Şimdi O Elindeki 2018’i Sakince Yere Bırak

Evde oturuyordum

Yine bir günübirlik şehir dışı iş gezisinden dönmüş, AnadoluJet sandviçi,  neden bilinmez bakılan GBT falan derken yorgunluğumu atmaya çalışıyordum.

Acı acı ding’ledi telefonum.

Sitenin aralık heyecanı, yıl sonu yazıları  paylaşılmaya başlanmıştı.

Meşe palamutunu kovuğa saklamış bir sincap tedirginliğinde okumaya başladım mesajları.

Kendi yazılarımı yetiştirememenin kolayını  bulmuştum, “aman canım yazmaya değer dizi mi var sanki” diye bir iki hafta zaman kazandığım oluyordu ama bu yıl sonu yazıları… Erteleyemediğin, kıvıramadığın ve kimseye yaranamadığın yazılar… Yok bunu nasıl atlamışsın, aman efendim şunu neden koymamışsın, insan hiç bunu yazmaz mıymış vesaire, tanıdık tanımadık herkesin dizi eleştirmenini en kolay eleştirebildiği konsept olan listelerden uzak durmayı seçmiştim hep. Fakat bu sefer, internetlerin en anaerkil sitesinde amazonlardan oluşan editör ve kıdemli çetesi kestirmişti beni gözüne.

Yazmayanın kıdemini sıfırlayalım !

Kıdemiyle uğraşmayalım direk kovalım !!

Yıl sonu listesi yazmayan kendini yazardan saymasın !!!

İfşa edelim rezil edelim sokağa çıkamasın !!!!

Tehditler birbiri ardına mesaj mesaj yağıyor, aba altından sopalar gösteriliyor, “hür irademle” seçim yapmam isteniyordu.

Seve seve dedim, o zaman ben polisiye dizilerden bahsedeyim, bu sene ilk sezonu yayınlananları toparlayayım bir listede… Güzel oldukları kadar acımasız da olabilen  yayın kurulu üyelerini sakinleştirebilmiştim.

İşte hiç bir baskı altında kalmaksızın bu sene ekrandan izleyiciye “merhaba” demiş dizi listem

  • Killing Eve

İlk seyrettiğimde bunu yazmam lazım dedirten, senenin en keyifli polisiyesi. Aslında tanıtımını yapmaya ciddi niyetlenmiştim ama Utku o kadar güzel klavyeledi ki diziyi, bana da “ağa’nın lafı üzerine laf söylenmez” diye sözel olarak etrafıma tavsiye etmek kaldı. İzlemeyenler için NY Times’in bu sene bir numaraya yerleştirdiği Killing Eve’i tüm kalbimle tavsiye ediyor, gizli servislerin dünyasında çok başarılı bir kiralık katilin peşinde sekiz bölümü kaçırmayın diyorum.

  • Condor

Ben bunu zaten yazmıştım. Geleneksel yaz eğlencesi dizilerin üzerinde türünün kaliteli örneklerinden diyebileceğimiz Condor özellikle senaryosunda yer alan sürprizlerle, hadi canım dedirten “ters köşe” aksiyonlarla ikinci sezonunu heyecanla bekleyen bir izleyici kitlesi kazandı. Benim de parçası olduğum bu kitle Condor’u IMDb’de 7,8 puana taşırken dizide yer alan yeni yüzler de Hollywood’un en büyük kazancı oldu belki de.

  • Jack Ryan

Bunu da önce Utku yazdı.  İlk bölümünü izleyip yorumladı. Yetmedi üzerine bir de Salih sezon incelemesi yaptı. 2018’in en heyecanla beklenen casus dizilerinden olan Jack Ryan beklentiyi karşıladı mı bilemem ama en azından hayal kırıklığı yaratmadı. Yüksek temposu, mantık hatası içermeyen senaryosu ve rahatsız etmeyen oyuncu performansıyla bu sene bir kez daha izleyenleri dünyayı aslında CIA Analistleri’nin kurtardığına inandırmayı başardı. Yeni sezonuna göz kırpan finaliyle de beklenti yaratmayı becerdiğini eklemek lazım

  • Little Drummer Girl

Kimseye kaptırmadım. Yayınlanır yayınlanmaz ekran başına geçtiğim, La Carre gibi bir üstadın  kaleminden çıkmış, 1980 yılında filme çekilmiş bir klasiğin altı bölümlük adaptasyonu polisiye dünyasında yılın en başarılı işlerinden biriydi. Her bölümünü keyifle izlediğim, 80’lerde geçen bu “dönem polisiyesi” sıra dışı senaryosu, hatasız kurgusu ve üstün oyunculuk performansıyla kesinlikle senenin en iyilerinden biriydi.

  • Waco / Looming Tower

Sitede Waco’yu yazma fırsatım olmuştu ama Looming Tower’ı gene güzel dizilerin en hızlı kalemi Utku’ya kaptırmıştım. Listeyi hazırlarken ise bu yapımları ayıramadım açıkçası. Elbette çok farklı hikayeler anlatıyorlardı. Looming Tower 9/11 saldırılarından bahsederken Waco bir rehine öyküsünü tarikat gerçeği ışığında izlememizi sağlamıştı.  Yine de gerek birer sezonluk olmaları gerekse gerçek hayata dayanan ve güçlü kurgularını adapte edildikleri kitaplardan almaları bu iki harika mini diziyi aynı başlıkta toplama isteği uyandırdı bende. Başrollerde Waco’da Michael Shannon Looming Tower’da Jeff Daniels’ı izlemenin keyfi, ekran başındayken aslında yaşandığını bildiğiniz olayların “az bilinen arka planını” keşfetmenin hazzı ve elbette işi belgesele taşımayan güçlü dramatik yapılarıyla bu diziler polisiye severlerin gönlünde çok özel bir yere sahip olmayı başardılar kesinlikle.

Bitti

Yani liste oldu işte, olmadı mı? Bence oldu.

O zaman ben “merhabalar nasıl gidiyor arabalar” diyerek ortamı samimi ve sıcak hale getirerek bitireyim yazımı çünkü liste yazısı nasıl bitirilir hiç bir fikrim yok.

King oynamış okuyuculara evrensel “ilk elin günahı olmaz” kuralını hatırlatırken,  bu satırlara ulaşmış herkese de musmutlu, hapharika gibi editörü çıldırtacak sapsaçma klavyelenmiş iyi dileklerimi iletiyorum.

 

Ozan Kayahan

Hayatın anlamını buldum ama söylemem

Önceki Yazı

Digiturk, Yeni Yılın İlk Günü Film Maratonu Yapıyor

Sonraki Yazı

2018’in En İyi Bilim-Kurgu, Fantastik ve Korku Dizileri