My Brilliant Friend (L’amica geniale) | İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum

İtalyan kültürünün bizimkine çok benzediği söylenir hep. Birçok defa bu ve buna benzer cümlelere şahit oldum. Ama yine de bu kültüre ait romanları okuduğum zaman, benzerliklere tanık olduğum her seferde şaşkınlığıma engel olamadım. Bu şaşkınlık beraberinde sürekli artan bir merak getirdi bana. Küçük olan Avrupa dizileri repertuvarımda İtalyan dizilerinin büyük yer kaplamasının sebebinin bu merakıma dayandığını düşünüyorum. Bu Yorumluyorum’da da bende her zaman merak uyandıran İtalyan kültürüne ait bir mini diziyle karşınızdayım.

Elena Ferrante‘nin 40 ülkede on milyondan fazla satan roman serisi Napolili Romanları‘nın (Neapolitan Novels) ilk kitabı My Brilliant Friend (L’amica geniale) HBO, RAI ve TIMvision ortaklığında televizyona uyarlandı. Dört kitabın ilki dışında ikincisi de bir mini seri olarak HBO’dan şimdiden onay almış durumda. Aynı zamanda HBO’nun ilk yabancı dilli dizisi olacak olan My Brilliant Friend, geniş bütçesiyle de dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

İşte edindiğim bilgiler ışığında ilk bölüm hakkındaki yorumlarım;

Kimler Oynuyor

My Brilliant Friend için rahatlıkla izlediğim diziler arasında en geniş kadroya sahip olanlardan biri diyebilirim. Şöyle bir çocukluk yıllarınızı düşününce; ne kadar çok insanın hayatınızda olduğunu fark edip, My Brilliant Friend’i bu konuda mantıklı bulacağınıza eminim. Yalnız şunu belirtmemde fayda var, ana kadro iki kız çocuğundan oluşuyor. Evet! İki kız çocuğu. “Bu nasıl geniş kadro” dediğinizi duyar gibiyim. Geniş kadronun sebebi, bu çocukların etrafında dönen hayatın içindeki insanlar. Yardımcı oyuncular demek daha doğru olacaktır. Fakat onları yazmaya bu bölümün yeterli olacağını sanmıyorum.

Çocuklardan Elena “Lenù” Greco’nun şimdiki halini Margherita Mazzucco canlandırırken çocukluk yıllarını Elisa Del Genio oynuyor. My Brilliant Friend’e konu olan oldukça zeki, çok cesur ve bir o kadar sempatik Raffaella “Lila” Cerullo’yu oynayan isim ise Ludovica Nasti. Karakterin şimdiki halini ise Gaia Girace canlandırıyor. My Brilliant Friend’in senarist koltuğunda bulunan Saverio Costanzo aynı zamanda dizinin yönetmeni. Ayrıca Margherita Mazzucco’nun dizide geçmişi anlattığını da belirteyim.

Konusu Neymiş

Çocukluk ya da özele indirgemek gerekirse ilk okul arkadaşlıkları asla unutulmaz. Çıkarsız, menfaatsiz, saf sevgiyle dolu, tertemiz ve de çok kuvvetli bağlarla kurulmuştur o arkadaşlıklar. Üstünden yıllar geçse de unutulmayacak, bir daha silinmeyecek şekilde iz bırakmıştır çünkü. Tozlu sıraları birlikte paylaşıp daha önceleri rengini ve tadını tasavvur bile edemediğimiz bir dünyada omuz omuza yürüdüğümüz dostluklar bizlerde nasıl iz bırakmaz ki?

En basit haliyle My Brilliant Friend, bu unutulmaz arkadaşlığın bir örneğini ve yıllara nasıl yayıldığını anlatan bir dizi. Tabi bunu yaparken izleyiciyi İkinci Dünya Savaş sonrasındaki İtalya’ya götürüyor. Diziyi izlerken 1950’ler İtalya’sında fakirliğin tüm çaresizliğinin, toplumdaki sosyal adaletsizliğin ve insan haklarının yok sayılmasının getirdiği acıları da adeta iliklerinizde hissedeceksiniz.

Ne Umdum Ne Buldum

My Brilliant Friend’de dikkatimi çeken ilk özellik işin içinde HBO’nun olmasıydı. Vasat bir yapımına rastlamadığım HBO için ilk yabancı dilli yapım olması ben de biraz kuşku yaratırken, uyarlandığı romanların bir hayli ilgi görmesi ve konusunun benim ilgi alanımda olması ilk bölümü izleme konusunda tereddütlerimi ortadan kaldırdı. Fakat İzlemeden önce öğrendiğim yüksek IMDb puanı ve bu puanın verilmesine neden olan kişi sayısı beklentimi iyice yükseltti.

Bölüm bittiğinde ise kendimi çok duygusal hissediyordum. Gerek, artık benim yaşlarımda bulunmasının çok zor olduğu saf dostluk, gerek zamanın İtalya’sında yaşanan sıkıntılar beni etkilemeyi başardı. Bunun dışında oyuncu performansları hakkında yorum yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Benzerlikler olsa da farklı kültürlere duyguların aksettirilmesi gerçekten çok zor bir iş. Dizideki mekanlar, kostümler ise tek kelimeyle harika. Dizi için yaklaşık 220 bin metrekarelik bir set alanın oluşturulduğunu ve döneme uygun 1500 farklı kostüm kullanıldığını düşününce dizinin arkasındaki organizasyonu ayrıca kutlamak gerekiyor.

Sosyal Medya Bu Dizi İçin Ne Diyor

Yabancı yorumlar dışında My Brilliant Friend hakkında neredeyse hiç yoruma rastlamadım. Henüz yabancı dizi hayranlarının bu diziden bihaber olduğu açık. Birkaç web sitesinde dizi hakkında yapılan güzel yorumlara rastladım ki onların sayısı da dikkate alınabilecek kadar değildi.

Kimler Bunu İzlemeli

Eğer benim gibi savaş sonrası İtalya, orada yaşanan sıkıntılar içerisindeki insanların hayata tutunma mücadeleleri ilginizi çekiyorsa veya çocukluk arkadaşlıklarınız az da olsa sizin için bir anlam ifade ediyorsa My Brilliant Friend’i kesinlikle kaçırmayın. Biraz daha tür hakkında bir yorumda bulunmam gerekirse, etkileyici ve sürükleyici dramları beğenenler de diziye mutlaka bir şans vermeliler.

Ben Beğendim Çünkü

İyi bir okuyucu olduğum yıllarda İtalya, özellikle oranın savaş sonrası zamanlarını anlatan romanlar hep ilgimi çekmişti. Kitapların yerine dizileri koyduğum şimdilerde ise -Avrupa dizilerini baz alarak konuşacak olursam- bu tarz İtalyan dizileri ilgi alanımda. Ayrıca My Brilliant Friend, unutamadığım birçok çocukluk arkadaşlığım için de anılarımı tazeleme imkanı verdi. Kısacası konusuyla benim için gayet dikkat çekici bir yapım oldu. HBO yapımı olması ve yüksek IMDb puanı da cabası. Bir sonraki bölümü izlemek için sabırsızlanıyorum.

Not: Diziye başlamadan önce bir şeyi bilmenizde fayda var; diziyi internetten izlemek istediğinizde sadece Türkçe dublajlı haline ulaşabiliyorsunuz. Üstelik dublajlı bölümler aynı zamanda İngilizce altyazılı. Çok araştırmama rağmen bunun sebebine ulaşamadım. Bu konuda bilgisi olan bunu yorum kısmında paylaşırsa çok sevinirim. Unutmadan ben bu yazıyı yazarken herhangi bir Türkçe altyazı da bulunmuyordu.

Utku Ertem

Önceki Yazı

Netflix, To All the Boys I’ve Loved Before’a Devam Filmi Çekecek

Sonraki Yazı

Billions’un 4. Sezon Yayın Tarihi Belli Oldu