Game Of Thrones | Final Detayları (Spoiler Is Coming)

Game of Thrones (GoT) popüler kültürün bugüne kadar karşılaştığı en önemli fenomenlerinden biri. Televizyon dünyasının onsuz hayatını sürdürecek olması kuşkusuz kalbimizi derinden yaralıyor. Hislerimiz ne olursa olsun, bu soğuk ve kasvetli sondan kaçış yok – HBO’nun efsane fantastik epik eseri Game of Thrones’un sonuna geldik. Peki, bu büyük finale hazır mıyız? Başlamadan önce GoT için neler konuşuluyor, finalde bizleri nasıl sürprizler bekliyor bir göz atalım mı? Hemen belirtelim: Spoiler is coming…

GoT için yönetmeninden yapımcısına, oyuncusundan yazarına kadar kimler neler söylemiş, yabancı basında bu konuda neler konuşulmuş ve ünlülerin sosyal medya hesaplarından hangi bilgiler akmış bir bakalım. Bu yazıyı, Digitalspy sitesindeki uzun ve detaylı yazıyı çevirip derleyerek oluşturduk. Emeği geçen yazarlarımız Ayça Özbay, Hafize Mutlu ve Salih Çiftçi‘ye teşekkürü bir borç bilirim:

GoT Final sezonu ne zaman yayınlanacak?

Öncelikle her sezonda olduğu gibi yine Game of Thrones final sezonu için biraz daha beklememiz gerekecek. GoT 8. ve final sezonu için, yapımcı HBO ilk olarak yeni yılı işaret etmişti, sonra yılın ilk aylarında açıklamasıyla yüreğimize biraz su serpmiş oldu. Hiç yoktan iyidir. 13 Kasım günü HBO nihayet Game of Thrones vedasının Nisan 2019’da diziseverlerle buluşacağını duyurdu. İngiliz yayıncı Sky Atlantic de dizinin, Amerikalı HBO’nun final sezonu yayınıyla aynı anda Sky Atlantic ve NOW TV’den yayınlanacağını açıkladı.

HBO’nun açıklamasından önce Sansa’yı oynayan Sophie Turner dizideki kardeşi Maisie Williams ile birlikte Nisan 2019’da yayında olacaklarını belirtmiş, ancak hemen ardından Twitter hesabından böyle bir açıklama yapmadığını, bu ifadenin yıllar önceki bir açıklamasından alındığını belirtmişti.

HBO Başkanı Casey Bloys da daha önceki açıklamasında bu uzun aranın sinyalini vermiş ve şöyle demişti: “[David Benioff ve Dan Weiss, showrunnerlar] öncelikle bölümleri yazacaklar ve prodüksiyon takvimini belirleyecekler. Onlar senaryoyu yazmaya başladıktan sonra tam olarak nasıl bir finalle karşı karşıya olduğumuzu göreceğiz.”

Benioff ise “(final sezonun ne zaman yayınlanacağını) henüz biz de bilmiyoruz. Bu konuda birçok tartışma var, tam bir açıklama yapmak için henüz çok erken” sözleriyle final sezonu için epey beklememiz gerektiği sinyalini vermişti.

Başkan Bloys daha sonra Benioff ve Weiss’in GoT final sezonu için önceki sezonlara göre çok daha “komplike” olduğunu düşündüğünü söyledi ve ekledi: “Prodüksiyon ekibimiz çekimler ve özel efektlerin ne kadar zaman alacağı konusunda bir takvim üzerinde çalışıyorlar. Çekimlerimiz farklı kıtalarda tüm teknik unsurlarıyla birlikte yeterince karmaşık bir programda ilerleyecek. Özel efektler ise tamamen ayrıca düşünülmesi gereken özel bir başlık. Tüm bunlar içinde en önemli başlık da bu.”

Benioff da bu yılki EMMYS Ödüllerinin kulisinde şöyle dedi: “Final sezonu bugüne kadar planladıklarımızın en büyüğü olduğu için biraz zaman alacak. Sadece altı bölümden oluşacak ama gerek hazırlık gerek çekimleri Belfast’ta 1 yıl gibi bir süreyi aldı. Oyuncuların ve ekibin elinden çıkacak eser gerçekten olağanüstü ve inanıyorum ki insanlar izlediklerinde neden bu kadar uzun sürdüğünü anlayacaklar.”

Sör Jorah rolündeki aktör Iain Glen da şunları söyledi: “Bu ölçüdeki çekim ekibi ve oyuncu kadrosunu bir araya getirmenin bazı zorlukları var elbette. Hepimiz aynı hikaye üzerinden başlıyoruz ve öncekilerde olduğu gibi iki çekim ekibimiz olmayacak. Hepimiz tek bir prodüksiyon ekibiyle çalışacağız. Sanırım bu yüzden büyük final için biraz bekleyeceğiz.”

Göz Gözü Görmüyor | Yalnızca Buz ve Ateş!

Ağustos 2018’de HBO dizilerinin yeni sezonları ile ilgili bir video yayınladı. Bu videoda GoT 7. sezonundan çeşitli görüntülerin beraberinde, Jon Snow, Sansa Stark ve hiç hoş olmayan bir karşılaşmanın sinyalleri vardı. Ardından Aralık ayının ilk günlerinde 8. sezonun ilk fragmanı da yayınlandı. Fazla bir şey söylemese de bu yeni fragmanda dizinin son sezonuna dair ilk fikirler oluşmaya başladı.

Gidenler ve Kalanlar ?

Kit Harington (Jon Snow), Peter Dinklage (Tyrion), Lena Headey (Cersei), Emilia Clarke (Daenerys) ve Nikolaj Coster-Waldau (Jaime) dizinin finali için daha Haziran 2016’da sözleşme yenilemişlerdi (bölüm başına 1,1 Milyon Dolar alacakları söyleniyor!)

Gendry rolündeki Joe Dempsie ise bu son sezonda yüzünün ekranda “oldukça fazla” yer alacağını duyurdu. Üstelik hayranlarına final için çok çalıştığını ancak karakterinin sezon sonuna kadar dayanacağını beklememeleri haberini verdi. “Biliyorsunuz çekimler kronolojik sırayla yapılmıyor. Karakterin ilk ve son gün çekimlerde olması bütün sezon boyunca var olacağı anlamına gelmiyor!”

Pilou Asbæk’in de dizide yer alacağını duymak şaşırtıcı olmadı, neyse ki Euron Greyjoy’un hak ettiği cezayı alacağını bilmek de sevindirici. Asbæk daha sonra 8. sezondaki rolünün küçük ve belki biraz önemsiz olduğunu belirterek “Neyse ki bir etki yaratmak için yeterince dolap çeviriyorum” dedi.

Bu arada Jon Snow’un sadık kurdu Ghost’un 8. sezonda oldukça fazla sahnesi olacağını ve “çok havalı birtakım işler yapacağını” da söyleyelim.

Aktör Ben Crompton’a göre bu sezon The Night’s Watch da gün yüzüne çıkıyor. Crompton, nöbeti sona ermeden bir kez daha Lord Commander Eddison ‘Edd’ Tollett olarak karşımıza çıkacak.

7. Sezonun finalinde Rhaegar Targaryen’i (Jon Snow’un babası) oynayan Wilf Scolding sosyal medya hesabından Belfast’taki Europa Hotel’deki bir fotoğrafını paylaştı. Acaba zamanda yolculukla ilgili sürprizler mi olacak?

Final sezonun çekimleri sırasında Tom Wlaschiha ve Vladimir Furdik de sette görüntülendi. Bu, Jaqen H’ghar ve The Night King’in de final sezonunda yer alacağı anlamına geliyor. Hatta bir hayran teorisine göre de The Night King, Red Keep’in buz beyazına dönmesinin ardından Iron Throne’a (Demir Taht) oturacak.

Bu arada Mark Addy de İrlanda’daki set ekibi içinde eski iş arkadaşlarıyla görüldü, acaba Robert Baratheon da flashbacklerle geri mi dönecek?

Her şeyin ötesinde 7. sezonun ‘The Queen’s Justice’ adlı 3. bölümünde, Ellaria Sand (Indira Varma) ve Olenna Tyrell’in (Diana Rigg) korkunç sonlarına şahit olduk (Ellaria’nın ölümü gösterilmekten çok ima edilmişti ama Indira Varma da diziye dönmeyeceğini açıkladı.)

Mark Gatiss ise GoT dört, beş ve 7. sezonlarında Tycho Nestoris (Iron Bank of Braavos elçisi) rolüyle karşımıza çıkmıştı, ancak o da 8. sezonda dönmeyeceğini açıkladı.

‘Beyond the Wall’ adlı 6. bölümde Thoros (Paul Kaye) diziden ayrılmıştı (galiba Beric Dondarrion’ın Game of Thrones evreninde başka bir şansı olmayacak). Benjen Stark (Joseph Mawle) da kaybettiklerimiz arasındaydı.

Ellie Kendrick’in Meera Reed olarak dönüşüyle ilgili şüpheler sürüyor (ki Reed’in Jon Snow’un ikiz kız kardeşi olduğu yönündeki hayran teorisi göz ardı edilmişe benziyor). Her ne kadar GoT showrunnerlar ile aynı fotoğrafta yer alsa bile Jason Momoa da popüler karakteri Khal Drogo’nun herhangi bir biçimde dirilişinin mümkün olamayacağını ortaya koydu. Momoa bu konuda “Evet… (o) geri dönmeyecek, dokuz yıl oldu, artık bırakalım gitsin” dedi.

Tobias Menzies ise Edmure Tully’nin geri dönmesinin olası olmadığını söyledi. Bu da karakterin hapiste çürümeye mahkum edildiği anlamına geliyor. Önemli kayıplardan biri olarak nitelendirilen Petyr Baelish (Aiden Gillen) de 7. sezonun sonunda nihayet layığını buldu. Yani 8. sezonda artık Littlefinger yer almayacak (Arya onun kılığına girmezse tabii).

Tormund (Kristofer Hivju) ve Beric (Richard Dormer) Night King tarafından köşeye sıkıştırıldığından akıbetleri henüz belli değil (Hivju Belfast’taki çekimlerde hayranları tarafından görüntülenince bu bazıları tarafından Tormund’un hayatta kaldığı şeklinde yorumlandı.)

Kit Harington bu konuda şöyle diyordu: “Olay şu ki geriye çok az karakter kaldığından izleyiciler Thrones’un ana karakterleri çok çabuk oluşturup çok çabuk öldürme olayına geri dönmesine hazır olmalılar. Karakterler gidecek, bu çok hızlı olacak, sanırım karakterlerimizin bu yıl çok büyük bir tehlike içerisinde olmayışının bir karşılığı olacak. Gelecek yıl ortalık kan gölüne dönecek.”

Her ne kadar kadrodan biri olmasa da Lena Headey’in beşinci sezondaki meşhur utanç yürüyüşü (walk of shame) sahnesindeki dublörü Rebecca Van Cleave de en az üç gün süren çekimler için Dublin’e geldi. Sadece bu bilgiyle bile istediğiniz anlamı çıkarabilirsiniz!

GoT: Her An Her Şeyin Değiştiği Er Meydanı

Dizi çekimlerinin son gününde ekibe yeni birileri katılabilir, örneğin “aksansız” ya da “Kuzeyli aksanıyla” konuşan genç kız, dünyada kendine yer edinmeye çalışan çetinceviz bir genç adam, orta yaşlı bir paralı asker (belki de Golden Company’den) ya da vasat ama işe yarar bir denizci. Her an herkes bu diziye katılabilir ya da ayrılabilir. Hiçbir şeyin kesinliği yok.

Örneğin Marc Rissman’ın (The Last Kingdom) Spotlight sitesindeki özgeçmişinde 8. sezonda Golden Company lideri Harry Strickland rolüyle yer alacağı ortaya çıktı ancak daha sonra bu bilgi silindi.

Ayrıca yine özgeçmişi sayesinde Danielle Galligan’ın da Sarra isimli bir karakterle dizinin final sezonunda yer alacağı ortaya çıktı. Elbette kitapta bu isimde tek karakter Sarra Frey. Acaba House Frey dizide boy mu gösterecek? Arya’nın arkasını kollaması gerekecek mi?

Dizi kadrosuna katılacak karakterlerle ilgili bir başka bilgi de etkileyici görünüme ve dövüş becerilerine sahip, sinekkaydı traşıyla kaslı erkek asker ve 18-25 yaşları arasında vücudunun üst kısmı çıplak olacak genç köylü kızı ile ilgiliydi (tipik Thrones değil mi?).

EastEnders dizisinin başrol oyuncusu Alice Nokes’un da son sezonda GoT’a katılacağı ortaya çıktı. Nokes, Willa adında bir karakteri oynayacak ama karakteri konusunda fazla bir detay yok.

Final Sezonu Kimin Elinden Çıkıyor?

Kamera gerisinde 8. sezonun yönetmen listesinde yer alan isimlerin yanı sıra, 6. sezondan nefes kesen ‘Battle of the Bastards‘ ve 5. sezondan harikulade ‘Hardhome‘ bölümlerini yöneten Miguel Sapochnik de 7. sezonda ayrı kaldığı GoT setine birden fazla sahne için dönecek.

David Nutter (‘The Rains of Castamere’) de yönetmen koltuğuna dönecek ancak dizinin büyük finalini Benioff ve Weiss kendileri tamamlayacaklar. Haziran ayında Benioff ve Weiss dizinin iki kısa sezonla tamamlanacağını (toparlanacağını) doğrulamışlardı: Benioff “İki sezondan bahsediyoruz, toplamda 70-75 saatlik bir süre üzerinde konuşuyorduk sonunda 73 saatte karar kıldık” yorumunu yapmıştı. 7. sezonun 67 saat olduğu düşünülürse geriye 8. sezon için altı saatlik bir süresi kalıyor. Bu durumda final sezonunun altı haftada tamamlanacağı söylenebilir.

Final sezonunun açılışını GoT senaristi Dave Hill’in (‘Home‘ ve ‘Son of the Harpy‘) yazarken, yönetmen Bryan Cogman ise ikinci bölümden sorumlu (daha önce 2015’teki tartışmalı bölüm ‘Unbowed, Unbent, Unbroken‘ de dahil 10 bölüme imza atmıştı). Benioff ve Weiss kalan üç bölümü ve elbette muhteşem büyük finali bölüşecekler.

Çekimler Nasıldı, Sette Neler Oldu?

Yaklaşık bir yıl öncesine giderek neler oldu ve 8. sezonunun çekimlerinde neler yaşandı bir göz atalım:

Yönetmen Bryan Cogman, “Bu konuyu bir sekiz sezon daha çekmek isterdik ve bu hepimiz için çok kazançlı olurdu ama [Benioff ve Weiss] gerçekten zirvede bırakmak istediler” dedi. Ser Davos rolündeki Liam Cunningham final sezonunun çekimlerinin Eylül 2017’de başlayacağını duyururken Sophie Turner da yılın sonuna doğru Thrones çekimleri için döneceğini söyledi.

Jaime rolündeki Nikolaj Coster-Waldau Ekim 2017’de çekimlere başlayacağını belirtirken Cunningham da bir kez daha kadronun 2018 yaz aylarında daha uzun bölümleri çekeceğini açıkladı. Bu yılın Ocak ayına geldiğimizde Peter Dinklage, kadronun final sezonunun çekimlerinde işin yarısına geldiğini duyurdu. “Bu son sezon ve oldukça uzun. Bu yüzden acele etmiyoruz” diye ekledi.

Emilia Clarke ise Haziran’da (2018) çekimleri tamamladığını Instagram paylaşımından açıklarken, Maisie Williams da benzer şekilde çekimlerinin bittiğini “last woman standing” (geriye kalan/sağ kalan son kadın) etiketiyle duyurdu, acaba bu Arya’nın sona kadar dayandığı anlamına mı geliyor? Maisie, GoT setindeki son günü hakkında izleyicilerin hayranı olduğu karakterinin sonunun “çok güzel” olduğu yorumunu yaparak “mükemmel bir sahneyle kapanışı yaptım” dedi.

Dünya televizyon tarihinin birçok konuda EN’lerini barındıran ve ödüle doymayan Game Of Thrones’un 8. sezon çekimlerinin tamamı 6 Temmuz 2018 Cuma günü sona erdi ve bu bir devrin de kapanışı oldu…

80 dakika mı?

GoT’un final sezonunda her bölümün uzunluğunun ne kadar olacağı konusunda büyük tartışmalar var. İpuçlarını takip ettiğimizde bizi neredeyse film uzunluğunda, 80 dakika civarında bölümlerin beklediğini söyleyebiliriz. Casey Bloys daha önce her bir bölüm için iki saatlik bir uzunluktan bile bahsetmişti ancak daha sonra bu yorumunu geri aldı. Kit Harington ise Ocak ayında “altı bölüm olduğunu biliyoruz ama 70 dakika mı 90 dakika mı olacak bilmiyoruz. Bölüm uzunlukları kanalın kararı olacak” dedi. Ama biz artık 8.sezon bölümlerinin en azından 60 dakikadan uzun olacağını biliyoruz. Iain Glen “her biri film uzunluğunda. Altı bölüm, altı ayrı film gibi” yorumunu yaparken 13 Kasım’daki Reddit AMA sırasında, yönetmen David Nutter sonunda haberi verdi: “8. sezon bölümlerinin 60 dakikadan uzun olacağını düşünüyorum. Daha büyük sayılar etrafında dönüyor, bundan eminim.”

Ayrıca finalin “göz alıcı, ilham verici ve tatmin edici” olduğunu söyleyen Nutter, hayranların final sezonu için neden neredeyse iki yıl beklemek zorunda kaldıklarını da açıkladı: “Bu işler zaman alır arkadaşlar— yaratım süreci uzundur ve GoT yarımyamalak (acemice) bir işi göreceğiniz son yerdir, dolayısıyla ellerinden geldiğince bu çerçeveyi doldurmaya ve tamamıyla gerçekçi olmasını sağlamaya çalışıyorlar. Bunun, böylesine muhteşem bir dizi için ödeyeceğimiz ufak bir bedel olduğunu düşünüyorum.”

Game of Thrones’un final yapmasını istemeyen çok kişi var elbette. Kanalın patronu Casey Bloys’tan gelen bir açıklamayla (“bitti dediğimizde bitmiştir”) dizinin geri dönme ihtimaline ilişkin tüm umutlar da suya düştü. Bloys The Hollywood Reporter’a verdiği demeçte, ” ‘Ateşle Buzun Şarkısı –A Song of Ice and Fire’, bitmiştir” diyerek efsanenin geri dönme ihtimaline de noktayı koydu. Öte yandan, dizinin önceki sezona ait maliyetlerine bakarak (ki 10-14 milyon dolar civarındaydı) final sezonun yaklaşık 15 milyon dolar maliyetle çekildiği konuşuluyor.

Gelelim Fasulyenin Faydalarına: NASIL BİR FİNAL?

Final şöyle başlıyor: ilk bölüm GoT’un ilk bölümlerine gönderme yapıyor ve Winterfell’de Starks’ın kraliyetten bir ziyaretçiyi beklediği sahneyle başlıyor. Ancak gelen bu kez Kral Robert değil Daenerys.

Karakterler arasındaki yüzleşmenin, bunların bazıları daha önce hiç karşılaşmamıştı, yoğun ve şiddetli olacağı söyleniyor. Örneğin Sansa Jon Snow’un bağlılık yemini etmesine karşı memnuniyetsizliğini gösteriyor.

Bundan ötesi tamamen sır. Nikolaj Coster-Waldau oyuncuların final bölümlerinin senaryosuna bile sahip olmadığını, repliklerin kulaklıkla verildiğini söylüyor. Şaka yapıyor diye düşünmek istiyoruz. En azından oyuncular belirli bir süre içinde görevini tamamlayıp kendi kendini yok edecek dijital kopya almışlardır (Görevimiz Tehlike stayla!)

Sophie Turner “Beyaz Saray güvenliğinden bile sıkı!” diye espri yaparak dizi oyuncularının günlük görev kağıtlarında bile diğer oyuncu adlarının kodlandığını ortaya çıkarıyor. Dolayısıyla kimse o gün sette kimin olacağını bilmiyor. Hatta dizi setinde çekimler sırasında gelip geçenlerin fark etmemesi için diziye sahte isim verilmiş. Peki nedir bu sahte isim? Turner “mesela Face of Angels. Tamamen raslantısal” diyor.

Uzun objektiflerle detay yakalamaya çalışan paparazzileri atlatmak için sahte sahne çekimleri bile yapılıyor. Bir yandan da setin üzerinde uçarak görüntü almaya çalışacak drone’ları vurması için de bir drone-killer bulunduruluyor. Eh bir sır bu kadar iyi saklanamazdı!

Basını kandırmak için sahte sahne çekimleri yaptığını doğrulayan yönetmen David Nutter: “Dizinin genelinde sahip olduğumuz gizlilik esasıyla son derece ketum davranıyoruz. O kadar ciddiye alıyorlar ki neredeyse Gestapo gibi davrandıklarını söyleyebilirim.”

Peter Dinklage final sezonun senaryosunu okuduğunu belirterek “çok üzücü, bir devir kapanıyor” dedi.

Nathalie Emmanuel de bir yandan çok ilginç ama öte yandan da çok üzücü olacak yorumunu yaptı. “İnsanların finali izlediklerinde akılları başlarından gidecek.”

HBO Belfast’ın Titanic bölgesinde 1 milyon sterline yeni bir kale inşa ettirdi. Buranın Winterfell’in daha büyük ölçekteki versiyonu olacağı söyleniyor. Yeni sahne fotoğraflarından anlaşılacağı üzere Starks’ın aileden kalma evi yanıp kül olacak (belki yok edilecek) House Stark için biraz daha kötü haber…

Bazı GoT hayranları (fanları) Sophie Turner’in yeni dövmesinin – direworld ve “The pack survives” cümlesi – hayattaki Starkların diziden sonunda sağ çıkanlar olacağını iddia etmişlerdi. Ancak kendisi daha sonra bedenindeki dövmelerin yanlış yorumlandığını açıkladı. “Son sezon yayınlanmadan bu konuda bir final dövmesi yaptırmam herhalde çok aptalca olurdu” dedi.

Winterfell çarpışmasıyla birlikte King’s Landing’de bir çarpışma söz konusu olabilir. Acaba dizinin simgesel mekanlarından ayakta kalan olacak mı?

Geçen yılın sahnelerinin çekildiği, İspanya Sevilla’daki Roma İmp İtalika kent kalıntılarından görüntülerin bulunduğu bazı set fotoğraflarından anlaşıldığı üzere Dragonpit’e dönüş de olasılıklar arasında.

7.Sezondan Final Sezonuna | Sorular Sorular…

Bıraktığımız yerden bakacak olursak… Cersei’nin kendisi, Jon ve Daenerys arasında geçerli ateşkes çağrısı çok ikna ediciydi. Öyle ki Jaime bile kandı. Ama tabi bu bir tezgâhtı – aksine, rakiplerinin zombi tehlikesiyle başa çıkmalarını isterken kendisi de Euron ve Golden Company ile işbirliği yapıp sağ kalanların işini bitirecekti.

Lena Headey, 2016’da şöyle demişti: ” Cersei’ye insanlık kazandıran çocuklarıydı. Şimdi onlar yok.” Elbette Cersei şimdi Jaime’nin çocuğunu taşıdığını iddia ediyor, dolayısıyla doğruyu söylediğini varsayarsak bu onun kurtuluşu olabilir miydi? Ya da artık çok mu geç?

Jaime’nin 7.sezon sonunda kızkardeşinin/aşığının tarafını seçmesiyle Queenslayer hayran teorisi gerçekleşebilir mi? Coster-Waldau şöyle dedi: “Bu teoriyi duydum ve kesinlikle çok mantıklı, fazla derli toplu (sade) denebilir ama kim bilir?”

Daha sonra Jaime’nin aralarında geçen onca şeyden sonra, hatta 7.sezon sonuna rağmen, Cersei’yi öldürmeyi beceremeyebileceğini, ona sırtını döndüğünü belirtti.

Headey kendi rolü için karakterinin yakında bir kefarete kavuşmasını beklediğini söylerken Coster-Waldau da kardeşler/aşıklar arasındaki olayların giderek daha karmaşık hale gelebileceğinin ipuçlarını verdi.

Bu arada fanlar Cersei’nin Jon Snow’un ellerinde can vereceği ya da ölümüne The Hound’ın (dolaylı yoldan) sebep olacağı iddiasında bulunuyorlar. Ne olursa olsun, Headey bile karakterinin “ayvayı yediğine” ve final sezonunun büyük finalinden önce ölüme mahkum olacağına ikna olmuş durumda.

Jaime karanlık tarafa mı aydınlık tarafa mı geçecek? Veyahut da Jaime bazı hayranların iddia ettiği gibi insanlığın gizli Mesihi, Vaat Edilen Prens mi? Kesin olan tek şey var ki final sezonunda onu sakallarıyla göreceğiz.

İşler Cersei için olduğu kadar Daenerys için de iyi gitmeyecek. Bir ejderha kaybedebilir, Jon Snow’la yüzleşebilir ve sevgili olabilirler ama Snow’un gerçek kökleri ortaya çıkınca bu ilişki pek hoş bir yere gitmeyebilir.

Beniofff bu konuda şöyle diyor: “Bu, hem politik hem kişisel açıdan her şeyi karmaşık hale getiriyor, tam Jon ve Dany için her şey düzeldi, mükemmel derken birden sular çamurlanıyor.”

Hayranlar aynı zamanda, her ne kadar daha önce çocuğu olamayacağı gösterilmiş olsa da, 7. sezon finalinde Daenerys ve Jon’un randevusundan sonra Jon’un bebeğine hamile olduğu konusunda ikna olmuş durumdalar. Bu zor bir ihtimal ama göreceğiz.

Ayrıca, Tyrion Cersei’nin ölülere (zombilere) karşı savaştaki yardım yalanını sürdürerek Kraliçesine ihanet mi etti? Hayranlar bunun olabileceğini düşünürken Peter Dinklage nihai yazgısında “trajik olsun olmasın çok güzel bir son olduğunu” söyledi.

8. sezonda saçlarını kısacık göreceğimiz Daenerys için karanlık günler kapıda olabilir. Emilia Clarke son sahnelerinin çekimiyle ilgili olarak çok dikkat çeken bir sosyal medya mesajı paylaşmış, Daenery’nin nasıl biri olduğu konusunda aklımızda kalacak son görüntünün neye benzediğini bilmenin tabir-i caizse kahredici olduğunu belirtmişti.

Taht Kimin Olacak, Meydandan Kim Sağ Çıkacak?

GoT hayranları aynı zamanda Cleganebowl’un, yani The Hound ve onun artık zombileşmiş kardeşi The Mountain arasındaki final kapışmasının – nihayet gerçekleşeceğini düşünüyorlar. Gregor Clegane karakterine can veren Hafþór Júlíus Björnsson “Birçok insanın Cleganebowl hakkında konuştuğunu duyuyorum insanlar kardeşimle savaşmamı bekliyorlar. Bu konuda bir hayran beklentisi var ama elbette bu konuda konuşamam. Neler olacağını izleyip görmeniz lazım!” The Mountain ve The Hound 7.sezon finalinde kısa bir süre karşılaştılar ve Sandor kardeşine şöyle demişti: “Peşinden gelenin kim olduğunu biliyorsun değil mi? Bunu hep biliyordun.”

Elbette duvarı yıktıklarından beri White Walkers’larla son bir kapışma da olası. Liam Cunningham bu konuda şöyle bir ipucu veriyor birçok karakter ortak bir tehditle savaşmak için bir araya gelecek. White Walkers ile birlikte dizinin gelişimi ve tüm olanlar ortaya koyuyor ki hiç kimse bu gücü kendi başına ele geçiremeyecek. Böylece tüm bu sezonlarda, Westeros’un bu birbirine hiç benzemeyen yerlerinden gelen hikayeleri bir araya topladığımızda ve altıncı sezonun sonunda da sinyalini aldığımız üzere bir araya gelecek olan birçok mesele ve insan var.”

Bryan Cogman şöyle diyor: ” White Walkers ve ejderhalar var ve bunlar bir kez bir araya geldiğinde hikaye gitmesi gereken yere doğru gider.”

Benioff ise “uzun süredir yaklaşan savaşlardan bahsediyorduk, eh şimdi bu savaş kapıda’ diyor ve ana karakterlerin yok olup White Walkers olarak yeniden dirileceği sinyalini veriyor.

Açıkçası 2018’in başlarında GoT için bugüne kadarki en büyük savaş sahnesinin çekildiği haberi gelmişti. Habere göre 55 gece kesintisiz süren çekimler için Iain Glen bazı unutulmaz sahneler elde ettiklerini söylemişti. Daha sonra bunun sadece dış çekimler olduğu, sahne çekimlerini takiben stüdyoda da haftalar süren hummalı bir çalışma yürütüldüğü ortaya çıktı. Yani Ölüler Ordusu’na karşı verilen bu kanlı çarpışmanın çekilmesi toplamda aylar sürdü!

Bu sahnenin muhtemelen dizinin finalinde üçüncü bölüm olacağı anlaşılıyor. Night King Vladimir Furdik, yaratıcılarının bu savaşı televizyon tarihinin en unutulmaz anı olarak planladığını söyledi. “Neredeyse bu bölümün tamamı savaşla geçecek, yaklaşık bir saat süren bir savaş.”

Tabii böylesi bir savaşta birkaç yaralıdan daha fazlasını beklemeliyiz. Lady Stoneheart’ın GoT’da çok yakın zamanda görünmesini beklemeyin. Catelyn Stark, eserin roman versiyonunda yeniden hayata dönüyordu ama TV’de bu henüz gerçekleşmedi. Yönetmen Mark Mylod bu karakterin henüz yazarların tartışmalarına konu edilmediği konusunda ısrarlı.

Görünen o ki Sansa bu sezon yeni bir tehditle karşı karşıya kalacak. Acaba bu White Walkers mı olacak yoksa başka bir şey mi? Bu arada John Bradley karakteri Sam ve Bran’in “oldukça zorlu” bir ekip olacaklarını garanti ediyor: “Bence bu iki karakteri birbirine bağlayan şey, başkalarında olmayan bazı becerilere ve yeteneklere sahip olmaları. Çok zorlu bir ekip, tabi birbirleriyle savaşmıyorlar, birbirlerine karşı gösterdikleri bir üstünlük pek yok, ama sahip oldukları yetenekler fazlasıyla benzersiz.”

Bradley aynı zamanda Yedi Krallık’ta birbirinden ilginç durumla karşı karşıya kalacağımızı belirterek şöyle diyor: “Bu yılki karakterlerin her birini sezon boyunca bir şekilde hiç alışkın olmadıkları, daha önce bulunmadıkları bir yerde göreceğiz. İşin heyecanı şu ki acaba nasıl bir tepki verecekler… Bu sezon sanırım her şeyden çok bu karakterlerin yaşadığı sıkışmayı izleyeceğiz.”

Benioff ve Weiss “Sonun nasıl olacağını biliyoruz ve koşar adım bu sona doğru yaklaşıyoruz” sözleriyle kendilerinden emin bir şekilde, Game of Thrones’un Lost’tan bu yana finali üzerinde en çok durulmuş ve titizlikle çalışılmış çalışma olduğunu söylüyorlar.

Ağzı sıkı bu ikili, efsane dizinin final sezonunda son bölümün, yani kapanışın nasıl olacağına dair tek bir ipucu bile vermiyor. Elbette GoT’a ilham veren kitabın yazarı George RR Martin, finale adını veren Buz ve Ateşin şarkısı eseriyle ilgili “acı-tatlı bir sonu” olduğunu söylüyor. Martin’in Benioff ve Weiss ile şimdilik sadece “gözleri yuvalarından fırlatacak bir an” olduğunu bildiğimiz bir detayı paylaştığı ancak ikilinin bu şaşırtıcı detayı finalin son anına kadar paylaşmayacağı da konuşulanlar arasında.

Kehanetler, Tahminler, Çözülmemiş Düğümler

Konu Game of Thrones olunca, henüz netlik kazanmamış o kadar detay arasında elbette bazı kehanetler var ki hayranlar son sezonda bu kehanetlerin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini, düzenlenmiş bazı tezgahların, kurulmuş oyunların da nasıl sonuç vereceğini merak ediyor. Galiba hepimiz, final sezonunun altı bölümünde bunlara yanıt alabilmeyi umuyoruz.

Örneğin Vaat Edilen Prens (Prince that was Promised, Jon’un gerçekten Aegon Targaryen olup olmadığı, Cersei’nin sonunun “valongar”ın (Valerian dilinde erkek kardeş) elinden olup olmayacağı, daha önce de bahsettiğimiz Cleganebowl karşılaşması ve çok daha fazlası…

Bryan Cogman şöyle diyor: “[8. sezon] birbirinden farklı bütün karakterlerin ortak bir düşman için bir araya geldiği, hepsinin kendi geçmişleriyle hesaplaştığı ve ölüme çeyrek kala gerçekten nasıl biri olduklarını keşfettikleri bir sezon olacak. Tabii inanılmaz duygusal, akıllardan çıkmayacak ve acı-tatlı bir sezon bizi bekliyor. Sanırım George’un aklındaki manzarayı da onurlandıran bir final olacak.”

Finalde karşımıza ne çıkarsa çıksın, çekimler sonrası Sophie Turner’in paylaştığı gibi, Game of Thrones ekibi en son sahnenin okuması sırasında oldukça duygusallaştı ve kelimenin tam anlamıyla “gözyaşlarına boğuldu. “Son sahnenin metnini okuduktan sonra herkes hep bir ağızdan bağırdı Ve Taht Oyunlarının sonu… Bunu söyler söylemez hepimiz gözyaşlarına boğulduk. Showrunnerlar Benioff ve Weiss’i ayakta alkışladık. Hepimiz alkışlıyor ve gülümsüyorduk. Muhteşemdi.”

Isaac Hempstead Wright (Bran) ise dizinin finalinin herkesi memnun etmeme ihtimalinden bahsediyor. “Bu hikâyenin gittiği yer, verdiği mesaj ve hikâyenin tamamı konusunda hepimiz rahatız. İnsanların izlediklerinde çığlık atacaklarına ve işte tam da istediğim buydu diyeceğine eminim. Belki bazıları nasıl yani diyebilir, yani belki annem (Emilia Clarke).

Kit Harington “herkesin mutlu olmaması da muhtemel. Herkesi mutlu edemeyiz” derken, Sophie Turner da “galiba birçok hayranımız hayal kırıklığına uğrayacak ve birçoklarının da ayakları yerden kesilecek” diye yorumda bulundu.

Iain Glen ise finalin herkesi mutlu etmeyebileceğini ama “çok zekice” ve tatmin edici bir tasarımı olduğunu söylerken, Nathalie Emmanuel Game of Thrones’un sadece altı bölümle nihayete erdirilmesinin “fazla hızlı bir kapanış” olacağına yönelik endişelerini dile getirdi. Missandei karakterini canlandıran Emmanuel, “hayranların beklediğinin çok üstünde bir finalden bahsediyoruz” dedi.

Joe Dempsie ise GoT finali için hayranları uyarıyor. İşler hiç de sandığımız gibi gitmeyecek anlaşılan. “Eğer finale popüler bir teoriyi taşırsak bu bir hayal kırıklığı olurdu” diyor. Sophie Turner Dempsie’ye bu konuda katılarak dizinin havasının “tahmin edilemez” olduğunu söylüyor. “Final hakikaten tahminlerin ötesinde olacak. Bu konudan memnunum. Hayranların da memnun olacağını düşünüyorum.”

Nikolaj Coster-Waldau ise “senaryoyu okudum ve bundan daha iyisini yapabileceklerini sanmam” diyor. Söylediğine göre final sezonunun son bölümü insanı şok eden sürprizler içeriyor. Bu arada John Bradley ise final bölümünün diziye olan bakışımızı tamamen değiştirebileceği bilgisini veriyor. “Çünkü nasıl biteceğini, kimin kazanıp kimin kaybedeceğini bilmiyoruz. Nasıl bir hikaye anlatmakta olduğumuzu da bilmiyoruz. Finalin, eğer iyi insanlar bir şey yapmazsa kötüler zaferi kazanır gibi bir suçlamayı mı içerdiğini ya da iyilerin kötüye karşı zaferini anlatan bir kurtuluş hikâyesini mi anlattığını bilmiyoruz.”

Nasıl Bir Son? Kış Çoktan Geldi mi?

John Bradley her ne kadar ne tür bir hikâye anlatacaklarından emin olmasa da karakteri Samwell’in son ana kadar dayanacağından emin. “Şu ana kadar hâlâ ortalıkta dolanıyorsa bunun bir nedeni olması gerektiği konusunda şüpheler taşıyabiliriz.”

Sam hakkında bildiğimiz bir şey varsa Jon ile bir araya geleceği ve ikilinin birlikte King’s Landing’e gidecekleri. Ayrıca Jon ve Cersei arasında da beklenilen bazı sahneler var…

Casey Bloys sızıntıları önlemek için GoT final sahnesi için birkaç farklı çekim yapacaklarını söylemişti. Nikolaj Coster-Waldau ise daha sonra böyle bir şey yapmanın gerçekten saçma olacağını belirterek “kullanmayacağını bildiğin sahne için günde 100 Bin Dolar harcamanın bir anlamı yok. Böyle bir şey olmayacak” demişti. Maisie Williams ise Jimmy Kimmel Live! Show programına katıldığında “Bunu duyunca dedim ki birden fazla son çekmek için yeterli bütçemiz yok” yorumunu yapmıştı.

Ama Emilia Clarke bu görüşe karşı çıktı ve alternatif sonların çekilmekte olduğunu duyuruverdi. “Birbirinden farklı birçok son var. Sanırım hepsini çekeceğiz ve gerçekten hangisinin kullanılacağını bize de söylemeyecekler.”

Şundan kesin eminiz artık, finaldeki altı bölüm, özellikle son ikisi, oldukça kanlı geçecek. Oyuncular yorumlarında final sezonunun gerçek bir kıyım olduğundan bahsediyor ve Hannah Murray (Gilly) de “elbette bir peri masalı finali beklemiyoruz” diyor.

HBO’nın drama dizileri bölümünden sorumlu başkan yardımcısı Francesca Orsi finale ilişkin hayret verici bir yorumda bulunarak finalde perde inmeden önce bütün dizi karakterlerinin yok olacağını söylüyor. “Senaryo okumasının yapıldığı an yaşamımız ve kariyerimiz açısından muhteşem bir andı. Kimse senaryoyu daha önce görmemişti ve senaryo okunurken herkes tek tek ölümüne düşmeye başladı.”

GoT Tarihinin En Büyük Sızıntısı Kapıdan Döndü!

Ocak 2018’de senaryonun büyük spoiler içeren bazı bölümleri sızdı ve çok önemli bir ana karakterin öleceği haberi yayıldı. HBO bu sızıntı konusunda herhangi bir yorum yapmamıştı dolayısıyla bunun yalan haber olma olasılığı çok yüksek. İzleyelim görelim.

GoT Filmi, Spinofflar ve JJ Martin’in Kitabı Ne Zaman Çıkacak?

İşte bu sonuncusu için uzun yıllardır net bir yanıt alınmış değil. Martin’in büyük serinin sıradaki kitabının yayın tarihiyle ilgili verdiği yanıtlar yıllar içinde 2017’de, 2018 ortasında derken 2019’un ilerleyen aylarına doğru uzadı. Ancak hâlâ tam olarak çıkış tarihi kesin değil ve hayranları bu konuda kızgınlar haliyle. Bekleyip göreceğiz.

Bu arada Martin GoT finali için 2014 yılında “her şeye noktayı koyacak” iki saat uzunluğunda 100 Milyon Dolar bütçeli bir filmin uygun olacağı yorumunu yapmıştı. Showrunnerlar Benioff ve Weiss ise önceleri altı bölümlük bir son sezon yerine bir Game of Thrones Üçlemesi’nden bahsediyorlardı. Böylece altı bölümün bütçesinin biraz daha altına mal olacak bir kapanış yapmayı düşündüklerini açıklamışlardı. Ancak HBO gerekli bütçeyi karşıladı ve Benioff ve Weiss altı bölümlük şimdiki final sezonunda karar kıldılar.

 

Arzu Kayhan

Hayatın üçüncü sayfa polisiyesini yazıyor. Yabancılaşma temalı polisiye bir romanı var (YAD). Ayrıca çevirmen. Aslında bu bilgiler arama motorlarında zaten var. Sen Birdizihaber'den ve şuradan takip et yeter: www.sanahaber.blogspot.com

Önceki Yazı

Kurosawa Klasiği Rashomon Filmi Diziye Uyarlanıyor

Sonraki Yazı

Ray Donovan, 7. sezon onayı aldı