Homecoming | İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum

Kadroda Julia Roberts ismini gördüğümden beri merakla beklediğim bir diziydi Homecoming. İsmini ağır ama emin adımlarla duyuran Amazon dizisi olan Homecoming, 10 bölümden oluşan gerilim ve dram dizisi. Bölümlerin 30 dakika oluşu ise onu türünün diğer örneklerinden biraz ayırıyor. Dizinin yaratıcısı ve yapımcısı olan Sam Esmail’i Mr. Robot’dan tanıyoruz. Sam Esmail aynı zamanda 10 bölümün de yönetmeni ve yazar kadrosunda da bulunuyor.

Kimler Oynuyor

Başrolde Julia Roberts ‘i görüyoruz. Bu arada Julia Roberts aynı zamanda dizinin yapımcılarından da birisi. Dizide Heidi Bergman karakterini canlandırıyor. Will & Grace ve Mr. Robot gibi dizilerde yer almış bir isim olan Bobby Cannavale ise Colin Belfast karakterine hayat veriyor. Bir başka önemli karakter olan Walter Cruz’u ise Stephan James canlandırıyor. Onu da daha önce The L.A. Complex ve Shots Fired gibi dizilerde izlemişiz. Kadroda Sissy Spacek, Jeremy Allen White, Shea Whigham  ve Dermot Mulroney  gibi isimler de var.

Konusu Neymiş

Heidi Bergman, askerlerin sivil hayata uyum sağlamaları için kurulmuş olan Homecoming şirketinde danışmanlık görevindedir. İyi niyeti, askerlere yardım etmek istemesi ve patronu arasında kalan Heidi’yi yıllar sonra annesiyle yaşarken ve bir restorantta garsonluk yaparken görürüz. Savunma bakanlığından birisi, yıllar önce çalıştığı Homecoming isimli şirketi araştırmaktadır çünkü isimsiz bir şikayet alınmıştır. Thomas Carrasco olayı araştırmak için Heidi ile görüşür fakat sonuç elde edemez. Heidi ise Homecoming şirketinde aslında ne yaptığını yavaş yavaş fark edecektir.

Ne Umdum Ne Buldum

Dizinin etiketlerinden olan dram kısmının ağırlığı belli oluyor ilk bölümden. Gerilim ise tam net değil ama bunu tetikleyen müzikler kullanılmış. Fakat dizinin asıl teması gizem bence. Çünkü ilk bölümden ne izleyeceğimiz tam olarak anlaşılmıyor. Bölümün 30 dakika olması bunda bir etken olabilir tabii. Zira ilk bölüm baya girizgah gibi olmuş. Elbette ilk bölümde olayların netlik kazanmasını beklemiyordum ama izleyici neredeyse hiç aydınlatılmıyor. Sadece belli bir şeylerin başlangıcını ve bitişini görüyoruz. Arası boş. İzlerken biraz The Sinner dizisini biraz da Dark dizisini anımsadım. Elbette iki diziyle de konu olarak alakasız, ama bu iki dizide de gizem başlangıçta hiç çözülmeyecek gibiydi. Tıpkı Homecoming’deki gibi izleyici ilk bölümde “e ne izledim ben şimdi” sorusunu sormuştu kendisine. Fakat eminim tıpkı The Sinner ve Dark’ta olduğu gibi Homecoming’de de ağır ama emin adımlarla olayı çözeceğiz.

Sosyal Medya Bu Dizi İçin Ne Diyor

Oldukça iyi yorumlar gördüm dizi için. Tüm bölümler aynı anda izlenebildiği için çoğu izleyici kısa zamanda diziyi izleyip bitirmiş. Özellikle ilerleyen bölümlerde öğrenilenler, finaldeki şaşırtmaca seyirciyi fazlasıyla memnun etmiş. Birçok izleyiciden de “her bölümde yapbozun bir parçasını tamamlıyoruz” benzeri yorumlar okudum. Tabii bu yorumlarla birleşince ilk bölümdeki hiçbir şey anlatmama/anlamama hali daha bir anlam kazandı. İlk bölümde boş bir çerçeve çizen dizi ilerleyen bölümlerde içini dolduruyor.

Kimler Bunu İzlemeli

Efendim gizem türünü seviyorsanız izleyiniz. Fakat dram-gizem ön planda dizide. Karakterlerimizi yavaş yavaş tanıyoruz ve başlangıçta söyledikleri de yaptıkları da pek anlamlı gelmiyor. Hikayenin ağır ilerleyeceğini de eklemeliyim. Fakat her bölümde bir şeyler öğreneceğimiz de kesin. Yukarıda bahsettiğim The Sinner ve Dark gibi yapımlar ilginizi çektiyse Homecoming de çekecektir. Julia Roberts etkisini de es geçmemek lazım. Kendisi yılların romantik-komedi oyuncusu olsa da, yaşlandıkça yer aldığı ciddi yapımlar sayesinde bu imajını neredeyse sildiğini ve farklı yüzünü izleyiciye sunduğunu düşünüyorum. Bu açıdan da dikkate değer bir yapım açıkçası.

Ben Beğendim Çünkü

Tamam hikayesindeki gizem benim devam etmemdeki en büyük unsur. Fakat belirtmeden geçemeyeceğim bir nokta var ki o da görüntü yönetmenliği. İki farklı zaman diliminde geçiyor hikaye. Bir tanesi günümüzde yani 2018 yılında Heidi Homecoming şirketindeyken, diğeriyse bundan birkaç yıl sonra Heidi annesiyle birlikte yaşarken. Günümüzde geçen hikayede çekimler genellikle uzak plan ve 16:9 ekranda izlerken, bundan birkaç yıl sonrasında anlatılan hikayeyi 1:1 ekranda izliyoruz. Günümüzdeki sahnelerin birçoğunda ekranın köşeleri belli belirsiz fluyken gelecekte geçen hikayede her şey çok net.

Müzik kullanımıysa ayrıca ilgi çekici. Sahnelerdeki gerilimi yaratan en büyük etken de bu müzikler zaten. Ve garip bir nostalji havası var, hem çekimlerde hem müziklerde. Yani dizi beni gizemiyle olduğu kadar sinematografisiyle de çekti. Ama herkesi çeker mi emin olmakta zorlanıyorum açıkçası. 16:9’dan sonra 1:1’e geçen ekrana alışmakta zorlanabilir izleyici. Rahatsız da olabilir hatta. Hikayenin geleceği noktanın sevilip sevilmeyeceği de büyük bir kumar. Zira ilk bölümden hiçbir şey anlaşılmıyor. Olayların yavaş ilerlediğini de ekleyelim. Yine de iyi bir hikayenin bizi beklediğini düşünüyorum ben. Hem eleştiriler olumlu hem de dizi ikinci sezon onayını aldı bile!

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

Chilling Adventures of Sabrina | Sezon İncelemesi

Sonraki Yazı

Shadowhunters final bölümlerinin yayın tarihi açıklandı