şubesinde o kadar kısa sürede 10 milyon euro toplamak da büyük başarı tabii. Ama en komik olan kısım Cemre’nin yüksek lisans için Amerika’ya gitmeye karar verip yanında oyuncak ayısını götürür gibi Demir’i de götürmeye kalkmasıydı.

Bankada o kadar para olması tuhaf değil. Sorun Zeynep’in çok aptalca davranması.

Bak bu konuda sana katılıyorum. Zeynep gerçekten aptallık derecesinde saf bir kadın. Fakat ben bunun da bir sebebe ya da sonuca bağlanacağını düşünüyorum. Belki de ilk bölümde saf olarak nitelendirdiğimiz kadın bir dönüşüm yaşayacak bilemiyoruz tabii.

Ben o parayı alma kısmının aydınlatılacağını düşünmüyorum o sadece sahneyi gösterme amaçlıydı. Belki Kadir kahramanlık görevi üstlenip çocuğu kurtarır, Zeynep de parayı iade eder.

Dizinin reytinglerine bakma fırsatın oldu mu bilmiyorum. Bir Zamanlar Çukurova yine zirvede. Çarpışma AB’de dördüncü, Total’de onuncu oldu. Bir Zamanlar Çukurova yine rahat ama Avlu, Bizim Hikaye ve Muhteşem İkili’yi zorlar mı bu sonuç?

Muhteşem İkili için final konuşuluyor zaten bunun etkisi olmaz. Bizim Hikaye’ye şimdiki noktada tutunduğu sürece bir şey olacağını sanmıyorum, masrafı düşük dizi. Yalnız Çarpışma Total’de çok kötü sonuç almış eğer gelecek haftalarda daha da düşerse tehlikeli.

Peki şunu merak ediyorum; Çarpışma bu sezon perşembe değil de gelecek sezon pazartesi akşamı Çukur’dan boşalacak yerde yayınlansaydı reytingi nasıl olurdu?

Çukur kitlesinin yarısını alırdı ama Çukur bitmez. Reytingler iyi, sponsorlar bayağı artmış yani büyük ihtimalle 3. sezon da olur. Cezalara rağmen Show TV’nin son yıllarda en çok gelir getiren dizisi.

Mustafa düşüncelerini bizimle paylaştığın için teşekkür ederim.

Bora Yıldırım

1986 yılında İstanbul'da doğdum. 2008 yılından beri Bodrum'da yaşıyorum. Gezmeyi ve kitap okumayı severim. Çok konuşur, çok gülerim. Vakit buldukça yazarlığa kabul edilme sebebim olan yerli dizileri izlemeye çalışıyorum. Yabancı dizileri izledikçe yerli dizilerin geldiği noktaya üzülsem de bir gün eskisi gibi tadı ağızda kalan dizilerin televizyonlarda daha çok yer bulacağına inanıyorum.

Önceki Yazı

Yeniden Çevrimini Heyecanla Beklediğimiz 15 Dizi

Sonraki Yazı

Güle güle Eda