2018’in En İyi Avrupa Dizileri

Ne yazık ki bir senenin daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. Türkiye’de ve Amerika’da olduğu gibi Avrupa’da da bu sene birbirinden iddialı bir çok dizi yayınlandı. Bunlardan bazıları fırtınalar estirirken bazılarıysa ne yazık ki sınıfı geçemedi. Bir Dizi Haber ekibi olarak bu senenin en beğendiğimiz Avrupa yapımlarını sizler için derledik.

 

A VERY ENGLISH SCANDAL

Listeye bir İngiliz dizisiyle başlamasak olmazdı. Mayıs’ta BBC One‘da yayınlanmaya başlayan daha sonra Amazon Prime‘a geçen üç dalda Golden Globe adayı A Very English Scandal kuşkusuz bu senenin en dikkat çekici yapımlarından oldu. Başrollerinde Hugh Grant ve Ben Whishaw’ın yer aldığı yapım 1970’te dönemin Liberal Parti lideri Jeremy Thorpe’ın seks skandalını ve çevresinde gelişen olayları konu ediniyor. John Preston’ın aynı adlı romanından esinlenilen yapım üç bölümden oluşmakta.

 

 

KILLING EVE

Luke Jennings’in çok satan roman serisinden BBC America‘ya uyarlanan Killing Eve özellikle başrol Sandra Oh’un performansıyla bu sene oldukça konuşuldu. Rus bir politikacının suikaste kurban gitmesiyle başlayan dizi Eve’in masa başından sahalara inip ajanlığa soyunmasıyla ortaya çıkan adeta kedi-fare oyununa dönen olayları işleyen düşündürdüğü kadar güldüren bir yapısıyla Golden Globe ve Emmy dahil olmak üzere bir çok ödüle aday gösterildi. Sekiz bölümden oluşan ilk sezonun ardından ikinci sezon onayı alan Killing Eve inceleme yazımızı okumak için tıklayınız.

 

 

PATRICK MELROSE

Sherlock’un yılan hikayesine dönün araları sırasında Benedict Cumberbatch’in başrolünde yer aldığı, İngiliz yazar ve gazeteci Edward St. Aubyn’un beş kitaplık serisinden Showtime ve Sky Atlantic ortaklığıyla uyarlanan Patrick Melrose, aristokrat ve oldukça komik bir çapkın olmasıyla tanınıyor. Melrose’un enteresan karakteri ise çocukluğunda babasının kötü davranışlarına maruz kalmasıyla şekilleniyor. Babası zalim, annesi alkol düşkünü olan bu adamın hikayesi Güney Fransa’da başlıyor, New York ve İngiltere’yi dolaşıyor. Her kitap farklı bir on yılı anlatıyor. 60’larda başlayan hikaye 2000’lere kadar ulaşıyor. Patrick Melrose inceleme yazımızı okumak için tıklayınız.

 

 

ELITE

Artık bir dünya markası haline gelen Netflix her ülke için orijinal içerikler üretmeye başladığından beri Avrupa dizileri de haliyle büyük bir artış gösterdi. La Casa de Papel‘i bünyesine ekledikten sonra ikinci orijinal İspanyol yapımı Elite kuşkusuz bu senenin en iyileri arasına adını yazdırıyor. Okulları yıkıldıktan sonra zedelenen imajını korumak için okulun müteahhidi üç öğrenciyi burslu olarak okutmak ister. Böylece işçi sınıfından üç öğrenci, İspanya’nın en iyisi kabul edilen seçkin okul Las Encinas’da burslu olarak eğitime başlar ve bir süre sonra işlenenbir cinayetin soruşturması ortasında kimin suçlu kimin suçsuz olduğunu bulunacağı bir hikaye başlar. Yayınlandığı günden beri büyük sükse yapan Elite ikinci sezonuyla 2019’da Netflix’te yer alacak. Elite ilk bölüm ve ilk sezon inceleme yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

 

 

BODYGUARD

Game of Thrones‘tan tanıdığımız Richard Madden’in David Budd isimli eski asker-yeni polis karakteriyle izleyici karşısına çıktığı dizi, Budd’ın kıdemli bir politikacıyı korurken yaşadıklarını anlatıyor. BBC‘nin bu sene oldukça ses getiren ve izlenme rekorları kıran draması Bodyguard bu senenin en iyilerinden olmayı başarıyor. Bodyguard inceleme yazımızı okumak için tıklayınız.

 

 

DOGS OF BERLIN

Netflix’in Alman orijinal yapımlarından biri olan Dogs of Berlin, Berlin – Marzahn arasında oynanacak maçın bir gece öncesinde öldürülen Türk asıllı Alman futbol yıldızının cinayetiniyle başlayan hikaye Felix Kramer ve Fahri Yardim isimli iki polis memurunun Berlin’in yeraltı dünyasında işlenen suçlara karşı savaşını konu ediniyor.

 

 

BRON |||| BROEN

2011 yılında başlayan ve bu sene dördüncü ve son sezonuyla ekranlara gelen İskandinav dizisi Bron |||| Broen ilk günkü kalitesini korumasıyla 2018’in en iyileri arasına girmeyi başardı. Danimarka ve İsveç’i birbirine bağlayan bir köprü üzerinde bulunmuş kadın cesedinin etrafında şekilleniyor. Cesedin bulunduğu yer iki ülkenin de sınırlarına girdiği için, hem Danimarka hem de İsveç polisleri soruşturmayı birlikte yürütüyor. Olayın sıradan bir cinayetten çok daha fazla olduğunun anlaşılmasıyla olaylar dallanıp budaklanıyor. Bron |||| Broen inceleme yazılarımızı ulaşmak için tıklayınız.

 

 

SAFE

Özellikle Asla Vazgeçme romanıyla benim için çok özel bir yerde olan Harlan Coben’in romanından uyarlanan başrolünde Michael C. Hall’ün yer aldığı Safe bu senenin öne çıkan yapımlarından biri olmayı başardı. Tıpkı Dark gibi sevenlerinin yanı sıra bir türlü diziye ısınamayanlarında çoğunlukta olduğu yapım, eşinin ölümü üzerine Jenny ve Carrie adındaki kızlarını tek başına yetiştirirken cinayet/gaiplik ekseninde gelişen ve kızının kaybolmasıyla ilginçleşen olaylar yaşayan Tom’un hayatına odaklanıyor. Safe inceleme yazımızı okumak için tıklayınız.

 

 

VERSAILLES

2015’te yayın hayatına başlayan ve üçüncü sezonuyla 2018’in sevilen yapımları arasına giren Fransa – Kanada ortak yapımı Versailles, 28 yaşındaki XIV. Louis’in hayatını anlatırken, onun dünyanın en büyük sarayını inşaa etme arzusunu, çocukluğundan bu yana suikaste uğrayacağına dair yaşadığı korkunun iktidarı üzerindeki etkisini, saray entrikalarını, yaşanan parasızlığın hükümlerini nasıl etkilediğini izleyiciye başarıyla sunuyor. Versailles inceleme yazımızı okumak için tıklayınız.

 

 

BONUS: DARK

2017’nin son ayı yayınlanan ve etkisini 2018’de çokça hissettiğimiz Dark bu listenin olmazsa olmazlarından. Yazar ekibimizden özellikle Ozan ve Hafize’yi karşı karşıya getiren Netflix’in ilk Alman orijinal yapımı Dark, iki küçük çocuğun kaybolduğu bir Alman kasabası olan Winden’da geçmektedir. Çocukların kaybolması, dört aile arasındaki karmaşık ilişkileri ve yaşanan çifte hayatları ortaya çıkarır. Her biri bir saatlik, on bölümden oluşan dizide, izleyici gizemli bir şekilde aynı kasabada 1986 yılında yaşanan olaylara sürükleniyor. Dark ilk bölüm inceleme yazımızı okumak için buraya ve üç buçuk bölüm üzerinden yazılan güzelleme ve eleştirel yorumları okumak içinse buraya tıklayınız.

 

 

BONUS: LA CASA DE PAPEL

Tıpkı Dark gibi 2017 yayınlanmış olan ve etkisini arttırarak 2018’e damgasını vuran kuşkusuz dünyada olduğu gibi ülkemizde adına kafelerin açıldığı İspanyol yapımı La Casa de Papel, 2018’in enlerine adını yazdırdı. Netflix’e geçmesiyle üçüncü sezon onayı alan yapım, Profesör lakabıyla bilinen gizemli bir adam yüzyılın en büyük soygununu yapmaya karar verir. Profesör ince eleyip sık dokuyarak ülkenin dört bir yanından kendi alanlarında ünlü kişilerden oluşan bir ekip toplar. Beş ay boyunca bir yere kapanır ve plan yaparlar. Süre dolduğunda ise ellerinde kusursuza yakın bir plan vardır. La Casa de Papel inceleme yazımızı okumak için tıklayınız.

batuhan tozkoparan

Önceki Yazı

2018 Yılının En İyi Dizi Karakterleri

Sonraki Yazı

2018 Yılının En İyi Mini Dizileri