2018 Yılının En İyi Dizi Karakterleri

2018 yılını geride bırakırken aklımda kalan en iyi dizi karakterlerini içeren bir liste hazırladım. Kendi araştırmalarım doğrultusunda ve sıralama olmaksızın en sevdiğim karakterleri seçmeye çalıştım. Sizin de “bu karakteri nasıl listeye eklemezsin?” dediğiniz karakterleri lütfen yorumlarda belirtin. Hepinize mutlu ve huzurlu bir sene diliyorum.

Andrew CunananThe Assassination of Gianni Versace: American Crime Story

Daha önce bir başka Ryan Murphy projesi olan Glee’de izlediğimiz Darren Criss’in canlandırdığı Andrew Cunanan, dünyanın en bilinen seri katilleri arasında yer alıyor. Eşcinsel bir karakter olan Cunanan, yükseliş ve şöhret hastalığına yakalanarak karşısına çıkan eşcinsel ve işinde başarılı insanları öldürerek ünlü bir katil oluyor. “Şöhretin iyisi kötüsü olmaz” diyerek ve bozulan psikolojisiyle beraber birçok cinayet işliyor. Andrew Cunanan rolüyle Emmy kazanan ve Altın Küre adaylığı elde eden Darren Criss, bu senenin şüphesiz ki en çok akılda kalan karakterlerinden birine hayat verdi.

Cora Bender The Sinner

2018’de aklımda diziden önce oyuncunun geldiği nadir yapımlardan biri ise Jessica Biel’i 15 yıl sonra televizyonla buluşturan The Sinner.  Dizi, Cora Bender’ın eşi ve çocuğu ile gittiği göl kenarında arkadaşlarıyla eğlenen genç bir adama aniden saldırarak onu yedi kez bıçaklayıp öldürmesini konu alıyor. Jessica Biel, diziyi başından sonuna gerilerek izlemenizde ki en büyük etken. Cora’nın yaşadıklarını ben de birebir hissettim ve diziyi aynı suçu işlemiş gibi bir psikolojide izledim. Jessica Biel, canlandırdığı Cora karakteriyle Emmy’nin güçlü bir adayı da oldu.

David Budd Bodyguard

Sıra geldi Richard Madden’in oyunculukta en üst noktaya çıktığı David Budd karakterine. Bodyguard bu senenin en çok konuşulan yapımlarından biriydi ve hatta final bölümü de İngiltere’de 17.1 milyon kişi tarafından izlendi. Game of Thrones dizisindeki Robb Stark rolüyle hafızalara kazınan Richard Madden’ı Bodyguard’da çok başka görüyoruz ve çoğu insan dizi süresince Robb Stark’ı canlandırdığını hatırlamıyor bile. Başarılı oyunculukların dizinin önüne geçtiği bir yapım bile diyebilirim. David Budd karakteri yaşadığı savaş sonrası travmayı bize çok iyi aktarıyor. Dizinin sene içerisinde bu kadar izlenmesi ve başarısının en büyük sebebi de Madden’ın canlandırdığı David Budd karakterine bağlıyorum. Richard Madden, başarılı oyunculuğunun karşılığı olarak Altın Küre adaylığını da elde etti.

Patrick Melrose Patrick Melrose

Patrick Melrose dizisi, her bölümde Patrick Melrose isimli karakterin farklı bir hikayesini konu alıyor. Patrick Melrose, zorlu geçen çocukluğunu ve babasının ona yaptıklarını unutamamış bir karakter. Annesinin umursamaz tavrı ve babasıyla yaşadığı sorunların çözümünü uyuşturucuda bulmaya çalışıyor. Dizi için 60 dakika süren, tek kişilik bir şov bile diyebilirim. Benedict Cumberbatch, dizide yaşadığı her şeyi o kadar iyi yansıtıyor ki sanki gerçek hayattaki karakteri de aynı Patrick Melrose’muş gibi hissediyorsunuz. Sene içinde aldığı ödüller ve adaylıklarla da bu listede olmayı en çok hak eden karakterlerden biri.

 Serena Joy The Handmaid’s Tale

En iyi dizi karakterleri yazısını yazacağım zaman aklıma gelen ilk isimler kesinlikle The Handmaid’s Tale’in başarılı kadın oyuncularıydı. Zor olan ise bu kadar iyi karakter arasından en iyisini seçmekti. Dizinin geneline bakıldığında Elisabeth Moss hep daha önde gibi görünse de son sezon için Serena Joy karakteriyle Yvonne Strahovski’nin daha çok konuşulduğunu ve ön plana çıktığını gördüm bu sebepten de en iyi karakterler listeme ekledim. Serena Joy, Emmy adaylığı başta olmak üzere yıl içinde de ödüllere aday gösterildi ve birçok ödül kazandı.

Camille Parker  Sharp Objects

2018 yılında HBO’nun en iddialı yapımların biri olan Sharp Objects, başarılı oyuncu kadrosu sebebiyle mutlaka listeme eklemem gereken karakterler içeriyordu. Fakat iki karakter arasında kaldım; birisi 5 Oscar adaylığı bulunan Amy Adams’ın canlandırdığı Camille, diğeri ise yine birçok ödülü bulunan tecrübeli oyuncu Patricia Clarkson’ın hayat verdiği Adore karakteri. Amy Adams’ın dizide biraz daha öne çıktığını düşünerek listeme Camille karakterini eklemiş olsam da Patricia Clarkson’ın da çok başarılı bir karakter yarattığını söyleyebilirim. Amy Adams, bir karakterdeki ikna edicilik ve gerçeklik hissini en iyi şekilde izleyiciye sunan aktrislerden. Son yıllarda özellikle rol aldığı filmlerdeki gibi gizemli bir karakter olan Camille’i, Amy Adams’dan daha iyi canlandıracak biri olamazdı. Camille karakteri de sene içinde aklımda en çok kalan ve beğendiğim karakterlerden biri oldu.

 

 

Nisan Gürbüz

Önceki Yazı

2018 Yılının En İyi Türk Dizileri

Sonraki Yazı

2018’in En İyi Avrupa Dizileri