Derry Girls | “İlginç” Hiçbir Şeyin Olmadığı Kasabanın Kızları

Channel 4’un 2017 yılında yayınlanan altı bölümlük komedi dizisi Derry Girls geçtiğimiz yıl Netflix’te de yayınlanınca kendisini izleme fırsatım oldu. Bölümlerin yaklaşık 30 dakikalık olmasıyla da altı bölüm hemen bitti. Hal böyle olunca bir tanıtım yazmak şart oldu. Zira dizi son dönemde izlediğim en eğlenceli komedi dizilerinden birisi… Öte yandan Channel 4’da da 2.5 milyonluk ilk bölüm seyircisiyle son beş yılın komedide en çok izlenen açılış bölümüne sahip oldu. Ayrıca dizinin The Guardian‘da 2018’in en iyi dizileri listesinde altıncı sırada yer aldığını da ekleyeyim.

Yapımcılığını Caroline Leddy ile Liz Lewin üstlendiği dizinin senaristliğiniyse Lisa McGee yapıyor. Lisa McGee aynı zamanda dizinin yaratıcısı. Ki kendisi daha önce Being Human’ın İngiliz versiyonunun da yazarlarıdır. Kadroya baktığımızdaysa Saoirse-Monica Jackson, Jamie-Lee O’Donnell, Nicola Coughlan, Louisa Harland  ve Dylan Llewellyn gibi isimleri görüyoruz. Ben hiç birisine aşina değilim, açıkçası hepsi benim için yeni bir yüz oldu izlerken.

Dizinin en güzel yanı 90’lar temasının olması. 90’lar, İngiliz hatta İrlanda komedisi ve brit pop, daha ne olsun dedim izlerken. Kuzey İrlanda’nın Derry kasabasındayız. Asıl karakterimiz 16 yaşındaki Erin gibi dursa da, izlediğimiz hikaye Erin’in Michelle, Orla, Clare ve James’den oluşan arkadaş grubu etrafında gelişiyor. Tam da gelişiyor diyemeyiz genellikle kendilerini soktukları şapşal olayları anlatan bir durum komedisi izliyoruz aslında. Elbette sadece bu ergen kızlarımız yok hikayede, okulları ve ailelerinin de önemli bir yeri var. Çünkü kasaba küçük ve neredeyse hiçbir şey olmuyor. Hal böyle olunca kızlarımızın kendilerini soktukları durumlar herkese ilginç geliyor.

Dizinin nostaljik havası beni hemen içine aldı. Çünkü kullanılan müziklerden tutun da, moda ikonlarına kadar özlemle andığım bir dönem olan 90’ları, hatta öncesini çok başarılı bir şekilde kurgulamış. Durum komedisi olmasına rağmen Kuzey İrlanda’nın içinde bulunduğu siyasi konumunu ve kısmi mezhep çatışmalarını da yok saymayan dialogları diziyi daha da ilginç kılmış. Çünkü kızlarımız ergen olsalar da, bazen aileleri bazen de birbirleri vasıtasıyla siyasi süreçten haberdarlar. İç savaş gibi (kalıntılarını demek daha doğru olabilir burada) bıçak sırtı bir konuyu komedi dizisine kıyısından köşesinden de olsa dahil eden senaryonun neredeyse hiçbir yerinde falso vermediğini de gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Eğlenceli ana karakterlerinin yanısıra oldukça başarılı yan karakterlerinin de olduğu bir dizi Derry Girls. Okul müdüresi, grubumuzun okul arkadaşlarından bazıları ve özellikle Erin’in ailesi o kadar farklı noktalarda karakterler ki, her bir dialoğun saçmalığı ve zaman zaman anlamsızlığı türünü sevene mükemmel bir seyir keyfi sunuyor.

Dizi, aksan ve İngiliz komedisi sevenleri fazlasıyla memnun edecek kapasitede. Ne var ki bunları sevmiyorsanız size hitap etmeyebilir. Zira aksana alışması zaman alabilir ve İngilizlerin kendilerine özgü abartılı mimikleri neredeyse dizinin her sahnesinde mevcut. Öte yandan kızlarımızdan bir-iki tanesinin 16 yaşından daha büyük göstermesi beni başta biraz rahatsız etse de, ilerleyen bölümlerde alıştım.

Komedi olarak zaman zaman Misfits’i hatırlattı bana Derry Girls. İzleyenlerin bir kısmına da This is England filmini anımsatmış. Sonuçta bir İngiliz komedisinin her öğesini barındırıyor içerisinde. Zaman zaman “dark humar”a giden esprilerindeki ince ayarı ise ayrıca sevdim. Velhasıl türünü sevene şiddetle tavsiye edeceğim bir yapım Derry Girls. Tanıtım videosunu da şuraya iliştiriyorum;

 

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

Bird Box | Kitap-Film Karşılaştırması

Sonraki Yazı

Altın Küre Ödülleri’nde kazananlar belli oldu