Yeniden Çevrimini Heyecanla Beklediğimiz 15 Dizi

Geçtiğimiz aylarda yabancı dizi hayranı bir arkadaşımla, artık farklı ve kaliteli bir konu bulmanın çok zor olduğu üzerine konuştuk. Filmlerden ve kitaplardan uyarlanan senaryoların sayısının hızla artacağı konusunda hem fikir olduk. Ama birçok örneğe şahit olmamıza rağmen senaryo üretme konusunda bir başka yol daha olduğu nedense bir türlü aklımıza gelmedi. Yeniden çekilen eski yapımlar.

Son zamanlarda kimisi takdir görmeyi başaran kimisi büyük hayal kırıklıkları yaratan MacGavyer, Chilling Adventures of Sabrina, Magnum P.I., Jack Reacher gibi dizi ya da sinema dünyasından yeniden ekranlarda boy gösteren yapımlara şahit olduk. Peki henüz başlamamış, planlama ya da çekim aşamasında olan yeniden çevrimler var mı? Evet var ve hepsi de yabancı dizi sevenlerin yüzünü güldürecek cinsten. İşte benim seçtiğim heyecan uyandıracak 15 yeniden çevrim;

NYPD Blue

1993-2005 yılları arasında tam 12 sezon boyunca ABC ekranlarında izleyiciyle buluşan dizi, 20th Century Fox Television ve ABC ortaklığında yeniden ekranlara merhaba diyecek. Dizide bir yandan babasının öldürülmesini araştırırken öbür yandan dedektiflik unvanını kazanmaya çalışan bir polis memurunun mücadelesi anlatılacak.

Frasier

1993-2004 arasında 11 sezon boyunca ekranlardaki yerini koruyan NBC efsanesi Frasier, CBS Television Studios’un sayesinde yeniden izleyiciyle buluşacak. Her ne kadar gerek olmasa da efsanenin konusundan kısaca bahsedecek olursam, dizide babasıyla birlikte yaşayan bir radyo psikiyatrisinin oldukça komik hayat hikayesi anlatılıyor. Frasier deyince hemen belirteyim Kelsey Grammer dizinin kadrosunda.

Buffy the Vampire Slayer

1996-2003 yılları arasında 7 sezon boyunca izleyiciyi ekrana kilitleyen Buffy the Vampire Slayer’ın 2018 San Diego Comic-Con’da geri dönüşü ilan edildi.  20th Century Fox Television dizinin yeniden çevrimi için çalışmalara başladı. Orijinal dizinin özellikle sahne arkası isimlerinin de işin başında olacak olması bu riskli girişime güveni arttırmış durumda. Dizide çeşitliliğin arttırılacağı ve modern toplumun sorunlarını da kapsayacağı söylentiler arasında. Hatta baş rolün Afrika-Amerikalı olması düşünülüyor.

Four Weddings and a Funeral

1994 yapımı İngiliz filminden esinlenen bu Amerikan komedi dizisi bir miniseri olarak karşımıza çıkacak. Working Title Films, 3 Arts Entertainment, MGM Television, Universal Television yapımcılığında Hulu ekranlarına gelecek dizide filmde olduğu gibi dört düğün ve bir cenaze dahilinde bir grup arkadaşın yaşantısına odaklanılacak.

High Fidelity

1955 yılında yayımlanan aynı isimli İngiliz romanından esinlenen 2000 yapımı film şimdi de televizyona uyarlanıyor. Disney aracılığıyla izleyiciyle buluşacak dizide, filmin aksine hikaye bir kadına odaklanacak. İlk sezonun 10 bölümden oluşacağı kesinleşmiş durumda.

Gone Baby Gone

Dennis Lehane’s imzalı 1998 yılından yayımlanan ve 2007 yılında sinemaya uyarlanan Gone Baby Gone isimli roman, Fox aracılığıyla televizyona uyarlanacak. Fox’un pilot bölüm siparişini verdiği dizinin konusuna bilmeyenler için kısaca değinecek olursam, iki dedektifin küçük bir kızın kaçırılma olayını araştırırken yaşadıklarının giderek profesyonel ve kişisel bir krize dönüşmesi anlatılıyor.

Roswell, New Mexico

1999-2002 yılları arasında üç sezon The WB ve UPN kanallarında ekrana gelen Melinda Metz’in Roswell High isimli roman serisinden uyarlanan Roswell’in yeniden çevrimi için pilot bölüm siparişi The CW tarafından verildi. İlk seride Roswell’de yaşayan uzaylı-insan melezi üç gencin sıra dışı hayatları anlatılıyordu. Roswell, New Mexico’da ise şimdilerde bir polis memuru olarak memleketine dönen o gençlerden birine odaklanılacak.

The Bone Collector

1997 yılında yayımlanan aynı isimli suç romanından esinlenilen 1999 yapımlı yine aynı ismi taşıyan film, NBC tarafından şimdi de televizyona uyarlanıyor. Filmi izlemeyenler için hikayeden kısaca bahsedeyim, geçirdiği bir kazadan sonra felç olan dahi bir adli krimonoloji uzmanıyla genç bir kadın dedektif New York’u terörize eden bir seri katili yakalamaya çalışıyor.

The Munsters

1964-1966 yılları arasında iki sezon ama 72 bölüm boyunca CBS ekranlarında beğeniyle takip edilen The Munsters, şimdi de NBC aracılığıyla izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor. Dizide arkadaş canlısı canavarlardan oluşan bir ailenin, insanların kendilerine karşı farklı ve garip tepkilerini anlamaya çalışmalarına tanık olacağız. İlk seriden farklı olarak ailenin California yerine Brooklyn, New York’ta normal yaşama ayak uydurma mücadelesini izleyeceğiz.

Lean on Me

1989 yapımı filmin televizyona uyarlanması The CW aracılığıyla gerçekleşiyor. Hikayede pek acıması olmayan ve kendini işine adayan bir müdürün her yönüyle çürümekte olan bir okulu geliştirme mücadelesi anlatılıyor. Ümit vadeden konusunun dışında sahne arkasındaki Wendy Calhoun, Lebron James, Maverick Carter, John Legend, Mike Jackson gibi isimler de oldukça heyecan verici.

The Twilight Zone

1959-1964 yılları arasında beş sezon boyunca CBS ekranlarına gelen dizinin 1985-1989 CBS ve 2002-2003 UPN imzzalı iki devam serisi bulunuyor. CBS izleyiciyle buluşturacağı yeni çevrimini ise 2019’da ekranlara getirecek. Diziyi tanımayanlar için konusundan kısaca bahsedecek olursam, sıradan insanların olağanüstü olayları çözmeye çalışmaları anlatılıyor. Birçok diziyle ilgisi bulunan ve onlara ilham kaynağı olan The Twilight Zone’da her bölüm farklı bir olayı anlatacak.

The Jetsons

Çocukluğumda hayranı olduğum çizgi dizi The Jetsons ABC imzasıyla live-action türünde ekranlara merhaba diyecek. Şimdiden sevenlerini çok heyecanladıran The Jetsons, yönetmen koltuğunda “Back to the Future” ve “Forrest Gump” filmlerini de yöneten Robert Zemeckis ismiyle de beklentiyi fazlasıyla arttırmış durumda.

The 4400

2004-2007 yılları arasında USA Network ekranlarında CBS distribütörlüğünde izleyiciyle buluşan The 4400, The CW ekranlarında dizi dünyasına yeniden merhaba diyecek. Konusu ilgi çekici olduğu kadar oldukça riskli zira dizi sevenler benzer hikayelerle çok defa karşılaştı. Dizi daha önce kayıp olan 4400 kişinin tek bir günde ortaya çıkmasına, bunun getirdiği küresel çaplı sıkıntılara ve bu kişilerin kayıp oldukları süre sonunda hayatlarının nasıl değiştiğine odaklanıyor.

Miami Vice

1984-1990 yılları arasında beş sezon NBC ekranlarında yaynlana Miami Vice’ın yeniden çevrimi için NBC ve yardımcı yapımcı olarak Van Diesel ve Chris Morgan kolları sıvamış durumda. 1986 ve 2006’da video oyunu, yine 2006’da filmi aynı isimle çıkan dizinin konusundan kısaca bahsetmek gerekirse, gizli görevdeki iki dedektifin Miami’nin acımasız sokaklarındaki maceraları anlatılıyor.

Bewitched

1964-1972 yılları arasında sekiz sezon ABC ekranlarında yayınlanan dizinin yeniden çevrimi yine ABC aracılığıyla izleyiciyle buluşacak. Tek kamerayla çekilecek dizinin konusundan kısaca bahsedecek olursam, sıradan bir adamla evlenen bir cadının yaşadıkları ve hem kendisinin hem ailesinin sorunlarını çözmek için zaman zaman güçlerini kullanması anlatılıyor.

Utku Ertem

Yabancı dizi denilince meraklı kelimesinin asla karşılamaya yetmeyeceği, her kategoriden birçok dizi takip edebilen, diziler üzerine yazmayı, konuşmayı seven ve son on yılı baz alırsak, tam bir yerli dizi karşıtı. Hayat felsefesi, Gregory David Roberts’ın Shantaram’ında dediği gibi “Kader seni güldürmüyorsa espiriyi anlayamadın demektir.”

Önceki Yazı

Nightflyers’ın ilk bölümünden 5 dakikalık ön izleme yayınlandı

Sonraki Yazı

Çarpışma | İlk Bölüm Soruyorum