FBI | Federalin Harman Olduğu Yer

Yıllardır yerel polise etmediği kalmayan, bütün havalı davalara ortadan dalıp soruşturmayı devralan lanet olası federallerin yeni bir dizisi oldu. Son 30 yıla damgasını vuran   Law and Order serileriyle polisleri yere göğe koyamayan Dick Wolf bu yeni seride FBI New York ofisinin maceralarını anlatmayı seçmiş. Artık kendisinin imzası sayabileceğimiz gösterişten uzak gerekçi olay örgüsü ve mekan seçimleriyle inandırıcılığı yüksek ve sürükleyici yapımlara imza atmış olan Wolf bu sefer de beklentileri karşılayan  başarılı bir seriyi bizle buluşturmuş mu derseniz ise açıkçası net bir karar veremediğimi söylemek zorundayım.

Tanıtımları yayınlanmaya başladığından beri heyecanla beklediğim bir dizi olan FBI öncelikle beklendiği kadar sansasyonel bir başlangıç yapamadı. Koca New York polis departmanını (NYPD) mahale bekçisinden hallice resmeden dizi güçlü oyuncu kadrosuna eşlik edemeyen senaristlerin kurbanı olmuş gibi duruyor.

Dizide yer alan ve  doğası gereği federal suçları bize anlatan öyküler bu önemli avantajını klişe suçlar ve suçlu profillerine saplanıp kaldığı için yeterince güçlü kullanmıyor malesef. Tabi konunun anlatımında, olayların çözülmesinde de çok önemli bir eksiklik var. Ben size federalleri anlatacağım diye yola çıkan FBI,  farklı serilerde polislerin yaptıklarını tekrarlayan  kahramanlar çıkarıyor karşımıza. Federal diye çok da gözümüzde büyütmesek iyiymiş dedirten FBI’ın ana karakterleri de vay canına dedirtmeyi başaramayınca serinin IMDb puanının 6.1’de takılıp kalması sürpriz olmuyor.

Dizi her bölümünde son dakikalarını karakterlere ayırıyor diyebiliriz. Başka bir deyişle seyrettikçe tanıdığımız cevval federallerimiz elbette derin bir yalnızlıkla ve geçmişlerinden gelen sorunlarla boğuşuyorlar fakat bekleneceği üzere bu durum iş performanslarını kesinlikle etkilemiyor. Mesela dünya güzeli özel ajanımızın kısa bir süre önce eşini kaybetmiş olmasına güvenip veya müslüman ve Afganistan’da bütün teröristleri dövüp gelmiş olan ortağının savaş kaynaklı psikolojik problemleri var diye New York’da istediğiniz suçu işleyebileceğinizi düşünüyorsanız çok kötü fena yanıldığınızı şimdiden söyleyebilirim.

Kadrosunda tanıdık yüzler adına yan rollerde Dr.House’dan Independece Day’e kadar bir çok farklı yapımdan gözünüzün ısırdığı Sela Ward’ı ya da Jeremy Sisto’yu izleyebileceğiniz FBI’da dışı çok sert içi yumuşacık şekerleme taklidi yapılan başrollerde Missy Peregyrim ve Zeeko Zaki karşınıza çıkıyor.

Toparlarsak yapacak daha iyi bir işiniz olmadığında vakit geçirmenizi sağlayacağı garanti ama kaçırırsanız da kesinlikle üzülmeyeceğiniz bir dizi olmuş FBI. İlk zamanlarda Law and Order serileriyle Amerikan Polisiyeleri dünyasına bambaşka bir anlayış getirdiği için canımız bir tanemiz dediğimiz Dick Wolf’un kendisini tekrarlamaktan öteye geçemediği FBI Amerika’da CBS’de, ülkemizde ise an itibariyle sadece internette izlenebiliyor. Bağlantım o kadar sınırsız ki gigabaytlarımı bunlara  bile harcayabiliyorum diyerek hava atmak adına zaman ayıracak olanların ise cevaplaması gereken önemli bir soru hala  ortada duruyor.

Kuzum hava atacak başka şey mi kalmadı hayatınızda Allah aşkına…

Ozan Kayahan

Hayatın anlamını buldum ama söylemem

Önceki Yazı

The Rookie | İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum

Sonraki Yazı

Ağlama Anne yeni bölümüyle beğeni topladı