2018 En İyi Komedi Dizileri

2018’in son günlerini yaşarken sitemizin bir geleneği olarak 2018’in en iyilerini bir araya getirdik. Bana da senenin en iyi komedi dizileri düştü.

Shameless

Yıllardır Shameless’ın komedi dizisi olup olmadığı tartışılır durulur. Ben Shameless’ı komedi dizisi olarak alma taraftarıyım fakat bir tek komedi dizisi olarak adlandırmanın yetersiz olduğunun da farkındayım. Shameless yıllardır ekranlarda. Evet, dizinin ilk sezonundan bu yana bir sürü şey değişti. Hatta bambaşka bir dizi oldu da diyebiliriz. Her şeye rağmen Shameless, her haliyle kendini izletmeyi başararak listemizde yerini alıyor. Shameless’taki en belirgin değişiklik, eskiden Gallagher ailesinin ortak problemlerini izliyorduk; şimdiyse her karakterin kişisel problemlerini izliyoruz. Bunun yanında Shameless’ta politik espriler, sistemi eleştiren olaylar ilk sezondan beri oldukça fazla olsa da dizi, bir ablanın beş kardeşine bakma çabasından başka bir diziye evrilince bu tür şeyler daha da belirgin olmaya başladı. Hatta bu sezon dizi, politik espri konusunda kendini aştı diyebiliriz. Yani eskiye göre artıları da eksileri de olan Shameless , uzun süre daha dizi dünyasının vazgeçilmezi olmaya devam edecek. Her ne kadar dizinin Fiona’sı Emmy Rossum’un son sezonu olsa da.

Young Sheldon

Popüler komedi dizilerinden Big Bang Theory’nin sevilen karakteri Sheldon’ın çocukluğunu anlatan dizi Young Sheldon 2018’in çok konuşulan komedi dizilerinden olmayı başardı ve listemizde kendine yer edindi. İlk sezonuyla reytingleri altüst eden Young Sheldon henüz sona ermeyen ikinci sezonuyla da dikkatleri üzerine topladı. Sheldon’ın dokuz yaşındaki halini anlatan dizi Teksas’ın doğusundaki hayali Medford kasabasında geçiyor. Dokuz yaşındaki Sheldon aşırı yüksek IQ’sundan dolayı bir lise öğrencisi. Young Sheldon’ı bu kadar iyi yapan özelliklerden biri de dönem dizisi olması. 1989’da başlayan dizinin o zamanın unsurlarını barındırması Young Sheldon’ı izlemesi daha keyifli bir hale getiriyor.

                                               Black-ish

Siyahi bir ailenin hikayesini anlatan Black-ish’te baba Dre Johnson’ın en büyük derdi dört çocuğunu iyi bir şekilde yetiştirmektir. Ancak, bu süreçte babası Pops’ın geleneksel yöntemleriyle doktor eşi Rainbow’un modern ebeveyn anlayışı arasında gidip gelmektedir. Dre Johnson’ın asıl amacı ise geleneklerinden kopmadan geleceğe yönelik yaşamaktır. Güldürdüğü kadar hüzünlendiren Black-ish, güncel konularla ilgili fikirini belli etmekten de çekinmiyor. Beşinci sezonu hali hazırda devam eden Black-ish, sıcak bir aile komedisi olarak listemizde yerini alıyor.

The Good Place

Komedi olduğu kadar fantastik de bir yapım olan The Good Place, kendisiyle aynı gün ölen kişilerle birlikte İyi Yer’de (The Good Place) bulunan Elenaor Shellstrop’ın hikayesini anlatıyor. Ölmeden önceki hayatında pek de iyi bir insan olmayan karakterimiz yeni komşularıyla yeni mahallesinde yaşamaya başlar ancak Elenaor, oraya ait olmadığını fark eder. Kötü Yer’in ( Bad Place ) ne kadar korkunç bir yer olduğunu bildiği için de bunu herkesten saklar. İyi Yer’de kalıcı olabilmek için ruh eşi Chidi’den iyi insan olma dersleri alır. Bir kara komedi diyebileceğimiz The Good Place, yayın hayatına 2016’da başladı. Ölümden sonraki yaşama ilginç bakış açısıyla oldukça farklı bir dizi olan The Good Place’in üçüncü sezonu henüz sona ermiş değil.

The Marvelous Mrs. Maisel

İkinci sezonu 5 Aralık’ta yayınlanan The Marvelous Mrs. Maisel, ilk sezondan olduğu gibi bu sezondan da alnının akıyla çıktı. Hem dram hem komedi türünde olan yapım 1958 New York’unda yaşayan sıradan bir ev kadınını anlatıyor. Miriam Midge Maisel, eşinin stand-up kariyerinde onu sonuna kadar destekler fakat bir süre sonra Midge, eşinin kendisi kadar çabalamadığını fark eder üstüne üstlük onu sekreteriyle aldattığını öğrenir. Her şey üst üste gelince Midge, kendini kör kütük sarhoş bir şekilde eşinin gösteri yaptığı yerde bulur. Sahnede, kendine has üslubuyla başından geçenleri anlatır. Gecenin sonu pek iyi bitmese de Midge, komedyenlik işine ilk adımını atmıştır. The Marvelous Mrs. Maisel’i izlenesi yapan şeylerden birinin dizinin 50’ler konsepti olduğunu söylemek gerek. Dizi, başarılı müzik seçimleri ve kaliteli mizah anlayışıyla listede kendine yer buldu.

Unbreakable Kimmy Schmidt

Netflix’te yayınlanan dizi oldukça ilginç bir konuya sahip. Dünya’da kimse kalmadı diye bir papaz tarafından  kandırılarak mahzene kapatılan dört kadın, 15 sene sonra polisler tarafından bulunuyor. Başrolümüz, mahzendeki kadınlardan biri olan Kimmy Schmidt. Kimmy, 15 yıldır ara verdiği hayatına New York’ta devam etmeye çabalıyor. 15 yıldır dünyadan izole bir şekilde yaşayan Kimmy’nin yeni dünyaya adapte olmasını izliyoruz. Kimmy Schmidt; asla pes etmeyen, cıvıl cıvıl, izlemesi keyifli bir karakter. Kendine has konusuyla beğeni toplayan Unbreakable Kimmy Schmidt, listemizde yerini buldu.

Atlanta

Genç bir baba olan Earn, düşük gelirli banliyölerde büyümüş. Çocuğunun annesiyle karmaşık bir ilişkisi olan Earn, Princeton Üniversitesi’ni yarıda bırakmış. Earn, para sıkıntısı çekerken bir rap albümü çıkarmak için uğraşan kuzenine menajerlik teklif eder ve olaylar gelişir. Bölümleri ortalama 25 dakika olan dizinin iki sezonu var. Siyahi getto kültürüne mercek tutan Atlanta, bu tarz konulara ilgi duyan izleyiciler için izlemesi daha zevkli bir dizi haline geliyor. Dizinin başrolünde Donald Glover var. Glover’ı Star Wars evreninden yeni Lando olarak hatırlayanlar olacaktır. Konudan da anlaşıldığı gibi dizide müziğin önemli bir yeri var. Oldukça başarılı bir soundtrack listesi olan dizi kesinlikle göz atılmayı hak ediyor.

Yağmur Mamati

Önceki Yazı

2018 Yılının En İyi Mini Dizileri

Sonraki Yazı

Ocak 2019’da Dizilere Mola: Ekmek Yoksa Pasta Yiyelim