En İyi Drama Dizileri

Yabancı diziler arasında seçim yapmak hiç de kolay bir iş değilken bir de tek türde dizi seçmek oldukça meşakkatli bir durum. Hele bir de seçim yapmanız gereken kategori dramsa… Geride bıraktığımız yılın başarılı dram dizilerinin sayısını da düşününce,  parmaklarımın klavyeye bir türlü gitmek istememesi daha iyi anlaşılıyor.

2018’de kendini ispatlamış diziler, adlarına yakışan bir sezonla daha karşımıza çıkarken bizleri yeni heyecanlara sürükleyen taze dizilerle de tanıştık. Bunların en iyileriyle karşınıza çıkmadan önce şunu söylememde fayda var, geçtiğimiz yıl tüm kategorilerde olduğu gibi dramda da birçok yeni diziyle karşılaştık. Ama bana göre çoğu, ne kadar iyi de olsalar, devam etmekte olan harika dizilerin performansına ulaşamadı. Mini dizi olmayanların önümüzdeki yıllarda bu listede kendine şans bulabileceği ihtimalini bir kenara bırakıp bu senenin en iyi dram dizilerine bakalım. İşte 2018’in en iyi dram dizileri;

Ozark

İlk sezonuyla büyük beğeni toplayan Netflix‘in başarılı suç draması Ozark, 2018’de de çizgisini bozmadı. Bir ailenin yok olmanın eşiğinden kurtulmaya çalışmasını anlatan Ozark’ın birinci sezonunda diziyi performanslarıyla adeta taşıyan Jason Bateman (Martin ‘Marty’ Byrde) ve Laura Linney (Wendy Byrde) aynı başarıyı devam ettirdiler. Bu sezon onlara eşlik eden yardımcı oyuncular da harika bir iş çıkarınca, dizi ilk sezonunda elde ettiği başarının üstüne bile çıktı. Ozark hakkında daha detaylı bilgi isteyenler buraya bakabilirler.

The Handmaid’s Tale

Hulu‘nun Margeret Atwood’un aynı isimli distopik romanından uyarlanan dizisi The Handmad’s Tale, 2018’de ikinci sezonuyla izleyiciyle buluştu. Bu sezon karakterlere daha fazla odaklanan dizi, temelde Elisabeth Moss‘un oynadığı June Osborne‘u baz alsa da bu sezon performansını iyice arttıran Yvonne Strahovskinin canlandırdığı Serena Joy Waterford‘un hikayesiyle de izleyicisine madalyonun öteki yüzünü göstermiş oldu. The Handmaid’s Tale hakkında daha detaylı bilgi isteyenler buraya bakabilirler.

Outlander

Starz‘ın Diana Gaboldan’ın roman serisinden uyarlanan dizisi Outlander, 2018’de dördüncü sezonunun ilk dokuz bölümüyle ekranlara geldi. Üç sezon boyunca yolları İskoçyadan Parise düşen hem talihsiz hem de oldukça talihli denebilecek aşıklar Claire Beauchamp ve James “Jamie” MacKenzie Fraser bu sezon da izleyiciyi köleliğin hüküm sürdüğü yıllardaki Amerikay’a götürdü. Mekanlar, kostümler ve de oyuncu performansları sayesinde Outlander adeta tarihi yaşıyormuş gibi hissettirmeye devam ediyor. Oyuncu performansları demişken Caitriona Balfe’yi (Claire Beauchamp) dizi başladığından beri sergilediği harikulade oyunculuk için ayakta alkışlamak gerek. Outlander hakkında daha detaylı bilgi isteyenler buraya bakabilirler.

Better Call Saul

AMC‘nin efsane dizisi Breaking Bad’in spin off’u Better Call Saul, üç sezon boyunca Saul Goodman karakterinin gelişimini anlattıktan sonra 2018’deki 4. sezon finaliyle birlikte artık gelişimi tamamladı. Dizi, Breaking Bad’deki birçok önemli karakterin de iyice devreye girmesiyle çok iyi bir sezonu geride bıraktı. Ayrıca bir konunun daha altını çizmek gerekiyor, Better Call Saul’un tutmasındaki en büyük nedenlerden biri Bob Odenkirk (Jimmy McGill – Saul Goodman), muhteşem performansıyla bu sezon da izleyiciyi yanıltmadı. Better Call Saul hakkında daha detaylı bilgi isteyenler buraya bakabilirler.

Atlanta

Donald Glover‘ın (Earnest ‘Earn’ Marks) yazarlığını ve yönetmenliğini bir arada yapıp baş rolünde de oynadığı FX‘n komedi draması Atlanta, ilk sezonunda kazandığı ödüllerle adından söz ettirmişti. 2018 yılında yayınlanan ikinci sezonu, beklenen performansa ulaşamadı belki ama hala konuşulan sezon finaliyle iz bırakmayı başardı. Atlanta hakkında daha detaylı bilgi isteyenler buraya bakabilirler.

Billions

Showtime‘ın New York’un Güney Bölgesi eski avukatı -ülkemizde de iyi tanınan- Preet Bharara’nın SAC Capital Advisors fon gurubunun kurucusu Steven A. Cohen’la yaşadığı hukuk savaşından hafifçe esinlendiği dizisi Billions, 2018’de üçüncü sezonuyla ekranlara geldi. Yasal olanla olmayanın iç içe geçtiği bir dünyayı gözler önüne seren dizi, Paul Giamatti (Chuck Rhoades), Damian Lewis (Bobby Axelrod) ve Maggie Siff’in (Wendy Rhoades) harika performanslarıyla bu yılın en dikkat çekici yapımlarından biri olmayı başardı. Billions hakkında daha detaylı bilgi isteyenler buraya bakabilirler.

The Americans

Altı sezonluk ekran yolculuğunu 2018’de tamamlayan FX‘in suç draması The Americans, son sezonuyla da eleştirmenlerden tam not almayı ve finaliyle birlikte iki Emmy ödülü kazanmayı başardı. Soğuk savaşın zirve yaptığı yıllarda Amerika’da ortalama bir aile resmi çizen iki Rus ajanını anlatan dizinin altı sezon boyunca temposunu hiç kaybetmemesinde Keri Russell (Elizabeth Jennings) ve Matthew Rhys’in (Philip Jennings) muazzam performansları önemli bir paya sahip. The Americans hakkında daha detaylı bilgi isteyenler buraya bakabilirler.

Shameless

Showtime’ın sevilen dizisi Shameless, 2018’deki 9. sezonuna Emmy Rossum‘un (Fiona Gallagher) diziden ayrılacağı haberinin gölgesinde girmişti. Bu haber dizinin sevenlerini çok üzmüşken bir de Cameron Monaghan (Ian Gallagher) dizideki son sezonu olduğunu duyurdu. Bütün bu kabul edilmesi zor haberlere rağmen dizi gayet başarılı bir sezonu daha doğrusu sezonun ilk yedi bölümünü geride bıraktı. Shameless başladığından beri muazzam bir performans çizen William H. Macy‘nin (Frank Gallagher) bu sezonda da başarısını devam ettirdiğinin altını çizmek gerek. Shameless hakkında daha detaylı bilgi isteyenler buraya bakabilirler.

Pose

50’den fazla transseksüel karakteriyle, bir televizyon dizisi için bugüne kadar ki en büyük transseksüel oyuncu kadrosuna yer vererek dikkatleri üzerine çeken FX‘in sıra dışı draması Pose, 2018’de yayınlanan ilk sezonuyla olumlu eleştiriler almayı başardı. Pose’un 80’lerin dünyasına açtığı pencere ve anlattıkları sadece transseksüel birey olmanın zorlukları değil farklı yaşamların dünyanın her yerinde nasıl dışlandığının bir yansıması oldu. Ayrıca bu sıra dışı hikayeyi 80’lerde izlemenin de izleyici açısından büyük bir keyif olduğunu düşünüyorum. Pose hakkında daha detaylı bilgi isteyenler buraya bakabilirler.

This Is Us

NBC‘nin üçüncü sezonunun dokuz bölümü 2018’de ekranlara gelen komedi draması This Is Us, ilk iki sezonuyla yakaladığı başarı çizgisini şimdilik tutturmuş görünüyor. Sıcaklık ve samimiyet açısından çok takdir gören This Is Us bu sezon da duygu yüklü bir dizi olacağının sinyallerini durumda. 2016’dan beri bir çok ödülde gerek adaylığıyla gerek birinciliğiyle kendine yer bulmayı başaran dizinin bu başarısında oldukça geniş ve çok başarılı kadrosunun büyük payı var. This Is Us hakkında daha detaylı bilgi isteyenler buraya bakabilirler.

Utku Ertem

Yabancı dizi denilince meraklı kelimesinin asla karşılamaya yetmeyeceği, her kategoriden birçok dizi takip edebilen, diziler üzerine yazmayı, konuşmayı seven ve son on yılı baz alırsak, tam bir yerli dizi karşıtı. Hayat felsefesi, Gregory David Roberts’ın Shantaram’ında dediği gibi “Kader seni güldürmüyorsa espiriyi anlayamadın demektir.”

Önceki Yazı

2018 Yılının En İyi Animeleri

Sonraki Yazı

Altın Küre Ödülleri canlı yayınla Foxlife’ta