Ocak 2019’da Dizilere Mola: Ekmek Yoksa Pasta Yiyelim

Kanalların en büyük gelir kaynağı, özellikle “reklam arası dizi” tadında yerli dizilerin içine yerleştirdikleri reklamlar. Yılın sonu geldiğinde bu reklamların yıllık sözleşmeleri yenilenmeden, kanallar da yeni bölüm yayınlamak istemiyor haliyle. Bu yıl bu süre iki haftadan üçe çıktı. Tüm kanallar anlaşmalı olarak Ocak ayında üç hafta boyunca dizi yayınlanmama kararı aldı. TRT hariç.

Dizilere ait her şeyi bulabileceğiniz BirDiziHaber yemedi içmedi, bu sürede uzak kalacağınız yerli dizilerin yerine, izleyebileceğiniz başka örnekler hazırladı. Diğer bir deyişle, ekmek bulamadığımızda yiyebileceğimiz pastalar şunlar:

Söz – Homeland

Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda kurulan antiterör timi ve başlarındaki Yavuz kâh yabancı üslere girer, kâh sınır boylarında dolanır, ülke güvenliğini sağlamak için karanlık sularda yüzer durur. Star TV’de yayınlanan Söz dizisinden ayrı kalacağınız üç haftada sizlere benzer bir format öneriyoruz: Homeland.

Showtime kanalının, İsrail yapımı Prisoners Of War’dan esinlenerek çektiği Homeland, her sezonunda dünya genelinde farklı politik meseleler üzerinden (ama konu hep terörizm) ABD dış politikası ile CIA merkezli dış operasyonlara değişik bir gözle bakıyor. Dizinin sekizinci sezonu yeni yılda başlayacak. Bu arada ilk yedi sezonu izleyebilirsiniz.

Yasak Elma – The Affair

Fox TV’de yayınlanan Yasak Elma dizisi, zengin ve güçlü işadamı Halit ile üçüncü eşi Ender arasında başlayan ve özel beslenme takip asistanı olarak işe aldığı Yıldız’ın dördüncü eş olarak aileye katılmasıyla devam eden, tuhaf bir bireysel hanedanlık hikâyesi. Dizi, oyuncu Talat Bulut’a yöneltilen taciz iddiaları ve dizideki karakteri Halit’in kadınlarla iletişiminde gösterdiği kabalıkla (ağır eril dili çok eleştiriliyor) anılıyor. Hazır Yasak Elma yokken izleyebileceğiniz dizi The Affair.

Cole ile evli olan Allison, bir trajedinin ardından evliliğindeki ve hayatındaki parçaları birleştirmeye çalışan genç ve güzel bir garsondur. New York’ta hem yazarlık hem de öğretmenlik yapan Noah’ın ise mutlu bir evliliği vardır. Eşinin babasının Long Island’daki malikanesinde tatil yapan Noah, burada Alison ile tanışır. Tanışmanın ardından ikisi için de hayat ve ilişkileri karmaşık bir hal alır. Duygularına yenik düşüp yasak bir aşk mı yaşayacaklar yoksa eşlerine sadık kalabilecekler mi?

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz – Sopranos

Derin devlet ve mafya konulu, dizisinden filmine yıllara yayılmış kamu spotu kıvamındaki Kurtlar Vadisi’nden erken ayrılan Oktay Kaynarca’nın Adanalı dizisi beklentileri de havada kalınca, Süleyman Çakır karakterini hayata döndürme çabasının sonucunda Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz doğdu. Ama biz olsak Sopranos izlerdik. Neden?

New Jersey’de bir Amerikan-İtalyan mafya ailesinin patronu olan Tony Soprano’nun meslek, suç, şiddet, aile, adalet ve dostluk kavramları arasındaki denge kurma mücadelesini anlatan dizide, aile bireyleri ve Tony’nin yakınında bulunan insanların hayatından da kesitler sunuluyor. Sopranos yayınlandığı dönemde birçok ödül alan, büyük bir izleyici kitlesine sahip diziler arasında yer alıyor. Mafya ailesi nasıl olunur, racon nasıl kesilir öğrenmek için bu soğuk kış günlerinde bıkmadan izleyeceğinizi düşündüğümüz bir dizidir Sopranos ve kimilerine göre 1970’lerde başlayan efsane film serisi Godfather’ın spinoff’u gibidir.

Kadın – Woman

Star TV’de yayınlanan ve izleyicisi tarafından çok sevilen Kadın dizisinin yerine önereceğimiz dizi yine kendisi, pardon aslı. Uyarlandığı Japon mini dizisi Woman ile ilk kurgu açısından benzeyen Kadın, daha sonra hikâyeyi başkalaştırmakla, Woman’ın finalinde ölen başkarakter Bahar ilik nakli beklerken dur durak demeden çalışıp didinebildiği için gerçekçi olmamakla suçlanıyor. Bunda asıl dizinin sınırlı süresi nedeniyle yerli versiyonun uzatılmak zorunda olmasının payı var. Özge Özpirinççi’ye Altın Kelebek ödülü getiren Kadın dizisi, anne ve çocuk karakterleri bir bulaşık deterjanı reklamında buluşturarak toplumsal cinsiyet konusunda da mesaj vermeyi ihmal etmedi.

Sen Anlat Karadeniz – Law and Order: SVU

Hayatının çoğunda bir erkek şiddetine maruz kalmış genç bir kadının, kendini kurtarabilmek için yine bir erkeğe ihtiyaç duyduğu mesajını temel alan Sen Anlat Karadeniz, senaristlerine göre kadına şiddet meselesini gündeme getirmek ve şiddete dur demek için yazıldı. Ancak dizi, kadına şiddeti uzatılmış şiddet sahneleriyle anlatması bakımından şiddetle eleştiriliyor. SAK izleyemeyeceğiniz günlerde size önerimiz Law and Order: SUV (Special Victims Unit).

28 yıldır ekranlarda olan suç temelli dizi Law and Order’ın yan dizisi Law and Order: SUV 1999 yılından bu yana 457 bölümü geride bıraktı. Mariska Hargitay ve Christopher Meloni’nin başrollerini paylaştığı dizi, cinsel saldırı suçlarına yönelik konusu, kurgusu, mesajları bakımından haklı bir başarının sahibi. Yok ben SAK’dan alışkınım, biraz daha gerilim istiyorum derseniz Criminal Minds da uzun yıllara varan bir başka başarının sahibidir. En azından bu iki dizide erkeğin yaptığı yanına kalmıyor…

Çocuklar Duymasın – This Is Us

Birbirine katlanamayan, erkeğin baskın olduğu, aile içinde sürekli eleştirel ve mutsuz bir iletişim yolu benimseyen iki çocuklu bir çiftin hikayesi. Bu çiftin tamamen zıddı bir çiftle ebeveynleri, komşuları ve iş arkadaşlarıyla birlikte yaşamlarını konu alan dizi, örnek aldığı Türk ailesinin kutlanacak önemli gün ve haftalardan memlekette yaşanan olaylara kadar her şeye gösterdiği hızlı refleksiyle kısa sürede sevildi. O kadar ki ilk seri final yaptıktan yıllar sonra tekrar çekildi. Çocuklar Duymasın’dan bahsediyorum.

Aile içi dram, tatlı itişmeler, sorunlarla başa çıkmalar, günlük yaşam koşuşturmalarının insanlar üzerindeki etkisi, esprili bir dil. Kimi zaman gözyaşı, ama hep bir umut, hep bir mutluluk çabası, hep hayallerine koşan insanlar. Hayır elbette This Is Us’tan bahsediyorum. Çocuklar Duymasın kamu spotunun yayınlanmadığı günlerde, NBC kanalının bu sıcacık Amerikan dizisini izleyerek aile bağları, ikili ilişkiler ve umut konusunda yüzünüzde bir gülümsemeyle tamamlayabilirsiniz Ocak ayını.

Muhteşem İkili – Rizzoli and Isles

Gençliğimin filmi Tango&Cash’in televizyon dizisine uyarlanacağını duyduğumda, içimi bir hüzün kaplamıştı. Nasıl olacaktı da iki tipik Amerikan polisinin yerine kahraman Türk polisini koyacaklar ve meyanı tutturacaklardı? Beklediğim oldu, maya tutmadı. Ama ne yapalım sonuçta komiser Barca ve MKC de kendi çapında bir kitle yaratmıştır. Amerika’da eğitim görmüş, yoga ve kinoadan beslenen MKC ile bu toprakların çocuğu Barca’nın aynı ekipte hem düşmanlara hem de birbirlerine karşı verdikleri mücadeleyi, havalı aksiyon sahneleriyle anlatan dizinin yerine önereceğimiz ikili dizisi Rizolli ve Isles.

Bir dönemin çok sevilen dizisinde başrolleri Angie Harmon ve Sasha Alexander paylaşıyor. İkilinin ve ekibin atışmaları, olayları çözmeleri, emniyet ve adli tıp arasında, İtalyan-Amerikan havasıyla tatlandırılmış dizi, polisiye severlerin çok hoşuna gidecek.

Arka Sokaklar – NCIS: New Orleans, Hawaii Five-O

Bu ekipte her zorluk var, ölmek yok. Hüsnü Çoban’ın çocuklarının yaşlarına göre hangi sezonda olduğunuzu çözebileceğiniz ve şu anda on ikinci sezonu yayında olan dizinin alternatifi çok. KanalD dizisi Arka Sokaklar’ın tekrarları yayınlanmayan bir gün ve saat bulabilirseniz, biz NCIS: New Orleans ve Hawaii Five-O dizilerini öneriyoruz, siz tüm CSI serisini ve başka birçok polisiye diziyi de arka arkaya izleyebilirsiniz.

İkizler Memo-Can – Young Sheldon

Doğumdan sonra badireli olaylar sonucu ayrılan ikizlerin maceralarını konu alan KanalD dizisi, Küçük Ağa dizisinin yan dizisi kıvamında ilerliyor ve başrolündeki küçük oyuncu Emir Berke Zincidi’nin etrafında şekilleniyor. Eğer çocuk oyuncu merkezli bir dizi isterseniz, The Big Bang Theory’den tanıdığımız Sheldon Cooper karakterinin çocukluğunu anlatan Young Sheldon dizisi tam size göre. Matematik yeteneği ve sivri zekası bir yanda, sosyal yaşamda karşısına çıkan zorluklar öte yanda, genç Sheldon’un başına gelenler sizi çok eğlendirecek.

Bir Zamanlar Çukurova – Downton Abbey

1970’li yıllarda, İstanbul’da evlenme hazırlığındaki iki gencin yolları istenmeyen bir olayla ayrılır. İkisinin de yolu Çukurova’nın uçsuz bucaksız ikliminde kesişir. Her şeye rağmen aşklarını yaşamaya kararlı bu çift ve çiftliklerinde çalıştıkları Yaman ailesiyle aralarındaki ilişkiyi anlatan Bir Zamanlar Çukurova yayında değilken önerdiğimiz dizi Downton Abbey.

İngiltere’de geçen bir dönem dizisi olan Downton Abbey, ünlü Titanic’in batmasıyla aileden iki varisini kaybeden Crawley ailesi ve çalışanlarıyla ilişkilerini anlatıyor. 1912-1920 yılları arasında geçen dizinin 2019’da filmi de gelecek. İyisi mi siz bu birkaç haftada diziyi aradan çıkarın. Ben ki İngiliz dizilerini çok severim, bu diziyi özellikle tavsiye ediyorum.

İstanbullu Gelin – The Crown

İstanbul’daki New Age hayatından Bursa’da 100 yıllık konak yaşamına transfer olan Süreya ve konağın sultanı Esma Hanım arasında geçen iktidar savaşını anlatan… Şaka şaka. Bursa’da yaşayan Boranların İstanbul kökenli Süreya, Dilara ve Senem ile yüzyıllardır süren taht savaşlarını… yine olmadı değil mi? Biz size güzel bir kraliyet dizisi önerelim, İstanbullu Gelin’in yokluğunda mis gibi izleyin.

The Crown Netflix’in çok beğenilen yapımlarından biri. Dizide, Kraliçe II. Elizabeth’in hükümdarlığı sırasındaki siyasi rekabetler, aşk ve 20. yüzyılın ikinci yarısına şekil veren olaylar anlatılıyor. Özellikle Claire Foy performansı için izlenmeli.

Avlu – Wentworth

Star TV’nin güçlü dizisi Avlu, yeni bölümlerinin yayınlanmayacağı Ocak ayı boyunca tekrarlarından tekrar tekrar izlenebilir. Yok Avlu’ya doydum derseniz (ki öyle demeyin), uyarlandığı asıl dizi Wentworth’ü de izleyebilirsiniz.

Bizim Hikaye – Shameless

Yine nasıl bu kadar izleniyor anlayamadığımız bir uyarlama dizisi. Bizim Hikaye Amerikan klasiği olmaya aday, dokuz sezondur yayında olan aile dizisi Shameless uyarlaması. Daha önceleri yerli versiyonunda Ferhan Şensoy’un oynayacağı iddiasıyla gündeme gelen dizi, daha sonra bambaşka bir kadroyla seyirciye merhaba dedi. Aile yapılarının farklılığı yüzünden uyarlamanın başarılı olmasından şüphe duyulan Bizim Hikaye Fox TV ekranlarında yayınlanıyor ve Ocak ayındaki ara boyunca en azından uyarlandığı Shameless dizisinin nasıl olduğuna bir göz atabilirsiniz.

Çukur – İçerde

Eğer çukura doğrudan düşenlerdenseniz önce içeri girip hava almanız lazım. Ortama uyum sağlarken iyi gelecektir. Böyle söyleyince olmadı tabii. O zaman şöyle diyelim, Çukur havasına girmek için önce İçerde izlemenizi öneriyoruz (henüz yapmadıysanız.) Müziğinden kostümüne, mekanlarından oyunculuklarına başarılı bir dizi olan Çukur, başrol oyuncularından Aras Bulut İynemli’ye Altın Kelebek’te de ödül getirdi. Benzer bir durum İçerde dizisi için de geçerli.

Bonus: Diriliş – Game of Thrones

Her ne kadar Ocak ayı dizi arası TRT kanalı için geçerli değilse de en güçlü yapımlarından biri olarak sunulan Diriliş için biz bir alternatif seçtik. Hazır Nisan ayında final sezonuyla tüm dünyayı sarsacak, henüz izlemediyseniz bir ara Game of Thrones izleyin de taht savaşı nasıl olur karşılaştırma imkanınız olsun. Winter Is Coming sloganıyla başlayan ve yeni yılda etkileyici bir final yapacak olan Game of Thrones, ekmek yoksa pasta yiyiniz başlığımızın son önerisi. Kılıçsa kılıç, intikamsa intikam, kaleyse kale, bizden söylemesi…

Arzu Kayhan

Hayatın üçüncü sayfa polisiyesini yazıyor. Yabancılaşma temalı polisiye bir romanı var (YAD). Ayrıca çevirmen. Aslında bu bilgiler arama motorlarında zaten var. Sen Birdizihaber'den ve şuradan takip et yeter: www.sanahaber.blogspot.com

Önceki Yazı

2018 En İyi Komedi Dizileri

Sonraki Yazı

5 Saatlik Black Mirror Filmi Bandersnatch’ten Fragman Yayınlandı