2018 Yılının En İyi Animeleri

Her sene yaptığımız yılın en iyileri listelerimizde animeler olmazsa olmazdı elbette. Bu yıl, her yıl olduğu gibi oldukça ilginç animeler izledik. Fakat yeni ve orijinal işler açısından biraz sıkıntılı bir sene olduğunu belirtmeliyim. Daha çok devam sezonları izledik. Hatta beklediğimiz bir çok popüler animenin devam sezonları bu yıl izleyiciyle buluştu. Aşağıdaki liste senenin yeni animeleri. Fakat listenin sonunda bu yıl izlediğimiz devam sezonlarına yönelik bir değerlendirmem de bulunuyor.

Violet Evergarden

Efendim bu serinin tanıtımı, hatta ilk bölümü geçtiğimiz yaz sezonunda yapıldı ve çok beğenildi. Fakat serinin kalanı 2018 kış sezonunda yayınlandı. Kyoto Animation’un muhteşem çizimleriyle gözleri estetiğe boğacak olan animenin türü dram ve fantastik. Hikayesi ise kısaca şöyle; Violet Evergarden duyguları hissetme özelliğini kaybetmiş bir insandır. Çünkü küçük yaşta askeri eğitim almış ve tek bildiği şey insan öldürmektir. Komutanının ölümünden sonra terhis edilen Violet, sivil hayata döner fakat anlaması gereken çok şey vardır ve bunların başında da insan duyguları gelmektedir. Bu arada sivil hayattaki görevi ise duygu ve anıları başkalarına anlatan mektuplar yazmaktır. Duyguları olmayan bu eski askerin, insan duygularını aktaran mektuplar yazması ise işin ironik ve heyecanlı kısmı. Violet’in bir yandan komutanının son sözlerini anlamaya çalışması diğer yandan insan duygularını tanıması animenin temel konusu.

Koi wa Ameagari no You ni

Wit Stüdyosunun romantik ve seinen türündeki Koi wa Ameagari no You ni kış sezonun merakla beklenen yapımlarından birisiydi. Mangadan uyarlama olan animede hikaye 17 yaşındaki Tachibana’nın başından geçenleri anlatıyor. Kendini ifade etmekte ve sosyal ilişkilerde pek de iyi olmayan Tachibana bir de iyi olduğu tek alan olan atletizmde kaza geçirince hayatının bir kısmı da değiştirmek zorunda kalır. Bundan sonra bir aile restoranında çalışan karakterimiz zaman içinde kendisini aşk ikileminde bulacaktır. Çünkü çalıştığı restoranın sahibine aşık olur. Ama aradaki yaş farkı yüzünden ne yapacağını bilememektedir. Koi wa Ameagari no You ni seinen türünde olsa da sıklıkla shoujo’yu andıran bir anlatıma sahip. Senenin romantizm açısından başarılı denilebilecek yapımlarından anime 12 bölümden oluşuyor.

Sora yori mo Tooi Basho

Kış sezonunda izlediğimiz bir anime Sora yori mo Tooi Basho. Macera ve seinen türünde ama karakterler küçük kız çocukları olduğu için biraz shoujo kafası da var. Shirase annesi kuzey kutbundaki görevinde kaybolduğu için lisede olmasına rağmen kuzey kutbuna gitmek ister. Fakat engeller çoktur ve bunun için para biriktirmesi gerekir. Mari’yse kendisine bir gençlik heyecanı bulamadığı için biraz sıkılmaktadir. Bir gün yolda Shirase’nin düşürdüğü parayı bulur ve ertesi gün ona verir. Böylece Mari Shirase’nin kuzey kutbu hayalinde ortak olur. Artık o da kuzey kutbuna gitmek istemektedir. Bu süreçte onlara katılacak olan Hinata ve Yuzuki’yle tanışırlar, böylece maceraya atılacak grubumuz oluşur. Sora yori mo Tooi Basho 13 bölümden oluşuyor. Çizimlerindeki kalite hemen belli oluyor. Hikayesinde sevimlilik ve başarı sayesindeyse yılın en iyileri arasına girebiliyor.

Hinamatsuri

Bahar sezonunun en sevilen animelerinden olan Hinamatsuri 12 bölümlük, komedi, seinen ve gündelik hayat animesi. Konusu da kısaca şöyle; Nitta yalnız yaşayan bir yakuza üyesi. Bir akşam evinde otururken birden salonunda garip bir cisim beliriyor ve içinden de Küçük bir kız çocuğu çıkıyor. Nitta başta görmezden gelse de kızın telekinise güçleri sayesinde onunla ters düşmemeye dikkat etmek zorunda kalıyor. Bir süre sonraysa kızın kendisine yakuza meselelerinde yardım ettiğini görünce, onu yanında tutmaya karar veriyor. Ama onunla ne yapacağı konusunda hiç bir fikri yok. Çünkü Hina başka bir zamandan gelmiş ve günümüz dünyası işleyişi hakkında tamamen bilinçsiz. Hina’yla garip bir bağ oluşan Nitta bir yandan onu evden göndermeye çalışırken diğer yandan da yakuza işleri ve kadınlarla olan iletişimini de gözden geçirmek zorunda kalıyor. İlerleyen bölümlerde hikayeye yeni karakterler dahil olsa da odak noktamız bu ikili oluyor. Animeyi daha önce şurada detaylı olarak tanıtmıştım.

Wotaku ni Koi wa Muzukashii

11 bölümlük romantik komedi animesi olan Wotaku ni Koi wa Muzukashii yılın dikkat çeken bir diğer yapımlarından birisi. Çünkü otaku dünyasının aşk hayatını detaylı ve komik bir şekilde anlatıyor. Konusu da şöyle; Momose yeni iş yerine başlayan bir ofis çalışanı. Ama herkesden sakmalaya çalıştığı bir sırrı var. O da kendisinin kelimenin tam alamıyla bir otaku olduğu… Bu sırrının bilinmesini istemiyor çünkü Japonya’da otakuluk aslında övünülecek bir şey değil. Hatta baya hakaret olarak bile kullanılabiliyor. Momose’de bundan korktuğu için -zira eski deneyimleri de bunu ispatlar niteliktedir- yeni iş yerindeki kimseye otaku olduğunu söylemez. Ama şans eseri eski bir otaku arkadaşını aynı şirkette görünce işler değişir. Önce kendi üstü Hanako’ya sonra da karşılaştığı eski arkadaşı Hirotaka’nın üstü Kabakura’ya otaku olduğunu söylemek zorunda kalır. Momose başta çekingen olsa da, Hanako ve Kabakura’nın da otaku olduğunu öğrenince çok sevinir ve mükemmel dörtlümüz oluşur. Bu dörtlümüz arasındaki romantik ve komik hikayeleri anlatan anime bahar sezonunda yayınlandı. Detaylı tanıtım için sizi şuraya alalım.

Megalo Box

13 bölümlük bir bahar animesi olan Megalo Box, bilim kurgu, spor, macera ve dram animesi. Ünlü anime Ashita No Joe’nun 50. yılı için yapılmış özel bir seri olan anime hikaye ve karakter gelişimiyle yılın en iyilerinde olmayı kesinlikle hak ediyor. Alternatif dünyalarda farklı ekipmanlarla box maçlarının yapıldığı bir hikayesi olan animenin asıl karakterinin ismi Joe. Joe, Megalo Box’lara katılan bir boksördür ve yaşamını bu şekilde sürdürmektedir. Fakat bu dünya çok acımasızdır ve zaman zaman haksız şekilde maç kaybeder. Fakat bir kaybettiği bir maştan sonra, neden dövüştüğünü fark eder ve bundan sonra hiç maç kaybetmemek ister. Görünü birinciliğe diken Joe, listenin en tepesindeki boksöre dikmiştir. Bu süreçte yaşadıklarını izlediğimiz anime bir bahar animesi ve TMS Entertainment stüdyosunun işi.

Grand Blue

Yılın en eğlenceli animelerinden olan Grand Blue, tam da yaz aylarına uygun, deniz ve yaz mevsimi temasıyla izleyicisini fazlasıyla memnun etmişti. Zero-G stüdyosunun 13 bölümlük komedi, slice of life ve seinen animesi olan Grand Blue, Kitahara’nın üniversiteye gitmesi üzerine taşınmasıyla başlıyor. Üniversite için taşındığı yerde tanıştığı Kanji ve Kimitake’yle kurduğu arkadaşlığıyla başlayan üniversite macerasında Kitahara’nın başı hem eğlenceli hem de aptalca şeyler gelir. Seyircisini eğlendirirken serinletmeyi de ihmal etmeyen Grand Blue çizimleri ve müzikleriyle de dikkat çeken bir anime olması sayesinde listede olmayı sonuna kadar hak ediyor.

Asobi Asobase

Yaz sezonunda izlediğimiz bir başka komedi animesi olan Asobi Asobase, Lerche stüdyosunun işi. 12 bölüm sürmüş olan animenin temeli komedi ama aslında oyun içeriği de mevcut. Hanako, Olivia ve Kasumi sınıf arkadaşıdır ve aslında izlediğimiz bu üç kızın okul maceralarıdır. Hanako Amerikalı transfer öğrenci olan Olivia’yla oyun oynar ve genellikle onu yener, Kasumi de bu duruma biraz sinirlenir. Bir süre sonra Hanako’nun kötü İngilizcesini düzeltmesi için Olivia’dan yardım isterler. Fakat bir sorun vardır. Olivia aslında Japonyada doğup büyümüştür ve İngilizce bilmemektedir! Ortaya komik dialogların çıktığı anime eğlenceli havası ve zekice esprileriyle listede olmayı hak eden bir başka seri olmayı başarıyor.

Banana Fish

Yılın en ilginç yapımlarından birisi olan Banana Fish, 24 bölümlük bir anime. MAPPA stüdyosunun işi olan serinin türleri arasında, macera, shoujo ve dram var. Türü arasında shoujo olsa da seinene yakın duruşuyla dikkat çeken bir anime olan Banana Fish değindiği pedofili, mafya, fuhuş gibi konularla da yılın diğer yapımlarından ayrılıyor. Ash Lynx, Dino Golzine’nin çeşitli işkencelerine maruz kalarak büyümüştür. 17 yaşına geldiğinde Dino’nun elinden kaçan Ash kendi çetesini kurmaya karar verir. Bu elbette o kadar kolay olmayacaktır. Zira Ash’in Vietnam’daki abisinin hakkındaki sırları Dino bilmekte ve bunu koz olarak kullanmaktadır. Bu karmaşık dönemde yolu genç fotoğrafçı Eiji Okamura’yla kesişir. Bu arada da ortalıkta Banana Fish isimli birisinin gizemi dolaşmaktadır. İkilimiz bu gizemi çözmeye çalışırken hem hayatta kalmaya çalışacak hem de kendileriyle yüzleşecektir.Senenin en gerçekçi ve en acımasız animesi diyebileceğim Banana Fish kesinlikle izlenmeyi hak ediyor.

Seishun Buta Yarou wa Bunny Girl Senpai no Yume wo Minai

Aynı isimli hafif romandan uyarlama olan anime, senenin heyecanla beklenen serileriden de birisiydi. Zira animenin temalarının okul, doğa üstü ve romantik komedi olması hem shoujo hem de shounan izleyici kitlesine hitap edebiliyor olması demek. Konusuysa kısaca şöyle; genellikle lise öğrencilerinde görülen ergenlik sendromu denilen durum Sakuta’nın da başına gelir. Bu sendromda Sakuta aniden gözünün önünde beliren taşvan kostümlü bir kız görmektedir. İsmi Mai’dir ve okulda da tanınan bir kızdır fakat kimse onu bu tavşan kılığında görmez. Zaman içinde bu gizemli durumları çözmeye çalışan Sakuta bir yandan da diğer ergenlik sendromundaki kızları da görmektedir. Yılın en eğlenceli yapımlarından birisi olan Seishun Buta Yarou wa Bunny Girl Senpai no Yume wo Minai sonbahar sezonunun da en sevilen animelerinden. 13 bölüm olan anime CloverWorks stüdyosunun işi.

Tensei Shitara Slime Datta Ken

24 bölümden oluşan Tensei Shitara Slime Datta Ken, hala devam eden fantazi ve shounan animesi. Senenin eğlenceli yapımlarından olan anime 8bit stüdyosunun işi ve aynı isimli mangadan uyarlama. Overlord’a benzetildiğinden olsa gerek bu yapım da sezonun merakla beklenen animelerinden birisi olmuştu yıl içerisinde. 37 yaşında, bir soyguncu tarafından öldürülen Mikami, aldığı yeni Rimuru Tempest ismiyle yeniden hayata döner. Kendi dünyasından farklı olan bu yerde Balçık şeklinde olmasının avantajı olarak istediği her yeteneği edinebilen Rimuru, aynı zamanda şeklini de kolaylıkla değiştirebiliyor. Animedeki absürdlük gayet dozunda sunulmuş. Oldukça akıcı giden bir hikayesi var. Görsellik, ses efektleri ve animasyon kalitesi oldukça başarılı. Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku wo! ve Overlord sevenler için mutlaka izlenmesi gereken bir anime.

Kaze ga Tsuyoku Fuiteiru

Bu yıl Production I.G stüdyosunun dikkat çeken işlerinden olan Kaze ga Tsuyoku Fuiteiru 23 bölümlük, spor, komedi ve drama animesi. Lisede koşu takımında olan Kakeru ve başka bir koşucu olan Haiji’nin yolları bir şekilde kesişir. Zaman içinde arkadaş olan bu ikili kısa bir süre sonra Japonya’nın en önemli üniversite yarışına katılmaya karar verirler. Bunun için başka koşucuların olduğu bir apartmana taşınırlar ve zorluklarla ama aynı zamanda eğlenceyle de dolu geçecek hazırlık süreçleri başlar. Kaze ga Tsuyoku Fuiteiru yapı itibariyle Haikyuu’ya benzetiliyor. Spor, drama ve komediyi başarılı bir şekilde harmanlaması nedeniyle de şimdiden yılın en iyileri listesinde kendine yer buldu.

Yagate Kimi ni Naru

TROYCA stüdyosunun başarılı çizimleriyle izleyicisinin gözlerine bayram ettirdiği bir anime olan Yagate Kimi ni Naru, 13 bölüm sürdü ve sadece sonbahar sezonunun değil senenin genelinde de en iyi animelerden birisi olmayı başardı. Okul ve shoujo-ai türlerinde olan anime ortaokulu bitirip liseye başlayan Yuu’nun lisede aradığı aşkı bulma sürecini konu alıyor diyebiliriz. Lisedeki arkadaşı Nanami’den aşk üzerine tavsiyeler almak isterken Nanami’nin kendisini sevdiğini söylemesi üzerine ne yapacağını bilemeyen Yuu’nun bundan sonra yapacakları izleyiciyi bir hayli meraklandırmıştı. Romantik anlatımıyla izleyicisini etkilemeyi başaran anime rahatlıkla yılın en iyileri arasında kendisine yer buldu.

Bonus:

B: The Beginning

ProductionI.G’ın bu sene merakla beklenen yapımı olan B: The Beginning orjinal bir hikaye. Aynı zamanda Netflix’te de yayımlanan yapım 12 bölümden oluşuyor. Yine ileri teknolojinin olduğu bir dünyadayız. Bilim insanları insanlığı daha iyi bir yere getirmek için “yeni insanlar” tasarlamıştır fakat işler umdukları gibi gitmez. Başka amaçları olan bir grup tarafından kçıırılan bu “yeni insanlar” artık insanlığa tehdit midir? Hikayemiz ise efsanevi dedektif Keith etrafında gelişiyor. Suç ve gerilim dolu bir anime olduğu belirtilen serinin ismi daha önce Perfect Bones olarak duyurulmuştu. B: The Beginning Netflix’in “ben de anime dünyasındayım” dediği ilk animelerden birisi. Hikayesini de başarılı bir şekilde işleyen anime 2018’in dikkat çekenlerinden…

Devam Eden Sezonlar Nasıldı?

Yılın yenileri böyleyken yukarıda da belirttiğim gibi bu sene bir çok devam enimesi izledik. Yılın en sevilenleri aslında devam sezonları oldu. Mesela kış sezonunda izlediğimiz Gintama.: Shirogane no Tamashii-hen, Saiki Kusuo no Ψ-nan 2 ve Overlord II geçtiğimiz yıllardan beri merakla bekleniyordu. Tabii Nanatsu no Taizai: Imashime no Fukkatsu da öyle.Yıllar sonra devamı gelen Cardcaptor Sakura: Clear Card-hen da kış sezonunun ilgiyle izlenilenlerinden oldu. Öte yandan merakla beklenmesine rağmen beklediği etkiyi yaratamayan Fate/Extra: Last Encore da bu sezon ekranlardaydı. Fate serilerinin hayranı olarak ben beğenmiştim aslında, diğer Fate serilerden farklıydı. Fakat sezonun en büyük hayal kırıklığı sanırım Basilisk: Ouka Ninpouchou’di. İzleyicisini hiç memnun edemedi.

İlk bahar sezonuna geldiğimizde yine devam sezonlarının çoğunluğunu görüyoruz. Boku no Hero Academia 3rd Season ve Shokugeki no Souma: San no Sara – Toutsuki Ressha-hen’nin yanı sıra Lupin III: Part 5 ve Hoozuki no Reitetsu 2nd Season: Sono Ni da sezonun en çok izlenen ve sevilen devam sezonları oldu. Fakat benim yıllardır beklediğim Steins;Gate’in alternatif evren hikayesi olan Steins;Gate 0 da bu sezon yayınlandı ve gönlüme taht kurdu diyebilirim. Yıllar sonra devamı çekilen Ginga Eiyuu Densetsu: Die Neue These – Kaikou ise ortalama bir sezon geçirdi. Aynı şekilde merakla beklenmesine rağmen ortalama bir sezon geçiren bir başka anime de Captain Tsubasa (2018)’di. Persona 5 the Animation ise beklentileri karşılayamamış görünüyor.

Yaz sezonunda daha az devam sezonu izledik sanki, ama en çok beklediğimiz bir anime bu sezon yayınlandı. Evet Shingeki no Kyojin Season 3’dan bahsediyorum. Geçen sene ikinci sezonunu izlemiştik ama tadı damağımızda kalmıştı. Bu sezon mükemmel bir sezonla geri döndü. Onun yanında izlediğimiz Gintama.: Shirogane no Tamashii-hen – Kouhan-sen ve Overlord III sezonun en iyi devam sezonlarıydı.

Sonbahar sezonunun en sevilen devam sezonuysa JoJo no Kimyou na Bouken: Ougon no Kaze oldu diyebilirim sanırım. Öte yandan Fairy Tail: Final Series ve Sword Art Online: Alicization da çok sevildi ve beklenen etkiyi yaratabildi izleyicisinde. Yıl içinde başlayan Golden Kamuy’nin devam sezonunu da bu sonbaharda izledik. O da iyiydi. Yıllar sonra 3. sezonuyla devam eden Toaru Majutsu no Index III ise ortalama bir sezon geçirdi. Sadece sezonun değil, yılın da en kötü devam sezonuysa Tokyo Ghoul:re 2nd Season’nuydu.

İyisiyle kötüsüyle bir yılı daha geride bıraktık, yeni yılın güzellikler getirmesi dileğiyle…

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

Talihsiz Bir Deneme: Black Mirror Bandersnatch

Sonraki Yazı

En İyi Drama Dizileri