2018’in En İyi Bilim-Kurgu, Fantastik ve Korku Dizileri

Westworld

HBO’nun en önemli dizilerinden Westworld, büyük yankı uyandıran ilk sezonundan sonra ikinci sezonuyla da bilim kurgu dünyasını kasıp kavurdu. İlk sezonuna göre daha hızlı gelişmesine rağmen zaman çizgisinin darmadağın olmasından dolayı her bölümü yepyeni teorilere yol açtı. Çarpıcı biten sezon finaliyse üçüncü sezon için izleyicilerini heyecanlandırmaya yetti.

 

Philip K. Dick’s Electric Dreams

Antoloji formatının en ünlüsü sayılan Black Mirror, dünya genelinde büyük bir hayran kitlesine sahip ve başarısı herkes tarafından kabul ediliyor. Buna rağmen izleyicilerinin büyük çoğunluğu Netflix’e satılmasından önce Channel 4’da yayınlanan 1., 2., ve 3. sezonun; 4. ve 5. sezondan çok daha iyi olduğunu savunuyor. Yine Channel 4’da yayınlanan, Philip K. Dick gibi bir bilim kurgu ustasının hikayelerinden esinlenen Electric Dreams ise Black Mirror’ın ilk üç sezonda yaşattığı hissiyatı tekrarladı. Hatta bazı bölümleri Black Mirror kalitesinin de ötesine geçti diyebiliriz. Electric Dreams dizisinin bölüm incelemerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Altered Carbon

Günümüzde televizyonda ve sinemada bolca görmeye başladığımız Cyberpunk konsepti, bilim kurgu hayranlarının hassas noktalarından diyebiliriz. Özellikle Blade Runner 2049’un yarattığı etki henüz tazeyken Richard Morgan’ın aynı adlı kitabından Netflix’e uyarlanan Altered Carbon büyük ilgi gördü. Dizinin karakter derinlikleri ve olay örgüsü başarısını da düşününce 2018’deki en iyi bilim kurgulardan biri olmayı fazlasıyla hakediyor. Altered Carbon’un ilk sezon incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Lost In Space

Matt Sazama, Burk Sharpless ve Irwin Allen’ın yapımcılığını üstlendiği, 1960’larda yayınlanan aynı isimli diziden uyarlanan Lost In Space, hem bilim kurgu dünyası hem Netflix için şüphesiz yılın en önemli dizilerinden biriydi. Dizi; sinematografi, prodüksiyon ve oyunculuk konularında büyük övgü topladı. Onaylanan ikinci sezonuysa hayranları tarafından heyecanla bekleniyor.

 

Haunting of Hill House

Daha önce çok etkili olmadığı korku türüne Haunting Hill House ile katkı yapan Netflix, bu yatırımının karşılığını hem izleyicilerden hem eleştirmenlerden aldı. Etkileyici sinematografisi, her karakterin derin bir arkaplana sahip olması ve en sakin sahnede bile bitmeyen gerilimiyle 2018’in şüphesiz en iyi korku dizilerinden biriydi.

 

Chilling Adventures of Sabrina

Archie Comics’in 12 sayılık çizgi roman serisinden uyarlanan Chilling Adventures of Sabrina, hem Sabrina hem çizgi roman hayranlarına hitap eden kaliteli bir yapımdı. Şimdiden 2., 3. ve 4. sezon için onay alan dizi, halalarıyla yaşayan bir yarı cadının maceralarını anlatıyor. Chilling Adventures of Sabrina’nın ilk sezonunun incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.

Salih Çiftçi

Çizgi roman, dizi, basketbol, oyun.

Önceki Yazı

Şimdi O Elindeki 2018’i Sakince Yere Bırak

Sonraki Yazı

2018 Final Yapan En İyi Yabancı Diziler [Bonuslu]